aA
Ilgiausiai pasaulyje gaminti automobiliai, meiliai vadinami „vabalais“, tampa daugelio žmonių gyvenimo būdu. Žurnalo „Keturi ratai“ svečias – Lietuvos VW Vabalų klubo prezidentas Linas Barščevičius.
Volkswagen Kaefer
Volkswagen Kaefer
© Asmeninio archyvo nuotr.

41 metų Elektrėnų gyventojas L. Barščevičius yra Lietuvos Vabalų klubo prezidentas. Jis vadovauja ne kokiam nors kenkėjų ar parazitų, o vokiškų automobilių, oficialiu pavadinimu VOLKSWAGEN Kaefer, klubui. Pasak Lino, toks klubas yra bene kiekvienoje pasaulio šalyje. O Lietuvoje šis klubas – vienas aktyviausių. Į tradicinius renginius susirenka apie 100 automobilių.

Pirmiausia į Lino gyvenimą pasibeldė ne klubo nariai. Vilniaus Gedimino technikos universitetą baigusį ir technika besidomintį Liną pirmiausia suintrigavo šių automobilių istorija, kurią pradėjo Adolfas Hitleris.

Nacistinės Vokietijos vadas paliepė sukurti ir pagaminti automobilį, kuris kainuotų ne daugiau kaip 1 000 Vokietijos markių, naudotų ne daugiau kaip 7 litrus benzino, važiuotų 100 km/h greičiu, o jame tilptų 4 žmonės.

Ši užduotis buvo patikėta konstruktoriui Ferdinandui Porsche, kuris išpildė fiurerio nurodymą. 1938 metais buvo pagamintas pirmasis VOLKSWAGEN Kaefer prototipas, karo metais gamintas mažomis serijomis, o 1946 metais automobilis pradėtas gaminti masiškai. Jis tapo ilgiausiai gaminamu pasaulio automobiliu, mat paskutinis nuo konvejerio nuriedėjo 2003 metais Meksikoje.

Taigi Linas, tuo metu dirbęs Lietuvos „Volkswagen“ atstovybėje, susigundė įsigyti vieną tokį automobilį. Inžinierius nutarė surasti užsienyje iki 1967 metų pagamintą mašiną. Mat būtent minėtais metais modelis buvo atnaujintas, tad vėliau pagaminti automobiliai turi kiek mažesnę vertę.

Geidžiamą automobilį Linas surado Austrijoje. Jis stovėjo kalnų miestelyje ir buvo šiek tiek pažeistas eismo įvykio metu. Už šią mašiną Linas sumokėjo per 6 000 litų. Tuomet prasidėjo ilgi vakarai garaže. Diplomuotas inžinierius pats atliko visus restauravimo darbus, išskyrus kėbulo remontą.

Linas surado, kur galima įsigyti naujų detalių, kur – naudotų, sužinojo kainų skirtumus. Pasak jo, šiems automobiliams galima įsigyti bet kokių naujų detalių. Jos gaminamos Vokietijoje, Meksikoje, Brazilijoje. Detalės kainuoja net pigiau nei naujojo VOLKSWAGEN Golf. Pavyzdžiui, priekinį „Kaefer“ sparną galima įsigyti už 200 litų. Jis bus pagamintas Meksikoje. Vokietijoje pagaminta tokia detalė kainuos apie 3 kartus brangiau.

Per 1,5 metų Linas baigė restauravimo darbus ir „vabaliukas“ išriedėjo į Elektrėnų gatves. Kadangi Vabalų klube jau buvo pažįstamų žmonių, Linas greitai tapo jo nariu. Turintis organizacinių sugebėjimų vyras po kurio laiko buvo išrinktas prezidentu.

Linas sako, kad nežinia, kas yra brangiau – ar jo asmeninis „vabalas“, ar klubas. O galbūt vienas be kito jau negali egzistuoti. Klubas pasižymi puikia atmosfera, šauniais renginiais. Yra ir tokių atvejų, kai žmogus, pabuvęs klubo renginiuose, įsigyja „vabalą“ vien tam, kad dalyvautų klubo renginiuose. „Vabalizmas“ tampa kone gyvenimo būdu. Nariai susitinka ne tik renginiuose – jie nuolat bendrauja savo interneto forume, tobulina tinklalapį www.vabalai.lt.

Pasak Lino, klubo narių socialinis portretas yra toks: 30–50 metų, daugelis turi aukštąjį išsilavinimą, kūrybingi žmonės.

Kasmet klubas rengia du didelius renginius – sezono atidarymą ir uždarymą, o tarp jų vyksta daugybė susitikimų. Dažnai klubo nariai pakviečia pas save į sodybą ar surengia kokias nors mažas varžybėles.

