aA
Moteris prie vairo – grėsmė visuomenei, tokį posakį girdėjome greičiausiai visi. Kiek jis pagrįstas?
© A.Brazaičio nuotr.

Šiaulių apskrities kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos I būrio specialistas Edgaras Kiaušinis diplomatiškas: prie vairo visi – ir vyrai, ir moterys – yra vairuotojai. Vis dėlto sutinka, kad kai kurios situacijos keliuose būdingos tik tam tikrai lyčiai, ir nebūtinai moterims.

Pažeidimai skiriasi

Ilgametis policijos pareigūnas E. Kiaušinis nusišypso paklaustas, kas vis dėlto geriau vairuoja automobilį – vyrai ar moterys?

Anot jo, yra daug puikiai vairuojančių moterų, yra ir vyrų, kuriems geriau būtų nesėsti prie vairo. Tad vairuotojo lytis esą nėra lemiamas veiksnys, užtikrinantis vairavimo kokybę.

Pažeidimų, policininko teigimu, keliuose padaro panašiai ir vieni, ir antri. Tik vyrai dažniau viršija važiavimo greitį, o moterys dažniau nepaiso kelio ženklų.

„Pradedi rašyti protokolą, o ji nesupranta, už ką. Tikina nemačiusi kelio ženklo arba atvažiavusi iš kito miesto“, – pasikartojančius paaiškinimus prisimena pareigūnas.

Anot jo, moterys ne tik nemato ženklų, bet ir dažniau nesegi saugos diržų. Taip pat dažniau už vyrus prie vairo kalba telefonu be laisvų rankų įrangos.

Moterims, dažniau nei vyrams, būdinga nepaisyti operatyviųjų tarnybų garso bei švyturėlių signalų.

„Jei jau kas nepraleis greitosios, gaisrinės ar policijos automobilio – tai bus latvis arba moteris, – kvatojasi E. Kiaušinis. – Jei tokią pažeidėją sustabdai, įprasta, ji tvirtina net nepagalvojusi apie tai, kad reikia trauktis.“

Pastebėta ir tai, kad moterys labiau už patyrusius vairuotojus vyrus mėgsta važiuoti antrąja eismo juosta, nors pirmoji tuščia. Taip važiuoti mėgsta ir pensininkai bei „klevo lapai“.

Skirtumas, anot kelių policijos pareigūno, tas, kad nepatyrę vairuotojai visada pripažįsta padarę pažeidimą, o pensininkai ir moterys nesupranta, dėl ko čia prie jų kimbama ir kodėl jie turėtų važiuoti dešiniąja kelio puse.

Neblaiviųjų „gudrybės“

Vairuotojos moterys, skirtingai nei vairuotojai vyrai, dažniausiai prisipažįsta, kad gėrė alkoholį, tačiau kone visos, anot pareigūno E. Kiaušinio, būna gėrusios „tik taurę šampano“.

Pripūtė vairuotoja 1,97 promilės, keistai eina, o vis tiek tvirtina išgėrusi tik taurę, – šypsosi pareigūnas. – Viena po tokios šampano taurės ir griovius buvo išmaišiusi.“

Pasitaiko moterų, kurios būdamos neblaivios be paliovos giria pareigūnų grožį arba siūlo, užuot baudus, geriau kavos atsigerti.

95 procentus neblaivių vairuotojų vyrų, sako policininkas, atskirsi iš tolo, nes jų vairuojamų automobilių abiejų pusių langai, net ir spaudžiant šalčiui, dažniausiai būna atidaryti.

Pastebėta, kad neblaivūs vairuotojai, padavę dokumentus patruliui, ilgai kuičiasi daiktadėžėje, atseit ieško draudimo poliso – kvėpuoja.

Neblaiviems nesvetimi ir kyšiai. Jais išsipirkti dažniau rizikuoja vyrai. O moterys, jei ir bando apie tai užsiminti, įspėtos apie atsakomybę, persigalvoja.

Atsargiai, nebūtinai saugiai

Moterims vairuotojoms, anot policijos pareigūno, koją kartais pakiša perdėtas atsargumas: nerizikuos lenkti, lėčiau pradės važiuoti iš vietos, geriau palauks negu išnaudos likusias sekundes tam tikriems manevrams sankryžose ir t.t.

E. Kiaušinis įsitikinęs, kad jei moterys viską darytų greičiau ir ne taip atsargiai, tai ne tik avarijų, bet ir spūsčių gatvėse mažiau būtų.

Kalbant apie avarijas verta paminėti statistiką: dėl moterų ir vyrų kaltės sukeltų eismo įvykių skaičius panašus, tačiau moterų sukeltų avarijų pasekmės – lengvesnės.

Ginčai ir derybos

Kaip dažniausiai teisinasi pažeidėjai ir kurie labiausiai linkę užginčyti Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą?

E. Kiaušinis sako, kad iš dešimties sustabdytų pažeidėjų tik du ar trys negali paaiškinti, kodėl pažeidė KET. Visi kiti skubėjo į laidotuves, į ligoninę, į metines... Nemažai ir tokių, kurie iš karto žino, kad nieko nepažeidė, o pareigūnai kimba be reikalo.

Policininkas prisimena kartą kelyje sustabdęs „Subaru“ tiuninguotu priekiu su oro ertmėmis. Vairuotojas, net nespėjus prieiti pareigūnui, rėkė nieko nepadaręs, esą prie jo kimbama tik todėl, kad turi gerą mašiną.

