Kada paskutinį kartą matėte daugiabučio kieme plaunamą automobilį? Panašu, kad šis reiškinys po truputi išnyksta. Atėjus pavasariui bei švarinimosi metui vis rečiau galima pamatyti, kuomet automobilių savininkai patys plauna ar išsiurbia savo transporto priemonę.
Automobilio plovimas
© Shutterstock

Pasak aplinkos apsaugos specialistų, to priežastys gana aiškios – kaip grybai po lietaus didžiuosiuose miestuose atsirandančios autoplovyklos ir nemažos baudos už savarankišką mašinos plovimą miesto teritorijoje.

Transporto priemones draudžiama plauti miestų gatvėse, aikštėse, parkuose, skveruose, paplūdimiuose, prie upių, ežerų, daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose ir kitose tam tikslui nepritaikytose ar neskirtose vietose. Taip pat draudžiama purtyti kilimėlius ar kitaip valyti transporto priemones ar atskiras jų dalis, mechanizmus.

Šios ar panašiai skambančios taisyklės galioja kiekviename Lietuvos mieste. DELFI kalbinti didžiųjų Lietuvos miestų aplinkos apsaugos specialistai teigia, kad kuo toliau, tuo gaunama vis mažiau skundų dėl mieste plaunamų automobilių.

„Anksčiau mūsų praktikoje tokių atvejų būdavo, tačiau pastaruoju metu jų, galima sakyti, nebe pasitaiko. Tai yra vienetiniai atvejai, mes specialių priemonių tam neorganizuojame. Jeigu gyventojai praneša, mes važiuojame tikrinti, tačiau pranešimų nėra daug. Gal žmonės jau žino, kad būna netoleruojančių kaimynų ir nebeplauna automobilių kiemuose. Bauda vis dėlto nemaža - iki 600 eurų“, - teigia Andžejus Dinikis, Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas.

Klaipėdos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vadovas Vilius Valys DELFI teigia, kad Klaipėdoje praeitais metais buvo užfiksuoti keli pranešimai, kuomet galinėse autobusų stotelėse buvo plaunami autobusai ir mikroautobusai. Buvo gauti pranešimai ir dėl automobilių plovimo. Pažeidėjai buvo įspėti ir šiemet kol kas pranešimų dėl plaunamų mašinų negauta. Klaipėdoje už šių taisyklių nepaisymą skiriama bauda – įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų.

„Iš tikrųjų šių atvejų nėra daug. Jeigu gyventojai atsiunčia išsamią medžiagą, kurioje pastebėję plaunamas mašinas, mes reaguojame. Pirmą kartą taikomas įspėjimas. Tačiau tokių pranešimų nėra daug. Tikslios statistikos neturiu, tačiau manau, kad per praeitus metus administracinės nuobaudos už automobilių plovimą mieste buvo pritaikytos ne daugiau nei 5 asmenims. Pagal ankstesnę praktiką buvo taikoma simbolinė 2 eurų bauda. Suma juokinga, tačiau, vairuotojas tokiu atveju jau turi įrašą apie administracinį nusižengimą ir kitą kartą bauda jau bus didesnė“, - sako V. Valys.

Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento vyriausioji specialistė Daiva Uleckienė tikina, kad jei vairuotojas vandeniu apiplauna tam tikras mašinos dalis, į tai žiūrima atlaidžiau. Svarbiausia į aplinką neleisti jokių neleistinų medžiagų.

„Jeigu žmonės nusiplauna automobilį paprastu vandeniu dulkes, tai mes nesikabinėjam. Nes realiai, jei tokį dalyką pajudinsi, tai bus kalnas neįveikiamo darbo. Jeigu automobilio plovimui naudojamos cheminės medžiagos, plaunami tepalai ar naftos produktai, jau mums taip netinka. Jei turime tokią informaciją, tuomet mes tikriname. Jei gyventojas laikosi reikalavimų, nusiskundimų negauname. Šiemet dar jokių skundų negavome“, - teigia D. Uleckienė.

Kaune už transporto priemonių plovimą tam neskirtose vietose bauda piliečiams siekia nuo 57 iki 115 Eur.

„Gal daugiabučiuose nėra sąlygų, kur pasijungti vandenį, o savuose kiemuose jei kas ir plauna, tai jau jie tikriausiai susitvarko, mes skundų beveik negauname. Pagrindinė mūsų sąlyga, kad į aplinką nebūtų leidžiami teršalai, o jei ten su kibiru vandens nusilieja kokį langą ar dureles, tai tikrai nieko blogo. Lietus irgi lyja ant tų pačių mašinų“, - sako D. Uleckienė.

