aA
Nors Baltarusija ir Rusijos Kaliningrado sritis yra geografinės kaimynės, tačiau eismo įvykių ir draudimo administravimo tvarka šiose šalyse gerokai skiriasi nuo galiojančios Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos valstybėse. Planuojant kelionę į šias šalis automobiliu reikėtų susipažinti su eismo įvykių šiose šalyse administravimo specifika, teigia Skandinavijos draudimo bendrovės „If“ specialistai.
© Shutterstock nuotr.

„Ryškiausias Europos Sąjungos šalyse įprastos ir Rusijoje bei Baltarusijoje galiojančios eismo įvykių administravimo tvarkos skirtumas yra tai, jog pastarosiose šalyse patekus į eismo įvykį būtina, kad apgadintą nukentėjusiojo automobilį apžiūrėtų kaltininko draudikas“, – sakė „If“ Lietuvos transporto žalų grupės vadovas Ernestas Goliančik.

Pasak specialisto, ES šalyse patekus į eismo įvykį, patiriama mažiau rūpesčių, nes reikiamus dokumentus dėl žalos atlyginimo galima sutvarkyti jau sugrįžus į savo šalį ir kreipusis į kaltininko draudimo bendrovės atstovus arba į draudikų biurą, jei kaltininko draudimo bendrovės atstovų toje šalyje nėra. Rusijoje ir Baltarusijoje visus su eismo įvykiu susijusius formalumus reikia sutvarkyti neišvykus iš šalies. Rusijoje tai privalu padaryti per 15, o Baltarusijoje – per 5 darbo dienas nuo eismo įvykio dienos.

„Į eismo įvykį Rusijoje arba Baltarusijoje patekę vairuotojai neretai suklysta ir nesikreipia į kaltininko draudimo bendrovę bei išvyksta iš šalies. Padarius tokią klaidą, vėliau gauti priklausančią draudimo išmoką iš draudimo bendrovių Rusijoje ir Baltarusijoje gali būti labai sudėtinga, o be teisinės pagalbos beveik visai neįmanoma“, – teigė E. Goliančik.

Specialistas įspėja, kad ypač nemalonus netikėtumas gali laukti tų, kurių automobiliai eismo įvykiuose šiose šalyse būna apgadinti smarkiai, nes tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje yra gerokai mažesni privalomojo civilinės atsakomybės draudimo draudžiamųjų sumų limitai. Baltarusijoje tai yra apie 34,5 tūkst. Lt, o Rusijoje – tik apie 10 tūkst. Lt. „Jeigu šios sumos žalai atlyginti nepakanka, belieka tikėtis kaltininko geranoriškumo arba bandyti atgauti pinigus teisiniu būdu“, – sakė draudimo bendrovės atstovas.

Ši problema ne tokia aktuali turintiems kasko draudimą, tačiau draudžiantis šiuo draudimu būtina atkreipti dėmesį, ar įsigyjamas kasko polisas galioja Rusijoje ir Baltarusijoje. „Valstybių sąrašas, kuriose galioja draudimas, yra pasirenkamas, todėl prieš vykstant į užsienį būtina įsitikinti, ar jūsų turimas draudimas galioja konkrečioje šalyje“, – kalbėjo E. Goliančik.

Draudikai atkreipia dėmesį, kad, sukėlus didesnį eismo įvykį Rusijoje, privalomojo draudimo gali taip pat nepakakti visiems padarytiems nuostoliams atlyginti, nes šioje šalyje galiojanti tvarka numato ypač mažus privalomojo (TPVCA) draudimo sumos limitus – apie 10 tūkst. Lt turto žalai atlyginti ir apie 14 tūkst. Lt asmens žalai atlyginti. „Dažnai vykstantiems į Rusiją patariame pasirūpinti papildomu savanorišku vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu, kuriuo draudimo apsaugą galima padidinti nuo 50 tūkst. iki 500 tūkst. Lt pasirinktinai“, – sakė E. Goliančik. Vienintelė draudimo bendrovė Lietuvoje siūlanti tokį draudimą yra „If“.

