aA
Bauda už jau senokai parduotu automobiliu padarytą nusižengimą, ko gero, gali kiekvieną „išversti iš koto“. Tačiau tokios istorijos nebestebina nei Kelių policijos pareigūnų, nei viešosios tvarkos prižiūrėtojų, kuriems tokias baudas dažnai tenka „susirinkti“ atgal ir ieškoti naujojo mašinos savininko.
Automobilių turgus
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Pasirodo, parduodantieji ar perkantieji automobilį pernelyg dažnai neįvykdo, regis, visai paprastų formalumų ir užtraukia bėdų senajam mašinos savininkui.

Pribloškė netikėta bauda

Į „Vakarų ekspreso“ redakciją kreipėsi palangiškis Rimvydas. Jis pasakojo dar vasarį pardavęs savo „Audi“ markės automobilį vienam klaipėdiečiui. Savaime suprantama, buvo sudaryta ir pirkimo bei pardavimo sutartis. Vėliau ponas Rimvydas kreipėsi į „Regitrą“, kuri jam pateikė pažymą apie pasikeitusių duomenų registravimą.

Tačiau praėjusį mėnesį palangiškis sulaukė administracinio teisės pažeidimo protokolo, kuriame nurodoma, jog VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ kontrolieriai balandžio 1-ąją šalia S. Daukanto g. 35 numeriu pažymėto namo aptiko „jo automobilį“, už kurio stovėjimą nebuvo sumokėta. Už nusižengimą, kurio nepadarė Rimvydui buvo paskirta 11 eurų bauda.

„Priversti neįmanoma“

Regitros“ Kretingos grupės jaunesnysis specialistas Kęstutis Nakvosas, kuris ir pasirašė po pažyma, išduota ponui Rimvydui pardavus automobilį, sakė, jog tokių nesusipratimų kartais įvyksta.

„Senasis savininkas deklaravo apie automobilio pardavimą, tačiau naujasis taip ir neprisiregistravo ir toliau važinėja su senu dokumentu. Taigi, dėl to bauda ir atėjo senajam automobilio savininkui, nes daugiau nėra į ką kreiptis. Tokiu atveju institucijai, iš kurios gautas nurodymą sumokėti baudą, reikia nunešti pirkimo-pardavimo sutartį bei pažymą apie pasikeitusių duomenų registravimą. Taip bus galima įrodyti, jog nebesi savininkas“, – sakė K. Nakvosas.

Anot jo, priversti žmogaus įregistruoti savo transporto priemonės neįmanoma. Jis pats tą turintis padaryti. Tačiau jei policija sustabdytų naująjį mašinos savininką, šis gautų baudą už tai, kad važinėja su neregistruota transporto priemone.

K. Nakvoso nuomone, geriausias būdas apsisaugoti nuo nemalonumų yra abiems sutarties sudarytojams kartu keliauti į „Regitrą“ ir perregistruoti automobilį naujajam savininkui.

„Regitros“ atstovė spaudai Aurelija Juodytė savo ruožtu aiškino, kad įsigijus Lietuvoje registruotą transporto priemonę privalu ją perregistruoti per 10 dienų, po to, kai į VĮ „Regitra“ kreipėsi buvęs transporto priemonės valdytojas. To nepadarius transporto priemonė išregistruojama ir netenka leidimo dalyvauti viešajame eisme.

Peržvelgusi pono Rimvydo atvejį, „Regitros“ atstovė tikino, kad abi sandorio šalys savo įsipareigojimus įvykdė laiku ir tinkamai, tad registro įrašai buvo tvarkingi.

„Atkreipiame dėmesį, kad baudų administratorius turi galimybę registre matyti duomenis apie pasikeitusį transporto priemonės savininką“, – neslėpdama nuostabos apie įvykusį nesusipratimą teigė A. Juodytė.

Kieno klaida?

Vis dėlto išsiaiškinti, kas gi atsakingas už duomenų apie automobilių savininku „suvaikščiojmą“, taip ir nepavyko. Klaipėdos savivaldybės Administracinių pažeidimų tyrimo poskyrio vyr. specialistas Artūras Ambutas aiškino, jog savo Savivaldybės specialistai protokolus rašo remdamiesi oficialiais registrų duomenimis, kuriuos pateikia „Regitra“...

