aA
Šį mėnesį startavo atnaujinta registracijos į vairavimo egzaminus sistema – net nuo 2004 m. veikusi pirmoji šios Valstybės įmonės „Regitra“ teikiama elektroninė paslauga iki šiol populiariausia tarp jos klientų.
„Regitra“ atnaujino vieną seniausių ir populiariausių paslaugų
© DELFI / Karolina Pansevič

„Būsimųjų vairuotojų pažintis su „Regitra“ prasideda nuo šio elektroninio funkcionalumo, todėl mums svarbu, kad jis atitiktų jaunų žmonių poreikius – būtų maksimaliai paprastas, kartu patikimimas ir patogus“, – ketvirtadienį pristatydamas naujovę kalbėjo Saulius Šuminas, valstybės įmonės generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Pasak vieno iš įmonės vadovų, atnaujinta sistema sprendžia ir pastaruoju metu dėl technologijų raidos kylantį klientų lygiateisiškumo pasirenkant vairavimo egzaminų laiką klausimą.

„Socialinių tikslų siekiančiai organizacijai, kokia yra „Regitra“, vertybiškai labai svarbu, kad atnaujinta sistema suprogramuota taip, jog visiems būsimiems vairuotojams sąlygos pasirinkti egzamino laiką būtų vienodos“, – kalbėjo S. Šuminas.

Sistemos pristatyme išvardintos pagrindinės jos atnaujinimo priežastys. Tai seniausia veikianti „Regitros“ elektroninė paslauga, ji daugiausiai naudojama klientų, taip pat funkcionalumas nebeatitiko šiuolaikinių technologinių tendencijų, ypač naudojimo mobiliuosiuose įrenginiuose.

„Regitros“ projekto vadovė Vera Makušenko
„Regitros“ projekto vadovė Vera Makušenko
© DELFI / Karolina Pansevič

Projekto vadovė Vera Makušenko papasakojo, kad prisitaikantis pagal įrenginį (adaptyvus) dizainas yra patogus elektronine paslauga besinaudojantiems klientams, taip pat ir tiems, kas jungiasi per mobiliuosius įrenginius, kuriems iki šiol svetainė buvo nepritaikyta. Būtent dėl adaptyvumo tikimasi, kad paslauga toliau populiarės tarp jaunimo, kuriam ji paprastai ir būna aktualiausia.

Dar viena naujovė: atnaujintoje registracijos į vairavimo egzaminus sistemoje prisijungus autorizuotai pateikiami personalizuoti, t. y. individualūs prisijungusio vartotojo duomenys. Vartotojai skatinami jungtis naudojantis elektroniniais valdžios vartais arba elektronine bankininkyste – toks yra pagrindinis prisijungimo būdas.

„Tai reiškia, kad asmuo galės mažiau galvoti, kokį mygtuką spausti, nes sistema, pavyzdžiui, rodys tik jo siekiamų įgyti kategorijų transporto priemones. Taip pat viename ekrano lange tilps didesnė egzaminų tvarkaraščio dalis“, – pristatyme atnaujintos sistemos ypatumus aptarė projekto vadovė.

Sistemoje įdiegta apsauga nuo automatinių veiksmų, joje galima ne tik registruotis laikyti egzaminus, atšaukti registraciją ar pakeisti egzamino datą ir laiką, bet ir peržiūrėti laikytų egzaminų duomenis.

Registravimosi į egzaminus sistemos patikimumui užtikrinti įdiegta saugi ir tapatybę virtualioje erdvėje nustatanti prisijungimo procedūra, atnaujintas vadinamuosius „robotus“ medžiojantis programinis kodas.

Kaip teigė „Regitros“ IT departamento vadovas Saulius Dreinius, sistema realiai veikia apie savaitę, dar tiek pat laiko planuojama skirti šalinant pastebėtus nesklandumus, jeigu tokie atsirastų.

Prie sistemos rekomenduojama jungtis per elektroninius valdžios vartus, kadangi toje platformoje centralizuotos visos asmens elektroninės atpažinties priemonės. Pristatymo metu S. Šuminas neslėpė, kad tuo pačiu tai bus dar viena kliūtis vadinamiesiems vietų perpardavėjams, kurių verslo esmė – siūlyti neužimtą egzamino laiką norintiems tai daryti greičiau ar dėl kitų priežasčių (rinkoje paslauga kainuoja apie 15 eurų). „Regitros“ atstovų teigimu, bandymas pakeisti registracijos egzaminui laiką yra dažniausiai pageidaujama paslauga.

Dabar iš potencialaus tokios paslaugos pirkėjo „verslininkams“ teks paprašyti ne tik asmens kodo, kaip iki šiol, bet ir elektroninės bankininkystės duomenų. Vis dėlto „Regitros“ atstovai neslepia, kad žmonių naivumui ribų nėra, tad ir tokia užkarda gali būti per menka. Tačiau, jų teigimu, šioje vietoje jau turėtų didesnį dėmesį parodyti atitinkamos institucijos.

Jaunimui, dar neturinčiam galimybės ar įpročio naudotis el. valdžios siūlomomis identifikavimosi elektroninėje erdvėje priemonėmis, įmonė paliko paprastesnę prieigą, tiesiog nurodant savo vardą, pavardę ir asmens kodą. Darbuotojai įspėja, kad taip prisijungus nebus galima peržiūrėti laikytų egzaminų informacijos bei nebus galimybės keisti egzamino datą ir laiką – reikės išsiregistruoti ir vėl ieškoti vietos iš naujo.

