aA
„General Motors“ (GM) sukūrė sistemą, kuri gali apie 80 proc. sumažinti avarijų skaičių. Sistema komunikuoja su kitomis transporto priemonėmis, aplinkine infrastruktūra ir įspėja vairuotoją apie įvairias kliūtis keliuose ir jų būklę.
© Gamintojo nuotr.

GM mokslininkai tokią technologiją ruošiasi patalpinti į mažą mobilų įrenginį, kuris mobiliuoju telefonu galėtų palaikyti ryšį su aplink jį esančiais tokiais pačiais įrenginiais.
Visavertė technologija rinkai bus pateikta šį dešimtmetį ir planuojama, kad tai bus didžiulis technologinis saugumo keliuose šuolis.

Nešiojami atsakikliai ir mobilieji telefonai, visi jie nuolat naudoja trumpojo nuotolio ryšį (angl. Dedicated Short-Range Communications, DSRC). Duomenų perdavimas tarp įrenginių ir komunikacija šiuo ryšiu galėtų vykti 400 metrų spinduliu.

DSRC radijo ryšio siųstuvas gali siųsti ir gauti žinutes iš kitų transporto priemonių kelyje, taip pat komunikuoti su eismo ženklų ar kelio darbų zonų prietaisais, kurie turi tokį siųstuvą.

Detroito „General Motors“ mokslininkų sukurtos naujos technologijos galėtų potencialiai pavojingose vairavimo situacijose iš anksto įspėti vairuotojus apie esamus pavojus.

Šie nešiojamieji prietaisai yra skirti surinkti informacijai iš kitų transporto priemonių ir kelių infrastruktūros ir įspėti vairuotojus apie priekyje pristabdančias ar priverstinai sustojusias transporto priemones, slidžius kelius, aštrius posūkius ir kitus pavojingus kelio ruožus.

Pavyzdžiui, jie įspėtų, jei priekyje važiuojančiame automobilyje įsijungia elektroninė priešslydžio sistema, ABS ar kitos saugumo sistemos. Tai informuotų vairuotoją apie galimai pablogėjusias kelio dangos sąlygas arba atsiradusias kliūtis. Tačiau tokią specifinę informaciją apie automobilį galėtų pateikti tik tie prietaisai, kurie būtų integruoti į automobilio kompiuterinę sistemą.

Šios sistemos taip pat gali suteikti svarbios informacijos, naudodamos pagrindinius vietos nustatymo duomenis. Pavyzdžiui, transporto priemonėms artėjant prie sankryžos dideliu greičiu, jos įspės, kad vairuotojai atkreiptų dėmesį į vienas kitą. Tai labai aktualu tamsiu paros metu ir riboto matomumo vietovėse.

Šios naujos technologijos gali padėti apskritai išvengti avarijų. Pagal JAV atliktus tyrimus, ši sistema gali įspėti apie situacijas keliuose, dėl kurių įvyksta 81 proc. Amerikos kelių eismo avarijų. Neabejojama, kad kituose žemynuose nors ir vairavimo stiliai ten kitokie, tačiau taip pat galima pasiekti panašių rodiklių.

Policijos pareigūnai atvykę į avariją ar kitokią situaciją, kuri trukdo transporto srautui, per savo siųstuvas galėtų informuoti apie incidentą kelyje, įspėti, jei ant kelio yra tepalo dėmių.

Sistemos efektyvus veikimas tiesiogiai priklausys nuo tokių prietaisų populiarumo ir kiekio keliuose. Kuo daugiau žmonių jį turės, tuo jis bus veiksmingesnis. Būtent dėl to šis prietaisas daromas mobilus, kad galėtų būti naudojamas ir senesniuose automobiliuose. Tikimasi, kad į naujus automobilius jis bus diegiamas kaip bazinė įranga.

Nešiojamas prietaisas turi savo ekraną. Jį galima prijungti prie automobilio garso ir vaizdo sistemų, taip dar labiau sustiprinant jo teikiamą informaciją vairuotojui.

