aA
Artėjant lapkričiui ne vienas, pravažiuojantis pro kapines ir bažnyčias, pastebi, kad čia – vis dažniau matyti nemažai automobilių, kurių vairuotojai užsuka aplankyti amžinojo poilsio vietų, uždegti žvakutę mirusiems artimiesiems. Visgi jei kol kas tokiose vietose sunkumų vairuotojams nekyla, situacija pasikeis lapkričio 1-ąją, kai aplankyti kapų važiuos kone visa Lietuva.
Lapkričio 1-oji - Visų šventųjų diena
© DELFI / Karolina Pansevič

Saugaus eismo ekspertai perspėja, kad lapkričio 1-ąją susikaupti teks visiems eismo dalyviams – ir važiuojantiems automobiliais, ir einantiems pėsčiomis. Ir ne tik dėl to, kad šiemet Visų šventųjų diena ir Vėlinės sutampa su ilguoju savaitgaliu. Tamsūs rytai ir vakarai, intensyvus eismas, tik per didžiąsias metų šventes prie vairo sėdantys vairuotojai, pasikeitusios eismo sąlygos ne vienam sukels nemažų iššūkių.

Siūlo sėsti į viešąjį transportą

Žinovai atkreipia dėmesį, kad pernelyg dažnai lietuviai stengiasi iki kapinių Visų šventųjų dieną nuvažiuoti nuosavu automobiliu. Tačiau taip elgdamiesi jie rizikuoja įstrigti spūstyse, mat tokį pat kelionės būdą pasirinkusių – tūkstančiai. Be to, net ir pasiekę savo kelionės tikslą vairuotojai susiduria su kitu galvos skausmu – prigrūstos stovėjimo aikštelės lems, kad vietos automobiliui teks ieškoti ilgai, arba šį palikti nesaugiai, netvarkingai ir taip rizikuoti gauti baudą.

Anot eismo specialistų, natūralu, kad tais atvejais, kai važiuojama lankyti kapų mažesniuose miestuose ar miesteliuose, toliau nuo namų, sėdama į automobilį. Tačiau tada, kai važiuojama į greta didžiųjų miestų esančias kapines, patogiausia ir protingiausia būtų sėsti į viešąjį transportą. Pastaruoju kapines pasiekti bus galima gerokai greičiau ir saugiau, be to, nereikės ieškoti, kur nuosavą transporto priemonę palikti saugiai.

Lapkričio 1-oji - Visų šventųjų diena
Lapkričio 1-oji - Visų šventųjų diena
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasidomėkite pakeitimais

Į populiaresnes kapines neretai atvažiuoja dešimtys tūkstančių jų lankytojų. Tai žinodama, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) paragino miestų savivaldybių atstovus iš anksto priimti sprendimus, kaip turėtų būti organizuojamas eismas greta kapinių. Dažna praktika eismą šventinėmis dienomis greta amžinojo poilsio vietų organizuoti kitaip: įrengiami apvažiavimai, apylankos, keičiamos važiavimo kryptys, viešojo transporto stotelių vietos, keičiama automobilių stovėjimo tvarka arba apskritai eismas ribojamas.

Eismo specialistai net neabejoja, kad tokie pakeitimai, jei vairuotojai su jais nėra iš anksto susipažinę ir apie juos nežino, gali įnešti nemažai sumaišties, todėl prieš važiuojant į kapines pataria pasidomėti, kas laukia kelyje.

Apie pakeitimus galima sužinoti miesto savivaldybės interneto tinklalapyje, taip pat – policijos skelbiamose naujienose, o Lietuvos Eismo informacijos centras skelbia ne tik apie laukiančius ribojimus visoje Lietuvoje, bet ir perspėja apie sudėtingesnes eismo sąlygas, laukiančias kelyje.

Tvarkingi žibintai ir padangos

Nors Kelių eismo taisyklėse (KET) nurodyta, kad žiemines padangas vairuotojai ant savo transporto priemonių privalo būti sumontavę jau lapkričio 10-ąją, sinoptikai perspėja, kad spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje laukia orų permainos. Tą ypač ryškiai pajus tie vairuotojai, kurie į kelią išsirengs anksti ryte, o grįžti sugalvos vėlai vakare. Keliai gali būti šlapi, vietomis slidūs, o oro temperatūra – žemesnė nei 7 laipsniai šilumos. Tokiomis sąlygomis vasarinės padangos veiks netinkamai, stabdymo kelias bus ilgesnis. Tad ekspertai rekomenduoja žieminėmis padangomis pasirūpinti iš anksto.

Lapkričio 1-oji - Visų šventųjų diena
Lapkričio 1-oji - Visų šventųjų diena
© DELFI / Karolina Pansevič

Kadangi laukia ir sudėtingesnės oro sąlygos, vairuotojams rekomenduojama pasitikrinti automobilių žibintus: vertėtų pasižiūrėti, ar jie visi šviečia tinkamai, ar neperdegusi nei viena lemputė, ar automobilio žibintai tinkamai sureguliuoti ir neakina kitų vairuotojų. Pastaroji savybė ypač aktuali važiuojant tamsiu paros metu, mat kreivų žibintų apakintas priešinga eismo kryptimi važiuojantis vairuotojas gali nebematyti, kur važiuoja, ir sukelti eismo įvykį arba nuvažiuoti nuo kelio.

Daugiau pagarbos kelyje

Kasmet per didžiąsias metų šventes ir prieš jas į kelius išvažiuoja ir tie vairuotojai, kurie automobilius naudoja ne kasdien, o tik esant tam tikroms progoms ar išsirengę į tolimesnį kelią, taip pat – ir mažai patirties kelyje turintys eismo dalyviai. Tokie vairuotojai, sako saugaus eismo žinovai, dažnai važiuoja lėčiau, atsargiau, manevruoja ne taip užtikrintai.

