aA
Nesvarbu, ar važiuosi pagal taisykles, ar skubėsi, vis tiek į norimą vietą atvažiuosi beveik tuo pačiu metu, sako lenktynininkas Benediktas Vanagas. Jo įsitikinimu, greičiausiai kelionės tikslą galima pasiekti laikantis kelių eismo taisyklių.
Benediktas Vanagas
© DELFI (E.Kniežausko nuotr.)

„Greitas arba geriausias įmanomas rezultatas pasiekiamas tada, kai sistema veikia sklandžiai. Kai darniai važiuojančioje automobilių ar per gatvę einančių pėsčiųjų grupėje atsiranda išsišokėlis – greitesnis arba lėtesnis, jis automatiškai trikdo bendrą darną. Manau, kad pagrindinis tikslas – pusiausvyra. Ji privalo būti. Tai turbūt pagrindinis tvarkos simbolis“, – LRT RADIJUI sako B. Vanagas.

– Antradienį visi miestų gatvėse pastebėjo daugiau automobilių, ilgiau, galbūt keliomis minutėmis, sugaišo kelyje, galbūt vėlavo. Pastebėjau, kad Jūs labai ramus ir gerai nesuteikęs. Ar šiandien kėlėtės keliomis minutėmis anksčiau?

– Žinau savo įprastą gyvenimo ritmą. Anksčiau buvo gajus pasakymas, kad žiema kelininkus užklupo netikėtai. Žinoma, šiais laikais kelininkai jau būna pasiruošę. Taip pat kiekvienais metais ateina ir Rugsėjo pirmoji. Kiekvienais metais, likus porai dienų iki rugsėjo 1 d., gatvėse būna nemažai automobilių. Kai tai žinai, tereikia žinoti, kur nori nukakti.

– Galbūt turite receptą, kaip neskubėti, neviršyti greičio, gatvėse neprarasti savitvardos net sudėtingiausiose situacijose?

– Receptu turbūt nepadalinsiu, nes visi esame išmintingi, kai reikia pašnekėti, bet nebūtinai sugebame tai įgyvendinti. Tai galioja ir man. Yra keletas aspektų, kuriuos tikrai esu suvokęs. Vienas jų – nesvarbu, ar mieste važiuoji labai greitai, ar pagal visas taisykles, atvykimo laikas į tikslo vietą skiriasi minute ar keliomis. Vienu atveju viską darai kryptingai, kitu – tiesiog leki. Tada sankryžoje pamatai, kad žmogus, kurį aplenkei (gal tai netgi padarei nelabai gražiai), stovi šalia tavęs, šypsosi ir visatoje yra toje pačioje vietoje kaip ir tu. Mieste neprilakstysi. Mums visiems reikėtų galvoti apie bendrą, sklandų eismą.

– „Geras vairuotojas yra tas, kuris yra greitas“ – kas formuoja tokį įvaizdį?

– Tai kone filosofinis klausimas. Ar geras vairuotojas yra greitas? Nebūtinai greitai mąstantis, bet greitai važiuojantis? Gal ne. Įsivaizduokime įrenginį, kuris, pavyzdžiui, išpilsto pieną. Jei vienas jo agregatas kažką darytų greičiau negu kiti, visa sistema automatiškai sugriūtų. Ji negalėtų normaliai veikti. Kelyje yra lygiai taip pat. Greitas arba geriausias įmanomas rezultatas pasiekiamas tada, kai sistema veikia sklandžiai. Kai darniai važiuojančioje automobilių ar per gatvę einančių pėsčiųjų grupėje atsiranda išsišokėlis – greitesnis arba lėtesnis, jis automatiškai trikdo bendrą darną. Manau, kad pagrindinis tikslas – pusiausvyra. Ji privalo būti. Tai turbūt yra pagrindinis tvarkos simbolis.

– Turbūt dėl fiziologinių priežasčių niekada nebūsime vienodi. Tarkim, vaikai, senyvo amžiaus žmonės dėl fiziologinių ypatybių turbūt ir mąsto, ir mato, ir juda kitaip. Kodėl turėtume būti jiems atlaidesni, jautresni?

– Tai neišvengiama. Vaikai dažnai būna impulsyvus. Natūralu, kad jie neturi gyvenimiškos patirties, todėl nežino, kaip būna. Pamatę vienokį ar kitokį vaizdą, jie gali padaryti neplanuotą judesį. Visi brandūs žmonės (tie, kurie važiuoja kelyje, turi vairuotojo pažymėjimą, jau yra brandesnės asmenybės) turi šiuos dalykus suvokti.

Lygiai taip pat su senyvo amžiaus žmonėmis. Mano paties tėvukui – 90 metų. Nuoširdžiai jaudinuosi, kaip jis eina per kelią. Būna, kad tas žmogus tiesiog net nepagalvoja. Fiziologiniai dalykai yra gana svarbūs. Visi mes buvome vaikai ir būsime senjorai, todėl manau, kad būti atlaidžiam nėra blogai.

– Visi žinome gero elgesio kelyje taisykles. Kodėl jų kartais nesilaikome? Ar pažeidimai kartais suteikia adrenalino, kurio negauname kitur?

– Sunku pasakyti. Buvo laikas, kai vairuotojai ne taip stropiai segdavosi diržus. Dabar matau didelius pokyčius. Manau, kad dabar diržus segasi didžioji dauguma. Tai nebėra taip aktualu (nors turbūt policija turi tikslesnius duomenis). Jei vairuotojų paklaustum, ar jie žino, kad reikia segtis diržus, atsakytų, jog žino, bet pamiršta, kad taisykles reikia pradėti taikyti pirmiausia patiems sau. Tai – pagrindinis principas. Reikia suvokti, kad visų pirma taisyklės galioja man, o tik tada aš galiu kažko reikalauti iš kitų. Kalbant apie receptus, atradau tai, kas neaprašyta taisyklėse, – šypsena. Ji labai padeda.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai

Trečiadienio rytą Lietuvos keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai.

Keliuose jau prasidėjo šventinė eismo karštinė: sunkiausia bus kitą savaitę (15)

Artėjant vienoms svarbiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams, – miestų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

Antradienio rytą didžiojoje šalies dalyje, išskyrus Klaipėdos apskritį, eismo sąlygas sunkina...

Rytų Lietuvos keliuose esama slidžių ruožų, įspėja kelininkai (1)

Pirmadienio rytą Rytų Lietuvos keliose esama slidžių ruožų, įspėja Automobilių kelių...

Trinktelėjimas durelėmis į kitą automobilį atsirūgs: bus galima pildyti deklaraciją (273)

Tikriausiai nerasime tokio vairuotojo, kuris nebūtų pakliuvęs į situaciją, kai prekybos centro ar...

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (401)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (229)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (28)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

VTEK: Veryga pažeidė įstatymo nuostatas (7)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo...

Balsuos dėl nepasitikėjimo Theresa May (9)

Trečiadienį britų spauda pranešė, kad konservatorių partijos nariai ketina inicijuoti balsavimą...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (516)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: visos galimybės kelti atlyginimus mokytojams jau išsemtos (59)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įsitikinęs, kad dėl penktą savaitę streikuojančių...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (35)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

5 dažniausi mitai apie permanentinį makiažą

Nepriekaištingai atliktas makiažas yra svarbi kiekvienos moters įvaizdžio dalis. Vienas iš...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (54)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...