Įmonės generalinis direktorius Dalius Prevelis yra minėjęs, kad aukštesnis saugumas neatsiejamas nuo aptarnavimo sąlygų sugriežtinimo, kas pirminiu elektroninės paslaugos naudojimosi etapu, kol susiformuoja nauji įpročiai, sukelia pagrįstą trumpalaikį sąžiningos daugumos nepasitenkinimą.

Primenant būsimiems vairuotojams, kad dalyvavimas eisme visuomenės nariams yra padidinto pavojaus šaltinis ir siekiant jų didesnės atsakomybės, atnaujintoje registracijos sistemoje asmenys papildomai bus pratinami prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

Naudotojai iš anksto turės susipažinti su registracijos sistemos naudojimo taisyklėmis, kurios numato naudotojo juridinę atsakomybę už neteisėtus veiksmus. Sankcija už neteisėtą automatinių įrankių panaudą – blokavimas asmeniui naudotis el. paslauga, t. y. galimybė registruotis tik atvykus į padalinį, kas lems didesnes asmens laiko sąnaudas.

„Regitros“ duomenimis, 2017 m. pirmą ketvirtį fiksuota 132 tūkst. registracijų internetu (neįskaitant egzamino laiko keitimo). Kitais būdais į vairavimo egzaminus buvo registruotasi beveik 38 tūkst. kartų.

Per 2016 m. „Regitra“ priėmė 119 tūkst. teorinių žinių tikrinimo ir 133 tūkst. praktinių transporto priemonės valdymo įgūdžių ir gebėjimų tikrinimo egzaminų.

Įmonės duomenimis, skaičiuojant visos šalies, visų vairavimo egzaminų kategorijų mastu per metus vidutiniškai interesantui laukti eilėje tenka apie 24 dienas.

Anot S. Dreiniaus, atnaujinta sistema buvo sukurta vidiniais resursais, dalyvaujant tik „Regitros“ darbuotojams, tam nebuvo skirtas papildomas biudžetas. Pasak įmonės IT departamento vadovo, projekte nuosekliai dirbo penkių žmonių branduolys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Planuojančius kelionę nuosavu automobiliu įspėjo: nepaisydami šių taisyklių galite būti nubausti (79)

Vis dažniau, planuodami atostogas, į kelionę nusprendžiame leistis automobiliu. O ir šią...

Nuo beveik 4000 sužeistųjų keliuose per metus iki 0: kaip to pasiekti? (1)

Europos Sąjungoje, kur avaringumas vidutiniškai yra vienas mažiausių, per dieną keliuose...

Vairuojantys automobilius su „automatu“ turėtų susirūpinti: gali tekti pakloti tūkstančius (386)

Kad tepalus automobilio variklyje reikia keisti periodiškai, žino kiekvienas, tačiau specialistai...

Lietuviai taupo savo saugumo sąskaita: automobilio technine būkle susirūpina tik prieš apžiūrą (57)

Vairuotojai sutinka, kad automobilio techninė būklė turi tiesioginės įtakos eismo saugumui,...

Chaosas automobilių stovėjimo aikštelėse: kovojantys už save neretai tampa nukentėjusiaisiais (1)

Nors neretai patys vairuotojai ir pėstieji skatina vieni kitus pasirūpinti savo saugumu, saugaus...

Top naujienos

Buvusios sovietų biologinių ginklų laboratorijos Maskvai dabar labai nepatinka: ragino pradėti net oro atakas

Vienas didžiausių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) užsienio politikos pasiekimų tapo aršios...

Girtos abiturientės kelionę į egzaminą pasmerkęs Morkūnas šioje istorijoje įžvelgė ir pliusų: o ką daryt? (90)

Nors šią savaitę abiturientai laikė ne vieną svarbų egzaminą, šias aktualijas nurungė viena...

Biologinį, įvaikintą ir globojamą vaikus auginanti mama – atvira iki skausmo: buvo akimirkų, kai dukra sakė, kad sesės nebenori (51)

Šiandien Lietuvoje yra minima Globėjų diena. Galbūt daugelis pagalvoja apie galimybę padėti...

Po Ispanijos mokslininkų atradimo COVID-19 pandemijos istoriją teks perrašyti iš naujo? (222)

Jeigu pasitvirtins tai, ką dar nerecenzuotame straipsnyje neseniai aprašė ispanų gydytojai,...

Paskui šviežias bulves atėjo tikrintojai – ne visi turguje sugeba įrodyti, kad patys jas augino

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės...

Per parą šalyje patvirtinti 5 nauji koronaviruso užsikrėtimo atvejai Trys atvejai – įvežtiniai (16)

Lietuvoje šeštadienį patvirtinti 5 nauji koronaviruso užsikrėtimo atvejai, bendras ligos atvejų...

Baro terasos statybos papiktino gyventojus: išsigandę dėl triukšmo kyla į kovą (17)

Bare Žvejų g. 7 jau kurį laiką tvarkosi nauji šeimininkai, planuojantys plėsti veiklą....

TOP 10: geriausi čempionais dar netapę NBA krepšininkai (1)

NBA čempiono žiedas – bene labiausiai krepšininko karjeros sėkmę atspindintis rodiklis. Vis...

|Maža didelių žinių kaina