Žinovai akcentuoja, kad nors kultūringai ir mandagiai elgtis kelyje privaloma visada, lapkričio 1-ąją reikėtų atsiminti ne tik mandagaus elgesio kelyje taisykles, bet ir pasitelkti kantrybę. Ypač didelį dėmesį reikėtų skirti saugaus atstumo laikymuisi, mat prie kito automobilio „prisiklijavęs“ vairuotojas ne tik rizikuoja sukelti eismo įvykį bei nesustoti laiku, kai prireiks stabdyti, bet ir didina įtampą važiuojančiam priekyje.

Taip pat atkreipiamas dėmesys į tvarkingą posūkio signalų rodymą – apie manevrus aplinkinius eismo dalyvius reikėtų įspėti iš anksto, o ne paskutinę akimirką, arba apskritai pamiršti įjungti posūkio signalą.

Saugaus eismo žinovai perspėjimų negaili ir kalbėdami apie lėtesnių eismo dalyvių lenkimą. Primenama, kad lenkiant lėtesnį eismo dalyvį reikėtų įsitikinti, kad tokį manevrą leidžia ir kelio ženklai, ir kelio žymėjimas, taip pat – kad priešais nėra atvažiuojančių automobilių, galiausiai – ar priekyje esanti transporto priemonė nerodo posūkio į kairę ir neperspėja apie laukiantį manevrą.

Tamsoje turi šviesti

Didesnio saugaus eismo specialistų dėmesio lapkričio 1-ąją visuomet sulaukia pėstieji. Kai vakarais ypač anksti temsta, pėstieji privalo pasirūpinti atšvaitais, šviesą atspindinčiomis liemenėmis ir žibintuvėliais.

Pabrėžiama, kad atšvaitas privalo būti dėvimas taip, kad jis matytųsi. Jei šviesą atspindintis elementas segamas ant kuprinės ant rankinės, jis privalo laisvai kabėti ir būti neuždengtas. Jei dėvimi ant rankų ir kojų segami atšvaitai, šiuos reikėtų prisitvirtinti ties dešinės rankos alkūne ir ant dešinės kojos, žemiau kelio. Jei nusprendžiama dėtis šviesą atspindinčią liemenę, reikėtų užtikrinti, kad papildomi daiktai neuždengtų ant jos esančių šviesą atspindinčių elementų. Galiausiai, akcentuojama, kad vieno atšvaito neužtenka – geriau turėti bent kelis šviesą atspindėti galinčius elementus ar šviesos šaltinį.

Jei oras geras, automobilyje įjungę tolimąsias šviesas, vairuotojai atšvaitą dėvintį pėsčiąjį galės pastebėti iš 300 metrų, su artimosiomis žibintų šviesomis – iš 150 metrų atstumo. Jei pėsčiasis atšvaito nesegės, vairuotojas, įjungęs tolimąsias žibintų šviesas, galės žmogų pastebėti tik iš 100 metrų, jei bus įjungtos artimosios šviesos, atstumas sumažės iki 50 metrų.

Galiausiai svarbu atsiminti ir tai, kad pėstieji turėtų eiti šaligatviais ar pėsčiųjų takais, o jeigu tokių nėra, kelkraščiu prieš transporto priemonių judėjimo kryptį.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Įvertino pėsčiųjų elgesį Baltijos šalyse: lietuviai dar turi kur pasitempti (4)

Tyrimas parodė, kad Lietuvos pėstieji yra atsakingiausi Baltijos šalyse : mūsų šalies žmonės...

Kas skiriasi, kai nusipirktas automobilis registruojamas internetu, o ne nuvykus į „Regitrą“ (2)

Tikriausiai esate girdėję sakant, kad norint įregistruoti automobilį „Regitroje“ reikia tam...

Kiek vairuotojams kainuoja avarijos su gyvūnais: po vienos teko išmokėti 22 tūkst. eurų (28)

Daugiausiai avarijų, kurios kyla dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais , įvyksta ne regionuose,...

Mitai apie elektromobilių baterijas: ar žiema tikrai pikčiausias priešas?

Elektromobilio baterija – tai, kas šią transporto priemonę iš esmės skiria nuo degalais varomų...

Pasisakė apie naikinamas lenteles su žaliomis rodyklėmis: vairuotojai nežino, kaip elgtis (124)

Sprendimas Lietuvoje atsisakyti į dešinę leidžiančių sukti žaliųjų rodyklių, kai dega...

Top naujienos

Vilniuje rasta 100 kg bomba: evakuojami aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ uždaromas eismas kai kuriose gatvėse (181)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (158)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus (13)

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (70)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Gyvai / Ronaldo nesustabdytas: Portugalija – Lietuva 2:0 (79)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykstančiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Naujas ir itin efektyvus protestuotojų ginklas: lazeriais neutralizuoja dronus ir veidų atpažinimo sistemą apakina policijos sraigtasparnius (2)

Technologijos tapo esminiu Honkongo protestų elementu. Pasitelkiamos įvairiausios priemonės:...

Gimtadienio laukianti Jocytė: visi sako, kad aš – dar visai vaikas, tai gal dabar subręsiu

Pirmose Europos čempionato atrankos rungtynėse Lietuvos moterų rinktinė užtikrintai įveikė...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (40)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Venecijoje – nepaprastoji padėtis: užliejęs vanduo viršijo aukščiausią kada nors fiksuotą ribą (21)

Italijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį didžiulio potvynio užlietoje...

Žiemelis: kiemo vaikai pasišaipydavo iš mūsų mašinos, todėl uždirbęs pirmuosius pinigus iškart nusipirkau gerą automobilį „Atsakingas požiūris“ su Rimvydu Valatka (28)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...