Manoma, kad valytuvus „McLaren“ automobiliuose pakeis aukšto dažnio garso bangos – tokiomis odontologai burnos ertmėje valo dantų akmenis. „Formulės-1“ bolidus kurianti bendrovė naują priekinio lango valymo sistemą ketina montuoti naujuose superautomobiliuose, kurie prekybos salonuose turėtų pasirodyti 2015 m.

Kol kas „McLaren“ jokių šios naujovės detalių ar smulkesnių veikimo principų viešai nepasakoja – baiminamasi, kad idėjos nenugvelbtų konkurentai. Vis dėlto ekspertai spėja, kad būsimo „McLaren“ priekinis stiklas bus valomas ultragarsu – jis generuos stiklo paviršiaus mikrovibracijas, todėl lietaus ar purvo lašai, vabzdžiai, sniegas ir kiti krituliai nuo tokio stiklo paprasčiausiai atšoks.

Tokia sistema bus nepalyginamai patogesnė šaltais orais – bus išvengta tokių problemų kaip valytuvų prišalimas prie lango ir pan. „McLaren“ žiniasklaidos atstovams prasitarė tik tiek, kad tokia stiklų valymo technologija jau naudojama karinėje pramonėje.

„Ištraukti šios idėjos projektą iš kariškių buvo labai nelengva, - pasakoja „McLaren“ atstovas Frankas Stephensonas. – Pasiteiravau, kodėl ant orlaivių stiklų nebūna valytuvų, kurie praverstų tais atvejais, kai lėktuvas skrenda nedideliu greičiu ir neaukštai (pvz., leidžiantis). Man paaiškino, kad orlaivių stiklai nėra dengiami kokia nors specialia plėvele – visą darbą atlieka negendanti ir nuolat veikianti didelio dažnio elektroninė sistema. Prie stiklo nebereikia nieko jungti.“

Manoma, kad „McLaren“ naują langų valymo sistemą diegs naujuose superautomobilių modeliuose. Tačiau ištobulinus sistemą, ji gali pasirodyti ir masinės gamybos automobiliuose – prognozuojama, kad tokių sistemų kaina neturėtų viršyti 10 svarų (apie 40 Lt), rašo dailymail.co.uk.

„Aiškus būdas tokios idėjos įgyvendinimui yra priekinio lango kampe įrengti ultragarso keitiklį, - samprotauja Bristolio universiteto (Šiaurės Airija) Inžinerijos fakulteto ultragarso profesorius Paulas Wilcoxas. – Jis stiklo paviršiumi galėtų skleisti maždaug 30 kHz dažnio garso bangas.“

Dabartinius valytuvus išrado ir 1903 m. patentavo amerikietė Mary Andersonas. Tokio įrenginio idėja moteriai į galvą šovė keliaujant į Niujorką. Visą kelią pliaupė lietus, ir ponia Anderson pastebėjo, kad vairuotojas, norėdamas matyti, kas vyksta už stiklo, mašinos pirmagalyje, turi praverti priekinį langą. Kad to nereikėtų daryti, moteris išrado linguojančią rankeną su gumine šluotele, kuri nuvalydavo pirmųjų automobilių stiklus. Kad valytuvai įsijungtų, pakakdavo įjungti tam skirtą svirtelę.

Iš pradžių šis išradimas buvo smarkiai kritikuojamas – visi kaip vienas tvirtino, kad šmėkščiojantys valytuvai blaškys vairuotojo dėmesį. Tačiau 1916 m. priekinio lango valytuvai tapo standartiniu visų modelių atributu ir naudojami iki šiol.

Susiję straipsniai
Valytuvai – geram matomumui

Dažniausiai į prastai dirbančius automobilio valytuvus atkreipiamas dėmesys tik lyjant arba kai reikia nuvalyti dulkėmis užterštą stiklą. Ta...

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės