Pareigūnai ragina: jei pamatysite žolės degintoją, ne vietoje pastatytą automobilį, kelių eismo taisyklių ar kitokį viešosios tvarkos pažeidėją, nufotografuokite arba nufilmuokite tai ir išsiųskite jiems. Ar tikrai pažeidėjas bus nubaustas?
© Vilniaus aps. VPK nuotr.

Dauguma atvejų – taip, tikina Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. Tačiau jis priduria, kad nuotrauka ar vaizdas turi būti kokybiškas ir, jį siunčiant pareigūnams, ne ką mažiau svarbu nurodyti tikslų laiką, datą ir vietą.

„Daugiausia problemų kyla dėl pažeidimo, pavyzdžiui, kai asmuo, [užfiksuotas darant] kažkokį pažeidimą, ginčija savo tapatybę. Jei, išsikvietus pažeidėją, jis neprisipažįsta, kad tai – jis, prasideda įrodinėjimo procesas ir, kaip kiekviename įrodinėjimo procese, rungiasi dvi šalys: pažeidėjas ir pareigūnas. Kam pavyksta surinkti daugiau įrodymų, faktinių duomenų, ta pusė ir laimi. Bet dauguma atvejų pažeidėjai yra nubaudžiami“, – sako pareigūnas.

Lietuviai – daug pilietiškesni nei prieš dešimtmetį

Ramūnas Matonis
Ramūnas Matonis
© DELFI / Tomas Vinickas

R. Matonio teigimu, lietuviai pastaraisiais metais tampa vis pilietiškesni, ypač palyginus su tuo, kokie jie buvo, pavyzdžiui, prieš dešimtmetį. Tačiau pareigūnai norėtų dar didesnio žmonių aktyvumo.

„Žinoma, to pilietiškumo vis dar pasigendame, norėtųsi, kad jo būtų daugiau. Bet, vertinant keleto pastarųjų metų laikotarpį, iš tiesų pilietiškumas auga, ir tai mus džiugina, nes policijos pareigūnų skaičius, galima sakyti, mažėja, taigi gyventojų parama, skambučiai, atsiųsta medžiaga apie galimus pažeidimus mums tikrai padeda“, – tvirtina pareigūnas.

Pasak jo, jau keletą metų veikia portalas e-policija.lt. Ten esą sudarytos visos galimybės patogiai pateikti medžiagą, kur užfiksuotas pažeidimas ar jį darantis pažeidėjas. „Tiek nuotrauką, tiek prisegtą vaizdo medžiagą idealus variantas pateikti per ten. Tas portalas automatiškai sujungtas su visomis mūsų duomenų bazėmis. Pranešimas ar nuotrauka įkrinta į bendrą policijos duomenų bazę, ir tai automatiškai pradedama nagrinėti“, – aiškina Policijos departamento atstovas.

Jis pasakoja, kad, kalbant apie kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus, daugiausia medžiagos gaunama su užfiksuotais neleistinoje vietoje pastatytais automobiliais. Pasak R. Matonio, yra net keli policijos pareigūnai, kurie tik tuo ir užsiima – būtent šių atvejų nagrinėjimu. Nėra tikslių skaičių, kiek pažeidimų užfiksuota piliečiai, tačiau, pareigūno žodžiais, tiek vaizdo medžiagos, tiek nuotraukų gaunama šimtais.

„Galėčiau sakyti, kad [realiai nubaustų] taip pat yra šimtai, bet yra faktų, tokių atvejų, kai pažeidėjai yra nerandami, nuotrauka yra prastesnės kokybės, yra atvejų, kai ir teismas išteisina tuos pažeidėjus“, – kalba R. Matonis.

Tačiau, jei nuotrauka ar vaizdo medžiaga kokybiška, o ją atsiuntęs žmogus nurodo tikslų laiką, datą, vietą, pažeidimas iš esmės – neginčijamas, tvirtina Policijos departamento atstovas.

„Daugiausia problemų kyla dėl pažeidimo, pavyzdžiui, kai asmuo, [užfiksuotas darant] kažkokį pažeidimą, ginčija savo tapatybę. Jei, išsikvietus pažeidėją, jis neprisipažįsta, kad tai – jis, prasideda įrodinėjimo procesas ir, kaip kiekviename įrodinėjimo procese, rungiasi dvi šalys: pažeidėjas ir pareigūnas. Kam pavyksta surinkti daugiau įrodymų, faktinių duomenų, ta pusė ir laimi. Bet dauguma atvejų pažeidėjai yra nubaudžiami“, – tikina R. Matonis.