Didžiųjų miestų aplinkosaugininkai vieningai tvirtina, kad savarankiški automobilių plovėjai nėra tokia problema, kuriai reiktų skirti ypatingą dėmesį. Tai rodo mažas gaunamų nusiskundimų skaičius. Vilniaus miesto Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas A. Dinikis mano, kad plauti mašiną pačiam tampa nebepatogu ir reikalauja papildomo pasiruošimo bei laiko.

„Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau įvairių plovyklų, pigių, greito plovimo paslaugų. Gal nebent žmogui yra hobis, kad pats nori nuplauti mašiną, pats nublizginti. Tų plovyklų dabar yra ant kiekvieno kampo. Ir siurblius jie ten turi, būna visokiausių akcijų, todėl nemanau, kad tikslinga pačiam plauti ar vedžioti daugiabutyje ilgą laidą, kad išsiurbti mašiną“, - apie besikeičiančius automobilių plovimo įpročius svarsto A. Dinikis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Automobiliu aplink Lietuvą – per šiek tiek daugiau nei 15 valandų (1)

Šimtas metų – tiek 2018 metų vasario 16 dieną sukako atkurtai Lietuvos valstybei. Šis...

Ką bendro turi konfiskuoti automobiliai ir meilė? (25)

Nė vienam nelinkime, kad jūsų automobilis atsidurtų šioje aikštelėje. Viena vertus, čia...

400 km/val. lekiantis taksi be jokio vairuotojo pasirodys netolimoje ateityje (9)

Autonominiai ir elektra varomi automobiliai jau keičia mūsų susisiekimo sistemas, tačiau...

Vairuotojų žiemos pėdsakai tapo pamokomis gatvių planuotojams (13)

Nepriklausomai nuo to, ar jums žinomas terminas „ provėžos “, labai tikėtina, kad jo reikšmė...

Kinų lenktynininkas užvažiavo laiptais į Rojaus vartus (4)

„Formulės E“ lenktynininkas Ho Pin Tungas pasiekė daug valios ir drąsos pareikalavusį...

Top naujienos

Išgyvenęs alpinistas papasakojo, ką patyrė: sulaužyta koja ropojo iki kalnų namelio (84)

Kirgizijoje bendražygio netekęs alpinistas Kęstutis Skrupskelis papasakojo savo kvapą...

Lietuvių nuotykiai Šiaurės Korėjoje: vos išlipę iš lėktuvo svarstėme, kaip iš čia pabėgti (102)

Nuo pat vaikystės mane traukė keisti ir mistiniai dalykai. Buvo įdomu viskas kas baisu, gniaužia...

Gyventojai gavo didesnes pirmąsias šių metų šilumos sąskaitas (18)

Gyventojų sausį gautos sąskaitos už centralizuotai teikiamą šilumą buvo panašios į buvusias...

Valionis: bandymus dabar gaivinti santykius su Lenkija reikėtų vertinti atsargiai

Nors atkurti šiltus santykius su Lenkija reikia, tačiau bandymus juos gaivinti būtent dabar...

Iš baimės pažeisti naująjį alkoholio įstatymą restoranas pribloškė klientus (149)

Nuo sausio 1-osios įsigaliojus naujiems Alkoholio kontrolės įstatymo reikalavimams, teisę...

Iš Pietų Amerikos grįžęs Užkalnis – apie piršlybas, naują būstą ir keistą sniegą (69)

Neseniai iš Pietų Amerikos grįžęs Andrius Užkalnis skaičiuoja, kad gimtojoje Lietuvoje pabus...

Ant „Bafta“ raudonojo kilimo – ne tik elegancijos, bet ir beskonybės proveržis (1)

Sekmadienį Londone įvykę BAFTA apdovanojimai dar kartą parodė, kaip svarbu apgalvoti kiekvieną...

Internete pasirodė homofobiškas vaizdo įrašas, raginantis rinkimuose balsuoti už Putiną (27)

Internete pasirodęs homofobiškas vaizdo įrašas, raginantis prezidentu perrinkti dabartinį Rusijos...

Kodėl nutilo Grybauskaitė (684)

Likus metams iki kadencijos pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo atostogauti, o...

Rokas Grajauskas. Lietuvos ekonomika: prieš 100 metų ir dabar (26)

Nors šiandien, deja, ne visi gali pasakyti, kad Lietuvoje gyvenimas gerėja, istoriniai duomenys...