aA
Nauji mokslo metai kelia stresą ne tik pradinukams, bet ir jų tėvams, kuriems vienu didžiausių rūpesčių tampa saugios atžalų kelionės į mokyklą.
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip teigiama draudimo bendrovės „Ergo“ pranešime žiniasklaidai, rugsėjo mėnesį 38 proc. padidėja draudžiamųjų įvykių, kurių metu nukenčia nepilnamečiai. 2017 metų rugsėjo mėnesį registruoti 124 įvykiai, kurių metų nepilnamečiai nukentėjo eismo įvykiuose arba patyrė kito pobūdžio traumas, bendra išmokų suma viršijo 40 tūkst. eurų.

„Ergo“ Draudimo departamento direktorius Darius Bivainis pastebi, kad atėjus rugsėjui padidėjusi automobilių koncentracija gatvėse didina nelaimių tikimybę. Dėl šios priežasties tėvams rekomenduojama iš anksto supažindinti savo atžalas su pagrindiniais saugaus eismo principais.

Draudimo ekspertas sako, kad vaikų, dalyvaujančių eisme, saugumas daugiausia priklauso būtent nuo jų atsakingo požiūrio į eismo kultūrą. Su ja supažindinti ir priminti vaikams, kaip reikia elgtis kelyje, D. Bivainio teigimu, ypač svarbu mokslo metų pradžioje.

Draudimo ekspertas tikina, kad pasiruošimas pirmoms savarankiškoms vaiko kelionėms turėtų vykti pamažu, pradedant ne tik nuo susipažinimo su kelio ženklais ar šviesoforo signalais, bet ir taisyklingu išlipimu iš automobilio ir netgi važiavimu jame. D. Bivainis sako, kad jei tik yra galimybė, vaiką išlaipinti reikėtų ne prie gatvės, o stovėjimo aikštelėje šalia mokyklos. Jei tokios galimybės nėra, vaiką išlaipinti reikėtų ant šaligatvio – toje pačioje gatvės pusėje, kaip ir mokykla.

„Prieš išlydint pradinuką į mokyklą svarbu patikrinti, ar tinkamai prisegti atšvaitai ir dar kartą vaikui priminti saugaus elgesio kelyje pamokas. Prieš išleidžiant vaiką į mokyklą, siūlyčiau netgi nupiešti ar nubrėžti būsimo maršruto schemą, kurioje vaikams būtų aiškiai ir suprantamai pažymėti pagrindiniai objektai – namas, parduotuvė ir mokykla bei paryškintos vietos, kuriose reikia būti ypač atidiems“, – sako D. Bivainis.

Rekomenduoja eiti kartu ir rodyti pavyzdį

Kad vaikai būtų tinkamai paruošti įsilieti į judrų rudens eismą, Vilniaus saugaus miesto centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilmutė Butavičienė tėvams siūlo, pirmiausia, atsikratyti klaidingų įsitikinimų bei saugų elgesį rodyti savo pavyzdžiu.

„Tėvai turėtų suprasti, kad jų vaikai kitaip suvokia eismo aplinką nei jie. Todėl jie turėtų pabandyti pažvelgti į pasirinktą maršrutą vaiko akimis – juk jam viskas atrodo kitaip nei suaugusiam žmogui. Taip pat mokant vaikus saugaus eismo, ypač svarbu, kad tėvai ir visi suaugusieji rodytų tinkamą pavyzdį, nuo mažens vaikus vestų per perėjas, kad šiems neatrodytų, jog gatvę galima kirsti bet kur.

Pradinukus taip pat reikia mokyti įžengti į pėsčiųjų perėją tik tada, kai automobilis sustoja, nes patys vaikai negali gerai įvertinti nuotolio nuo atlekiančių iki perėjos automobilių“, – sako V. Butavičienė.

Anot saugaus eismo specialistės, vienas esminių dalykų, kurį tėvai privalo perduoti savo vaikams, yra suvokimas, kada galima saugiai eiti per gatvę. Tam, pasak specialistės, yra skirta daugybė pėsčiųjų perėjų ir sankryžų, o jei matomumo zonoje ar arti jų nėra – reikia susirasti vietą, kur gerai matomas kelias į abi puses ir stačiu kampu eiti per kelią.

„Vaiką reikia įpratinti visada sustoti toliau nuo važiuojamos kelio dalies, supažindinti su šviesoforo signalais, jokiu būdu neskubėti, nebėgti per gatvę ir būti atidiems. Tėvai savo pavyzdžiu ne vieną kartą turėtų pamokyti vaikus elgtis saugiai tokiose situacijose, kad vaikui tai taptų įpročiu“, – tvirtina Vilniaus saugaus miesto centro atstovė.

Priklauso nuo tėvų pasitikėjimo

V. Butavičienės teigimu, net jei mažieji yra atvežami iki pat mokyklos, tai dar negarantuoja, kad jie eisme yra visiškai saugūs. Todėl tėvai turėtų prisiminti, kad žemesnio nei 135 cm ūgio vaikai turi būti vežami tik specialiose jų ūgiui pritaikytose kėdutėse. Jei vaikas yra aukštesnis, jam privaloma segėti saugos diržą.

Tuo metu D. Bivainis tėvams primena, kad jei vaikui teks naudotis viešuoju transportu, jokiais būdais negalima kirsti gatvės prieš viešojo transporto priekį ar galą. Negana to, pasak draudimo eksperto, vaikai turėtų būti supažindinti su saugiausiu, o ne greičiausiu maršrutu, todėl su atžala keletą kartų derėtų pakartoti kelionę iki mokyklos ir atgal iki namų.

Visgi, specialistų teigimu, nėra vieno požymio, išduodančio, kada jau vaikas gali keliauti be tėvų priežiūros.

„Tai priklauso tiek nuo tėvų pasitikėjimo, tiek nuo paties vaiko. Jeigu eidami su vaiku pastebite, kad jis jau suvokia eismo situaciją ir tinkamai reaguoja į aplinką, tai vienas iš ženklų, kad jūsų mokymas ir pamokos juda gera linkme“, – sako D. Bivainis.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per pastaruosius metus eismo įvykiuose sužeistų nepilnamečių skaičius šalies keliuose nuosekliai mažėjo. Iki rugpjūčio vidurio policija užfiksavo 338 eismo įvykius, kuriuose buvo sužeisti 377 nepilnamečiai. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį įvyko 330 eismo įvykių, kurių metu buvo sužeistas 361 vaikas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gelbsti vairuotojus, atvykstančius pamatyti popiežiaus: netoli Vilniaus centro – 3 tūkst. stovėjimo vietų (16)

Šią savaitę pamatyti popiežių Pranciškų Vilniuje ketina dešimtys tūkstančių vilniečių...

Vilniaus centras vairuotojams nepasiekiamas: uždaro pagrindines gatves, nepaisantiems draudimo – baudos žada nuvilkti paliktus automobilius (81)

Popiežius Pranciškus Lietuvoje lankysis savaitgalį , tačiau jau penktadienį Vilniaus...

Prieš popiežiaus vizitą priminė, ką daryti kelyje išvydus automobilį su švyturėliais (67)

Dėl savaitgalį šalyje laukiamo popiežiaus Pranciškaus vizito Vilniaus ir Kauno gatvėse ne tik...

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (115)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Perspėja automobilių savininkus: kišenę patuštinti gali net kieme išpurtytas kilimėlis (153)

Realybė rodo, kad dėl atsainaus požiūrio į aplinkosaugą ar taisyklių nežinojimo kai kurie...

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (45)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (11)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1486)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (444)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis (1)

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (24)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (35)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (88)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (765)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...