Iš kelionės po Afriką grįžęs vienos Sibiro tautos šviesuolis jo įspūdžių susirinkusiems paklausyti tautiečiams pasakoja matęs žirafą, zebrą ir krokodilą. Auditorija, žinoma, klausia, kaip jie atrodo. Keliautojas atsako: „Žirafa – kaip elnias, tik kaklas ilgas. Zebras – kaip elnias, tik dryžuotas. O krokodilas... visai nepanašus.“
© Gamintojo nuotr.

Kuo čia dėtos padangos? Jas pirkdami, nors prieš akis matome tik juodos gumos gabalą, išmargintą protektoriaus raštais, kaip tie nieko apie Afrikos fauną nenutuokiantys Sibiro gyventojai, bandome įsivaizduoti, ar padangos kels didelį triukšmą, ar gerai stabdys slidžiame kelyje, ar gerai riedės ir t. t. Galiausiai tenka pripažinti, kad nieko nesuprantame, ir padangas išsirenkame pagal... kainą ir protektoriaus rašto grožį.

Kadangi šie kriterijai neturi nieko bendro su mūsų saugumu, rūpestingoji Europos Sąjunga nusprendė ateiti į pagalbą. Nuo kitų metų lapkričio 1 dienos visos ES šalyse pardavinėjamos padangos privalės būti paženklintos vienodomis etiketėmis, kuriose vairuotojams bus itin aiškiai pateikiama informacija apie svarbiausias padangų ypatybes – pasipriešinimą riedėjimui, sukibimą šlapiame kelyje ir padangų keliamą triukšmą. Šios padangų etiketės bus panašios į tas, kurios parduotuvėse klijuojamos ant šaldytuvų, viryklių, skalbyklių ir kitų buitinių prietaisų, kad pirkėjai galėtų išsirinkti taupiausią įrenginį.
Pasipriešinimo riedėjimui ir stabdymo slidžiame kelyje kriterijai bus vertinami septynbale sistema ir žymimi raidėmis nuo A iki G. A reiškia geriausią, G – blogiausią įvertinimą. Padangos keliamo triukšmo kriterijus žymimas decibelų skaičiumi ir garsiakalbiu su 1, 2 ar 3 bangomis.

Viskas paprasta ir aišku. Tačiau įsitikinti realiais skirtingomis raidėmis ir skaičiais paženklintų padangų skirtumais vykstame į Liuksemburge esantį „GoodYear“ naujovių centrą, kuriame esančioje trasoje ir laboratorijose kasdien bandoma ir tobulinama tūkstančiai bendrovės „GoodYear Dunlop“ gaminamų padangų. Kol bandymams skirtiems identiškiems „Volkswagen Golf“ automobiliams montuojamos mūsų eksperimentui reikalingos padangos, naujovių centro direktorius Jeanas Pierre’as Jeusette’as pasakoja, kad įvairūs padangų gamintojai savo gaminius vertina ne trimis, o daugiau nei 50 skirtingų kriterijų: tai valdymo ir stabdymo ypatybės ant įvairių paviršių (nuo ledo iki įvairiausio grubumo asfalto), triukšmas automobilio salone ir išorėje, atstumas, kurį galima įveikti, kol padangos visiškai susidėvės, ir daugelis kitų.

Be to, kaip pabrėžia J. P. Jeusette’as, pasiekti, kad padangos atitiktų aukščiausius bent trijų kriterijų reikalavimus, yra kol kas sunkiai įgyvendinamas uždavinys – pagerinus vienas padangų ypatybes, nukenčia kitos. Kraštutinumo pavyzdys – „Formulės-1“ bolidams montuojamos padangos. Nors jos pasižymi idealiu sukibimu su kelio danga, nusidėvi nuvažiavusios vos kelis šimtus kilometrų. Tai reiškia, kad, naudojant tokias padangas realiame gyvenime, jas keisti reikėtų kiekvieną kartą, kai tik važiuotumėte į degalinę prisipilti pilno bako benzino.

Nuosprendis
Jei leidžia piniginė, rinkitės pačias geriausias padangas. Jei taupysite, tik netaupykite saugumui.

