aA
Pastaraisiais metais paplito kalbos, kad šaltą žiemos rytą variklių šildyti nebereikia. Neva tai – nereikalingas degalų eikvojimas, oro tarša ir pan. Neva moderniems automobiliams su pažangiausiomis degalų įpurškimo sistemomis viso to nereikia – sėdi ir važiuoji. Tik ar ilgai ir ar toli...iki artimiausio serviso?
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Apskritai kažkiek tiesos aukščiau išvardintuose argumentuose yra – modernių automobilių kompiuteriai puikiai apskaičiuoja, kaip varikliui dirbti, kad jis būtų efektyvus ir šaltyje. Nepasiginčysi ir dėl kito dalyko – jei automobilį iš ryto tuščiomis apsukomis zirzinsite 20-30 min., išmetamųjų dujų emisijų ore tikrai nesumažės.

Tačiau tai – tik viena medalio pusė. Kai užklumpa šalčiai, dera prisiminti, kad yra ir antroji. Juk net ir tie, kurie agituoja nešildyti automobilių variklio šaltyje, nesiginčija, kad nieko baisaus neatsitiks, jei šaltyje užvestas variklis laisva eiga padirbės nuo kelių sekundžių iki pusės minutės. Vis dėlto pašildyti jį rekomenduotina net ir keletą minučių. Ir štai kodėl.

Visai ne dėl degalų ar noro pateršti atmosferą (neva šiltesnis klimatas, švelnesnės žiemos, mažesni mokesčiai už šildymą). Jei jūsų automobilis šaltyje praleido visą naktį ar net visą savaitgalį, visa variklio alyva, kurios luobelė turėtų dengti svarbiausias judančias variklio dalis, būna nuslūgusi į karterį. O ten tas tepalas dėl didelio šalčio būna sutirštėjęs, klampesnis, tąsesnis. Gal kada teko matyti, kaip atrodo šaldytas sirupas ir šiltas sirupas? Tas pats galioja ir variklio alyvai.

Tad užvedus šaltą variklį, jis kurį laiką veikia, galima sakyti, beveik be tepimo. Jei tokios būklės variklį pavaišinsite darbinėmis apkrovomis, variklio detalės mažų mažiausiai greičiau dils, o vieną gražią gražios žiemos dieną gali ir neatlaikyti. Vos užvestas didžiuliame šaltyje, jis nebūna pasiruošęs dirbti tą pačią akimirką. Leiskite varikliui minutę, kitą pašildyti sustingusį tepalą ir susitepti vidines detales – cilindrus, stūmoklius ir visa kita. Judančios detalės tada jausis žymiai, žymiai geriau ir funkcionuos ilgiau bei patikimiau.

Nereikia persistengti ir įjungtu varikliu stovėti pusvalandį. Bet keletas minučių pasyvaus apšilimo visiems automobilio tepalams ir skysčiams bus tik į naudą.

Jūsų automobilis su mechanine pavarų dėže? Ar kada atkreipėte dėmesį, kaip keistai ir klampiai – lyg į ją kas būtų prileidęs želė – jungiasi pavaros šaltą žiemos rytą? Pagalvokit, kaip tokiomis aplinkybėmis jaučiasi pavarų dėžės detalės ir ar verta jas prievartauti šalčiu. Tegul automobilis minutę, kitą apšyla – sušils ne tik variklis, bet ir kiti jame esantys skysčiai.

Tie maži sprogimai cilindruose šildo ne tik variklį, bet ir aušinimo skystį, o šis savo ruožtu šildo į saloną pučiamą ventiliatoriaus orą. Todėl oras automobilio salone įšyla, ir jei negailėsite kelių minučių pašildymui, prie vairo sėdės ir į kelią išvažiuos ne apšalusi ledo skulptūra, o šiltai ir patogiai besijaučiantis vairuotojas ar vairuotoja. Salono ventiliatorius – ne stebukladarys. Kad vairuoti netrukdyti ledinio vėjo gūsiai, kad neapšaltų priekinis stiklas, ventiliavimo sistemą irgi reikia pašildyti.

Pagalvokim ir apie laiko sąnaudas. Taip, tas dvi, tris minutes variklis dirba tuščia eiga ir vartoja degalus, nors automobilis stovi vietoje. Bet galbūt kaip tik tų trijų minučių alyvos ir kitų skysčių pašildymui pakaks tam, kad jūsų automobilis be rimtesnių gedimų nuvažiuotų viena, kita dešimčia tūkstančių kilometrų toliau. Tai reiškia, kad taip galbūt sutaupysite laiko, nervų ir eurų, kuriuos eikvoja automobilio remontas. Jei nereikės mašinos remonto, nereikės eikvoti degalų detalės atvežimui. O kur dar jos pagaminimas, pristatymas į prekybos taškus, rinkodara ir kitos energijos sąnaudos – juk viso to metu atmosfera irgi teršiama. Kažin, ar tos trys papildomos minutės vieną. kitą labai šaltą žiemos rytų atmosferą spės priteršti labiau nei detalės pagaminimo ir pristatymo energinės sąnaudos.

