aA
Į agluonėniškio automobilį Klaipėdoje įpuolęs nepastabus vairuotojas nukentėjusiajam atnešė daug daugiau nuostolių nei aplamdytas automobilis: pakaitinį automobilį, būtiną važinėti į darbą, iš kaltininką apdraudusios įmonės pavyko gauti tik kone po savaitės.
© DELFI / Tomas Vinickas

Patys draudikai aiškina, jog apskritai tokiais atvejais nėra įpareigoti suteikti automobilį. Tačiau Lietuvos bankas, prižiūrintis draudimo bendrovių veiklą, pripažįsta, kad tokiais atvejais draudikai turėtų padengti bent pakaitinio automobilio nuomos išlaidas.

Negalėjo nuvykti į darbą

Iš Agluonėnų į darbą Klaipėdoje kasdien važinėjantis Viktoras Buivydas nemanė, jog dėl smulkios avarijos patirs tiek daug nepatogumų. Žinodamas, kad draudikai esant reikalui suteikia pakaitinį automobilį, jis nesukdamas galvos savo apgadintą „Volkswagen Sharan“ paliko autoservise, tačiau kitos mašinos sulaukė tik kone po savaitės.

Į eismo įvykį V. Buivydas pateko balandžio 5-ąją. Nepastabus vairuotojas įvažiavo į jo vairuojamą „Volkswagen“ ir nestipriai apgadino automobilio šoną. Vyras nedelsdamas paskambino į draudimo bendrovę ERGO, kurioje buvo apsidraudęs avarijos kaltininkas. Vyras buvo paprašytas atvykti į biurą Liepų gatvėje, kad draudikai galėtų įvertinti patirtus nuostolius. Sutarę, jog šią procedūrą draudimo ekspertai galės atlikti ketvirtadienį, vyras pasiėmė laisvadienį ir atitinkamą dieną nuvažiavo į draudimo bendrovės biurą.

„Atvažiavau, o man sako, kad vietoje nėra agento, kuris galėtų patikrinti automobilį. Paprašė, jog atvažiuočiau šeštadienį“, – pasakojo vyras.

Galiausiai atlikus visas procedūras buvo apskaičiuota padaryta žala. V. Buivydas nusprendė kreiptis autoservisą, kad jis suremontuotų automobilį, o draudikai apmokėtų jo pateiktą sąskaitą. Pas remontininkus pavyko patekti balandžio 21-ąją, o tada prasidėjo keblumai.

„Dieną prieš nuveždamas mašiną ERGO pranešiau, jog rytoj automobilį paliksiu servise. Jie man atrašė, jog informaciją perduos reikiamam asmeniui, ir paprašė nurodyti, į kokią bendrovę planuoju važiuoti. Nors pranešiau, jog servise turiu pasirodyti 11 valandą, jie jau nuo 9 valandos pradėjo siuntinėti užklausas dėl remonto. Galiausiai išsiaiškinome, jog remontininkai su mašina užtruks apie savaitę. Užpildžiau reikiamą formą, pranešiau apie remontą ir paprašiau pakaitinio automobilio, nes neturiu su kuo važiuoti į darbą“, – sakė maždaug už 25 km nuo Klaipėdos esančiuose Agluonėnuose gyvenantis vyras.

Visgi nuo to laiko draudikai nutilo. Viena darbuotoja, atrašiusi, jog informaciją perduos atsakingiems asmenims, taip ir neatsakė. V. Buivydas bandė skambinti, tačiau buvo paprašytas susisiekti per ERGO internetiniame tinklalapyje esančią kontaktų formą.

„Tarsi su kokiomis meilužėmis turiu susirašinėti, kad tik niekas manęs nepamatytų ir negirdėtų“, – iš situacijos absurdiškumo juokėsi vyras.

Niekas nei tądien, nei kitomis dienomis neatsiliepė. Vyras, porą dienų negalėdamas nuvažiuoti iki Klaipėdos, turėjo pasiimti laisvų dienų, o vėliau sutarė, jog jį pavėžės bendradarbis. Nuo penktadienio automobilio neturėjęs vyras skambučio iš nuomotojų, jog gali pasiimti automobilį, sulaukė praėjus šešioms dienoms nuo kreipimosi ir likus vos kelioms dienoms iki jo automobilio remonto pabaigos.

„Visa šita situacija parodo, jog geras sąlygas jie pasidaro tik sau. Negi aš kaltas, kad jų apdraustas klientas į mane įvažiavo?“ – klausė nemažai nuostolių dėl eismo įvykio patyręs D. Buivydas.

Gali ir nesuteikti

Patys draudėjai tvirtina, jog jei asmuo nukentėjo nuo pas juos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu (TPVCAPD) apsidraudusio asmens, atlyginami ne tik patirti nuostoliai, bet ir „pagrįsti bei motyvuoti“ kito automobilio nuomos kaštai.

Esą šiuo atveju buvo bėda, kad pats V. Buivydas pakaitinio automobilio užsinorėjo „per greitai“.

„Prašymą gavome balandžio 20 dieną ir po dviejų valandų jau buvo norima turėti kitą automobilį. Apgailestaujame, tačiau tokio operatyvumo kol kas užtikrinti negalime. ERGO ekspertas įvertino situaciją ir tą pačią dieną patvirtino, kad galima suteikti pakaitinį automobilį. Tačiau po šio sprendimo dar atliekami techniniai veiksmai, todėl automobilio suteikimas užtrunka“, – aiškino „ERGO Insurance“ Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas ir atsiprašė nukentėjusiojo dėl patirtų nepatogumų.