„Kitą šiaulietį už greitį baudžiau gal tris kartus, ir jam kiekvienąkart kažkas buvo numirę, – sako pareigūnas. – Neseniai vėl rašau protokolą, o jis rauda, kad nespės pamatyti savo mirštančio dėdės. Nepatikrinsi, miršta kas ar nemiršta, bet vaidyba matyti ant žmogaus veido.“

E. Kiaušinis sako, kad pakanka paimti vairuotojo pažymėjimą ir, užmetus akį į nuotrauką, jau galima pasakyti, ar pažeidimas bus ginčijamas – nuotraukoje tokie žmonės atrodo pikti.

Policininko patirtis rodo ir kitą įdomų dalyką – pasirodo, apie 90 procentų vairuojančiųjų automobilius „Subaru“, „Alfa Romeo“, didžioji dalis „Volvo“ ir „Rover“ linkę su policija konfliktuoti.

„Sustabdai už greitį, už diržus, nesvarbu, už ką, nespėji prieiti, ir prasideda. Sykį sustabdžiau pilką „Subaru“, nespėjau priėjęs prisistatyti, o vairuotojas jau klausinėja, kas buvo, kodėl jį sustabdžiau, ar galėjau sustabdyti ir t.t.“, – prisimena E. Kiaušinis.

Jis vaizdžiai papasakojo ir kuriozinį atvejį. Kartą sustabdęs vieną panevėžietį paaiškino, kad šis viršijo greitį. Vairuotojo būta atkaklaus: atkirto greičio tikrai neviršijęs, važiavęs leistinu.

„Paklausiau, ar jis žino, kiek čia leistina, ir iš karto sulaukiau atsakymo „aišku, žinau“. Vairuotojas tik pasitikslino, kokiu greičiu jis važiavo. Sakau, važiavote 105 kilometrų per valandą greičiu. Tada man atsakoma: ne, aš važiavau 90, aš spidometrą turiu, neapgausit. Bet, sakau, čia gyvenvietė – leistinas greitis 50. Tada jis akimirkai nutilo ir sako: aa, tai aš 50 ir važiavau,“ – kelių mėnesių senumo pokalbį prisimena E. Kiaušinis.

Viskas tąsyk baigėsi tuo, kad pažeidėjas buvo pakviestas į policijos automobilį. Įlipęs vėl pradėjo derybas: tai nerašykite už greitį, rašykite geriau už diržus. O kodėl už diržus? Bauda mažesnė. Kad už pakartotiną diržų nesegėjimą numatytas vairuotojo pažymėjimo atėmimas! Tai tada geriau rašykit, kad važiavau be šviesų.

Vis dėlto kartais pažeidėjai sukelia šypseną. E. Kiaušinis prisimena sustabdęs didžiuliu greičiu skriejusį automobilį. Nelaukęs, kol prieis pareigūnas, vairuotojas išpuolė iš mašinos, įbruko dokumentus ir nuskuodė laukais į mišką.

Po kelių minučių pasirodė jau neskubėdamas, paaiškino viršijęs greitį, nes gamtiniai reikalai prispaudė.

Vairavimas – antraeilis dalykas

Ir ko tik vyrai bei moterys nedaro prie vairo! Anot Šiaulių apskrities policijos pareigūno, sunkvežimių vairuotojai važiuodami skaito laikraščius arba maigo kompiuterį, jį pasidėję tiesiog ant vairo. Dar valgo, geria arbatą.

Moterys gražinasi. Pareigūnas ne kartą fiksavo situaciją sankryžoje: visi jau nuvažiavo, o vairuotoja vis žiūri į veidrodį ir dažosi lūpas. Tokie vaizdeliai dažnesni rytais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilnietis įsiuto: pigiausias plovimas automatinėje plovykloje tapo 740 eurų nuostoliu (318)

Nekaltas noras – per pietų pertrauką nusiplauti automobilį, vilniečiui tapo galvos skausmu....

Perkantys padangas internetu turėtų atkreipti dėmesį į kelis kriterijus (4)

Artėjant šaltajam sezonui tenka keisti automobilio padangas, todėl dažnas vairuotojas, kaip tik...

Kas antras tamsoje žuvęs pėsčiasis nepasirūpino paprasčiausia apsauga nuo nelaimės (6)

Nors vis dar nemažai eismo dalyvių mano, kad dėvėti atšvaitą esant prastam matomumui ar tamsiam...

Pareigūnai sunerimo: per parą 18 sužeistųjų, o žmonės nesupranta, ką keliuose daro ne taip (82)

Rytinės piko valandos prasideda, o vakarinės baigiasi sutemus, todėl tiek vairuotojai, tie...

Tyrimas nustebino: KET reikalavimus atitinkantis padangų protektoriaus gylis gali būti mirtinai pavojingas (124)

Rudenį, kada dažnai lyja, važiavimo saugumui itin didelę įtaką turi padangos ir jų...

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (53)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (98)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (98)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (99)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (14)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (86)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Grafystės policijos ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuke – du lietuviai (12)

Anglijos Lankašyro grafystė paviešino dešimties labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąrašą....

Lietuvos kultūristas dėl Schwarzeneggerio varžybų atsisakė moterų (2)

„Schwarzeneggeris – kiekvieno mūsų sporto šakos sportininko ikona. Čia kaip lenktynininkui...