aA
Praėjusią žiemą eksploatacinius skysčius automobiliams gaminanti bendrovė „Lesta“ pasišovė ateiti į talką vairuotojams, nežinantiems kokiomis savybėmis iš tiesų pasižymi Lietuvos rinkoje pardavinėjami mašinų stiklų plovikliai. Įmonės laboratorijoje, įrengtoje pagal Vokietijos techninės patikros įmonių asociacijos „Dekra“ tyrimų metodiką, naudojant analogišką įrangą, buvo ištirta 13 skirtingų ploviklių.
© K. Cemnolonskio nuotr.

Rugpjūtį „Lesta“ tokį pat palyginamąjį eksperimentą atliko su 8 vasariniais plovikliais. Deja, rezultatai ir šįkart nemaloniai nustebino.

Sezoniniai reikalavimai

Švaraus priekinio stiklo ir gero matomumo poreikis išlieka vienodai svarbus ištisus metus. Skiriasi tik priemonės, šiam tikslui pasiekti. Žiemą stiklų ploviklių receptūrą būtina pakoreguoti pridedant šalčiui atsparių medžiagų, o vasarą vienu didžiausių iššūkių tampa vabzdžių liekanų pašalinimas. Kitos skysčių savybės – pH balansas, poveikis metalinėms, guminėms ir plastikinėms detalėms – privalo apsaugoti automobilio savininką nuo nereikalingų išlaidų „chemijos“ sugadintų detalių keitimui.

„Lesta“ technologė Živilė Dumčiuvienė teigia, kad tie dalykai, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo esantys „smulkmenomis“, iš tiesų turi stiprų ilgalaikį poveikį tiek mašinai, tiek žmogaus sveikatai, tiek kelionių saugumui.

Pagrindinis dalykas – prastai nuvalytas priekinis stiklas komplikuoja vairuotojo galimybes tiksliai vertinti situaciją kelyje ir adekvačiai reaguoti. Todėl jei nešvarumų plėvelė nepašalinama per protingai trumpą laiką (ekspertai sutaria, kad kokybiškas ploviklis purvą turi įveikti daugiausia per 6 valymo ciklus; vienu ciklu laikomas ploviklio dozės užpurškimas ir trys judesiai valytuvu), vairuotojai pernelyg ilgai važiuoja dorai nematydamas kur, todėl velniškai rizikuoja.

Taip laboratorinių bandymų pabaigoje atrodo polikarbonato juostelės, apdorotos agresyviu plovikliu
Taip laboratorinių bandymų pabaigoje atrodo polikarbonato juostelės, apdorotos agresyviu plovikliu
© N40 vyrų autoklubas

Deja, pastarojo tyrimo metu laboratorijos darbuotojai konstatavo, kad iš 8 ploviklių tik 3 susidoroja su šia užduotimi: keturiems eksperimento dalyviams pasiekti „gerą matomumą“ pavyko po 7-9 valymo ciklų, o vienam ploviklis net ir po 10 ciklų paliko stiklą murzinu.

Aiškindama, kuo skiriasi sezoniniai stiklų ploviklių bandymai Ž. Dumčiuvienė akcentavo vabzdžių, ištykštančių prieš vairuotojo akis, specifiką. Jų liekanos – ypač iškart nenuvalytos ir spėjusios pridžiūti – stumdomos valytuvų palieka bjaurias šliūžes.

„Gamindami standartizuotą „vasarinį purvą“ naudojame šiek tiek mažiau riebalų, tačiau kur kas daugiau kiaušinių baltymų, kurie maišomi su naftos produktais, suodžiais, gumos dulkėmis, žeme ir dar keletu ingredientų. Toks kokteilis voleliu tepamas ant stiklo plokštės ir gerai išdžiovinamas“, – vardijo „Lesta“ technologė.

Atsakymas į svarbiausią klausimą – kuris skystis greičiausiai ir geriausiai nuvalo priekinį automobilio langą, gaunamas po dviejų bandymų sesijos, kai dosnią purvo dozę gavusi stiklo plokštė montuojama į Fizikos instituto inžinierių sukonstruotą stendą. „Išorinėje“ šio stiklo pusėje įjungiamos šviesos, o „vidinėje“ su kompiuteriu sujungta vaizdo kamera fiksuoja po kiek valymo ciklų pasiekiamas minimalus „geras“ matomumo lygis. Prieš kiekvieną bandymų seriją stiklas idealiai nuvalomas, vaizdo kamera iš naujo kalibruojama, o valytuvų gumelės keičiamos kas trejetą valymo serijų. T. y. čia nėra jokios erdvės klaidai ar žmogiškam faktoriui, todėl kiekvienas skystis gauna visiškai objektyvų įvertinimą.

Verslininkų „gudrybės“ nesikeičia

Tyrimui vasarinių automobilių stiklų ploviklių pavyzdžiai buvo atrinkti pagal tokią pačią logiką, kaip ir žieminiai – nupirkta tai, ką visos Lietuvos rinkoje dirbančios šio profilio gamyklos pristato į prekybos centrus, degalines bei specializuotas autoreikmenų parduotuves. „Lesta“ laboratorijoje analizuotos bendrovių „Alytaus chemija“, „Arsada“, „Autochemija“, „Boker“, „Dasta“, „Sonax“ ir „Tobis“ ploviklių savybės.

„Teoriškai vasaros sezonui skirti produktai turėtų būti mažiau agresyvūs, nes nėra poreikio kovoti su neigiama temperatūra. Tačiau ir šįkart „Arsada“ ploviklyje metanolio koncentracija siekė 5,8 proc., o „Dasta“ – 4,6 proc., tačiau ant pakuotės nebuvo jokių perspėjimų (atitinkami ženklai privalo būti kai metanolio dalis sudaro 3 proc.) dėl šios medžiagos keliamo pavojaus. Akivaizdu, kad taip elgiantis bandoma gudrauti ir sutaupyti, nes metanolis kur kas pigesnis už etanolį“, – teigė „Lesta“ technologė.

Egzaminas vasariniams automobilio langų plovikliams: rezultatai nemaloniai nustebino
© Corbis

Kaip ir galima tikėtis visi iki vieno gamintojai teigė, kad jų produktai nekenkia polikarbonatui, naudojamam gaminant žibintus. Tačiau eksperimentai patvirtino, jog plastikui nekenkia tik „Alytaus chemijos“, „Sonax“ ir „Tobis“ užsakymu gaminamas „Turtle Wax“. Kitų gamintojų plovikliais apdorojus polikrabonato juosteles bandymų pabaigoje (siekiant greitesnio rezultato plastikas šiek tiek išlenkiamas, siekiant sukurti didesnį paviršiaus įtempimą, ir kaitinamos aukštoje temperatūroje) buvo stipriai suskilinėjusios.

Vadinasi, taip pat – suskeldėję, laužiantys šviesos spindulius, dėl matinio efekto stipriai pabloginančio šviesos praeinamumą, o drauge ir matomumą – po gerokai ilgesnio laiko atrodys automobilio žibintai. Formalioji problemos pusė: su tokiais pažeidimais mašina sulauks techninės apžiūros kontrolierių pretenzijų, o praktiškoji – bus sukuriamos prielaidos akinti priešpriešai atvažiuojančius vairuotojus.

Kainos ir kokybės santykis

Lengviausiai plika akimi pastebimas skirtumas tarp lygintų ploviklių (neskaitant valymo ciklų skaičiaus) – kaina. Pigiausias eksperimento dalyvis buvo įvertintas 1,60 euro, o brangiausias – 7,20 euro. Pastarąją sumą reikia pakloti už „Sonax“, kuris chemikų teigimu vienareikšmiškai yra bandymų nugalėtojas: itin efektyviai šalina vabzdžių liekanas, nuvalo stiklą per 6 ciklus ir nekenkia automobiliui. Antras geriausias gaminys – „Turtle Wax“ ploviklis už 3,99 euro, tik šiek tiek „netilpo“ į optimalaus pH normą (7,0 – 8,5) ir buvo įvardintas kaip turintis padidintą šarmingumą.

Vidutinės kokybės grupei „Lesta“ ekspertai priskyrė „Alytaus chemijos“, „Arsada“ ir „Autochemijos“ ploviklį „Elite“. Dzūkijos sostinėje pagamintas ploviklis vienintelis iš pigiųjų (1,70 euro už 4 litrus) nekenkė polikarbonatui, tačiau turėjo aukštą (9,2) pH balansą, o purvą nuo stiklo pašalino per 9 valymo ciklus.

