Panaudota automobilių alyva pagal Europos Sąjungos (ES) reglamentus ir Lietuvos įstatymus yra priskiriama pavojingosioms atliekoms, su kuriomis turi būti atitinkamai tvarkomasi, rašoma pranešime žiniasklaidai. Nepaisant to, Lietuvoje dar įprasta į tokį alyvos atliekų statusą numoti ranka, o pažeidimų laikydami ir atsikratydami panaudota alyva daro tiek automobilių vairuotojai, tiek transporto priemonių remontu ir technine priežiūra užsiimančios įmonės.
© Organizatorių archyvas

Autogamintojų ir importuotojų asociacijos (AGIA) direktorė Rita Zdanevičienė sako, kad daugybę pavojingų medžiagų savo sudėtyje turinti alyva neretai ją panaudojus tiesiog išpilama į dirvožemį, deginama ar išmetama su buitinėmis atliekomis.

„Naudota alyva, jos pakuotės ar ja suteptos pašluostės ne veltui yra priskiriamos pavojingosioms atliekoms. Alyvos sudėtyje yra gausu pavojingų cheminių junginių, sunkiųjų metalų, kurie tinkamai netvarkant tokių atliekų gali pakenkti tiek žmonių sveikatai, tiek gamtai. Vis dėlto, nors ir gerėjanti, situacija Lietuvoje šiandien išlieka tokia, kad siekiant sutaupyti ar tiesiog iš nežinojimo alyvos atliekomis dažnai atsikratoma pačiais kenksmingiausiais aplinkai ir gyventojams būdais“, – sako R. Zdanevičienė.

Anot R. Zdanevičienės, problemų su pavojingųjų atliekų tvarkymu vis dar apstu automobilių servisų sektoriuje. Servisus įstatymai įpareigoja surinkti, tinkamai saugoti ir tolimesniam tvarkymui perduoti jų veiklos metu susidarančias pavojingąsias automobilines atliekas, įskaitanti ir panaudotą alyvą, jos pakuotes bei ja suteptas pašluostes. Už šių prievolių nevykdymą servisams tam tikrais atvejais gali grėsti ir iki 6 tūkst. eurų siekiančios baudos.

Būtent išaugusios baudos, AGIA direktorės teigimu, buvo viena priežasčių, dėl kurių pastaraisiais metais pažeidimų ėmė po truputį mažėti. Servisus šiek tiek susiimti privertė ir aktyvesni kontroliuojančių institucijų veiksmai nustatant ir drausminant pažeidėjus.

„Pagrindiniai automobilių remontu užsiimančių įmonių nusižengimai, susiję su panaudotos alyvos surinkimu ir utilizavimu, yra dalies tokių atliekų neįtraukimas į apskaitos dokumentus ir pašalinamas netinkamais būdais. Dažnai surinkta panaudota alyva yra tiesiog kur nors išpilama arba deginama. Abiem atvejais padaroma didžiulė žala gamtai ir sukeliamas pavojus žmonėms“, – pažymi R. Zdanevičienė.

Be to, AGIA direktorės teigimu, pasitaiko, kad automobilių servisų atliekų apskaitos dokumentuose fiksuojami nuliniai kiekiai alyva suteptų pašluosčių ar pakuočių. Akivaizdu, kad alyvos keitimu užsiimančiuose servisuose tokių atliekų turi bent kažkiek susikaupti, todėl peršasi išvada, kad jos paprasčiausiai yra išmetamos su buitinėmis šiukšlėmis arba kitaip nelegaliai pašalinamos. Tokiu būdu bandoma sutaupyti, kadangi šių ir kitų jų veikloje susidarančių pavojingųjų atliekų tvarkymą servisai privalo finansuoti savomis lėšomis.

Pasitaiko, kad automobilius remontuojančios įmonės ne tik bando išvengti joms tenkančios atsakomybės pasirūpinti deramu alyvos ir kitų atliekų likimu, bet ir bando iš jų užsidirbti. R. Zdanevičienės teigimu, būna, kad nesąžiningi servisai panaudotą alyvą maišo su kitomis atliekomis, pavyzdžiui, stabdžių skysčiu ir pardavinėja kaip tinkamą naudoti alyvą ar, pridėję į mišinį dyzelino – kaip kurą žemės ūkio technikai.

„Netinkamai alyvos atliekomis dažnai atsikrato ir privatūs asmenys, kurie savarankiškai kečia savo automobilių alyvą. Jų daromi pažeidimai panašūs į automobilių servisų, tik yra smulkesnio masto, mat gyventojai sukaupia mažiau pavojingųjų atliekų nei alyvos keitimu užsiimančios įmonės. Vis tik tai nereiškia, kad į gyventojų daromus nusižengimus aplinkosaugininkai nekreipia dėmesio ir jų nebaudžia. Panaudotą alyvą išpilantiems, deginantiems ar išmetantiems su buitinėmis atliekomis privatiems asmenims taip pat gresia administracinė atsakomybė bei piniginės nuobaudos“, – pabrėžia R. Zdanevičienė.

Alyvos atliekas, R. Zdanevičienės teigimu, gyventojai turėtų palikti transporto priemonės remontą ar priežiūrą atlikusioje įmonėje arba atiduoti tiesiai tokias atliekas tvarkyti teisę turinčiam tvarkytojui. Atmintina, kad automobilio remontą atliekanti įmonė neturi teisės reikalauti, kad klientas susidariusias alyvos atliekas pasiimtų su savimi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose pastebima neraminanti tendencija (32)

Per metus žuvusiųjų skaičius šalies keliuose išliko nepakitęs. Pernai šalies keliuose gyvybių...

Tarsis dėl vairuotojų sveikatos pažymų turintiems klausos negalią (2)

Sveikatos apsaugos ministerijoje penktadienį rengiamas pasitarimas dėl pažymų norintiems vairuoti...

11 auksinių lenktynininko patarimų vairuotojams žiemos kelyje (1)

Sausio 27-ą dieną Utenos ir Molėtų apylinkėse organizuojamas pirmasis metų festivalis „ Winter...

Automobiliai su vairu dešinėje: ar verta tokį įsigyti (43)

Nuo šių metų pradžios Lietuvoje leista registruoti dešiniavaires transporto priemones, jei tik...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (312)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Top naujienos

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (127)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (42)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Gyvai / Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (186)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (62)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (91)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (48)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (71)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (82)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - „Stellazzurra“

Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - Romos „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš Kauno.

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (582)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...