Automobilio draudimas gyvenantiems Anglijoje, o ypač didžiuosiuose šalies miestuose, atsieina labai brangiai. Dėl to lietuviai ieško ir randa būdų, kaip išsisukti nuo didelių draudimo įmokų – klastoja duomenis ar perka nelegalius draudimus. Anglija.lt domėjosi, ar tai pasiteisina, ir kokių problemų pridaro tokie bandymai sutaupyti.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pigesnių draudimų ieško visi

Anglijos lietuviai, nelegaliais būdais mažindami automobilio draudimo kainas – rizikuoja, portalo Anglija.lt skaitytojus perspėja draudimų specialistai. Vieni vairuotojai patys pateikia neteisingą informaciją apie save, kad išvengtų didelių draudimo įmokų, kiti perka padirbtus dokumentus apie tai, kad nebuvo papuolę į avarijas. Tačiau labiausiai nukenčia tie, kurie susigundo pirkti pigesnius draudimus, neįsitikinę, kad juos siūlo legalūs tarpininkai.

Neteisingus duomenis draudimui nurodo ar nelegaliais būdais įsigyti draudimų ieško įvairios vairuotojų grupės – ir vyrai, ir moterys, ir jauni, ir patyrę vairuotojai – tą portalui Anglija.lt patvirtino įmonės „Draudimo nuolaida“ brokeris Valdas Bakanas ir draudimo tarpininkų „Pigus draudimas“ atstovė Sandra.

Dauguma asmenų, kuriems neišmokami ieškiniai arba draudimo sutartis paskelbiama negaliojanti, apie draudimus Anglijoje žino per mažai ir tai dažnai nutinka dėl kalbos barjero.

Suklastoti draudimai – negaliojantys

Nuo „pigų“ draudimą siūlančių sukčių nukentėjusių lietuvių yra daug, teigia draudimo brokeris V. Bakanas. „Patys žmonės kreipiasi, papasakoja, turiu daug informacijos apie sukčius. Dauguma daro tuos „No claim bonus“ (NBC), draudimą registruoja kokiu nors adresu Škotijos kaime ar perka iš vogtų kortelių. Būna, kai žmonės visus pinigus perveda sukčiams ir jokio draudimo negauna“, – patirtimi dalijosi V. Bakanas.

Anot Valdo, sukčiai nori tik kuo greičiau gauti pinigus, o pagrindinė jų veikla, susijusi su automobilių draudimais, yra NBC klastojimas. Kodėl tas „No claim bonus“ sertifikatas toks svarbus, kad neturintys jo ryžtasi įsigyti suklastotą? Pateikus šį dokumentą, kad per keletą vairavimo metų nepatyrei jokių įvykių kelyje ir nereikalavai draudimo bendrovės atlyginti žalos, mokėsi daug mažesnes draudimo įmokas.

„Dažniausiai žmonės dėl to ir nukenčia – jiems sakoma, kad po metų NBC taps legalūs, nes JK įmonė išduos jau patvirtintą premiją, kad nepateikei ieškinio. Deja, tai neįmanoma, jei pradžia buvo su padirbtais, tuomet „No claim bonus“ niekada nebus legalūs“, - teigė V. Bakanas.

Pasak jo, šiuo metu draudimų bendrovės nutraukia labai daug polisų, kurie buvo pradėti su padirbtu dokumentu, nors žmogus draudėsi kelis metus skirtingose įmonėse. „Bendrovės duoda užklausą dėl pirmųjų metų ir lengvai išsiaiškina melą. Sukčiams nerūpi, kad žmonės susigadins savo draudimo istoriją, kad jų niekas nebenorės drausti. Kiekvienas, važinėdamas su tokiais draudimais, rizikuoja – jei avarijos metu draudimo bendrovė sugalvos patikrinti jų NBC istoriją, jiems teks padengti visus nuostolius. Yra tikimybė ir areštinėje pabūti už dokumentų klastojimą“, – perspėjo Valdas ir pridūrė, jog žino įvairių istorijų – neseniai kreipėsi lietuvis, iš kurio sukčiai išviliojo 900 svarų, o kita lietuvių pora nukentėjo itin skaudžiai – patekus į avariją, bendrovė patikrino „No claim bonus“, kurie buvo suklastoti – lietuviai turėjo atlyginti nuostolius – sumokėti apie 20 tūkst. svarų.

Draudimų brokeris teigė, jog ir policija nukentėjusiems nuo sukčių ne visada gali padėti. „Tokius sukčius gaudo, bet iš tiesų galioja požiūris, jei esi žioplas – pats kaltas“, – Anglija.lt sakė Valdas.

Gauti naują draudimą tampa sunku

Vairuotojai Anglijoje ne tik nekaltai užkimba ant pigesnius draudimus siūlančių apgavikų jauko, bet ir patys klastoja savo duomenis, norėdami už draudimą mokėti pigiau. Tai gali turėti rimtų pasekmių.

„Dažniausiai žmonės meluoja apie „No claim bonus“, gyvenamąsias vietas, kad automobiliu važinės tik asmeniniais reikalais ir panašiai. Tai tikrai nėra teisingas būdas ieškant tinkamo draudimo. Jei pateiksite ieškinį, draudėjas tikrai patikrins visą suteiktą informaciją, ir jei kils įtarimų, paprašys įrodymų, o jų nepateikus, draudimas bus sustabdytas. Tai yra neigiamas veiksnys, nes naujas draudėjas atsižvelgs į tai, kad ankstesnis draudimas buvo nutrauktas. Esame ne kartą girdėję, kad yra neišmokami pinigai ir kiek daug problemų tai sudaro žmogui“, – Anglija.lt sakė konsultantė Sandra.