Tik 10 centų brangesnis (1,80 euro už 4 litrus) „Arsada“ langų ploviklis pasižymi geromis vabzdžių ir purvo valymo savybėmis (7 valymo ciklai). Tačiau, kaip jau minėjom, jo sudėtyje buvo daug metanolio, paveikė polikarbonatą, o užfiksuotos nuosėdos leido daryti prielaidas apie tinkamai nesubalansuotą ir nestabilią receptūrą.

Trečias vidutiniokas – „Autochemijos“ ploviklis „Elite“ kainuoja 3,40 euro. Šis preparatas pasižymėjo vienomis geriausių valymo savybių (6 valymo ciklai ir puikus pasirodymos kovojant su vabzdžių liekanomis), tačiau turėjo poveikį polikarbonatui, o stabilumo testo metu tirpalas tapo neskaidrus.

Automobilio stiklų ploviklio bakelio skerspjūvis liudija, kad naudojant prastesnės kokybės skysčius nuosėdos pamažu užkemša visą sistemą
Automobilio stiklų ploviklio bakelio skerspjūvis liudija, kad naudojant prastesnės kokybės skysčius nuosėdos pamažu užkemša visą sistemą
© N40 vyrų autoklubas

Kukliausius rezultatus vasarinių ploviklių egzamine pademonstravo „Bocker“, „Dasta“ ir pigesnysis (1,6 euro) „Autochemijos“ ploviklis. Pastarasis blogai šalino vabzdžius, graužė polikarbonatą, purvą įveikė per 8 valymo ciklus. Be to, šio ploviklio gamyboje naudojamas kietas vanduo, todėl sistemoje gali susidaryti nuosėdos, ilgainiui užkemšančios automobilio langų plovimo sistemą.

Už „Bocker“ ploviklio bakelį reikia pakloti 2,17 euro, tačiau savo tiesioginę misiją jis atlieka prastai – veikia polikarbonatą, purvą pašalina per 8 valymo ciklus, dar prasčiau susidoroja su vabzdžių liekanomis.

Vyšnių kvapo „Dasta“ langų ploviklis veikia polikarbonatą, jo sudėtyje naudojamas labai kietas vanduo, todėl sistemoje gali susidaryti nuosėdos. Jis prasčiausiai (daugiau nei 10 valymo ciklų) įveikia purvą, nors tikrai neblogai šalina vabzdžius. Be to, kaip jau minėjome, turi kur kas daugiau metanolio, negu galėtų turėti be specialaus nuodingų produktų ženklinimo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniaus gatvės sustingo – kurių atkarpų vengti, jei norite grįžti namo greičiau siūloma vengti pagrindinių arterijų (2)

Penktadienį ne vienas, išvažiavęs popiet Vilniaus į gatves, turėjo gerokai nustebti –...

Kas antro automobilio žibintai šviečia kreivai – paaiškino, kaip pasitikrinti patiems (54)

Lietuvos techninės apžiūros ( TA ) įmonės bei asociacija „ Transeksta “ lapkričio pabaigoje...

Eismo sąlygas dalyje rajonų sunkina plikledis

Penktadienio rytą pietryčių ir rytų Lietuvoje dėl snygio, vietomis pereinančio į šlapdribą,...

Kodėl klysta tie, kurie pamatę, kad ant kelio nėra sniego, paspaudžia akceleratorių (4)

Itin pavojingi žiemos reiškiniai – „juodas“ ledas, lijundra ir pūga – budrius išlikti...

Keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai

Trečiadienio rytą Lietuvos keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai.

Top naujienos

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (380)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (69)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Žaidimu nusivylęs Jasikevičius: Eurolyga negailestinga, o mes kažkodėl nesiginame specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Pratęsti pergalių serijos iki trijų Lietuvos čempionams Eurolygoje nepavyko. Kauno „Žalgirio“...

Savaitgalis atneš pūgą ir pusnis sniego (16)

Penktadienį Lietuva atsidurs pietiniame anticiklono pakraštyje. Negausiai pasnyguriuos nebent...

Pagal bavarišką muziką šokęs „Žalgiris“ pralaimėjo Vokietijos čempionams (429)

Kauno „Žalgiris“ (5/7) penktadienio vakarą laikė svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (71)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (127)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (127)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (76)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (125)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...