Mūsų automobiliai – pagalbininkai, kurie į darbą mūsų sėdimąsias veža net ir speiguotą, šaltą rytą. Ko gero, jei su jais elgsimės gražiai, neengsime per šalčius ir apšilimui paaukosime kelias minutes savo laiko ir keliasdešimt mililitrų degalų, jie irgi elgsis bei tarnaus gražiai, neengdami mūsų.

Sek svarbiausias automobilių pasaulio naujienas: nuo naujo „Bugatti" modelio iki KET pasikeitimų. Nestabdyk – prisijunk prie DELFI Auto draugų „Facebook“!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Įspėja vairuotojus: keliuose yra slidžių ruožų

Ankstų antradienio rytą pajūryje silpnas lietus, kitur be žymesnių kritulių. Oro temperatūra...

Neblaivūs vairuotojai šiemet kelyje nužudė 17, sužeidė – šimtus žmonių (49)

Gruodis tradiciškai mus įsuka į nesibaigiančių rūpesčių karuselę: sausakimšos parduotuvės,...

Draudikai atsakė, ar nubraukus kitą automobilį užtenka palikti raštelį jo savininkui (43)

Prasidėjus šventiniams apsipirkimams ir renginiams žmonės dažniau nei įprastai automobilius...

Įspėja vairuotojus: saugokitės po nakties ant kelio prikritusių medžių bei šakų

Ankstų šeštadienio rytą oro temperatūra šalyje buvo nuo 0 iki 4 laipsnių šilumos.

Kas kaltas, kad net apšviestose perėjose vairuotojai nepamato pėsčiųjų (93)

Kai 8 valandą ryte dar tamsu, o 16 valandą – jau tamsu, kelionių sutemus neišvengia nė vienas...

Top naujienos

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ smunka, ir jau matyti, kas juos pakeis (601)

Partijų reitingai atskleidžia, kad toliau pirmauja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys...

Banko tikrinimai šeimą paliko be pinigų: mes nebeturime iš ko gyventi (161)

„Mes nebeturime iš ko gyventi“, – štai toks sakinys nuskambėjo iš DELFI skaitytojos...

Mirtinas virusas pasiekė svarbiausią Lenkijos kiaulienos regioną (19)

Mirtinas kiaulių virusas, siaubiantis pasaulinę mėsos pramonę, pasiekė svarbiausią kiaulienos...

Bendroje spaudos konferencijoje Zelenskis įvardijo sąlygas, kurioms niekada nepritars nusivylęs susitikimo rezultatais, ugnies nutraukimas – iki 2019 m. pabaigos (407)

„Liko daug neišspręstų klausimų. Tai, kad mums iš viso pavyko atblokuoti šį dialogą, vertinu...

Dvikovoje su vienais iš NBA lyderių – dar vienas įspūdingas Sabonio rekordas (18)

Už Atlanto stebinti nenustoja Domantas Sabonis . Lietuvos rinktinės puolėjas pasiekė naują...

Gydytojų verdiktas, kas vaikams geriau: pasivaikščiojimas prie greitkelio ar sėdėjimas namie (13)

Nieko nestebina Suomijoje žiemą lauke vežimėliuose miegantys vaikai . Buvimas lauke yra...

Tritaškius smaigstęs Valančiūnas surinko dvigubą dublį, „Grizzlies“ įveikė NBA vicečempionus (4)

Net ir išnaudotas pražangų limitas nesutrukdė Jonui Valančiūnui pasižymėti dvigubu dubliu, o...

Putinui sakant kalbą, Zelenskis nesulaikė šypsenos

Per spaudos konferenciją, surengtą po Normandijos formato susitikimo, Rusijos prezidentas...

Sunki senjorų padėtis bado akis: neužmirškite, ponai Lietuvos valdantieji, kad netrukus jūs užimsite jų vietą (4)

Ak, tie senoliai! Kokie jie šaunuoliai! Tokius žodžius kartais tenka išgirsti žiniasklaidoje, kai...

Su buvusia žmona viešumoje vėl pasirodęs Viktoras Uspaskich jausmų jai dar nelaidoja: niekada nesakyk niekada (59)

Į Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymą rinkosi ne tik mados, pramogų, bet ir verslo bei...