Papildomą funkciją galėtų atlikti išmanieji telefonai, kurie turi potencialą būti naudojami pėsčiųjų ir dviratininkų, kurie taip pat galėtų informuoti transporto priemonių vairuotojus apie jų buvimo vietą ir judėjimo kryptį, jei iškiltų pavojus susidurti. Pavyzdžiui, tamsiu paros metu šalikelėje esantys pėstieji ir dviratininkai būtų „matomi“ likus iki jų 400 metrų.

Integruoti šias sistemas į naujus automobilius nebus jokių problemų, didžiausias iššūkis laukia pritaikant jas jau pagamintoms transporto priemonėms. Nors jos jau dabar iš esmės veiktų tokiuose automobiliuose, bet neatliktų visų numatytų funkcijų. Prietaisą reiktų visiškai sujungti su automobilio kompiuteriu, o jei tai nepavyktų, tektų tenkintis tik dalimi iš visų prietaiso galimybių. Bet kokiu atveju tai turėtų kelius padaryti saugesnius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kodėl klysta tie, kurie pamatę, kad ant kelio nėra sniego, paspaudžia akceleratorių (4)

Itin pavojingi žiemos reiškiniai – „juodas“ ledas, lijundra ir pūga – budrius išlikti...

Keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai

Trečiadienio rytą Lietuvos keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai.

Keliuose jau prasidėjo šventinė eismo karštinė: sunkiausia bus kitą savaitę (16)

Artėjant vienoms svarbiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams, – miestų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

Antradienio rytą didžiojoje šalies dalyje, išskyrus Klaipėdos apskritį, eismo sąlygas sunkina...

Rytų Lietuvos keliuose esama slidžių ruožų, įspėja kelininkai (1)

Pirmadienio rytą Rytų Lietuvos keliose esama slidžių ruožų, įspėja Automobilių kelių...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis darbu Seime nusivylusios Rimos Baškienės interviu vyksta apklausa (9)

Išskirtinis Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės interviu: kodėl politikė nusivylusi darbu...

R.I.T.A. Sostinės uniformų detektyvas: vietoj pasiūtų striukių – dukart brangesnės iš Lenkijos? (65)

Vilniaus miesto savivaldybė perka darbuotojams uniformas. Iš dizainerio ir bent dviejų mados...

Du iš trijų kandidatų į ministrus tikrinami: vieno dar ieško (7)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad dvi iš trijų ministrų kandidatūros yra tikrinamos, o...

Jokių išimčių: iš Lukiškių iškeliami kaliniai, vaikžudė Bružaitė bus įkalinta su moterimis daugiau kaip tūkstantis kalinių liks laisvėje (147)

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau kaip 600 kalinių iš Vilniaus centre...

Kandidatų į prezidentus diskusijoje – kandžios replikos: norite atidaryti vartus į Rytus (85)

Rytų Europos studijų centro jau ketvirtą kartą organizuotoje „Diplomatijos šefo“ Stasio...

Lietuvoje daugėja susirgimų pavojinga liga: vienas ligonis gali užkrėsti aštuoniolika asmenų (32)

Šiemet Lietuvoje užregistruota 17 susirgimų tymais. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC )...

Plungės eglutė – tikra karalienė: puošia veidrodžiai ir žybsinčios kaskados (3)

Plungėje sutviskusią elgę sunku pavadinti žaliaskare – jos kūrėjai panaudojo nemažai...

Aistė Paškevičiūtė papasakojo, kodėl pasitraukė iš televizijos: man pasidarė gėda dėl to, ką darau (57)

Jau kurį laiką buvusio modelio ir televizijos laidų vedėjos Aistės Paškevičiūtės...

Vilnietis, kurį policininkai ketino atvesdinti į teismą, gyvas pareigūnams nepasidavė (117)

Ketvirtadienį, 11.17 val., Vilniuje, S. Dariaus ir S. Girėno g., vyriškis į savo butą neįsileido...