Jei viena bendrovė nutraukia draudimo sutartį, gauti naują draudimą gali būti sudėtinga, teigia V. Bakanas. Jis sulaukia klientų, prašančių padėti, nes juos drausti atsisako visos bendrovės. „Yra daug žmonių, kurie ieško tik kur pigiau, ir visai nepagalvoja apie pasekmes“, – vertino pašnekovas.

Tačiau anot V. Bakano, greitai apgauti draudimo kompanijas taps sudėtinga. „Greitu metu tokių dalykų sumažės, nes draudimai ima viską tikrinti“.

Pigiau ir legaliai – ar įmanoma?

Anglija.lt pasidomėjo, kaip atpažinti sukčius nuo legalių draudimo brokerių. Anot konsultantės Sandros, draudėjas negali pasakyti draudimo kainos vien tik išgirdęs vardą, pavardę ir automobilio pavadinimą. „Draudimo kaina priklauso nuo labai daug informacijos apie asmenį. Todėl, jei paskambinus pagal skelbimą, draudimo kaina yra nustatoma iš karto, toks draudimas tikrai turės klaidingos ar suklastotos informacijos, ar dar blogiau – perkamas iš vogtų kreditinių kortelių. Skambinant pagal skelbimus nereikėtų duoti savo banko kortelių duomenų. Legalios bendrovės gali atsiųsti sąskaitą, kurią galite apmokėti pervesdami pinigus į jos verslo sąskaitą“, – patarė Sandra.

Valdas patarė atidžiai tikrinti duomenis ir lyginti kainas – tik taip galima atskirti, ar draudimas teisėtas. „Patys žmonės turi pasižiūrėti, kokias kainas randa, ir palyginti su siūlomu draudimu, ar jokio melo nėra, ar viskas taip pat, nepakeistas adresas, neprirašyti NBC. Kitaip patikrinti paprastas žmogus negali, tik tie, kas užsiregistravę draudimo srityje, turi priėjimą prie registro“, – aiškino V. Bakanas ir patarė jokiu būdu nemokėti už draudimą asmeniui, siūlančiam jį įsigyti – draudimas mokėjimus atskaičiuos tiesioginiu debetu (angl. „direct debit“).

Norint šiek tiek sutaupyti už automobilio draudimą, Sandra patarė mokėti už visus metus iškart arba kasmet ieškoti nuolaidų. „Rekomenduotume kasmet patikrinti, ar galite gauti draudimą pigiau, nei siūlo pratęsti dabartinė bendrovė. Draudimo bendrovės pešasi dėl klientų, todėl siekdamos pritraukti naujų, siūlo nuolaidų. Radęs geresnį pasiūlymą, žmogus gali derėtis ir su savo dabartine bendrove ir jei ši atsisako sumažinti draudimo sumą, tuomet gali pereiti ten, kur pigiau“.

Valdas teigė, jog perkant draudimus patiems ir norint gauti nuolaidų, galima į draudimo bendrovę skambinti arba kalbėtis tiesiogiai internetu. „Tuomet galima išprašyti nuolaidų. O kas daugiau laiko turi, gali draudimus žiūrėti ir lyginti dažniau, nes kaina priklauso ir nuo laiko, kada draudimas perkamas“, – išdavė V. Bakanas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Regitra“ keis žymėjimą naujuose valstybiniuose numeriuose (14)

Nuo 2018 metų balandžio bus supaprastinta numerio ženklų išdavimo tvarka juos pametusiems. Taip...

Policija palygino vairuotojų elgesį pernai ir šiemet: vienas pokytis akivaizdus (59)

Praėjus beveik dviems savaitėms po to, kai pasibaigė privalomas laikotarpis, iki kurio galima buvo...

Pažadėjo: tarp pirmaujančių saugaus eismo valstybių Lietuva atsidurs 2022 metais (39)

Paskutinę šių metų dieną po šešerių metų baigs galioti saugaus eismo plėtros programa....

Gudrybės, padėsiančios vairuotojams (3)

Geras matomumas vairuotojams reikalingas visada, tačiau lapkritį bei gruodį šios savybės įtaka...

„Regitra“ primena, kada nebus išduodami vairuotojo pažymėjimai (20)

Nuo gruodžio 1 d. pažeidusiems Kelių eismo taisyklių reikalavimus ir nesusimokėjusiems visų...

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (26)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (29)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Naktinės BMW gaudynės Vilniuje: surakintam vairuotojui teko pagulėti ant žemės

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus kelių policijos surengto reido metu nubausti...

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (82)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Planuojantiems namo renovaciją – nauji reikalavimai (70)

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo keletas Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti...

Rūbinėje Adomaitis pasiekė savo: ėmėme žaisti žymiai protingiau specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (26)

Įsivažiavo sunkiai, laimėjo lengvai. Lietuvos krepšinio rinktinė naująsias pasaulio čempionato...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (137)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Atsistatydino Luhansko separatistų lyderis Igoris Plotnickis (195)

Prorusiškų Ukrainos separatistų paskelbtos vadinamosios Luhansko liaudies respublikos (LNR)...

Santūrus Sabonis: sunku vertinti žaidimą, kai varžovai neturi keitimų specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos

Nors Kosovo krepšininkai antroje rungtynių dalyje nebesipriešino Lietuvos rinktinei, daryti...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (166)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...