aA
Yra profesijų, kurias pasirinkę žmonės nori nenori yra priversti sugebėti kur kas daugiau nei teoriškai reikia jiems skirtoms funkcijoms atlikti. Būtent tą galėtų patvirtinti ir VĮ „Regitra“ egzaminuotojai.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jei jie elgtųsi kaip „kirviai“, viso labo mintinai mokantys Kelių eismo taisykles (KET), vairavimo egzaminų išlaikymo pirmuoju bandymu rodiklis greičiausiai siektų ne dabartinius 43 proc., o būtų bent dvigubai kuklesnis, rašoma „Regitros“ pranešime.

Lietuvoje eismo nelaimėse žūvančiųjų skaičius vis dar yra beveik dvigubai didesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos šalyse. Dėl šių dalykų tradiciškai šnairuojama į vairavimo mokyklas, nepakankamai gerai paruošiančias būsimuosius automobilininkus, ir VĮ „Regitra“, pernelyg atlaidžiai vertinančią naujokų gebėjimus. Tačiau VĮ „Regitra“ Kauno filialo vyresnysis specialistas Ričardas Jakubčionis, pasakodamas apie klientų aptarnavimo ypatumus, pripažįsta, kad būsimųjų vairuotojų ašarų jie ir šiaip mato daugiau nei girdi džiaugsmingo klegesio.

„Statistiškai mūsų filiale iš pirmo karto praktinio vairavimo egzaminą išlaiko beveik tiksliai tiek, kiek vidutiniškai visoje Lietuvoje – apie 42 proc. Gaunantys neigiamą vertinimą jaunuoliai dažniausiai linkę skųstis dėl esą pernelyg griežtų egzaminuotojų. Apie šiuos dalykus mes ir patys nuolat diskutuojame, tačiau iš šalies – Tarptautinės vairuotojų egzaminavimo komisijos (CIECA) – sulaukėme mandagių pastabų, kad esame netgi kiek per „minkšti“. Iš tiesų, analizuojant egzaminus neišlaikiusiųjų apeliacijas, dažniausiai konstatuojama, kad klientų elgesio prie vairo vertinimas yra tikslus ir korektiškas. Labiau dėmesį traukia kitas dalykas – prasčiau pasiruošusieji vėliau neretai bando kerštauti, skųsdamiesi dėl akivaizdžiai nepagrįstų dalykų ar tiesiog norėdami pažeminti egzaminuotoją“, – pasakojo R. Jakubčionis.

VĮ „Regitra“ Kauno filialo vyresniojo specialisto teigimu, stebint kolegų egzaminuotojų darbą (tai daroma kiekvieną savaitę) yra pildomos specialios formos (anketos), o apibendrinus jų duomenis teikiamos bendros rekomendacijos. Jų tikslas – nuraminti vairavimo įgūdžius pademonstruoti besirengiantį žmogų.

„Būtent čia prisireikia tam tikrų psichologijos žinių ir bendravimo įgūdžių. Egzaminuotojas privalo pats susivaldyti ir padėti nusiraminti atėjusiajam į egzaminą. Pernelyg didelis jaudulys tikrai nėra pagalbininkas. Žinoma, gerai pasiruošusiam tai nėra kliūtis, tačiau mes visada stengiamės stresą minimizuoti. Rekomendacijos, kaip tai padaryti, yra gana detaliai aprašytos – mūsų darbuotojai jomis naudojasi nuo pat susipažinimo su egzaminą laikančiu iki atsisveikinimo. Net jei egzaminuojamasis savo įgūdžius vertina neadekvačiai ir prie vairo sėda nepakankamai gerai pasiruošęs, pasakyti „ne“ reikia taip, kad žmogus suprastų savo klaidas ir galėtų jas taisyti. Kalbant ūkiškai – patariam savo darbuotojams su klientais elgtis taip, kaip kad jie elgtųsi su savo vaikais: nenuolaidžiauti, bet ir nepriekabiauti“, – pasakojo R. Jakubčionis.

Kokio profesionalumo reikia egzaminuotojams, gana gerai iliustruoja laimingai pasibaigęs incidentas vienoje Kauno gatvių. Egzamino metu, sustojus prie šviesoforu reguliuojamos sankryžos ir laukiant žalio signalo, VĮ „Regitra“ darbuotojas pastebėjo, kaip iš paskos stovinčio sunkvežimio išlipo vairuotojas ir nuėjo pareguliuoti dešinėje pusėje esančio veidrodėlio. Tačiau sunkiasvorė mašina tuo metu netikėtai pradėjo riedėti, o išsiblaškėlis vairuotojas – beviltiškai bandyti rankomis ją sustabdyti.

