aA
Kadaise dėl pernelyg didelio aplinkos teršimo užmiršta dviejų taktų variklių technologija gali būti vėl pradėta plėtoti siekiant išgauti didesnį naudingumo koeficientą, lyginant su dabar populiariomis automobiliuose naudojamomis alternatyvomis.
OPOC variklio koncepcija. EcoMotors nuotr.

Kompanija „EcoMotors“ susidomėjo gana sena idėja – dviejų taktų varikliu, kuris jos atstovų teigimu yra maždaug 50 proc. naudingesnis nei dauguma dabartinių automobilių variklių. Jį patobulinus, aplinkos taršos problema taip pat dingsta.

„EcoMotors“ neseniai sulaukė 23,5 mln. dolerių investicijų iš Billo Gateso ir investicinės kompanijos „Khosla Ventures“. Šiuos pinigus planuojama išleisti priešpriešinių vožtuvų ir priešpriešinių cilindrų (angl. opposed piston, opposed cylinder) varikliui tobulinti. Variklis veikia su 4 vožtuvais ir priešingomis kryptimis sumontuotais cilindrais, kurie yra sujungti vienu alkūniniu velenu. Pilnas ciklas atliekamas per 2 taktus (įprastame automobilio variklyje – per 4). Žinoma, čia neapsieita ir be kompiuterių – visi komponentai kontroliuojami jų pagalba ir kaip teigiama, tikslus valdymas yra esminis veiksnys, siekiant užtikrinti variklio efektyvumą.

Įprastas automobilio variklis naudoja keturis vožtuvo taktus (įsiurbimas, suspaudimas, darbo eiga, išmetimas). Tuo tarpu dvitaktis variklis visą ciklą atlieka per 2 taktus, atiduodamas dvigubai daugiau galios. Tokie varikliai taip pat turi mažiau judančių dalių, dėl ko jų remonto išlaidos yra mažesnės. Visgi jie netapo populiarūs dėl neefektyvaus kuro panaudojimo (apie 25-30 proc. kuro išmetama kartu su kitomis dujomis), greitesnio susidėvėjimo.

Siekiant leisti varikliui dirbti greičiau, abiejuose cilindruose yra po 2 stūmoklius. Pritaikius tokį sprendimą, kiekvieno vožtuvo eiga (darbo metu nueinamas atstumas) sumažėja dvigubai. Nors tokie sprendimai ir padidina judančių dalių skaičių, tačiau ne itin daug – koncepciniame variklyje yra 2 kartus mažiau dalių, lyginant su įprastu varikliu (OPOC neturi cilindro galvutės, paprastesni vožtuvai, mažiau guolių). Tai leidžia sumažinti trintį ir šilumos praradimą. Įvertinant kitas efektyvumą didinančias modifikacijas, bendras variklio efektyvumas išauga apie 15proc., teigia Don Runkle, „Ecomotors“ veiklos direktorius.

Viena iš technologijų, padėjusių sumažinti dvitakčio variklio emisijas, yra turbokompresoriaus panaudojimas, kuris leidžia valdyti slėgį cilindruose. Jo pagalba slėgis yra sukuriamas toks, jog būtų išgaunamas didžiausias efektyvumas. Kita technologija leidžia skirtingu metu atidaryti įsiurbimo ir išmetimo angas, taip sumažinant neišeikvoto kuro išmetimą. Variklio efektyvumui padidinti taip pat naudojamas ir aukšto slėgio įpurškimas bei kompiuterizuotas darbo valdymas.

Kaip jau minėta, OPOC variklis susideda iš dviejų cilindrų skirtingose alkūninio veleno pusėse. Šie cilindrai gali veikti atskirai arba kartu, taip pagerindami kuro sąnaudų efektyvumą iki 45 proc. Atskiros dalys gali būti atjungtos, analogiškai kaip ir kai kurių modifikacijų V8 tipo varikliuose. Tačiau, skirtingai nei V8, šis išjungimas nesukelia vadinamojo parazitinio sukimosi (anlg. parasitic loss) – nors vožtuvai išjungiami, jie vis tiek sukasi dėl sujungimo su alkūniniu velenu.

