aA
Netinkamas atliekų tvarkymas itin skaudžiai atsiliepia visai ekosistemai, tačiau tą darantiems asmenims tai nė motais. Autogamintojų ir importuotojų asociacija (AGIA) teigia, kad net gerokai padidėjusios baudos už alyvos deginimą ir netinkamą tvarkymą nuo pažeidimų neatgraso – perdirbamos alyvos tonų procentinė išraiška, lyginant su importuotu jos kiekiu, iš esmės nekinta jau kelerius metus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Panaudota alyva
© Organizatorių archyvas

Oficialiais duomenimis, kasmet Lietuvos rinkoje patiekiama apie 25-30 tūkst. tonų alyvos, tačiau surenkama ir sutvarkoma mažiau nei penktadalis – apie 5 tūkst. tonų. Manoma, kad didelė dalis panaudotos alyvos yra utilizuojama netinkamai – išmetama į konteinerius ar išpilama, o dalis – sudeginama.

2017-ųjų sausio 1 d. įsigaliojęs Administracinių nusižengimų kodeksas numato sankcijas už alyvos deginimą ar perdavimą asmenims, neturintiems teisės tokių atliekų tvarkyti. Už alyvos deginimą numatyta iki 540 eurų atsakomybė, už perdavimą teisės tvarkyti neturintiems asmenims – iki 560 eurų.

Automobilių servisams už neteisėtą alyvos panaudojimą gresia dar didesnės baudos, kai kuriais atvejais galinčios siekti net 6 tūkst. eurų, tad šioje srityje situacija pastaraisiais metais gerėja.

„Statistikos, kiek bendrai parduota alyvos, mes neturime ir ja viešai niekas nesigiria. Tačiau gamintojai bei importuotojai, kurie tinkamai vykdo savo pareigas, deklaruoja parduotus kiekius. Matant duomenis aiškiai matoma, jog sutvarkoma yra apie 20 proc., kai atliekų tvarkymo strateginiame plane siektinas kiekis yra 30 ir daugiau procentų“, – sako Rita Zdanevičienė, AGIA direktorė.

Atliekų surinkėjai taiko mokestį, tad prieš kelerius metus naudota alyva dar turėjo pridėtinę vertę ir jos utilizavimas nieko nekainuodavo. Tačiau sumažėjus naftos kainoms, alyvos pridavimas surinkėjams tapo nuostolingas – vienos tonos utilizavimas servisams kainuoja apie 150 eurų.

Nesurenkamos alyvos žala yra ilgalaikė. Jeigu neatiduodama perdirbėjams, ji paprastai yra sudeginama, išmetama į buitinių atliekų konteinerius ar tiesiog išpilama ant žemės. Kiekvienais metais regioniniai aplinkos apsaugos departamentai vykdo akcijas „Garažiukas“, kurių metu tikrina įmones, vykdančias transporto remonto darbus.

Šiemet Kauno regione nuo spalio 3 iki lapkričio 4 dienos vykdytos akcijos metu buvo tikrinamos Kauno regiono mažos įmonės, garažuose ar kitose vietose atliekančios autotransporto techninę priežiūrą, ardymą ar panašią veiklą. Jos metu buvo patikrinti 52 ūkio subjektai, 50 fizinių asmenų ir nustatyta 18 pažeidėjų. Jiems surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai, o baudų paskirta už 795 eurus.

Naudotos alyvos likučiuose gausu pavojingų ir pakenkti galinčių medžiagų. Deginant tokias atliekas, išsiskiriančios kietosios dalelės nusėda į atmosferą, pakliūva į žemės paviršių, užteršia dirvožemį bei gruntinius vandenis.

Tokia pati žala sukuriama ir atsikratant likučių kitais būdais – išmetant panaudotas talpas į buitinius konteinerius, nuleidžiant į kanalizaciją, drenažo sistemą ar tiesiog išliejant ant žemės. Tokiais atvejais nukenčia visi: nuo gyvūnų ir augalų iki pačių žmonių. Į organizmus patekusių kietųjų alyvoje esančių metalų poveikis išryškėja ne iškart – jie ilgainiui gali sukelti vėžinius susirgimus ar lemti kitus sveikatos sutrikimus.

AGIA užsakymu „Sprinter Research“ atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad tik vienas iš keturių Lietuvos vairuotojų žino, jog alyvos atliekos yra pavojingos aplinkai – kur kas didesnė dalis prie sveikatai ir gamtai kenksmingų atliekų priskiria tik padangas ar akumuliatorius. Tyrimas taip pat atskleidė, kad dauguma vairuotojų alyvą palieka autoservise, tačiau vos 14 proc. jų teigė, kad automobilio techninę priežiūrą atliktų kitur sužinoję apie netinkamą jų pasirinkto serviso atliekų naudojimą.

Automobilių savininkai iš servisų neturėtų pasiimti pakeistos alyvos, nes ja privalo pasirūpinti techninę priežiūrą vykdančios įmonės. Savarankiškai alyvą keičiantys gyventojai turėtų ją pristatyti į stambių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Tokių aikštelių sąrašas skelbiamas Aplinkos apsaugos ministerijos interneto puslapyje.

AGIA pavojingąsias automobilių atliekas iš gyventojų surenka organizuojamų akcijų metu. Daugiau informacijos apie organizuojamas akcijas ir kaip tinkamai tvarkyti tokias atliekas galima rasti www.agia.lt arba info@agia.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (105)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Perspėja automobilių savininkus: kišenę patuštinti gali net kieme išpurtytas kilimėlis (150)

Realybė rodo, kad dėl atsainaus požiūrio į aplinkosaugą ar taisyklių nežinojimo kai kurie...

Kaip popiežiaus vizito metu keisis eismas Vilniuje

Šį savaitgalį, rugsėjo 22–23 d., sostinėje bus galima tapti istorinio įvykio liudininkais –...

Kaunas ruošiasi Popiežiaus vizitui: laukiama tikinčiųjų antplūdžio patarė, kur palikti automobilius (107)

Artėjantį savaitgalį Lietuvoje lankysis Popiežius Pranciškus . Sekmadienį katalikų Bažnyčios...

Vaikiškos automobilinės kėdutės: kodėl universalios nėra geriausios ir į ką neatsižvelgia tėvai (2)

Pagal naujausias Europos Sąjungos (ES) rekomendacijas vaikai, kurių ūgis mažesnis nei 135 cm,...

Top naujienos

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (150)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (30)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (217)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Didelis reidas Vilniaus pakraštyje: policininkai dalijo dovanas ir atiminėjo vairuotojų pažymėjimus piktybinis girtuoklis neteko ir automobilio (15)

Trečiadienį Lietuvos kelių policijos tarnyba surengė didelį ir kiek neįprastą reidą Vilniaus...

Džiaukimės, kol galime: atkeliauja šaltas ir šlapias ruduo (20)

Nors rugsėjis jau persirito į antrą pusę, vis dar lepina vasariškai šilta saulė, o termometro...

„Maximos“ vadovė po susitikimo su Skverneliu: užsidarytų ne tik maisto parduotuvės (891)

Trečiadienį įvykęs premjero Sauliaus Skvernelio ir prekybos centrų atstovų susitikimas nebuvo...

Valstybė virsta pikta pamote: ar tikrai pinigai svarbiau už gamtos įvairovę? (33)

Kai mokiausi ekonomikos dėstytojas sakė – Valstybė kaip motina – ji mus ruošia, moko, ugdo,...

Garsus istorikas ragina atsitokėti: Vokietija save izoliavo (44)

„Savo perdėtu moralizmu praradom Europoje pasitikėjimą“, – teigia vienas žymiausių...

Bakingamo rūmai skelbia apie dar vienas sužadėtuves (2)

Planuojamos dar vienos karališkosios vestuvės: Bakingamo rūmai skelbia, kad susižadėjo ledi...

Po žinios apie Gražulio perkėlimą į Kultūros komitetą Seimo narys sulaukė viešų klausimų (192)

Antradienį parlamentinių frakcijų seniūnai nusprendė, kad, dėl kilusio pasipiktinimo,...