aA
Atsiradus elektriniams paspirtukams, šią transporto priemonę pamėgo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Vis dėlto, saugaus eismo ekspertai akcentuoja, kad ja naudotis reikia itin atsargiai bei būti ypač atidiems, mat patirtis rodo, kad net ir nedidelis neapdairumas baigiasi tragiškomis nelaimėmis.
Elektrinis paspirtukas
Elektrinis paspirtukas
© Shutterstock

Pagalvokite apie kitus

Saugaus eismo ekspertai pabrėžia, kad nelaimių pavyktų išvengti tik laikantis abipusio eismo dalyvių atsargumo ir savitarpio supratimo. Specialistai teigia, kad sėdintieji prie vairo turi nepamiršti, jog prie įvažiavimų į daugiabučių ar nuosavų namų kiemus tiek mieste, tiek užmiestyje, gali žaisti vaikai, dviračių takais kirsdami įvažiavimus važiuoti dviratininkai ir elektrinių paspirtukų vairuotojai, todėl tokiose vietose privalu sumažinti važiavimo greitį iki tokio, kuris bus ne maksimalus leistinas, o saugus.

Žinoma, savo saugumu privalo pasirūpinti ir alternatyviomis transporto priemonėmis judantys eismo dalyviai, o jei dviračiu ar elektriniu paspirtuku keliauja nepilnamečiai, dar prieš jiems išvažiuojant iš namų, svarbiausias taisykles jiems turėtų priminti tėvai.

Užtikrinkite matomumą

Specialistai pabrėžia, kad bene svarbiausia yra užtikrinti važiuojančiųjų dviratėmis transporto priemonėmis matomumą. Tiek sėdintys ant dviračių, tiek stovintys ant elektrinių paspirtukų turi būti įjungę baltos šviesos žibintą priekyje ir raudonos šviesos žibintą gale. Tam, kad matomumas būtų dar geresnis, patariama vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Elektrinis paspirtukas
Elektrinis paspirtukas
© Shutterstock

Tiesa, nors Kelių eismo taisyklėse numatyta, kad saugos šalmą privalo dėvėti asmenys iki 18 metų, saugaus eismo ekspertai ragina visus eismo dalyvius įsigyti saugos šalmą ir jį dėvėti. Jie pabrėžia, kad net ir važiuojant nedideliu greičiu, turimos transporto priemonės nesuvaldžius ar atsitrenkus į kitą eismo dalyvį bei patyrus smūgį galva į žemę, pasekmės gali būti itin skaudžios ar net tragiškos.

Keliaukite saugiai

Ne ką mažiau svarbu, kad keliaujantys dviračiais ar elektriniais paspirtukais važiuotų dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Jei numatyti takai nėra įrengti, o važiuoti kelkraščiu taip pat nėra sąlygų arba tai daryti yra nesaugu, leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

Vaikai su paspirtukais
Vaikai su paspirtukais
© Shutterstock

Specialistai atkreipia dėmesį, kad nepilnamečių tėvai taip pat atžalas turėtų informuoti, kad važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu gali ne jaunesni kaip 14 metų asmenys arba ne jaunesni kaip 12 metų eismo dalyviai, kurie yra išklausę Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą bei yra įgiję mokyklos išduotą pažymėjimą. Tėvai vaikams turėtų paaiškinti ir pagrindines Kelių eismo taisykles bei saugaus keliavimo principus: norint kirsti važiuojamąją kelio dalį turimą transporto priemonę reikia sustabdyti, nuo jos nulipti, apsidairyti ir įsitikinti, kad automobilių vairuotojai juos mato bei praleidžia ir tik tada varantis turimą dviratį ar elektrinį paspirtuką, pereiti perėją.

Dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojams draudžiama:

  • važiuoti važiuojamąja dalimi, jeigu įrengti dviračių takai, išskyrus Taisyklėse nustatytus atvejus;
  • važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais;
  • važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo;
  • vežti keleivius, jeigu nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų;
  • vežti, vilkti ar stumti krovinius, kurie trukdo vairuoti arba kelia pavojų kitiems eismo dalyviams;
  • būti velkamiems kitų transporto priemonių;
  • vilkti kitas transporto priemones, išskyrus tam skirtas priekabas;
  • važiuoti įsikibus į kitas transporto priemones;
  • kirsti važiuojamąją dalį važiuojant pėsčiųjų perėjomis.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Kasčiūnas: incidentas prie Rūdninkų poligono primena provokaciją (381)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad...

Tomaševskis: LLRA neorganizavo protesto akcijos Rūdninkuose, tai – provokacija (368)

Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga neorganizavo protesto akcijos...

Žmonės nuo kelio prie Rūdninkų poligono nustumti jėga, neramumus malšino riaušių policija policija sulaikė 8 asmenis, įvyko dar vienas pareigūnų ir protestuotojų susirėmimas (1804)

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie...

Netikėtas posūkis už Atlanto: „Grizzlies“ išmainė Joną Valančiūną (54)

ESPN žurnalistas Adrienas Wojnarowskis skelbia, kad Memfio „ Grizzlies “ klubas nusprendė...

Darbdaviai skundžiasi darbuotojų trūkumu, bet vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi nepastebimi: trūksta stažo pensijai (204)

Darbdaviai skundžiasi, kad negali rasti darbuotojų. Profsąjungos atkerta, kad vyresnio amžiaus...

Tropinė oro masė pasitrauks su trenksmu (1)

Šiandien per Lietuvą slinks aktyvus, kontrastingas šaltasis atmosferos frontas, pamažu...

Eglė su šeima iš Vilniaus išsikraustė į kaimą: dabar trijų vaikų mama augina tai, ko nerasi jokiame turguje ar prekybos centre (31)

Kol vieni ieško egzotikos už tūkstančio kilometrų, kiti ją „augina“ patys savo darže. Eglė...

Atlikėjas Paulius Bagdanavičius su žmona Lina dukroms surengė krikštynų šventę: vyresnėlė pati išsirinko sau krikštatėvius (21)

Grupės „El Fuego“ narys Paulius Bagdanavičius su žmona Lina Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir...