Pildamiesi degalus daugelis vairuotojų žino tik tiek, kad 95 markės benzinas yra geresnis už 92. Ne visi dyzeliną naudojantieji išmano, ką reiškia degalinėse prie dyzelino užrašai „Futura“, „D fortis“.
© A.Didžgalvio nuotr.

Pagal virimo temperatūrą iš naftos galima išskirti dujas, benziną, žibalą, dyzeliną, tepalus, gudroną, bitumą ir mazutą. Bet benzine yra šiek tiek dujų ir žibalo, dyzeline – daug žibalo ir truputis tepalų ir kt.

Trumpai apie degalus

Benzinas – mišinys pačių įvairiausių angliavandenilių, kurių sunkiausieji visiškai išgaruoja esant 180 laipsnių temperatūrai (žibalas – 45...280°C, dyzelis – 62...360°C, tepalai, gudronas, bitumas ir mazutas distiliuojami tik vakuume, nes esant 400 laipsnių temperatūrai angliavandeniliai pradeda skilti).

Dyzelinas yra įvairių angliavandenilių mišinys, pritaikytas naudoti kaip kuras dyzeliniuose varikliuose. Dyzelinas gaunamas distiliuojant žalią naftą (dyzelinis distiliatas). Pagrindinės dyzelinių degalų sudedamosios dalys yra alkanai, cikloalkanai ir aromatiniai angliavandeniliai. Naftos kilmės dyzeliną sudaro apie 75 proc. sočiųjų angliavandenilių (daugiausia alkanai) ir apie 25 proc. aromatinių angliavandenilių (įskaitant naftalenus ir alkilbenzenus).

Suskystintos automobilių dujos yra benzino ir dyzelino pakaitalas automobiliams. Jis laikomas gamtai mažiau žalinga alternatyva, palyginti su minėtomis degalų rūšimis. Suskystintos dujos gaminamos iš naftos, suspaudžiant propano ir butano dujas. Šių dujų santykis skiriasi. Be propano ir butano, automobilių dujose yra įvairių priemaišų: propileno, butileno, etanolio.

Oktaninis skaičius

Šis skaičius nusako benzino savybę vidaus degimo variklyje sudegti be detonacijos. Detonacija – savaiminis ir priešlaikinis benzino garų ir oro mišinio užsidegimas ne nuo žvakės, bet nuo suspaudimo ir įkaitusių cilindro dalių. Natūraliomis sąlygomis oro ir benzino mišinys cilindre dega 20–40 metrų per sekundę greičiu, švelniai perduodamas slėgimo jėgą į stūmoklį. Detonacijos metu jis dega 800–1200 metrų per sekundę greičiu, t. y. sprogsta, gaunami stiprūs smūgiai į stūmoklį, todėl variklis gali sugesti.

Minėto mišinio atsparumas savaiminei detonacijai nusakomas oktaniniu skaičiumi. Oktaninis skaičius nustatomas dviem būdais: varikliniu (charakterizuoja važiavimą miesto sąlygomis) ir tiriamuoju (greitkelio sąlygomis). Kuo šis rodiklis aukštesnis, tuo variklio suspaudimo laipsnis ir galia didesni. Pagal oktano skaičių benzinai skirstomi į markes. Pvz., A-95 markė reiškia, kad benzino atsparumas detonacijai yra ne mažesnis kaip 95, A-92 – ne mažesnis nei 92.

Dujų oktaninis skaičius natūraliai yra gerokai per 100. Be to, dujos nepasižymi detonacija.

Cetaninis skaičius

Benzino kokybę apibūdina oktaninis skaičius, o dyzelino – cetaninis. Cetano kiekis įvertina dyzelinių degalų užsidegimo savybes suspausto uždegimo varikliuose. Kuo cetaninis skaičius didesnis, tuo dyzelino kokybė geresnė. Kuo cetaninis skaičius didesnis, tuo greičiau degalai užsidega, taigi lengviau paleisti variklį, ypač tai aktualu žiemą. Variklis tyliau dirba ir mažiau dyla. Lietuvos degalinėse prekiaujamo dyzelino cetaninis skaičius yra nuo 48 iki 51. Be to, dyzelino oktaninis skaičius yra apie 45, todėl skiriasi degalų uždegimo principas – degalai įpurškiami į jau suspaustą orą.

Degalinių siūlomi degalai

Žiemą dyzelinius automobilius užvesti sunkiau nei benzininius, todėl „Neste A24“ degalinėse prekiaujama arktinės klasės žieminiu dyzelinu „Futura Diesel“. Specialūs priedai „Futura“ padidina dyzelino savaiminio užsidegimo rodiklį – cetaninį skaičių – dviem vienetais. Didesnis dyzelino „Futura Diesel“ cetaninis skaičius sutrumpina šalto variklio paleidimo laiką ir sumažina jo triukšmingumą.

Žiemą keičiantis temperatūroms degalų bake ir degalų sistemoje atsiranda vandens kondensato, dėl to gali pradėti rūdyti metalinės dalys, užteršdamos degalų sistemą. Antikoroziniai „Futura“ priedai efektyviai apsaugo degalų sistemą ir variklį nuo korozijos.

Benzinas „Futura“ išlaiko visą laiką švarią variklio degalų tiekimo sistemą ir neleidžia jai užsiteršti, dėl to ilgai nekinta variklio reguliavimo parametrai. Aukštos kokybės komponentai ir priedai, esantys benzine „Futura“, efektyviai pašalina nuodegas, susidariusias degimo procese, o antikorozinės savybės neleidžia atsirasti rūdims degalų tiekimo sistemoje. Švarą palaikantis benzinas „Futura“ užtikrina nepriekaištingą degalų purkštukų veikimą.

„Statoil“ degalinėse prekiaujama benzinu „Ultima“, jis apsaugo variklį, kad neatsirastų nuosėdų, padeda šalinti jau susidariusias. Todėl degalai tinkamai sudega, o išmetamosios dujos nėra tokios kenksmingos. Naudojant degalus su priedais galima iki 4 proc. sumažinti vidutines jo sąnaudas. Be to, transporto priemonės, naudojančios tokius degalus, yra patikimesnės.

„Statoil“ degalinėse galima įsigyti ir dyzelino „D fortis“, atitinkančio ES standartus. Jame yra mažai sieros ir aromatinių angliavandenilių, todėl degimo metu išsiskiria ir susikaupia mažiau suodžių, lėtėja korozija ir variklio nusidėvėjimas. Naudojant priedą „D Fortis“ cilindrai išlieka švaresni, variklis tarnauja ilgiau.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose pastebima neraminanti tendencija (32)

Per metus žuvusiųjų skaičius šalies keliuose išliko nepakitęs. Pernai šalies keliuose gyvybių...

Tarsis dėl vairuotojų sveikatos pažymų turintiems klausos negalią (2)

Sveikatos apsaugos ministerijoje penktadienį rengiamas pasitarimas dėl pažymų norintiems vairuoti...

11 auksinių lenktynininko patarimų vairuotojams žiemos kelyje (1)

Sausio 27-ą dieną Utenos ir Molėtų apylinkėse organizuojamas pirmasis metų festivalis „ Winter...

Automobiliai su vairu dešinėje: ar verta tokį įsigyti (43)

Nuo šių metų pradžios Lietuvoje leista registruoti dešiniavaires transporto priemones, jei tik...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (312)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (41)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (215)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (44)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (69)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (32)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (30)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

Įstatymai privertė sukurti verslą (48)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (110)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (54)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį labai saugojau, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (165)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...