Specialistai sako, kad nors šiuolaikiniai automobiliai yra apsaugoti nuo drėgmės, praleistas ilgesnis laikas po vandeniu elektronikai gali būti pražūtingas, todėl veiksmų reikia imtis kuo greičiau. Pastaraisiais metais vis dažniau kai kurias Klaipėdos gatves ir kiemus užtvindo liūtys. Todėl padaugėja ir nuostolių, kuriuos dėl apsemtų ir sugadintų automobilių patiria jų savininkai.
© Facebook

Prieš kelias dienas, stovėdami apsemtuose kiemuose prie sugedusių automobilių, klaipėdiečiai klausinėjo vienas kitą, kur tokiu atveju reiktų kreiptis. Į draudimo bendrovę? Į Savivaldybę?

Tie uostamiesčio gyventojai, kurie jau kreipėsi į meistrus, sužinojo, kad jei automobilių kompiuteriai sugedę, juos reikės keisti, o tai kainuos apie 200-300 eurų.

Autoservisuose padaugėjo darbo

„Vakarų ekspreso“ redakcija pasidomėjo, ar uostamiesčio autoservisų meistrams padaugėjo darbo dėl apsemtų automobilių gedimų.

UAB „Solorina“ technikos direktorius Mindaugas Bartkėnas pripažino, kad šiuo metu autoserviso plovykloje tvarko kelis automobilius, kurių savininkai kreipėsi dėl salonų džiovinimo. Jų automobiliai buvo tik nežymiai apsemti, bet nepaisant to, norint iš salono pašalinti vandenį, tenka išimti sėdynes ir pakelti kilimėlius. Kitaip neišdžius izoliacinės medžiagos. Tai minimalūs gedimai.

„Taip pat taisome ir du rimtesnių nuostolių patyrusius automobilius. Jie važiuodami per gilias pelkes patyrė hidrosmūgį arba, paprasčiau kalbant, į jų variklius pateko vandens, – pasakoja M. Bartkėnas. – Tokiems automobiliams tėra du keliai – arba kapitalinis variklio remontas, arba viso variklio keitimas į naują.“

Bet, direktoriaus teigimu, tai dar ne labiausiai nukentėjęs „skenduolis“ šiuo metu taisomas autoservise. Ypač nepasisekė vieno padidinto pravažumo automobilio – „Toyota RAV 4“ savininkui. Jo mašina buvo apsemta iki pat vairo. Dabar kaip tik svarstoma, ką su juo daryti toliau. Sudrėkę valdymo blokai, instaliacija. Netgi kruopščiai išvalius tokio automobilio kontaktus, negali būti garantuotas, kad po tam tikro laiko nepasirodys korozijos požymių.

Apsemtas Klaipėdos senamiestis
Apsemtas Klaipėdos senamiestis
© Mindaugas Milinis

M. Bartkėnas sako, kad skendusių automobilių pasitaiko kone kasmet, bet, savaime suprantama, darbų ypač padaugėja po tokių ekstremalių situacijų, kokios susiklostė pastaruoju metu dėl nesibaigiančių liūčių.

UAB „Klasera“ generalinis direktorius Vladas Pleskovas papasakojo, kad šiuo metu „Audi“ centre yra laikomas vienas labai nukentėjęs „Audi A1“. Pasak vadovo, jis buvo apsemtas iki pat sėdynių. Automobiliui dar nesibaigęs garantinis terminas, todėl draudimo bendrovė sprendžia, ar apskritai yra prasmės jį ardyti. V. Pleskovo nuomone, gali atsitikti ir taip, kad automobilį paprasčiausiai teks nurašyti.

UAB „Klasera“ „Bosch“ diagnostikos centro vadovas Vygantas Špečkauskas sakė, kad šiuo metu jie nė vieno skendusio automobilio neremontuoja.

Kaip elgtis?

Kaip saugiai įveikti apsemtus kelio ruožus, kaip reikėtų elgtis apsėmus automobilį, žino retas automobilio savininkas. Jeigu lietaus vanduo stipriai apsėmė jūsų automobilį jam nevažiuojant, jokiu būdu nebandykite transporto priemonės užvesti.

Ekspertai jums patartų, kad pirmiausia nukentėjusią transporto priemonę reikia gerai išdžiovinti – tam prireiks mažiausiai dviejų parų. Vėliau automobilį patariame gabenti į servisą, kad specialistai įvertintų apgadinimų mastą, esant galimybei saugiai paleistų variklį.

