aA
Kad ir koks menkas atrodytų eismo įvykis, kurį sukėlė vairuotojas, pasitraukimas iš vietos gali brangiai kainuoti tiek moraline, tiek materialine prasme – čia negelbsti ir ant automobilio stiklo paliktas raštelis. Apie tai, kaip turėtų elgtis eismo įvykį sukėlęs vairuotojas ir kas gresia pasišalinusiems iš įvykio vietos, pasakoja Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjo padėjėja Edita Masiukienė.
© DELFI / Ainis Gurevičius

Perpildytos automobilių stovėjimo aikštelės mieste, ankšti daugiabučių namų kiemai, akinanti saulė ar pliaupiantis lietus ir daugybė kitų priežasčių gali lemti tai, kad jūs, vairuodamas transporto priemonę, netyčia kliudėte kitą automobilį.

Kartais susidūrimas gali būti labai nekaltas, galbūt pažįstate automobilio savininką, todėl skubėdami nusprendžiate tiesiog užkišti už apgadinto automobilio langų valytuvo raštelį su savo duomenimis, ketindami su apgadintos mašinos savininku viską išsiaiškinti vėliau.

Tačiau toks sprendimas jums gali brangiai kainuoti. Pasitraukimas iš eismo įvykio vietos gresia bauda nuo trijų iki keturių tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų arba administraciniu areštu nuo penkiolikos iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso 130 straipsnio 1 dalyje numatyta administracinė atsakomybė eismo įvykį sukėlusiam asmeniui, kuris pasitraukė iš įvykio vietos pažeisdamas Kelių eismo taisykles. Šių taisyklių 234 punktas nurodo, kad jeigu dėl eismo įvykio padaryta tik turtinė žala ir nukentėjusio asmens tuo metu nėra, pažeidėjas privalo nedelsdamas pranešti apie eismo įvykį policijai.

Siekiama nustatyti aplinkybes ir apsaugoti interesus

Įstatyme yra suformuluota taisyklė, kad visais atvejais, kai yra sukeliamas eismo įvykis, kuriuo nukentėjusiajam asmeniui padaroma žala (kliudomas kito automobilio kėbulas, degalinėje nutraukiamas kuro užpylimo įtaisas, apgadinama kaimyno tvora ir kt.), kaltininkas turi pasilikti įvykio vietoje ir apie jį pranešti policijai. Įstatyme nenumatyta galimybė palikti įvykio vietoje raštelį su savo kontaktais, apie įvykį pranešti kitiems asmenims ar panašiai.

Tokiu įstatyminiu reglamentavimu siekiama ne tik apsaugoti nukentėjusiojo asmens interesus, bet ir kitų eismo dalyvių saugumą bei viešąjį interesą, kadangi į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai gali tiksliausiai nustatyti ir užfiksuoti eismo įvykio aplinkybes, padarytos žalos dydį, pobūdį.

Tačiau svarbiausia, jog užtikrinama galimybė nustatyti tikrąją įvykio kaltininko tapatybę, blaivumą, ar jis turi teisę vairuoti transporto priemones ir jo galimybę toliau vairuoti. Vėliau šie faktai gali turėti esminės reikšmės atlyginant padarytą žalą ar nubaudžiant įvykio kaltininką.

Skubus ir tinkamas įvykio aplinkybių užfiksavimas svarbus užtikrinant tiek įvykio dalyvių, tiek su juo nesusijusių asmenų teises ir teisėtus interesus. Deja, įvykio vietoje paliktas raštelis šito padaryti negali.

Svarbu, ar žmogus padarė tai tyčia

Žinoma, išskirtinais atvejais Lietuvos teismai pripažįsta, kad pasišalinimas iš įvykio vietos yra padarytas nesant kaltininko tyčios.

Duomenys, rodantys, kad pasišalindamas asmuo tikėjosi apsunkinti kaltininko nustatymą, eismo įvykio aplinkybių atskleidimą, išvengti pareigos atlyginti nukentėjusiajam padarytą žalą, stengėsi paslėpti eismo įvykio pėdsakus, iš įvykio vietos pasišalino skubiai, patvirtina tai, kad jis suvokė besielgiantis neteisėtai.

Priešingu atveju, jeigu byloje nustatyta, kad eismo įvykį sukėlęs asmuo neneigė savo kaltės, nevengė administracinės atsakomybės, pareigos atlyginti žalą nukentėjusiajam, – tai rodo, jog asmuo iš įvykio vietos pasišalino ne tyčia, o sąžiningai klysdamas dėl savo veiksmų teisėtumo.

Už apgadinto automobilio stiklo pažeidėjo paliktas raštelis su jo asmens duomenimis tik išskirtiniais atvejais gali patvirtinti, kad jis pasišalino iš įvykio vietos neturėdamas blogų kėslų, o tiesiog suklydo.

Raštelis gali dingti

Teismų nagrinėjamose bylose taip pat yra pasitaikę atvejų, kai eismo įvykį sukėlęs asmuo tvirtino palikęs raštelį už apgadinto automobilio stiklo, tačiau raštelis, kaip įrodymas, byloje nerastas.

Raštelį gali nupūsti vėjas, jį gali nuimti ar pakeisti šmaikščiai nusiteikęs praeivis, todėl tokio raštelio egzistavimo nebeįmanoma įrodyti. Nors išskirtiniais atvejais įvykio vietoje paliktas raštelis gali patvirtinti įvykio kaltininko geranoriškumą, bet išvengti administracinės atsakomybės jis nepadės.

Todėl nutikus eismo įvykiui, dėl kurio žalą patiria kitas asmuo, tačiau jo tuo metu nėra, privalu pasilikti incidento vietoje ir kviesti policiją, o ne kurti tekstą rašteliui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Susirūpino KET pakeitimais nuo lapkričio 1-osios: taisyklės posūkiams į dešinę keičia ir judėjimą į kairę? (74)

Jau nuo lapkričio 1-osios papildomų lentelių su žaliomis rodyklėmis montavimas bus draudžiamas,...

Vilniuje įrengta 1200 naujų vietų automobiliams kiemuose (3)

Vilniaus daugiabučių namų kiemuose bus daugiau tvarkos ir patogumo: sostinės savivaldybė šiemet...

Eismas rekonstruota „Megos“ sankryža bus leidžiamas dar šiemet (1)

Eismo sąlygos rekonstruojamame magistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruože – vadinamoje...

Draudikai bara tėvus: taip skuba į darbą, kad nesirūpina, kaip paleidžia vaikus prie mokyklų (6)

Nors pirmasis mokslo metų mėnuo baigėsi, prie ugdymo įstaigų rytais dar itin sunku išvengti...

Palygino Lietuvą ir Olandiją: kuo skiriasi keliuose esančios linijos ten ir čia (46)

Keliaudami automobiliu po Europą dažnai palyginame kelių kokybę Lietuvoje ir užsienyje. Kelių...

Top naujienos

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (95)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (27)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (19)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (10)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (66)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...

Situacija Alytuje – pavojingesnė, nei viešai kalbama: padangų degimas yra vienas iš nuodingiausių (206)

Kancerogeninės medžiagos, kaip benzenas ar benzpirenai, gali turėti ilgalaikį efektą, todėl...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (191)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

Dėl gaisro Alytuje Valdemaras Chomičius su šeima persikėlė į kitą miestą: kad tai rimta, pajutome savo kūnu (67)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta problema....