„Jeigu registre yra senojo savininko duomenys, tuomet jam ir rašomas protokolas už nesumokėtą rinkliavą arba ne vietoje pastatytą automobilį. Jei nusižengimas yra pirmas, tuomet protokolą surašome neišsikvietę automobilio savininko ir į protokolą įrašome administracinį nurodymą – pasiūlymą asmeniui per 10 darbo dienų sumokėti pusę minimalios baudos, o protokolą išsiunčiame į asmens oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą“, – sakė A. Ambutas.

Jis pridūrė, jog, jei automobilio savininkas pasikeitęs, tuomet senajam transporto priemonės valdytojui reikia kreiptis į Savivaldybę, pateikti paaiškinimą ir parodyti pirkimo ir pardavimo sutartį. Tada protokolas yra naikinamas ir, atsižvelgiant į sutarties sudarymo laiką, surašomas tam žmogui, kuris nurodytas dokumente.

„Pirmykščiai“ pardavimo būdai

Savivaldybės Administracinių pažeidimų tyrimo poskyrio vedėjas Marius Pankevičius patikino, kad tokių nesusipratimų pasitaiko dažnai. Esą pasitaiko ir tokių istorijų, kai automobilio pirkėjas senajam savininkui atiduoda pinigus, šis pastarajam atiduoda transporto priemonės registracijos liudijimą, automobilio raktelius ir reikalai, jų manymu, jau sutvarkyti. Būna ir taip, kad automobilis, nepranešus „Regitrai“, „keliauja“ iš vienų rankų į kitas.

„Vėliau ateina senieji savininkai priekaištauja dėl to, kad būtent jie gavo administracinio teisės pažeidimo protokolą“, – stebėjosi M. Pankevičius.

Be to, bauda už nesumokėtą rinkliavą, anot pašnekovo, yra niekis, palyginus su tuo, jog neregistruota transporto priemone gali būti padaryti žymiai rimtesni nusižengimai. Esą būta ir tokių atvejų, kai senąjį savininką policiją yra uždariusi kelioms dienoms į areštinę, nes su jo buvusiu automobiliu buvo padarytas nusikaltimas.

Poskyrio vedėjas pabrėžė, jog, parduodant automobilį, geriausia būtų sudaryti pirkimo-pardavimos sutartį ir kartu nuvykti į „Regitrą“ išregistruoti ir įregistruoti transporto priemonę.

„Tas pat, kas paskolinti ginklą“

Mindaugas DŽERMEIKA, l. e. Klaipėdos apskrities VPK Kelių policijos valdybos viršininko pareigas

„Su šia problema susiduriame nuolat. Ji atsiranda dėl piliečių tingumo ir atsakomybės trūkumo. Senajam savininkui gavus baudą kyla pasipiktinimas. Po to išaiškėja, kad sudarytos pirkimo ir pardavimo sutarties jis nepateikė „Regitrai“ bei neišregistravo savo transporto priemonės. Blogiausia, kad gavęs nurodymą sumokėti baudą asmuo nusprendžia nieko nedaryti ir naiviai mąsto: „Sakysiu, kad nieko negavau.“ Tuomet jam už akių priimamas nutarimas, kuris atsiduria anstolio žinioje.

Būna ir tokių atvejų, kai senasis automobilio savininkas tikina pardavęs automobilį, tačiau atliekant sandorį nebuvo pasirašytas nė menkiausias lapelis.

Buvo netgi tokia istorija, kai automobilis partrenkė moterį, ėjusią pėsčiųjų perėja, ir vairuotojas sunkiai ją sužalojęs pabėgo iš įvykio vietos. Vėliau pasirodė, kad senasis savininkas neišregistravo savo transporto priemonės, o nusikaltimą padarė naujasis.

