aA
Saugaus eismo ekspertai dažnai akcentuoja, kad vairuotojai dalyvaudami eisme turėtų pasirinkti saugų greitį. Vis dėlto, reikėtų suprasti, kad pasirinktas greitis yra saugus ne tada, kai vairuotojas jaučiasi komfortiškai, o kai važiuojama neviršijant leistino greičio bei neišsiskiriama iš srauto judant pernelyg lėtai.
Greičio skirtumai mieste: kodėl lėkti arba „temptis“ yra taip pat blogai?
© DELFI / Josvydas Elinskas

Provokuoja kitų perdėtą manevravimą

Vairavimo instruktorius Artūras Pakėnas teigė, kad eisme dalyvaujantys vairuotojai turėtų prisiminti, jog tiek greičio viršijimas, tiek pernelyg lėtas važiavimas mieste kelia pavojų ne tik jų pačių, bet ir kitų saugumui. Mokytojas aiškino, kad greičių skirtumai tampa pagrindine priežastimi, kodėl vairuotojai atlieka daugiau manevrų, o tiek apvažiavimo, tiek lenkimo manevrai, anot A. Pakėno, yra vieni pavojingiausių.

„Jei kažkuris vairuotojas važiuoja pernelyg lėtai, daug lėčiau nei juda srautas, pavyzdžiui, ten kur leidžiama 50 km/val. vairuotojas juda 30 km/val. greičiu, jis provokuoja kitus vairuotojus jį apvažiuoti ar aplenkti. Tai itin pavojingi manevrai, dėl kurių kyla daugiausia avarijų. Žinoma, šių manevrų būtų galima išvengti, jei visi vairuotojai laikytųsi vienodo pastovaus greičio“, – aiškino vairavimo instruktorius.

Anot mokytojo, kaip ir važiuodami pernelyg greitai, taip ir pernelyg lėtai, jei to nereikalauja itin sudėtingos eismo ar oro sąlygos, vairuotojai išreiškia nepagarbą kitiems. Žinoma, jei greitį tenka sumažinti dėl aiškiai suprantamos priežasties, pavyzdžiui, kelią padengusio plikledžio, vairuotojas neturėtų galvoji, kad kenkia eismo saugumui, vis tik jei eismo sąlygos yra idealios, tyčinis pernelyg lėtas važiavimas pažeidžia Kelių eismo taisykles.

„Keliuose pasitaiko visko, kai kurie vairuotojai, dėl nesuprantamų priežasčių, tyčia nusprendžia važiuoti lėčiau, kiti išsigąsta intensyvaus eismo ir dėl to nusprendžia sumažinti automobilio greitį. Vis dėlto, jei patenkate į tokią situaciją, kada judėti numatytu greičiu yra baisu net kai eismo sąlygos yra geros, toks vairuotojas turėtų nesistengti žūtbūt sėsti prie vairo, o verčiau dar pasimokyti“, – atkreipė dėmesį mokytojas.

Greičio skirtumai mieste: kodėl lėkti arba „temptis“ yra taip pat blogai?
© Kauno aps. VPK

Viena tvarka visiems

A. Pakėnas akcentavo, kad dalyvavimas eisme yra socialinis reiškinys, todėl visi eismo dalyviai privalo laikytis nustatytų taisyklių ir dalyvavimo eisme tvarkos. Anot jo, kelių ereliai taip pat neturėtų teisintis, kad važiuodami antra juosta kitiems netrukdo, tik štai kiti neleidžia jiems važiuoti greičiau. Instruktorius pabrėžė, kad iš esmės važiuodamas greičiau nei kiti vairuotojai, pastarasis sukelia pavojų kitiems. Negana to, važiuodamas greičiau ir patekęs į avarinę situaciją, toks vairuotojas vargu ar gebės atitinkamai greitai ir tiksliai sureaguoti į susidariusią situaciją bei jos išvengti.

„Važiuodamas greičiau vairuotojas pradeda atlikti daugiau pavojingų manevrų, užkerta kelią kitiems vairuotojams, priverčia juos staigiau stabdyti bei taip pats sukelia pavojų. Neseniai teko konsultuotis su Skandinavijos saugaus eismo ekspertais, mat mūsų šalies vairuotojai teigia, kad nemažai yra viršijančių greitį, todėl srauto greitis yra didesnis nei leistinas, o dėl šios priežasties, neva važiuoti su srautu tampa saugiau. Vis dėlto Skandinavijos specialistai tokio požiūrio visiškai nepateisino ir patikino, kad nesvarbu, kiek yra pažeidėjų, dėl to jie netampa gerais vairuotojais“, – aiškino A. Pakėnas.

Kaip Skandinavijos šalyse taip ir Lietuvoje vairuotojai turėtų suprasti, jog esant idealioms eismo sąlygoms, kad nestabdytų srauto, turėtų pasirinkti maksimalų leistiną, tačiau ne didesnį greitį. Specialistai akcentuoja, kad greitį viršijančių vairuotojų diktuojamas tempas neturėtų būti sektinas, o kiekvienas bandantis prie jo taikytis tampa pažeidėju nusipelniusiu baudos kvito.

A. Pakėnas aiškino, kad kiekvienas vairuotojas privalo suprasti, jog važiavimas su srautu savaime neužtikrina saugesnės kelionės, mat judant ir atliekant manevrus didesniu greičiu didėja rizika, kad vairuotojas negebės ar nespės tinkamai įvertinti eismo situacijos aplink jį, o dėl to neišvengs klaidų ir eismo įvykio.

