Juodasis auksas varguoliams pamažu tampa juoduoju prakeiksmu – kiek dar brangs degalai? Ką darysime, kai nafta baigsis? Kur kišti pistoletą – į baką ar prie smilkinio?
© Shutterstock nuotr.

Daugiau ar mažiau kainuojantį ratuotą draugą įsigyti nėra didelė problema - kitas reikalas jį „išmaitinti", nes tai nuolatinės ir neišvengiamos išlaidos. Pastarųjų dalis, susijusi su vizitais į degalines, kurių švieslentėse žibantys skaičiukai erzina taip pat, kaip šviečiantys „Siemens" arenos palubėje ir liudijantys apie tavo mėgstamos komandos fiasko. Bjauriausia, kad tam nematyti galo. Vos benzinas perkopė nerealią atrodžiusią 5 litų už litrą ribą, ekspertai jau kranksi apie 6-7 litus...

Deja, kad ir kaip uoliai taupytum, degalų brangimo padarinių išvengti neįmanoma: nereikia būti ekonomikos guru, kad suprastum, jog viską, pradedant duona ir baigiant alumi, į parduotuves išvežioja degalus naudojantys sunkvežimiai. Tad benzino ir dyzelino brangimas yra tarsi pradėjusi degti Bikfordo virvutė.

Tačiau šalin emocijas - kelią logikai. Galutinę degalų kainą sudaro šie kertiniai elementai: naftos ir jos produktų kaina pasaulinėje rinkoje, naftos perdirbėjų, didmeninių ir mažmeninių pardavėjų antkainiai ir apmokestinimas (akcizas ir pridėtinės vertės mokestis). Iš esmės schema paprasta - kiekviena grandis užsideda savo kainos dalelę, kuria dengia išlaidas ir siekia pelno.

Lengviausiai prognozuojamas dalykėlis - naftos kainos pokyčiai pasaulinėje rinkoje. Tiesiog ji visada auga. Dėl neramumų Irane ar Sirijoje, dėl Kinijos ekonomikos šuolių, dėl skersvėjo Meksikos įlankoje, dėl spekuliantų Niujorko Volstrito ar Londono Sičio biržose išaugusio apetito...

Daugiausia abejonių kyla dėl apmokestinimo: jeigu mokesčiai būtų mažesni, ar būtų degalai pigesni? Degalų pardavėjai tikina, kad mažesnis akcizas apkirptų ir degalų kainas, o valstybė aiškina, jog nėra tokios garantijos, kad Lietuvos degalinėse degalai atpigs tiek, kiek bus sumažintas akcizas, ar kad mažesnės kainos laikysis ilgiau nei savaitę. Pridėkime dar Merfio dėsnį - jeigu vienas kainos dėmuo sumažėja, kitas (pvz., naftos kaina pasaulinėje rinkoje) padidėja.

Šiuo metu Lietuvoje dyzelino akcizas yra mažiausias ES (1,04 lito už litrą), o benzino akcizas didesnis nei minimalus (1,5 lito už litrą vietoj galimo 1,24 lito už litrą). Akcizo skirtumas - beveik 45 centai, tačiau jų kainos degalinėse skiriasi mažiau. Iš esmės tai lėmė auganti dyzelino paklausa.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad apmokestinimą gerokai lemia ir aplinka - štai ES šalyse mokesčiai sudaro vidutiniškai pusę degalų kainos. Lietuvoje ši dalis mažesnė. Apmokestinimo atžvilgiu radikaliai kitokia padėtis JAV - čia mokesčių dalis vidutiniškai sudaro 10 proc. degalų kainos. Įdomus fenomenas yra Estija - nors dyzelinas apmokestintas daugiau, ten degalų kainos neretai būna net mažesnės nei Lietuvoje. Iš esmės šis reiškinys paaiškinamas paprastai - didesne konkurencija, ypač didmeninėje rinkoje. Lietuvoje šiuo atžvilgiu, kaip ir daugelyje sričių apskritai, paradoksas - mūsų šalyje yra naftos perdirbimo įmonė, o dėl kainų neretai pavydime kaimynams.

Degalinių tinklo „Vakoil" vadovas Povilas Ugianskis komentuodamas šiuos dalykus pabrėžė, kad, ko gero, labiausiai žmones erzina ne tai, kiek litų reikia pakloti už litrą benzino, bet faktas, jog degalų kainos europietiškos, o atlyginimai - lietuviški. Verslas dar gali atsiimti PVM, bet gyventojai moka visą kainą. Lietuva yra tranzito šalis, tad turime puikias galimybes degalams parduoti. Deja, pagrindinės mūsų, kaip šalies, konkurentės yra ne Latvija ar Lenkija, o Baltarusija ir Rusija. Šioms šalims negalioja ES akcizų reikalavimai, todėl degalai jose pigesni, ir tai yra tikrų tikriausias dopingas šešėliniam verslui.

Degalų kainai mūsų šalyje turi įtakos ir infrastruktūra, kuri susiformavo istoriškai: Lietuva turėjo naftos perdirbimo įmonę, o Estija ir Latvija - daugiau naftos produktų terminalų.

FAKTAI APIE DEGALŲ RINKĄ

  • Tautosakoje kontrabandinis benzinas vadinamas „pienu", dyzelinas - „kefyru".

  • Per Baltarusijos sieną legaliai galima įsivežti tiek benzino ar dyzelino, kiek telpa automobilio bake (pagal gamintojo duomenis). Kirsti sieną galima ne daugiau kaip penkis kartus per mėnesį.

  • „Eurostat" duomenimis, estas vidutiniškai per mėnesį uždirba 500 litų daugiau už lietuvį, o 60 litrų degalų Estijoje kainuoja tik 5 litais brangiau.

  • Norintys sutaupyti gali prieš važiuodami į degalines prisėsti prie kompiuterio ir paieškos laukelyje surinkti žodžius „degalų kainos" - yra keletas interneto svetainių, kurios skelbia mažiausias degalų kainas įvairiose Lietuvos vietose.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išparduodami bankrutavusio Saudo Arabijos verslo magnato automobiliai

Pirmąją skolose paskendusio Saudo Arabijos verslo magnato Maano al-Sanea ir jo bendrovės...

Kodėl šviesoforams buvo pasirinktos dabartinės spalvos? (7)

Ar kada sustoję prie raudono šviesoforo signalo susimąstėte, kodėl būtent raudona spalva jus...

Mokslininkai džiūgauja: elektromobilių energijos saugojimo technologijos pasiekė proveržį (10)

Mokslininkai teigia, kad energijos saugojimo technologijose pasiekė tikrą proveržį. Dėl šios...

Automobilių pramonė ruošiasi kovai su programišiais (8)

Įsigydama kibernetinės saugos srityje besispecializuojančią Izraelio bendrovę „Argus Cyber...

Paskaičiavo, kiek kainuotų britišką automobilį pritaikyti eismui Lietuvoje (112)

Lietuvoje ilgai laukta, kol bus leista registruoti eismui kairiąja puse pritaikytus automobilius, o...

Top naujienos

Pinigus ateities pensijoms siūlo mokėti kitaip (239)

Iš daugiau kaip 80 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie papildomai kaupė pensiją privačiuose...

R.I.T.A. Ko nepasako politikai: apie žemvaldžių valdas viską sužinoti galima iš vienos valdiškos institucijos (397)

Stambiausias žemvaldys, kaip ir jo ministras, sako, kad duomenų, kiek žemės telkiama susijusiose...

Teikia įstatymų pataisas: prasižengę vairuotojai turės patys rinktis savo ateitį (16)

Susisiekimo ministerija parengė ir teikia Vyriausybei teisės aktų pataisas, kuriomis Lietuvoje...

Prancūzijoje sulaikytas buvęs prezidentas Nicolas Sarkozy atnaujinta 10.06 (53)

Buvęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy sulaikytas Prancūzijoje. Sulaikymas siejamas su...

Grybauskaitė siūlo LRT vadovą rinkti atviru balsavimu papildyta (137)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina Lietuvos radijo ir televizijos tarybą LRT direktorių rinkti...

„Norfa“ nebendradarbiaus su Coca-Cola HBC Lietuva (72)

„Norfos mažmena“ jau kelintą kartą priversta atsisakyti bendradarbiauti su bendrovės...

Lemiama diena: ar Siaurusevičius bus perrinktas trečiai kadencijai atnaujinta (287)

Lietuvos radijui ir televizijai (LRT) išaušo istorinė diena – antradienį turėtų paaiškėti,...

Politologas pirmalaikiuose rinkimuose sėkmę prognozuotų konservatoriams (63)

Beveik visoms Seime esančioms frakcijoms pirmalaikiai rinkimai grėstų praradimais – tokie...

Kauno r. artimuosius išžudžiusį vyrą siūloma uždaryti į griežto režimo psichiatrijos ligoninę (14)

Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Auksė Lipkevičienė baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui...

Laukiama pavasarinių žiedų: kada pražys pirmieji? (7)

Po ilgos ir tamsios žiemos labiausiai pasiilgstama saulės šilumos ir spalvų. Vos tik oro...