Linas 2 metus lankėsi Lvove vykstančiose istorinių automobilių „Leopolis Grand Prix“ varžybose. Tai didelis tarptautinis renginys, į kurį susirenka apie 100 mašinų iš Rytų ir Centrinės Europos. Renginys vyksta tris dienas. Jo metu tenka įveikti štai tokias rungtis: važiavimas tiksliam laikui „Leopolis GP“ trasa, Elegancijos konkursas, Lvovo pažinimo viktorina, autentiškiausio automobilio rinkimai ir kt.

Lietuviai labai šiltai sutinkami šio renginio organizatorių. Praėjusias metais Linas su kolega Vitoldu Milium laimėjo Elegancijos konkursą, kurio metu vertinama automobilio išvaizda ir ekipažo apranga pagal automobilio pagaminimo laiką.

„Vabalų“ tėvynėje, Vokietijoje, įvairūs renginiai vyksta beveik kas savaitę.

Linas savo „vabaliuku“ jau nuriedėjo apie 9 000 kilometrų. O iš viso jo rida yra 110 000 kilometrų. Per visą šį draugystės laiką „vabaliukas“ šeimininko nepavedė, nesugedo. Vienintelį kartą buvo stabdžiai užkaitę. Pasak šeimininko, šios mašinos pasižymi itin paprasta ir patikima konstrukcija, ilgaamžiškais motorais. Tad „suremontuoti“ savo automobilį kelyje gali net ir visiškai mažai apie techniką išmanantis žmogus.

Beje, tradiciškai kiekvienas „vabalistas“ bagažinėje turi remonto komplektą, kuriame yra akceleratoriaus trosas, generatoriaus dirželis ir litras variklio alyvos. Kas 1 000 kilometrų į variklį reikia įpilti apie stiklinę alyvos – tai laikoma natūraliu reiškiniu.

Tolimiausia Lino kelionė šiuo automobiliu – 700 kilometrų – į Lietuvos pajūrį ir atgal. „Vabaliukas“ važiuoja nebrangiai, vidutiniškai naudodamas apie 7 litrus benzino, t. y. tiek, kiek liepė A. Hitleris. Šiandieninis VOLKSWAGEN Golf naudoja tiek pat, ar net daugiau.

Žinoma, nauju „Volkswagen“ automobiliu važiuoti kur kas komfortiškiau, galima toliau keliauti. „Vabaliukas“ gi nepasižymi dideliu komfortu – torsioninė jo pakaba jautriai jaučia kelio nelygumus, o kratymą kompensuoja nebent tik minkštos sėdynės.

Maksimalus mašinos greitis 115 km/h. O kreiserinis – 90 km/h. Automobilis važiuoja gana triukšmingai, salone nėra kondicionieriaus, gana prastai veikia šildymo sistema. Tačiau bene visus trūkumus atperka geras pojūtis įsėdus į šią seną mašiną ir linksma, geranoriška žmonių reakcija. Važiuojant tokia mašina aplinkiniai šypsosi.

Vieni klubo nariai savo automobilius įsimylėję, rodos, amžiams. O kai kurie savuosius parduoda ir perka dar senesnius, dar retesnius. Žmonės, įsigiję jų „vabalus“, dažniausia tampa naujais klubo nariais. „Vabalistams“, kaip ir kitiems senų automobilių mėgėjams, nerūpi pelnas, pinigai, jiems svarbesni natūriniai mainai – vieną automobilį pakeisti į kitą.

Linui jo automobilis kainavo apie 5 500 eurų. Vokietijoje jis savo mašiną galėtų parduoti už 6 500 –7 000 eurų. Tai nėra labai didelė kaina už šios markės automobilį. Mat senosios mašinos kainuoja ir po keliasdešimt tūkstančių. Interneto tinklalapyje www.mobile.de pavyko surasti 1946 metais pagamintą mašiną, už kurią savininkas prašo 59 500 eurų.

Lietuvoje yra vienas automobilis, kurio vertė – taip pat keliasdešimt tūkstančių eurų. Tai 1943 metais pagamintas ir karo tikslams skirtas „vabaliukas“. Jį galima išvysti Lietuvos energetikos muziejuje.
Linas prisipažįsta, kad savo „vabaliuką“ po kurio laiko jis mėgins parduoti ir įsigyti dar retesnį modelį – VOLKSWAGEN Karmann Ghia. Tai ant vabalo bazės sukonstruotas elegantiškas kupė automobilis. Pasak Lino, Lietuvoje yra gal tik 5–7 tokios mašinos.