Vairavimo instruktorius pabrėžė, kad greičio viršijimas, o kartu ir greičio skirtumai mieste kelia didelį pavojų ne tik kitiems vairuotojams sėdintiems prie automobilio vairo, bet ir dviratininkams, paspirtukininkams bei pėstiesiems.

Greičio skirtumai mieste: kodėl lėkti arba „temptis“ yra taip pat blogai?
© DELFI / Karolina Pansevič

Prioritetas – saugumui

Jam antrino ir Lietuvos kelių policijos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Žilinskė, kuri pabrėžė, kad klystama, manant, jog leistinas važiavimo greitis yra ir saugus greitis. Saugų važiavimo greitį lemia daugelis veiksnių, pvz., vairavimo patirtis, įgūdžiai, vairuotojo savijauta, važiavimo (eismo) sąlygos, vietovės reljefas, kelio (dangos) būklė, transporto priemonės techninė būklė ir t. t. Vadinasi, atsižvelgus į aplinkybes, saugus važiavimo greitis dažnu atveju turėtų būti mažesnis už leistiną.

„Tiek važiuojant greičiau, tiek važiuojant pernelyg lėtai yra gerokai didesnė tikimybė, kad nebus išvengta eismo įvykio. Kuo didesnis važiavimo greitis, tuo mažiau laiko stebėti, prognozuoti, pavojui išvengti, be to, siauresnis matymo laukas. Transporto priemonių, kurių važiavimo greitis labai skiriasi nuo viso srauto vidutinio greičio, rizika patekti į eismo įvykį didesnė nei tų, kurie laikosi greičio, artimo vidutiniam. Važiuojant lėčiau, trukdoma kitoms transporto priemonėms, kiti turi lenkti, manevruoti, padidėja tikimybė, kad į tokią transporto priemonę atsitrenks iš paskos ar iš šono didesniu greičiu važiuojantysis. Važiavimas didesniu nei leistina greičiu, verčia vairuotoją įsitempti, sutelkti visą dėmesį į kelią, gali reikėti dažniau staigiai stabdyti, didesnė tikimybė patekti į pavojingas situacijas“, – įvardijo D. Žilinskė.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
1.9000

Keičiasi pluoštas eismo taisyklių: kai kurios naujovės keliuose vairuotojus privers įpročius keisti iš esmės (484)

Nuo pirmosios ateinančių metų dienos įsigalioja Kelių eismo taisyklių pakeitimai, ir dalis...

Po smarkaus snygio – vairuotojai neviltyje: dėl avarijų sustingo net magistralė iš Kauno į Vilnių kai kur sniego sluoksnis kelyje siekia 20 cm (89)

Po snygio, pirmadienį apėmusio beveik visą Lietuvą, pasidžiaugti ramesniu antradienio rytu...

Pasakė, kokios bėdos ištinka automobilius su mažo tūrio varikliais, – kartais užtenka vienos klaidos (143)

Stebint paskutinio dešimtmečio tendencijas matyti, kad transporto priemonių variklių darbinis...

Perspėjo šiaurės vakarų Lietuvos vairuotojus: eismo sąlygos šiuose kraštuose išties sudėtingos (2)

Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, dėl snygio sudėtingiausios eismo sąlygos yra...

Kelininkai: šiaurės ir šiaurės vakarų Lietuvoje eismo sąlygos yra sudėtingos (1)

Sekmadienio rytą dėl buvusių ar besitęsiančių mišrių kritulių sudėtingesnės eismo sąlygos...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Teismo kirtis gražiausiame pajūrio draustinyje vilą pasistačiusiam verslininkui: prabangų namą gali tekti tiesiog nugriauti

Į Pajūrio regioninį parką įsisukę archeologai, ieškantys pradingusių sodybų, sulaukė teismo...

Nemokamo vandens laikai ūkininkams baigiasi: po malonės už nelegalius gręžinius teks susimokėti (16)

Lietuvoje siekiama surasti ir legalizuoti apie 30 tūkst. vandens gręžinių – iki 2024 metų juos...

Ekonomistai spekuliuoja, kaip omikron paveiks pasaulinį atsigavimą (2)

Omikron atmaina sudavė smūgį optimistinėms viltims, kad pasaulio ekonomika į 2022 m. įžengs...

Apie asmeninį gyvenimą neatviraujantis Edmundas Kučinskas užminė mįslę apie naują šeimą ir sūnų (3)

Edmundas Kučinskas pastaruoju metu žiūrovus džiugino dalyvaudamas projekte „Kaukės“ . Apie...

D+Rita Repšienė

Nordic noir: kodėl niūrios skandinaviškos realijos su kriminalų prieskoniu tapo pasauliniu fenomenu

Pasaulyje garsėjantis išskirtiniu gebėjimu būti laimingais skandinavai reprezentuoja šviesiąją...

Danguje žada įspūdingą susidūrimą: viena į kitą lekia dvi supermasyvios juodosios bedugnės (2)

Atrastos dvi supermasyvios juodosios bedugnės , tarp kurių vos 1600 šviesmečių tarpas, ir po...

Nepaskandinami – 4 kambariniai augalai, kurių neįmanoma perlaistyti

Jei kada teko perlaistyti kambarinius augalus, nesikrimskite – ne jums vieniems taip nutiko. Net...

5 įpročiai buityje iš 20 amžiaus, kuriems 21 amžiuje – ne vieta (3)

Gyvename tokiu laikotarpiu, kai technologijos ir medicina yra toli pažengę. Pats metas peržiūrėti...

Papasakojo, kuo skiriasi omikron atmaina nuo kitų: ar turimi skiepai išliks veiksmingi?

Pasaulyje kyla nerimas dėl koronaviruso omikron atmainos ir kol kas nepakanka duomenų daryti...