aA
Kad ir koks menkas atrodytų eismo įvykis, kurį sukėlė vairuotojas, pasitraukimas iš vietos gali brangiai kainuoti tiek moraline, tiek materialine prasme – čia negelbsti ir ant automobilio stiklo paliktas raštelis. Apie tai, kaip turėtų elgtis eismo įvykį sukėlęs vairuotojas ir kas gresia pasišalinusiems iš įvykio vietos, pasakoja Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėjo padėjėja Edita Masiukienė.
© DELFI / Ainis Gurevičius

Perpildytos automobilių stovėjimo aikštelės mieste, ankšti daugiabučių namų kiemai, akinanti saulė ar pliaupiantis lietus ir daugybė kitų priežasčių gali lemti tai, kad jūs, vairuodamas transporto priemonę, netyčia kliudėte kitą automobilį.

Kartais susidūrimas gali būti labai nekaltas, galbūt pažįstate automobilio savininką, todėl skubėdami nusprendžiate tiesiog užkišti už apgadinto automobilio langų valytuvo raštelį su savo duomenimis, ketindami su apgadintos mašinos savininku viską išsiaiškinti vėliau.

Tačiau toks sprendimas jums gali brangiai kainuoti. Pasitraukimas iš eismo įvykio vietos gresia bauda nuo trijų iki keturių tūkstančių litų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų arba administraciniu areštu nuo penkiolikos iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso 130 straipsnio 1 dalyje numatyta administracinė atsakomybė eismo įvykį sukėlusiam asmeniui, kuris pasitraukė iš įvykio vietos pažeisdamas Kelių eismo taisykles. Šių taisyklių 234 punktas nurodo, kad jeigu dėl eismo įvykio padaryta tik turtinė žala ir nukentėjusio asmens tuo metu nėra, pažeidėjas privalo nedelsdamas pranešti apie eismo įvykį policijai.

Siekiama nustatyti aplinkybes ir apsaugoti interesus

Įstatyme yra suformuluota taisyklė, kad visais atvejais, kai yra sukeliamas eismo įvykis, kuriuo nukentėjusiajam asmeniui padaroma žala (kliudomas kito automobilio kėbulas, degalinėje nutraukiamas kuro užpylimo įtaisas, apgadinama kaimyno tvora ir kt.), kaltininkas turi pasilikti įvykio vietoje ir apie jį pranešti policijai. Įstatyme nenumatyta galimybė palikti įvykio vietoje raštelį su savo kontaktais, apie įvykį pranešti kitiems asmenims ar panašiai.

Tokiu įstatyminiu reglamentavimu siekiama ne tik apsaugoti nukentėjusiojo asmens interesus, bet ir kitų eismo dalyvių saugumą bei viešąjį interesą, kadangi į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai gali tiksliausiai nustatyti ir užfiksuoti eismo įvykio aplinkybes, padarytos žalos dydį, pobūdį.

Tačiau svarbiausia, jog užtikrinama galimybė nustatyti tikrąją įvykio kaltininko tapatybę, blaivumą, ar jis turi teisę vairuoti transporto priemones ir jo galimybę toliau vairuoti. Vėliau šie faktai gali turėti esminės reikšmės atlyginant padarytą žalą ar nubaudžiant įvykio kaltininką.

Skubus ir tinkamas įvykio aplinkybių užfiksavimas svarbus užtikrinant tiek įvykio dalyvių, tiek su juo nesusijusių asmenų teises ir teisėtus interesus. Deja, įvykio vietoje paliktas raštelis šito padaryti negali.

Svarbu, ar žmogus padarė tai tyčia

Žinoma, išskirtinais atvejais Lietuvos teismai pripažįsta, kad pasišalinimas iš įvykio vietos yra padarytas nesant kaltininko tyčios.

Duomenys, rodantys, kad pasišalindamas asmuo tikėjosi apsunkinti kaltininko nustatymą, eismo įvykio aplinkybių atskleidimą, išvengti pareigos atlyginti nukentėjusiajam padarytą žalą, stengėsi paslėpti eismo įvykio pėdsakus, iš įvykio vietos pasišalino skubiai, patvirtina tai, kad jis suvokė besielgiantis neteisėtai.

Priešingu atveju, jeigu byloje nustatyta, kad eismo įvykį sukėlęs asmuo neneigė savo kaltės, nevengė administracinės atsakomybės, pareigos atlyginti žalą nukentėjusiajam, – tai rodo, jog asmuo iš įvykio vietos pasišalino ne tyčia, o sąžiningai klysdamas dėl savo veiksmų teisėtumo.

Už apgadinto automobilio stiklo pažeidėjo paliktas raštelis su jo asmens duomenimis tik išskirtiniais atvejais gali patvirtinti, kad jis pasišalino iš įvykio vietos neturėdamas blogų kėslų, o tiesiog suklydo.

Raštelis gali dingti

Teismų nagrinėjamose bylose taip pat yra pasitaikę atvejų, kai eismo įvykį sukėlęs asmuo tvirtino palikęs raštelį už apgadinto automobilio stiklo, tačiau raštelis, kaip įrodymas, byloje nerastas.

Raštelį gali nupūsti vėjas, jį gali nuimti ar pakeisti šmaikščiai nusiteikęs praeivis, todėl tokio raštelio egzistavimo nebeįmanoma įrodyti. Nors išskirtiniais atvejais įvykio vietoje paliktas raštelis gali patvirtinti įvykio kaltininko geranoriškumą, bet išvengti administracinės atsakomybės jis nepadės.

Todėl nutikus eismo įvykiui, dėl kurio žalą patiria kitas asmuo, tačiau jo tuo metu nėra, privalu pasilikti incidento vietoje ir kviesti policiją, o ne kurti tekstą rašteliui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eismo sąlygas Tauragės apskrityje sunkina rūkas

Trečiadienio rytą eismo sąlygas Tauragės apskrityje sunkina rūkas, įspėja Automobilių...

Suskaičiavo, kiek žiemą kelyje sutaupytų minučių gali kainuoti gyvybę (32)

Pirmųjų šių metų savaičių eismo įvykių statistika – itin niūri, mat keliuose jau žuvo 15...

Keliuose yra slidžių ruožų (1)

Pagrindinių kelių dangos Lietuvoje antradienio rytą yra su sniego provėžomis, vietomis padengtos...

Vairuotojai perspėjami saugotis plikledžio, ypač Kauno ir Vilniaus apskričių bei Vilkaviškio rajono keliuose (8)

Pirmadienio rytą pagrindinių kelių dangos Lietuvoje daugiausia šlapios, vietomis padengtos puriu...

Draudikų perspėjimas vairuotojams: orų permainos atnešė ir kitą pavojų, ne tik slidžias gatves (10)

Netikėtai prasidėjus atodrėkiui, o oro temperatūrai tiek dieną, tiek naktį besisukant aplink 0...

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (254)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (197)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (196)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (69)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (58)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (95)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (189)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (591)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (26)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...