Po stichijos šėlsmo perspėjimas vairuotojams
© Facebook

Didžiausios klaidos, kurias daro šalies vairuotojai, – pernelyg greitai važiuojama per apsemtus kelio ruožus, taip pat bandymai užvesti užtvindytus automobilius. Greitai važiuodami per didelę balą ar bandydami užvesti dauboje apsemtą automobilį, rizikuojate nepataisomai sugadinti variklį. Tokio įvykio nuostoliai, priklausomai nuo automobilio amžiaus ir klasės, gali svyruoti nuo vieno iki dešimties tūkstančių eurų.

Geriausias būdas apsaugoti savo automobilį nuo priverstinio remonto – apskritai nevažiuoti apsemtu keliu. Vis dėlto jeigu galimybės pakeisti maršrutą nėra, būtina įvertinti apsemto ruožo, kuriuo teks važiuoti, vandens lygį. Jokiu būdu negalima ryžtis važiuoti apsemtu keliu, jeigu vandens lygis viršija 30 centimetrų.

Važiuodami per vandenį pirmiausia rizikuojate pažeisti guolius, stabdžius, elektros instaliaciją ar net sugadinti variklį. Jeigu baloje slepiasi pavojinga duobė ar atviras šulinio dangtis, kyla pavojus apgadinti ratus, važiuoklę ar kėbulą.

Nuo to, kaip elgiamasi automobilį apsėmus, tiesiogiai priklauso ir patiriamų nuostolių dydis. Jeigu saugumo rekomendacijų nepaisoma, o rizikuojama ir bandoma eksploatuoti nukentėjusį automobilį, nuostolių suma gali išaugti kelis kartus.

Nepirkite „skenduolių“

Po kiekvieno stichijos išpuolio, kai liūčių sukelti potvyniai automobilių stovėjimo aikšteles paverčia masinėmis automobilių kapavietėmis, interneto forumuose užverda karšti ginčai: pirkti ar nepirkti „skenduolį“? Specialistai jus ilgai įkalbinės, kad jokiu būdu nepirktumėte tokio automobilio. Net jeigu tai jūsų svajonių automobilis, net jeigu perpus pigiau.

Po stichijos šėlsmo perspėjimas vairuotojams
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Nėra tokio dalyko, kaip „truputį skendęs“ automobilis. Jei jis buvo apsemtas vandens, remontas greičiausiai kainuos gerokai daugiau, nei įmanoma sutaupyti susigundžius pigiu „skenduoliu“. Netgi pakeitus visą elektros instaliaciją, problemos neišnyksta. Būtina keisti beveik visus borto kompiuterius, oro saugos pagalves aktyvuojančius jutiklius bei pačias pagalves, nes nebelieka jokios garantijos, kad pirotechniniai elementai tinkamai suveiks avarijos metu.

Nenaujam automobiliui pakeisti visas laidų pynes gali kainuoti kone pusę tiek, kiek kainuoja pati transporto priemonė. Vanduo padaro milžinišką žalą, o kai kuriais atvejais beviltiškai sugadina ir tuos agregatus, kurie, atrodytų, yra paruošti didelėms apkrovoms ir atsparūs išoriniam poveikiui.

Automatinės pavarų dėžės tepalas virsta emulsija, todėl vėliau šitas agregatas veikia labai neilgai. Tą patį galima pasakyti ir apie visus įtempimo guolius. Vanduo sugadina netgi tokius dalykus kaip dirželiai, kurių silikoninis paviršius greitai išplaunamas.

Atpažinti skendusius automobilius – didelis ir rimtas iššūkis net ir patyrusiems meistrams. Ekspertai sako, kad atidžiai apžiūrėjus beveik visuomet galima aptikti korozijos pėdsakų tokiose vietose, kur jų dažniausiai nebūna. Bent jau kalbant apie ne itin senus automobilius. Ypatingą dėmesį reiktų atkreipti į žibintų reflektorius – jei mašina buvo panirusi pernelyg giliai, vandens lašų fragmentai turėtų matytis plika akimi.

Derėtų pakelti visus kilimėlius, o esant galimybei – nuimti durelių apmušalus bei pakelti priekinį skydelį. Skendęs automobilis paprastai turi oksidacijos židinių ant aliuminio detalių.