1 BANDYMAS: RIEDĖJIMAS
Matuojame, kuris iš dviejų vienodų automobilių, tik apautų skirtingomis padangomis, laisva eiga nuriedės toliau. Labai svarbu, kad bandyme dalyvautų identiški automobiliai. Kuo toliau rieda automobilis, tuo mažesnis padangų pasipriešinimas riedėjimui, tuo mažiau sunaudojama degalų ir mažiau teršiama aplinka.

Lyginant A ir G klasės padangas, degalų sąnaudų skirtumas siekia iki 7,5 proc. Tai – 6 litrai degalų 1000 km. Neatrodo daug, tačiau per visą padangų eksploatavimo laikotarpį (35 000 km) prikapsės daugiau nei 1000 litų (kai benzino kaina 5 litai už litrą, o degalų sąnaudos 8 l/100 km).

2 BANDYMAS: STABDYMAS
Antrajam bandymui reikia dviejų vienodų automobilių, apautų sukibimo su šlapia danga A ir G kategorijos padangomis. Automobiliai įsibėgėja iki 80 km/val. ir iš visų jėgų stabdomi trasoje, kurioje ant asfalto liejamas vanduo. Stabdymo kelio skirtumas siekia iki 18 metrų. Tai prilygsta keturių vienas paskui kitą sustatytų automobilių ilgiui. Tų 18 metrų gali užtekti, kad būtų išvengta avarijos ar bent sušvelninti padariniai.

Padangų testas ant šlapio kelio
© Gamintojo nuotr.

3 BANDYMAS: TRIUKŠMAS
Plaukų džiovintuvo keliamas triukšmas 1 metro atstumu siekia 70 decibelų (dB). Tai beveik tiek pat, kiek tyliausiomis padangomis (pažymėtomis 1 banga) apautas automobilis. 2 bangomis pažymėtos padangos kelia 3 dB didesnį triukšmą – tokį pat, kokį keltų du vienas paskui kitą važiuojantys tyliausiomis padangomis apauti automobiliai. Dar trys papildomi decibelai ir padangas tenka žymėti 3 bangomis, o triukšmas prilygsta keturių tyliausiomis padangomis apautų automobilių keliamam triukšmui. Gana sudėtinga, tiesa? Svarbiausia žinoti, kad čia matuojamas ne automobilio salone, bet gatvėje girdimas triukšmas. Tai reiškia, kad pirkdami viena banga pažymėtas padangas prisidedate prie mažesnio aplinkos triukšmo.

Kaip tai matuojama? Trasoje pastatomi jautrūs mikrofonai. Vienas paskui kitą, beveik liesdamiesi buferiais, važiuoja du tyliausiomis padangomis apauti automobiliai. Prietaisai fiksuoja 72 dB triukšmą. Po to trasa pralekia vienas automobilis, kurio padangos žymimos 2 bangomis. Prietaisai fiksuoja tokį pat 72 dB triukšmą. Bandymai tęsiami keičiant įvairias padangas ir trasa važiuojant vienu, dviem ar keturiais automobiliais.

Padangų triukšmo testas
© Gamintojo nuotr.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose pastebima neraminanti tendencija (34)

Per metus žuvusiųjų skaičius šalies keliuose išliko nepakitęs. Pernai šalies keliuose gyvybių...

Tarsis dėl vairuotojų sveikatos pažymų turintiems klausos negalią (2)

Sveikatos apsaugos ministerijoje penktadienį rengiamas pasitarimas dėl pažymų norintiems vairuoti...

11 auksinių lenktynininko patarimų vairuotojams žiemos kelyje (3)

Sausio 27-ą dieną Utenos ir Molėtų apylinkėse organizuojamas pirmasis metų festivalis „ Winter...

Automobiliai su vairu dešinėje: ar verta tokį įsigyti (44)

Nuo šių metų pradžios Lietuvoje leista registruoti dešiniavaires transporto priemones, jei tik...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (316)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (56)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (332)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (3)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (823)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (24)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (56)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (805)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (59)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (3)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (4)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...