Linas Barščevičius

Amžius – 41 metai
Gyvenamoji vieta – Elektrėnai
Darbas – „Škoda“ atstovybės marketingo vadovas
Kasdienis automobilis – ŠKODA Octavia Green Line

VOLKSWAGEN Kaefer

Gamybos metai – 1967 m. sausis
Variklis – 1,2 litro, 4 cilindrų benzininis, oru aušinamas
Galia – 25 kW (34 AG)
Varantieji ratai – galiniai
Maksimalus greitis – 115 km/h
Degalų sąnaudos – apie 7 l/100 km

Trumpa istorija

Gamybos metai – 1938–2003 m.
Pagamintų mašinų kiekis – 21,5 milijono
Šalys, kuriose gaminta: Vokietija, Airija, Bosnija ir Hercegovina, Meksika, Brazilija, Pietų Afrika, Venesuela, Australija, Filipinai, Indonezija ir t. t.
Varikliai: 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6

Pravardė

Ilgiausiai pasaulyje gamintas automobilis turi daugybę meilių pravardžių:
Agroga (Indonezija, mažas vėžlys)
Garbus (Lenkija, kuprius)
Kabuto mushi (Japonija, tranas)
Boblem (Danija, burbulas)
Kostenturka (Bulgarija, vėžlys)
Kodok (Indonezija, varlė)
Coccinelle (Prancūzija, ledi vabalas)

Keturi ratai
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

1 mln. eurų kainuojantį „Bugatti“ nusipirkęs vyras patikrino, kiek iš tiesų jis turi „arklių“ (13)

„ Bugatti “ – Prancūzijos automobilių gamintojas, pagaminęs ne vieną šimtą...

Tai, ko nežinojote apie 8 serijos BMW: kodėl inžinieriai kankindavo akceleratorių įspaudę iki dugno (3)

1989 metų Frankfurto tarptautinės automobilių parodos lankytojai išvydo tai, kas BMW koncernui...

Papasakojo apie vairavimo egzaminus Lietuvoje – iš kelinto karto juos įmanoma išlaikyti (49)

Norintys gauti vairuotojo pažymėjimą ir teisę vairuoti, iš pažiūros, turi įveikti ganėtinai...

Įvardijo, su kokiomis problemomis kelyje Lietuvos vairuotojai savarankiškai nesusidoroja (34)

Nors viena dažniausių priežasčių, kodėl Lietuvos vairuotojai kviečia techninės pagalbos...

„Bugatti“ sukūrė sedaną, tačiau nusprendė jo neparduoti: suprato, kad yra per baisus (49)

Prieš 10 metų, kai „Bugatti“ sėkmingai pasaulį nustebino sukurdamas greičiausią automobilį...

Top naujienos

Tarp Seimo narių – rimtas konfliktas: dirbti su tauta ar karantinuotis su tauta (141)

Šią savaitę buvo patvirtintas koronaviruso atvejis tarp Seimo kanceliarijos darbuotojų. Kovo...

Verslininkai griebiasi šiaudo: bankams neskolinant, apgulė kitas paskolas dalijančias įmones paklausa augo 5 kartus (32)

Kovo 16-ąją Lietuvoje dėl koronaviruso grėsmės įvedus karantiną, savo duris laikinai užvėrė...

Aiškėja daugiau detalių apie koronaviruso kilmę: tikrasis kaltininkas yra sumanesnis už mokslininkus (38)

Vienas populiariausių mitų apie koronavirusą – jis buvo sukurtas laboratorijoje. Tokią teoriją...

The Economist

Pandemijos pabaigos kaina: greičiausiai reikės priimti labai skausmingų sprendimų

Norint tiek išsaugoti gyvybes, tiek išgelbėti ekonomiką greičiausiai reikės priimti labai...

Šalys pradeda kaupti maisto atsargas, keldamos pavojų pasaulinei prekybai (13)

Maisto atsargas šiuo metu kaupia ne tik pirkėjai. Kai kurios vyriausybės konoraviruso pandemijos...

Psichoterapeutas: jei situacija tęsis dar 6 savaites, bus kardinalių socialinių pokyčių (676)

Nors pandemija palies visas gyvenimo sritis, ypatingą svarbą turi kintanti socialinė...

Niūri britų mokslininkų prognozė: mirčių nuo COVID-19 skaičius gali būti sukrečiantis JAV ekspertas: aukų šalyje gali būti iki 200 tūkst. (283)

Nepaisant įgyvendinamų griežtų priemonių, Imperatoriškojo koledžo Londone mokslininkai...

Sekmadienį Lietuvoje patvirtinti dar 23 COVID-19 atvejai: bendras skaičius – 460 (407)

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar...

Nesiimkite eksperimentuoti: neteisingai dezinfekuodami grynuoju alkoholiu galite pakenkti savo sveikatai ir namams (8)

Kartais, kai reikia efektyviai, greitai ir nebrangiai namuose nuvalyti paviršius, pasitelkiame visai...

Vaidoto Valiukevičiaus gyvenimas iš arti: papasakojo apie netradicinius santykius su mylimąja, depresijos spąstus ir skolas (10)

Pastaruoju metu Vaidotas Valiukevičius ir jo grupė „The Roop“ yra vieni dažniausiai...

|Maža didelių žinių kaina