E.Goliančik taip pat priminė, kad vykstant į ne ES šalis būtina turėti tarptautinius transporto priemonės draudimo liudijimus, vadinamąsias žaliąsias korteles, kurias išduoda draudimo bendrovės, kai draudžia transporto priemonių valdytojų civilinę atsakomybę. „Jei vykstate į Rusiją ar Baltarusiją, įsitikinkite, ar žaliosios kortelės valstybių kodų lentelėje nurodyti ir neišbraukti šių valstybių kodai – RUS ir BY, taip galėsite būti tikri, kad vežatės šiose šalyse galiojantį dokumentą“, – patarė draudimo specialistas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Perspėja vairuotojus: A2 magistralėje laukia milžiniški eismo ribojimai (49)

Savaitgalio pradžioje, rugpjūčio 23-iąją, vairuotojams, važiuosiantiems Vilnius-Panevėžys...

Kodėl keliuose žūva vaikai: pirmiausia reikia pradėti nuo tėvų klaidų (11)

Apie artėjantį rugsėjį gatvėse primena išaugęs vaikų skaičius. Po ilgų atostogų...

Dvi taisyklės, kurias turi prisiminti rūke važiuojantis vairuotojas (41)

Per vasarą įpratusiems prie gerų oro sąlygų, giedro dangaus ir sauso asfalto vairuotojams tikra...

Telefonas rankoje vairuojant tapo nelaimės priežastimi? Papasakok istoriją ir laimėk draudimą! (3)

DELFI atliktas tyrimas rodo, kad kiek mažiau nei pusė vairuotojų kelyje ne tik vairuoja, bet ir...

Seimą pasiekė siūlymas „duoti“ motociklo „teises“ B kategorijos vairuotojams (287)

Pavasarį prieštaringų nuomonių sulaukusi idėja, kartu su B kategorija suteikti teisę valdyti...

Top naujienos

Darius Kuolys: jie jaučiasi taip, lyg Dievas jiems būtų padovanojęs Lietuvą (73)

Būsimos valdančiosios koalicijos sudėtis po 2020 m. Seimo rinkimų priklausys ir nuo prezidento...

Nuosavo būsto svajonė: po kiek pradiniam įnašui atsideda lietuviai (65)

Norint gauti paskolą būstui, reikia būti sukaupus pradinį įnašą , kuris padengtų bent 15...

Į kylančias akcijas ranka mojantis Mačiulis nujaučia begalės klaidų priežastį (5)

Šį trečiadienį Lietuvos krepšinio rinktinė surengė paskutinę treniruotę Lietuvoje:...

Milijardierius Caudwellas su Modesta Vžesniauskaite įsirenginėja brangiausią Britanijoje namą: per jį tekės upė (65)

Londono apribotos rizikos fondo lopšys turi naują nekilnojamojo turto karalių. Milijardierius,...

Po metalo laužu – sovietų mokslininkų pasididžiavimas: atidarę šį dangtį, kristumėte žemyn net 12 km (23)

Jei žinote, kur ieškoti, tai giliai vakarų Rusijoje rasite nedidelę surūdijusio metalo laužo...

Kraupi avarija Vilniaus rajone nusinešė dviejų žmonių gyvybes: dar du vyrai atsidūrė ligoninėje (8)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko baisi avarija - susidūrus dviem...

Paveldėti milijardus Rusijoje – keblu: pokomunistinė turtuolių karta išbando Putino pažadus dėl privačios nuosavybės (26)

Vladimirui Putinui šiuo metu einant savo paskutinę prezidento kadenciją, pokomunistinės Rusijos...

Šiaurės Korėja atsakė į JAV siūlymą derėtis: nesame suinteresuoti (16)

Šiaurės Korėja ketvirtadienį pareiškė, kad „nėra suinteresuota“ tęsti dialogo, nebent...

Pamėgtas žvejų įprotis nėra toks geras, kaip buvo manyta: kada darote meškos paslaugą (4)

Žvejyboje viena labiausiai jaudinančių akimirkų – kibimas. Tačiau vėliau žveją mėgėją...