Ką turėtų žinoti pažeidimą norintys užfiksuoti asmenys? Pareigūno teigimu, svarbiausia, kad pateiktoje medžiagoje aiškiai matytųsi pažeidimo vieta. „Būtų gerai, kad ta nuotrauka būtų padaryta iš kelių pusių, kad aiškiai matytųsi, jog, pavyzdžiui, automobilis tikrai pažeidžia stovėjimo būdą, kad matytųsi, jog toje vietoje draudžiama stovėti. Tai iš esmės idealus variantas – jei būtų kelios nuotraukos iš įvairių pusių“, – sako R. Matonis.

Jis taip pat prašo pilietiškų žmonių nurodyti savo kontaktinius duomenis, kad pareigūnai, pritrūkę informacijos, galėtų paskambinti ir išsiaiškinti juos dominančias aplinkybes. Anot R. Matonio, policija tikrai gali garantuoti duomenų saugumą. „Asmens duomenys yra tikrai labai griežtai saugomi. Ir pareigūnai tikrai tų duomenų niekam neperdavinėja“, – tikina jis.

R. Matonio teigimu, pažeidėjas vis dėlto gali sužinoti, kas jį įdavė pareigūnų žinion. „Apklausos metu dažniausiai tai nepasakoma [kad štai tas tavo kaimynas atsiuntė nuotrauką], bet bylos pabaigoje žmogus turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, tai joje jis [medžiagą policijai atsiuntusio žmogaus] pavardę gali ir pamatyti“, – neslepia R. Matonis. Tačiau jis priduria, kad dažniausiai žmonės, padarę nusikaltimą, ta medžiaga nesidomi: „Jie sutinka su tuo pažeidimu, susimoka baudą ir procesas yra baigiamas.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Legalizuojami automobiliai su vairu dešinėje: specialistai negaili perspėjimų (291)

Nuo 2018 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja Saugaus eismo keliais įstatymo pataisa, kuri nebedraus...

Minima pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti (1)

Lapkričio 19 d. minima pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Lietuvos automobilių...

Nuo bjaurios automobilio problemos ryte išgelbės keletas atsakymų sau (79)

Dažniausia priežastis, kodėl šaltą rytą variklis neužsiveda – išsikrovęs akumuliatorius...

Vairavimas ir vaistai – pavojus kelyje, kurį prisišaukiame patys (2)

Lapkričio 19 d., kaip ir kasmet trečiąjį lapkričio sekmadienį, minima Pasaulinė žuvusių eismo...

Patikrino šimtus automobilių: tinkamos padangos, bet išsikrovę akumuliatoriai (13)

Lapkričio pradžioje didžiuosiuose Lietuvos miestuose vyko saugaus eismo kampanija „Nustebink...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (9)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (65)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (102)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pamatykite, kaip atrodo prabangiausi Vilniaus viešbučių apartamentai moka 2800 eurų už naktį (77)

Prabangių viešbučių galima surasti įvairiuose miestuose, vis dėlto itin prabangių apartamentų,...

Atlygis iš valstybės pinigų? Pūkas savo advokato žmoną įdarbino padėjėja Seime (45)

Kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama jaučiui. Šią Senekos sentenciją uoliai stengiasi įrodyti...

Rimvydas Valatka. Seimo durnynas (receptas Lietuvai) (622)

Aną rudenį, kai rinkėjų armija masiškai keršijo savo mamoms specialiai nusišaldydama ausis ir...

Jasikevičius: žaidėme prastai, dėl to pergalė tik saldesnė (16)

Sekmadienį antrąkart šiame „Betsafe-LKL“ sezone susitiko pirmenybių favoritai Kauno...

Atviras Krivicko interviu: apie naują verslą, žmonos knygą ir ilgametės santuokos paslaptis (302)

Iš televizijos pasitraukęs Kristupas Krivickas , regis, tapo tik dar įdomesnis žmonėms. Kaip...

Savo aprangos stilių Druskininkuose parodė visi: nuo valytojos iki direktoriaus (9)

Nors įprastai DELFI Stilius skaitytojų pamėgto ciklo „ Penktadienio aprangos kodas “ vyksta į...

Medicinos pažanga: praryta piliulė praneš gydytojui būtiną informaciją (4)

JAV įstatymus reglamentuojančios institucijos leido gydytojams skirti pirmąjį intuityviosios...