Atrodytų neįsivaizduojama - kaip galima pamiršti vaiką automobilyje? Galima, ir nesunkiai, byloja statistika. Ir ji nėra džiaugsminga - dažniausiai tokie atvejai baigiasi mažųjų mirtimi.
© Vida Press

Apie mašinose paliekamus ir nuo hipertermijos bei dehidratacijos mirštančius vaikus rašoma jau ne pirmi metai, ir kasmet tos tragedijos kartojasi. Nepaisydami to, automobilių gamintojai neskuba siūlyti būdų spręsti šiai problemai.

Tad dabar iniciatyvos ėmėsi trys paprasti amerikiečiai, įkūrę startuolį „Sense a Life“. Taip pavadintas Fadi Shammos, Jimo Friedmano ir Masudo Hossaino kūrinys – specialus įrenginys, primenantis vairuotojui apie kėdutėje automobilyje paliktą vaiką.

Lėšos jo gamybai pradėtos rinkti šį mėnesį vadinamojo minios finansavimo (angl. crowdfunding) puslapyje „Kickstarter“.

Šis prietaisas – tai du jutikliai ir GSM modulis. Juos sumontuoti automobilyje trunka vos pusę minutės. Vienas jutiklis tvirtinamas prie vaikiškos kėdutės – jis „jaučia“, ar joje kas nors sėdi, kitas – prie vairuotojo sėdynės šono. Pastarasis reaguoja į durelių atidarymą.

Jei vairuotojas išlipa iš automobilio ir uždaro dureles viduje palikęs vaiką, GSM modulis į jo išmanųjį telefoną nusiunčia įspėjamąjį pranešimą. Jei ši žinutė ignoruojama, kitas pranešimas automatiškai nusiunčiamas į artimiausio giminaičio ar kito nurodyto žmogaus telefoną.

Kūrėjai įsitikinę, kad „Sense a Life“ bus populiarus šiltesnio klimato šalyse. Kiek jis kainuos, kol kas neaišku, nors tiems, kas jį užsisakys dabar, žadama 75 proc. nuolaida.

Beje, būtent Jungtinėse Valstijose statistika apie mašinose paliktus ir mirusius vaikus renkama kruopščiausiai. Remiantis San Chosė universiteto tyrimo duomenimis, šiemet tokių atvejų ten buvo du – mirė 13 mėnesių ir 7 metukų vaikai. 2015 metais užfiksuotos 24 panašios mirtys, 2014 m. – 31, 2013 m. – 44, 2012 m. – 34.

Iš viso nuo 1998-ųjų JAV gyvybės užrakinti mašinoje neteko 663 vaikai, kurių amžius – tarp 5 dienų ir 14 metų. 54 proc. šių tragedijų įvyko tėvams ar auklėms tiesiog pamiršus vaikus automobiliuose, 29 proc. atvejų be priežiūros palikti mažyliai patys užsitrenkdavo viduje, ir tik 17 proc. jų buvo ten palikti sąmoningai, t. y. tyčia.

Patys jautriausi kankinimui karščiu ir dehidratacija yra vaikai iki 5 metų – jie tiesiog per maži ir silpni, kad galėtų nuo to apsiginti. Tad nenuostabu, kad būtent tokio amžiaus aukų yra daugiausiai – net 97 proc. – visų pamirštųjų mašinose. 32 proc. iš mirusiųjų tokia siaubinga mirtimi vaikų buvo iki vienerių metų amžiaus.

Vaikų iki 5 metų organizmo termoreguliacija smarkiai skiriasi nuo analogiškos suaugusiųjų funkcijos. Jų kūno paviršiaus proporcija, palyginti su mase, yra daug didesnė, todėl šiluma akumuliuojama smarkiau. Kitaip sakant, vanduo greičiau palieka vaiko organizmą. Šilumos smūgis tokio amžiaus vaiką ištinka 3-5 kartus greičiau nei suaugusį žmogų.