Automobilis yra padidinto pavojaus šaltinis. Tai lygiai tas pats, jei kažkam paskolintum naudoti savo ginklą.“

Nuo 2015 m. liepos 1 d. veikia bendras Administracinių teisės pažeidimų registras, kuriame tvarkomi visi su pažeidimu susiję duomenys. Protokolai surašomi taip pat šiame registre. Teisę surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus turintys valstybės tarnautojai, rašydami protokolą registre tiesiog suveda transporto priemonės valstybinį numerį, o savininko duomenys jau automatiniu būdu yra įkeliami į protokolą.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Duobės vairuotojus kankins dar ilgai: ką daryti, kad apsaugotumėte savo automobilį (13)

Nors apie artėjantį pavasarį sinoptikai kalba atsargiai, tačiau vairuotojai jau pastebi...

Pasakė, kada nuo Vilniaus iki Kauno vairuotojai galės lėkti 130 km/val. greičiu (24)

Prieš beveik 50 metų atidarytas greitkelis Vilnius–Kaunas ruošiasi naujam etapui – jau...

Šventinis savaitgalis nebus lengvas vairuotojams – laukia eismo ribojimai (18)

Artėjant Vasario 16 -ąjai, svarbiai dienai visai Lietuvai, dėl didmiesčiuose pasipilsiančios...

Svarbią Vilniaus sankryžą užkimšo avarija – eismas visiškai sustojo (80)

Penktadienį prieš pietus, Vilniaus Antakalnio mikrorajone, susidūrė lengvasis automobilis ir...

Duobių sezonas prasidėjo, bet kelininkai ramina, kad Kaune situacija gera kaip niekada (49)

Prasidėjus atlydžiui keliuose atsiveria vis daugiau duobių. Daugelį metų duobių sostine vadintas...

Top naujienos

Armonaitė: nauja partija skirsis nuo visų kitų – nedalyvausime visų kare su visais (319)

Vasario 16-ąją įvyko pirmasis Seimo narės Aušrinės Armonaitės ir Vilniaus mero Remigijaus...

Šie vaistai – išsigelbėjimas, bet pražūtinga riba labai trapi: vaikinas papasakojo, ką dėl to jam tenka patirti lietuviai vartoja 20 kartų ilgiau nei reikia (127)

Marius (tikrasis vardas redakcijai žinomas) raminamuosius ir antidepresantus pradėjo vartoti prieš...

Orai: pavasaris baigėsi, grįžta žiema (15)

Šiauriau Lietuvos besisukantis žemo slėgio sūkurys trečiadienio naktį į šalį gins tankius...

Stringanti sistema nesutrukdė: Šimonytė reikalingą kiekį parašų surinko per pirmą dieną sistema stringa (1885)

Prasidėjo pretendentų į kandidatus į prezidentus lenktynės dėl parašų surinkimo. Visos šios...

Vakarienė dviem už 3 eurus: lengvas ir sotus derinys, kurį norėsite pakartoti (186)

DELFI Maistas tęsia originalių fotoreportažų ciklą „Vakarienė už 3 eurus”. Šį kartą...

Po skandalingo pasakojimo traukiasi Lukiškių kalinių prižiūrėtoja: turbūt jie nori sužinoti, su kuo aš miegu (563)

Apie patirtą spaudimą, kai atsisakė užmegzti neformalius santykius su nuteistaisiais, viešai...

Gatvė prestižiniame rajone, kuri atgraso pirkėjus: viskas dėl šiurpą keliančių įstaigų (80)

Prestižiniu sostinės rajonu tituluojamas Antakalnis yra viena iš miesto dalių, kur būstą gali...

Susižadėjo Mantas Katleris ir jo mylimoji Aistė: šiemet jų laukia ne tik šis rimtas žingsnis (105)

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, komikas ir laidos „Kitokie pasikalbėjimai“ vedėjas Mantas...

Naujos dirbtinio intelekto sistemos kūrėjai patys išsigando savo kūrinio: tai kelia šiurpą (48)

Pamenate, kai Elonas Muskas sakė, kad dirbtinis intelektas yra didžiausia grėsmė žmonijai? Ką...

Ar spiralė gali sugadinti seksualinio gyvenimo kokybę? (19)

Ar galima turėti priekaištų gimdos spiralei? Juk įterpta į gimdą ši nuo nėštumo apsauganti...