Pasak Ohajo universiteto Automobilių tyrimų centro direktoriaus Giorgio Rizzoni, OPOC variklis „atrodo kaip įvairių įdėjų kombinacija, iš kurių nė viena nėra revoliucinė“. Priešingų cilindrų varikliai naudojami lėktuvuose ir motocikluose, o turbokompresoriai jau kuris laikas naudojami automobiliuose. Rizzoni pripažįsta, jog jį stebina „senų idėjų sujungimas“, sukuriant naują dvitaktį variklį

„EcoMotors“ gegužės mėnesį susitarė dėl 18 mln. dolerių paramos iš Kinijos kompanijos „Zhongding“, kuri stengiasi tobulinti variklius dėl griežtėjančių kuro ekonomijos ir aplinkosaugos standartų. Tiesa, tikriausiai nebus apsieita ir be valstybės pagalbos, – „EcoMotors“ paprašė 208 mln. dolerių paskolos iš JAV Energetikos departamento, siekiant įvykdyti daugiau bandymų, kadangi „dauguma automobilių gamintojų prieš įsigydami šią technologiją, visų pirmiausia norės pamatyti įrodymus“, – teigia Donaldas Runkle'as.

Variklis susideda iš dviejų priešingų cilindrų ir bendro alkūninio veleno tarp jų. Abiejuose cilindruose esantys 4 vožtuvai juda priešingai kito vožtuvo krypčiai
Variklis susideda iš dviejų priešingų cilindrų ir bendro alkūninio veleno tarp jų. Abiejuose cilindruose esantys 4 vožtuvai juda priešingai kito vožtuvo krypčiai
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose jau prasidėjo šventinė eismo karštinė: sunkiausia bus kitą savaitę (14)

Artėjant vienoms svarbiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams, – miestų...

Eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

Antradienio rytą didžiojoje šalies dalyje, išskyrus Klaipėdos apskritį, eismo sąlygas sunkina...

Rytų Lietuvos keliuose esama slidžių ruožų, įspėja kelininkai (1)

Pirmadienio rytą Rytų Lietuvos keliose esama slidžių ruožų, įspėja Automobilių kelių...

Trinktelėjimas durelėmis į kitą automobilį atsirūgs: bus galima pildyti deklaraciją (273)

Tikriausiai nerasime tokio vairuotojo, kuris nebūtų pakliuvęs į situaciją, kai prekybos centro ar...

Atlikę šiuos darbus nesiskųsite apšalusiu ar aprasojusiu automobilio langu (54)

Atėjus žiemai vairuotojus užklumpa daug nepatogumų – nuo automobilio reikia valyti sniegą,...

Top naujienos

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės Atnaujinta 02.00 val. (411)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

„Liverpool“ ir „Tottenham Hotspur“ išplėšė kelialapius į Čempionų lygos aštuntfinalį (2)

UEFA Čempionų lygos šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį vicečempionė...

Visai netoli šaudynių vietos Strasbūre esantis lietuvis žurnalistas: neaišku, ar viskas baigėsi (47)

LRT žurnalistas Adomas Šimkus, esantis Strasbūro centre, visai netoli tos vietos, kur buvo...

Dramatiškame trileryje „Rytas“ tik po pratęsimo įveikė Europos taurės autsaiderius (151)

Vilniaus „Ryto“ (4-5) krepšininkai dramatiškai nutraukė trijų iš eilės pralaimėjimų...

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (169)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (430)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (192)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Geriausią sezoną Kinijoje žaidžiantis Motiejūnas patyrė traumą (25)

Donatas Motiejūnas šios dienos rungtynėse sužaidė vos 12 minučių, o kaip praneša Kinijos...

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (27)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...