„Įvertinęs situacijos rimtumą, egzaminuotojas nurodė būsimajam vairuotojui, visą dėmesį sutelkusiam į šviesoforą, kad šis atleistų stabdį ir perėmęs automobilio kontrolę šoko į priekį. Tai greičiausiai neatrodė labai mandagu, tačiau sunkvežimio vairuotojas buvo išgelbėtas nuo traumų“, – pasakojo VĮ „Regitra“ Kauno filialo vyresnysis specialistas.

Dažnai egzaminuotojai tampa ir linksmesnių kuriozų liudininkais. Vienas VĮ „Regitra“ klientas prieš praktinių vairavimo įgūdžių patikrinimą užsimovė lenktynininko pirštines, tačiau egzamino neišlaikė, nes važiavo gerokai lėčiau nei pridera.

Verta prisiminti dar vieną atvejį - prieš kurį laiką viename naujienų portale buvo publikuota skaitytojo istorija, kurioje pasakojama, kaip esą vairavimo egzamino laikyti atėjęs jaunuolis už skydelio nuo saulės esą užkišo 500 Lt banknotą. Egzaminuotojui paaiškinęs, kad tai jo „talismanas“, atlikęs visas užduotis, pinigus pasiėmė. R. Jakubčionio teigimu, tai yra ne kas kita, kaip anekdotas, nes viskas, kas egzamino metu vyksta automobilyje ir aplink jį, yra filmuojama keletu kamerų, todėl tokį akibrokštą padariusiam žmogui būtų kur kas liūdniau, nei tiesiog neišlaikyti žinių patikros.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Netikėta tyrimo išvada: patikrino Baltijos šalių vairuotojus – lietuviams yra kuo džiaugtis (11)

Tyrimas parodė, kad Baltijos šalyse gatvės dar pilnos telefonu kalbančių vairuotojų. Jie tik...

Kas kaltas dėl spūsčių automagistralėse – reikėtų keiksnoti ne tik kelininkus (36)

Artėja paskutinis ilgasis šios vasaros savaitgalis. Tokiu metu automagistralėse paprastai...

Ištyrė, kada vairuotojams kelyje nesiseka labiausiai (4)

Techninės pagalbos kelyje specialistai daugiausia darbo turi penktadieniais. „ Lietuvos draudimo...

Vieną Vilniaus arteriją vairuotojams siūlo apvažiuoti: iki vasaros pabaigos ribos eismą (15)

Nuo penktadienio, rugpjūčio 16-osios, iki pat vasaros pabaigos Vilniaus Teodoro Narbuto gatvėje...

Orai vairuojantiems nebus palankūs: kaip per liūtis vairuoti saugiai

Gamtos stichijos paskutinį vasaros mėnesį dar ruošiasi pagrūmoti kumščiu – rugpjūtis...

Top naujienos

Mažeika pateikė daugiau detalių, kas ir kiek mokės už automobilius (160)

Nuo kitų metų planuojamas įvesti automobilių taršos mokestis šalies biudžetą pirmaisiais...

Vibrio bakterija pareikalavo aukų: po maudynių Baltijos jūroje mirė moteris perspėja dėl rizikos grupių

Medikai jau kurį laiką kalba apie Vibrio bakterijas, kurios dauginasi esant pakankamai šiltai...

Ekspertas: didžiausią pasaulyje salą nusipirkti užsimanęs Trumpas – neišprotėjo (36)

Buvęs Danijos ministras pirmininkas Larsas Lokke Rasmussenas pavadino JAV prezidento Donaldo...

Verygai nuleidus rankas, dėl ligoninių pertvarkos viešą kreipimąsi paskelbė pati medikų bendruomenė (73)

Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai pareiškus, kad neinicijuos ligoninių reformos, jei...

Jakeliūnas paaiškino poziciją dėl Sinkevičiaus: prisiminė seną nemalonią istoriją (21)

Su „valstiečių“ sąrašu išrinktas europarlamentaras Stasys Jakeliūnas teigia neremiąs...

Vasariškas pirmadienis baigsis su trenksmu: audros debesys slinks per visą Lietuvą (16)

Nors gamta pamažu jau primena apie artėjantį rudenį, pirmadienį lietuvius lepina maloniai šilti...

Nepaliaujamai augant gyventojų skaičiui, rado sprendimą dėl būstų: tokius retai kur pamatysite

Ant namų stogų galima užsodinti vešlius sodus, ypač miestuose, kur kiekvienas tuščias...

Skrydžio į Ukrainą metu Netanyahu žmona lėktuve sukėlė skandalą (223)

Skrydžio į Kijevą metu Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu žmona Sara lėktuve...

Baltijos šalių gyventojų mitybos įpročių tyrimas parodė: lietuviai turi ko pasimokyti iš estų (16)

Pirmą kartą Baltijos šalyse „Arimex“ užsakymu vykdytas riešutų ir džiovintų vaisių...