Po stichijos šėlsmo perspėjimas vairuotojams
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Idealiai išvalyti ir sutvarkyti skendusio automobilio neįmanoma, todėl bandant jį eksploatuoti gedimų rizika visuomet bus didesnė. Tik laiko klausimas, kada kuri sistema „išlėks“ ir kokių nuostolių padarys.

Naudingi patarimai

Pamačius apsemtą savo automobilį norisi kuo greičiau patraukti jį iš vandens, bet neskubėkite paleisti variklio.

Jei automobilis buvo apsemtas iki žibintų, o į saloną pribėgo vandens, visų pirma reikėtų atjungti akumuliatorių.

Laiku atjungus akumuliatorių galima išvengti kai kurių elektronikos gedimų. Nereikia baimintis elektros šoko – automobilio baterijos įtampa siekia tik 12 voltų.

Atjungus akumuliatorių automobilį vertėtų ištempti iš balos.

Jei iš karto išėmus akumuliatorių jį pradėsite džiovinti, galbūt jis dar ilgai veiks.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dviratininkai negali jaustis saugūs net savo takuose (22)

Tikru pavasariu ir artėjančia vasara pakvipę orai vilioja sėsti prie dviračio vairo ir...

Ekspertas pataria: pirmąjį automobilį rinkitės ne pagal kišenę, o pagal galingumą (26)

Pirmojo automobilio pirkimas dažniausiai yra džiugus ir ilgai lauktas procesas. Laukia malonūs...

Aistrą fotografijai nutrėkš lokomotyvas (3)

Kad ir kaip romantiškai atrodytų ant geležinkelio bėgių sėdinčios draugės nuotrauka,...

Vairuotojo atkirtis kritikams: nesiskųskit – mes verčiami pažeisti taisykles (205)

Į DELFI redakciją kreipėsi Arnas, kuris teigia, kad visuomenėje motociklininkai yra kritikuojami...

Sostinės vairuotojams – šimtai naujų vietų automobiliams kiemuose (46)

Sostinės savivaldybė pranešime žiniasklaidai žada, kad vilniečiai automobilius daugiabučių...

Top naujienos

Jasikevičius prakalbo apie serijos pabaigą, bet komandai turi sąlygą (45)

Kas prieš šešis mėnesius būtų pasakęs, kad Kauno „Žalgiris“ brausis į Eurolygos finalo...

Šlykšti kiaulystė: „Žalgirio“ krepšininką su pergale „pasveikino“ vagys (21)

Džiaugsmas įveikus Pirėjo „Olympiakos“ (Graikija) klubą ir priartėjus prie Eurolygos finalo...

Priklausomybė nuo sekso skelbiama pasiekusi epidemijos lygį: politikai mano, kad atėjo laikas tai sutvarkyti atlikite testą (567)

Kasdien galvojate apie seksą ir galbūt kone nuolat? O pačiu seksu užsiimti nepraleidžiate...

Pasakiškas vakaras Kaune ir „Žalgiris“ – per žingsnį nuo Eurolygos finalo ketverto (581)

Žalia sirgalių jūra dar nesibaigus rungtynėms traukė pergalės skanduotes: į namus po antrųjų...

„Olympiakos“ strategas skaičiavo aukas: žaidėjams teko leisti vaistų nuo skausmo (3)

Belgradas pavojingai tolsta nuo Pirėjo „Olympiakos“ komandos: Eurolygos ketvirtfinalio serijoje...

Po naujausio Kim Jong Uno žingsnio – įspėjimas: tai spąstai (98)

Šiaurės Korėjos lyderiui vien susitikimas su JAV prezidentu yra didžiulis pasiekimas, nes taip...

Prieš vidurnaktį Telšių turguje užsiliepsnojo prekybos paviljonai (9)

Vėlų antradienio vakarą, 23.35 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu...

Įvertino Jasaičių santykius: ji – plėšrūnė, o jį traukia nuodėmingi malonumai (67)

Šeimos dramą išgyvenančių Simo ir Oksanos Jasaičių santykius nusprendė įvertinti garsus...

Valdžios malonė: suteiks vienkartinę galimybę susimokėti (58)

2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“...

Salah šou UEFA Čempionų lygos pusfinalyje: „Liverpool“ įvarčių fiestoje pranoko „Romą“ (10)

Antradienio vakarą Liverpulio „Anfield“ stadione sužaistos pirmosios UEFA Čempionų lygos...