„Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė grandininę reakciją, kuri stipriai paveikė automobilių gamintojus, dar tik pradėjusius atsigauti po COVID-19 pandemijos pasekmių. Dėl to automobilių kainos išaugo, o pristatymo terminai tapo ilgesni. Tai turėjo įtakos ir antrinei rinkai – esant naujų automobilių trūkumui išaugo naudotų paklausa. Kainų kilimas yra naudingas norintiems parduoti automobilį, tačiau ketinantiems jį įsigyti tenka rinktis dar atsakingiau“, – sako „Citadele Leasing“ Lietuvos filialo vadovas Vaidotas Gurskas.

Pagal ką rinktis?

Renkantis automobilį, visų pirma, svarbu, kad jis atitiktų pirkėjo poreikius, gyvenimo būdą ir, žinoma, biudžetą. Reikėtų įsivertinti, kiek ir kur automobiliu bus važinėjama. Nuo to gali priklausyti, ar labiau tiks didesnė, ar kompaktiškesnė transporto priemonė. Pavyzdžiui, jaunai šeimai ar mamai su vaiku neabejotinai reikės automobilio didesne bagažine, į kurią būtų galima patogiai įtalpinti vaikišką vežimėlį ir kitus daiktus. Aktyvaus poilsio mėgėjams verta rinktis tokį automobilį, kuriuo būtų patogu transportuoti dviračius ir slides.

Taip pat derėtų iš anksto apmąstyti, ar automobiliu bus važinėjama tik mieste, ar ir kaimo ar miško keliukais, o gal net ir bekele. Tokiu atveju neabejotinai verta rinktis galingesnį ir aukštesnę prošvaisą turintį automobilį, galbūt net visais varomais ratais. Didžiąją dalį laiko ketinantiems važinėti mieste gali būti išties verta investuoti į elektromobilius ar hibridinius automobilius. Tokios transporto priemonės ne tik leis keliauti ekonomiškiau, bet ir darys mažesnį poveikį aplinkai.

Svarbu atsižvelgti ir į automobilio pavarų dėžės bei variklio tipą, turimą įrangą, degalų sąnaudas. Pavyzdžiui, mieste gali būti lengviau važinėti automatinę pavarų dėžę turinčiu automobiliu ir greičiausiai neprireiks visais ratais varomos transporto priemonės, o hibridinės technologijos gali padėti reikšmingai sumažinti degalų sąnaudas.

Kaip įsigyti?

Už automobilį, kaip ir už kitus didesnius pirkinius, visuomet verta mokėti bankiniu pavedimu. Taip lieka patvirtinimas, kad reikiama suma iš tiesų sumokėta, o pardavimo sandoris įvyko. Be to, nuo šių metų lapkričio 1 d. Lietuvoje bus draudžiami 5 000 eurų sumą viršijantys atsiskaitymai grynaisiais. Tad daugeliu atvejų už automobilį bus privalu mokėti bankiniu pavedimu.

Tais atvejais, kai automobiliui įsigyti reikalingas finansavimas, svarbu naudotis tik patikimų licencijuotų finansinių įstaigų paslaugomis. Automobilį įsigyjant su paskola ar lizingu taip pat visuomet reikėtų gerai panagrinėti sutarties sąlygas ir atkreipti dėmesį ne tik į finansuojamą sumą, bet ir į mėnesio įmokas, terminus bei automobilio nuosavybės statusą sutarties galiojimo metu. Priklausomai nuo finansavimo būdo, transporto priemonė, kol mokamos įmokos, gali priklausyti tiek pirkėjui, tiek finansuotojui. Automobilį taip pat gali tekti įkeisti.

Naujesniems ir brangesniems automobiliams įsigyti paprastai parankesnis finansinio lizingo ar lizingo su likutine verte variantas, o senesniems ir pigesniems – vartojimo paskola. Finansinio lizingo atveju sumokėjus visas įmokas transporto priemonė perleidžiama pirkėjo nuosavybėn. Lizingas su likutine verte primena ilgalaikės nuomos sprendimą – pasibaigus lizingo laikotarpiui automobilį galima grąžinti pardavėjui arba perimti savo nuosavybėn sumokėjus finansuotojo nustatytą likutinės vertės sumą, jeigu tokia galimybė numatyta sutartyje.

Nuo finansavimo rūšies priklauso ir pradinės išlaidos. Pavyzdžiui, automobilį įsigyjant su paskola nebūtinas pradinis įnašas, kurio dažniausiai reikia transporto priemonę perkant lizingu. Be to, paskolos ir lizingo atveju skiriasi maksimalaus automobilio amžiaus apribojimai. Automobilį perkant su paskola jie netaikomi, o lizingu galima įsigyti tik transporto priemones, kurios, pasibaigus sutarties laikotarpiui, yra ne senesnės nei 15 metų.