Vasarą aklinai uždarytame automobilyje palikto vaiko kūno temperatūra gali pasiekti 42-43 laipsnius, o tai per 30-60 minučių baigiasi neišvengiama jo mirtimi.

Nėra palankūs mašinoje pamirštamiems vaikams ir kiti skaičiai. Štai po tiesioginiais saulės spinduliais paliktame automobilyje salono temperatūra dviem trečdaliais šokteli jau per pirmąsias 20 minučių.

Jei, pavyzdžiui, lauke tėra palyginti neaukšta 22 laipsnių temperatūra, viduje oras įkaista iki 40 laipsnių. O jei automobilis paliekamas šešėlyje esant 36 laipsniams karščio, salone su uždarytais langais ir durelėmis per 15 minučių temperatūra pakyla net iki 67 laipsnių.

Pažymėtina, kad smarkiau ir greičiau oras įkaista mašinose su tamsių medžiagų sėdynėmis bei prietaisų skydeliu (jie gali įkaisti net iki 80 laipsnių), ir net jei 5 cm nuleidžiami šoniniai stiklai, karštis viduje vis vien nenukris žemiau 50 laipsnių.

Kokie šilumos smūgio simptomai? Padažnėjęs kvėpavimas ir pulsas, karščiavimas, ypatingai karšta oda, didelis troškulys, galvos skausmas, svaigulys, silpnumas, pykinimas, judesių sulėtėjimas, sąmonės aptemimas, haliucinacijos, traukuliai.

Žmogaus organizmo riba – vidinė 45 laipsnių temperatūra. Ją pasiekus prasideda negrįžtamas ląstelių irimas ir sustoja vidaus organų veikla.

Nuo karščio smūgio nukentėjusio vaiko išgyvenimo tikimybė priklauso nuo medicininės pagalbos suteikimo skubos, tačiau pabandyti šį tą padaryti galima ir iki atvykstant medikams.

Pirma – pasistengti atvėsinti jo kūną, pavyzdžiui, paguldant šešėlyje, dedant šlapius kompresus ir juos nuolat keičiant. Tam praverstų ir ventiliatoriaus naudojimas. Jei vaikas sąmoningas, reikėtų duoti jam gerti – nedidelėmis porcijomis, bet dažnai.

Beje

Kaip galima pamiršti vaiką automobilyje? Psichologai tą aiškina pašėlusiu šiuolaikinio gyvenimo tempu, chronišku skubėjimu, nuovargiu, kelių darbų darymu vienu metu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Spūstis greitkelyje nebus problema, jei paruošite namų darbus (6)

Ilgieji savaitgaliai dažnai tampa puikia proga didmiesčių gyventojams sėsti į savo automobilius...

Sprendžia perėjų saugumo problemą (5)

Panevėžio mieste jau ne vienerius metus viena nesaugiausių vietų gatvėje laikomos perėjos po...

7 sėdimos vietos automobilyje: patogu, praktiška ar nereikalinga? (9)

Apie kai kurias automobilių, išmaniųjų telefonų bei kitas funkcijas yra kalbama, jog jos...

Šalies keliuose – dešimtys naujų policijos automobilių (83)

Ketvirtadienį Policijos departamente pristatyta dar viena serija naujų tarnybinių automobilių,...

Automobilio šeimininkas techninėje apžiūroje: dalyvauti negalima stebėti – kur dėti kablelį? (31)

Viso labo 17-24 metrų ilgio techninės apžiūros stotyse esančias patikros linijas automobilis...

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (94)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (119)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine (4)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (322)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (21)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (17)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (27)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (21)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Trumpo ir Putino susitikimas: nė vieno iš prognozuotų baisių dalykų neįvyko, bet yra vienas didelis „bet“ (226)

Pasaulio dėmesį prikaustęs JAV ir Rusijos prezidentų susitikimas Helsinkyje paskatino diskusijas...

Kas nutiko „Titaniko“ tragedijos aukoms? (3)

„Titaniko“ katastrofa įvyko prieš 106 metus. Visame pasaulyje nuskambėjusi tragedija nusinešė...