„Draudimo bendrovė neturi prievolės suteikti pakaitinio automobilio ir nėra nustatyto laiko, per kurį tai būtų privaloma padaryti. Suteikdami pakaitinius automobilius bendradarbiaujame su nuomos bendrovėmis. Tačiau visuomet siekiame, kad esant poreikiui pakaitinis automobilis būtų suteikiamas per kuo trumpesnį laiką“, – sakė jis.

Beje, pripažįstama, jog atskirais atvejais gavę draudimo įmonės sutikimą nuo ERGO klientų nukentėję asmenys patys apmoka automobilio nuomos sąskaitas ir pateikia jas, kad būtų kompensuotos išlaidos. Tokiais atvejais būtina žinoti, kad išlaidos neturi viršyti tokios paslaugos vidutinių įkainių.

Privalo atlyginti

Kad draudikai turėtų padengti bent pakaitinio automobilio nuomos išlaidas, akcentuoja ir draudimo bendrovių veiklą prižiūrintis Lietuvos bankas (LB).

Jo Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ginčų nagrinėjimo skyriaus vyresnioji juriskonsultė Teresė Valeiša paaiškino, jog pakaitinės transporto priemonės nuomos išlaidos tiesiogiai nėra nurodytos transporto priemonių valdytojų civilinę atsakomybę reglamentuojančiuose teisės aktuose kaip draudiko atlygintinos išlaidos.

„Tačiau, Lietuvos banko nuomone, vartotojo patirtos pakaitinio automobilio nuomos išlaidos, nustačius jų priežastinį ryšį su eismo įvykiu, turėtų būti priskirtinos prie išlaidų, atlyginamų Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo nustatyta tvarka“, – sakė ji.

Esą nukentėjusiajam įrodžius, kad jis iki eismo įvykio automobilį nevaržomai naudojo savo ir šeimos reikmėms ir dėl eismo įvykio šios galimybės neteko, pakaitinio automobilio nuomos išlaidas individualiu atveju galima pripažinti išlaidomis, patirtomis dėl eismo įvykio.

Visgi šiuo atveju nieko nešnekama apie draudikų įsipareigojimus suteikti pakaitinį automobilį ar jo suteikimo terminus.

T. Valeiša tvirtino, jog pakaitinio automobilio nuomos išlaidų klausimas nukentėjusių vairuotojų keliamas retai. Daugiau nesutarimų tarp vartotojų ir draudikų kyla dėl paties TPVCAPD sąlygų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (117)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Perspėja automobilių savininkus: kišenę patuštinti gali net kieme išpurtytas kilimėlis (153)

Realybė rodo, kad dėl atsainaus požiūrio į aplinkosaugą ar taisyklių nežinojimo kai kurie...

Kaip popiežiaus vizito metu keisis eismas Vilniuje (2)

Šį savaitgalį, rugsėjo 22–23 d., sostinėje bus galima tapti istorinio įvykio liudininkais –...

Kaunas ruošiasi Popiežiaus vizitui: laukiama tikinčiųjų antplūdžio patarė, kur palikti automobilius (107)

Artėjantį savaitgalį Lietuvoje lankysis Popiežius Pranciškus . Sekmadienį katalikų Bažnyčios...

Vaikiškos automobilinės kėdutės: kodėl universalios nėra geriausios ir į ką neatsižvelgia tėvai (2)

Pagal naujausias Europos Sąjungos (ES) rekomendacijas vaikai, kurių ūgis mažesnis nei 135 cm,...

Top naujienos

Baltiškos Ženios atostogos. Europietiškiausią Europą atrado Estijoje: čia trūksta tik pinigų (26)

Iš visko, ką mačiau, ši Europa – pati europietiškiausia. Džiugių spalvų identiški mediniai...

Kita ažiotažo dėl miškų pusė: pelnas čia – karalius (258)

Šiemet maždaug 20 proc. pakilusi medienos kaina privačių miškų savininkus ragina galąsti...

Medikė pataria, kaip kuo ilgiau išsaugoti jaunystę: ko vengti ir ką imti saujomis (68)

Kasdien kalbame apie senatvę, įvairias ligas, kurios vyresniame amžiuje pasireiškia vis dažniau....

Jie irgi lauks popiežiaus: čia atvykstama numirti (18)

Kada popiežius Pranciškus iš Aušros vartų papamobiliu bus vežamas į Katedros aikštę, savo...

Paksui aplinkybės nėra svarbios: žada išsikelti kandidatu bet kokiu atveju (115)

Buvęs „tvrakiečių“ lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas sako, kad nepaisant jokių...

Lietuvis Kretoje aptiko įspūdingą radinį: iš pradžių man grasino kalėjimu (3)

„Graikai, kuriems parodydavau savo radinį, išsigąsdavo, kad mane pasodins į kalėjimą“, –...

Kelių direkcija nutraukė antrąjį Rusnės estakados statybų konkursą (18)

Automobilių kelių direkcija nutraukė antrąjį Rusnės estakados statybų konkursą, skirtą keliui...

McGregoras žadėjo sutrupinti ruso žandikaulį, jubiliejų švenčiantis Nurmagomedovas negėrė airio viskio (9)

Mėnesius truko žodinės provokacijos, fiziniai konfliktai tarp komandų, buvo sudaužyti autobuso...

Popiežiaus žinia: ar Lietuvoje Pranciškus atkreips dėmesį į bažnyčią krečiančius skandalus

Kai popiežius savaitgalį viešės Lietuvoje, pasaulis akylai stebės, ar jis prabils apie...

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (22)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...