Galvojant apie senesnio automobilio įsigijimą reikėtų įsivertinti ir būsimas remonto bei priežiūros išlaidas, kurios gali būti išties reikšmingos, ypač šiuo metu, kai dėl infliacijos pabrango visos paslaugos. Be to, svarbu iš anksto nusimatyti automobilio draudimo kaštus, kurie, priklausomai nuo konkrečios transporto priemonės, gali reikšmingai skirtis ir sudaryti nemenką bendrų išlaidų dalį.

Naudoti automobiliai Lietuvoje

Kaip neužkibti ant nesąžiningų pardavėjų kabliuko?

Norint išvengti didelių eksploatacijos išlaidų ateityje, svarbu tinkamai įvertinti planuojamo įsigyti automobilio techninę būklę. Vienas parametrų, į kurį tikrai reikėtų atkreipti dėmesį – automobilio rida. Jei automobilis yra ne pirmos jaunystės, o juo nuvažiuota palyginti nedaug kilometrų, reikėtų būti atsargiems.

Tokiu atveju išties pravartu patikrinti automobilio istoriją. Informaciją apie Lietuvoje registruotus automobilius galima pasitikrinti „Regitros“ puslapyje, o pasidomėti kitose šalyse registruotomis transporto priemonėmis galimybę suteikia privatūs tokios paslaugos teikėjai. Nors antruoju atveju paslauga gali kainuoti, tai leidžia išvengti kaštų, kurie grėstų įsigijus nuslėptų trūkumų turinčią transporto priemonę.

Prieš perkant automobilį taip pat visuomet svarbu jį gerai apžiūrėti dienos šviesoje, o kilus tam tikrų klausimų, nebijoti jų užduoti pardavėjui. Prieš priimant galutinį sprendimą taip pat labai pravartu atlikti automobilio techninę apžiūrą servise.

Ko nepamiršti automobilį parduodant?

Norint parduoti automobilį pirmiausia reikia nuspręsti, ar šios užduoties imtis pačiam, ar patikėti ją profesionalams. Abu variantai turi pranašumų ir trūkumų. Automobilį parduodant patiems tenka skirti laiko skelbimui įdėti ir reklamai, bendrauti su potencialiais pirkėjais, o vėliau reikia rūpintis ir visais pardavimo formalumais bei teisiniais klausimais. Tačiau tokiu atveju nereikia mokėti už automobilio saugojimą prekybos aikštelėje ir komisinio mokesčio tarpininkams. Visgi norintiems taupyti laiką ir neapsikrauti papildomais rūpesčiais profesionalų paslaugos gali būti geras pasirinkimas.

Jei vis dėlto automobilį parduoti planuojama savarankiškai, pirmiausia reikia parengti patrauklų jo skelbimą. Jame labai svarbus vaidmuo tenka nuotraukoms. Prieš fotografuojant automobilį reikėtų pasirūpinti prekine transporto priemonės išvaizda – nuplauti, išvalyti jos saloną ir bagažinę.

Norint už automobilį gauti didesnę sumą, verta pasistengti pašalinti esamus defektus ir atlikti techninę profilaktiką. Vien pakeitus perdegusias lemputes, senus langų valytuvus ar kitas detales galima kilstelėti automobilio vertę.

Didesnio susidomėjimo skelbimui padės sulaukti aukštos kokybės nuotraukos. Jose automobilis turėtų būti užfiksuotas skirtingais rakursais. Taip pat reikėtų pridėti salono nuotraukų, kuriose būtų matyti automobilyje sumontuota įranga ir prietaisų skydelis su ridos rodmenimis. Automobilį parduoti greičiau gali padėti ir jo techninę būklę atskleidžianti nuotrauka – pavyzdžiui, užfiksuotas vaizdas po kapotu. Jei automobilis turi kokių nors pranašumų, pavyzdžiui, išskirtinius ratlankius ar interjero dizaino elementus, juos taip pat verta parodyti potencialiems pirkėjams.

Be abejo, skelbime reikėtų pateikti ir išsamų automobilio aprašymą. Kuo detalesnė informacija nurodoma, į tuo mažiau klausimų teks atsakyti pokalbių su potencialiais pirkėjais metu. Skelbime būtinai reikėtų nurodyti tokius dalykus kaip automobilio rida, komplektacija, variklio ir pavarų dėžės tipas, techninė būklė, kada paskutinį kartą atlikta techninė apžiūra, kokia papildoma įranga kartu parduodama ir pan. Nereikėtų stengtis situacijos pagražinti ar juo labiau meluoti, nes, kaip jau minėta, pirkėjai apie automobilį gali nemažai sužinoti nemokamose ir mokamose duomenų bazėse.

Tinkamai pasiruošus, automobilio pirkimas ir pardavimas neturėtų sukelti pernelyg daug sunkumų ir leis pasiekti norimą rezultatą. Tiesiog svarbu priimti gerai apgalvotus sprendimus ir nedaryti klaidų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją