aA
Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į automobilio techninius trūkumus bei siūlyti kyšį tam, kad būtų suteikta teigiama techninės apžiūros (TA) išvada, nėra sprendimas. Tam gruodžio 7 d. rengiama speciali akcija, prie kurios prisijungs 17 TA centrų, sakoma pranešime žiniasklaidai.
Duodamas kyšis techninių apžiūrų centro kontrolieriui
Duodamas kyšis techninių apžiūrų centro kontrolieriui
© Transeksta nuotr.

Korupcijos prevencijai pastaraisiais metais itin daug dėmesio skiriančios asociacijos „Transeksta“ direktorius Gintautas Šlėderis pastebi, kad tiek Specialiųjų tyrimų tarnybos, tiek „Transparency International“ Lietuvos skyriaus užsakymu atliekami tyrimai leidžia pasidžiaugti šioje srityje pasiekus apčiuopiamų permainų. 2019-ųjų pradžioje paskelbtame naujausiame „Lietuvos korupcijos žemėlapyje“ nurodomą kyšininkavimo indeksą lyginant su fiksuotu 2005/2007 metais, pastebimas sumažėjimas nuo 0,88 iki 0,09 (kyšio prievartavimo indeksas). Tačiau taip pat akivaizdu, kad visiškai šios problemos išspręsti dar nepavyko.

Tiek techninės apžiūros įmonių vidaus kokybės kontrolės sistema, tiek išorinių priežiūros institucijų pareigūnai vis dar fiksuoja atvejus, kai teigiamą patikros išvadą gauna abejotinos techninės būklės transporto priemonės.

Pirmu kartu – tik pusė

Iš pirmo karto teigiamą TA išvadą gauna apie 52 proc. tikrinamų automobilių, vidutinis keliais zujančių mašinų amžius tik šiek tiek mažesnis nei 15 metų. Pastarasis rodiklis itin svarbus, nes asociacijos kaupiama statistika liudija tiesioginę sąsają tarp patikros metu fiksuojamų techninių trūkumų skaičiaus ir automobilio amžiaus.

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje
© Transeksta nuotr.

Nors 5-6 metų senumo transporto priemonė Lietuvoje paprastai laikoma „beveik nauja“, jau vidutiniškai turi po 1,6 „didelį trūkumą“ (DT). Jų kiekį atspindinti kreivė tolygiai didėja iki maždaug 20 metų senumo ir pasiekia 4,5 DT, o tuomet „stabilizuojasi“.

Specialistai pabrėžia, kad automobiliui perkopus 10 metų amžiaus ribą agregatų būklė tampa tokia, kad svarbiausių sistemų – stabdžių, vairavimo mechanizmo, važiuoklės, variklio ir transmisijos priežiūrai reikia skirti itin daug dėmesio.

„Todėl net ir sėkmingai praėję techninę apžiūrą, intensyviai eksploatuojami tokio amžiaus automobiliai „geri“ būna maždaug pusę metų“, – akcentuoja G. Šlėderis.

Deja, labai dažnai žmonės tinkamai automobilių priežiūrai pritrūksta lėšų arba nesupranta kokių problemų turi jų transporto priemonė, arba laiko jas mažareikšmėmis.

Nustatyti trūkumai automobilio techninėje apžiūroje
Nustatyti trūkumai automobilio techninėje apžiūroje
© Transeksta nuotr.

Standartinė automobilio būklės patikra trunka vos keliolika minučių, per kurias galima išsklaidyti abejones dėl mašinos „sveikatos“ ir įvertinti ar nėra išaugęs pavojus patekti į incidentą kelyje tik todėl, kad kažkuris mechanizmas nėra virtęs uždelsto veikimo bomba. Viskas ką turėtų padaryti pats automobilio savininkas – elgtis techninės apžiūros centre taip, kaip apsilankius pas šeimos gydytoją: klausti ir atvirai kalbėtis apie įtarimų keliančią automobilio elgseną ar skleidžiamus garsus.

„Vienintelis būdas automobiliui „pasveikti“ – tiksliai sužinoti esamus techninius trūkumus ir juos pašalinti. Ne užmaskuoti ir bandyti su techninės apžiūros kontrolieriumi „susitarti“, kad jis problemų „nepastebėtų“. Saviapgaulė, esą netinkamai veikianti viena ar kita automobilio sistema yra „smulkmena“, yra mirtinai pavojinga, nes eisme smulkmenų nebūna“, – pabrėžia asociacijos „Transeksta“ direktorius.

Gauna specialią žymą

Policijos departamento Imuniteto valdybos Korupcijos prevencijos ir analizės skyriaus viršininkė Radvilė Masiulionienė savo ruožtu pasidžiaugė, kad papirkimų atvejų policijoje skaičius yra ženkliai sumažėjęs.

Nustatyti trūkumai automobilio techninėje apžiūroje
Nustatyti trūkumai automobilio techninėje apžiūroje
© Transeksta nuotr.

„Per metus tokių atvejų sumažėjo beveik dvigubai, per kelerius pastaruosius metus – mažėjimas skaičiuojamas kartais, tačiau vis dar didžiausia bandymų papirkti policijos pareigūnus (kyšininkavimo atvejų) dalis registruojama dėl to, kad asmenys bando išvengti atsakomybės dėl padarytų Kelių eismo taisyklių pažeidimų. Todėl šiais metais ruošdamiesi paminėti Tarptautinę antikorupcijos dieną priėmėme sprendimą orientuotis į kelių eismo dalyvius ir akciją rengti drauge su Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“, – dėsto R. Masiulionienė.

G. Šlėderis atkreipia dėmesį į dar vieną labai svarbų dalyką – pasekmes, kurias sukelia kiekvienas siūlymas, pažadas, susitarimas duoti kyšį arba kyšio davimas.

Po kiekvieno bandymo įbrukti banknotą ar sulaukus užuominos apie būsimas dovanas, paslaugas bei kitas neteisėto atlygio formas, kontrolierius elektroniniame techninės apžiūros protokole padaro atitinkamą įrašą „GK“ („galima korupcija“). Kitą kartą atvykus į TA centrą šis įrašas veikia tarsi signalizacija, perspėjanti apie akistatą su nesąžiningu žmogumi, kurio automobilis galimai kelia grėsmę kitiems eismo dalyviams.

„Su tokiu įrašu automobilio TA kortelėje teigiamą išvadą galima gauti tik po to, kai kontrolierius padarys nuotraukas, įrodančias, kad pirminės apžiūros metu fiksuoti techniniai trūkumai yra pašalinti. T. y. „susitarti“ bandančiam automobilio savininkui visais atvejais tai sukelia problemų laviną“, – teigia G. Šlėderis.

Šiemet daugiau nei pernai

Per vienuolika šių metų mėnesių įrašai apie galimą korupciją atsirado daugiau nei 2350 techninės apžiūros protokolų – daugiau nei per visus 2018-aisiais metus. Tai reiškia, kad TA stotyse dirbantys kontrolieriai vis principingiau reaguoja į pasiūlymus tapti nusikalstamos veiklos bendrininkais. Taip pat galima pasidžiaugti, kad vis daugiau automobilininkų pastabas dėl techninių trūkumų laiko ne „kabinėjimusi prie smulkmenų“, bet pagalba užbėgant galimoms problemoms už akių, todėl po patikros jis padėkoja net gavę neigiamą išvadą.

Akcija skirta Tarptautinei antikorupcijos dienai paminėti, siekiant atkreipti dėmesį į korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią, vyks gruodžio 7 d. 8:00 – 12:00 val. 17-oje TA stočių visoje Lietuvoje.

1. Vilijampolės TAS – Raudondvario pl. 234, Kaunas.
2. Kauno TAS – Taikos pr. 116H, Kaunas.
3. UAB „Tuvlita“ – Lentvario g. 7A, Vilnius.
4. Avižienių TAS – Sen. Ukmergės k. 16, Užubalių k., Vilniaus r.
5. Ukmergės TAS – Deltuvos g. 33A, Ukmergė.
6. Šalčininkų TAS – Vilniaus g. 5D, Šalčininkai.
7. Telšių TAC – Mažeikių g. 13, Telšiai.
8. Mažeikių TAS – Algirdo g. 44, Mažeikiai.
9. Panevėžio TAS – Pramonės g. 12, Panevėžys.
10. Klaipėdos TAC – Šilutės pl.50, Klaipėda.
11. Klaipėdos TAC – Šilutės pl. 3a, Klaipėda.
12. Šiaulių TAC – Metalistų g. 3a, Šiauliai.
13. Radviliškio TAS – Radmės g. 7, Radviliškis.
14. Alytaus TAC – Kauno g. 3, Miklusėnų k., Alytaus raj.
15. Tauragės TAC – Melioratorių g. 14, Tauragė.
16. Utenos TAC – Metalo g. 1, Utena.
17. Marijampolės TAC – Gamyklų g. 4, Marijampolė.

Visame pasaulyje Tarptautinė antikorupcijos diena minima gruodžio 9 d.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(83 žmonės įvertino)
2.6386

„Drifteriai“ metus užbaigs šonąslydžio kultūros paroda ir konferencija

Pirmą kartą Baltijos šalių regione vyks „driftingo“ kultūros paroda ir konferencija „Drift...

Išskirtinius Vilniaus automobilius įamžino vaizdo klipe: tokio vaizdo gatvėse pasiilgo pagyvenęs Australijoje

„Lietuvos jaunimas važinėjasi vokiškais automobiliais – BMW , „ Mercedes-Benz “ ar „...

Helovino išvakarėse benzingalviai paatviravo: šiurpioje pasakoje pasidalino baisiausiais automobiliniais košmarais

Paskutinę spalio dieną visame pasaulyje švenčiamas Helovinas , arba lietuviškai –...

Rengia šventę greičio mėgėjams: tarp pramogų – ir automobilizmo istoriją primenantis slalomas

Benzingalvių bendruomenę subūrę „Febi Speedfest“ organizatoriai spalio 15-ąją kviečia dar...

Top naujienos

URM pirkimas už daugiau nei 1,5 milijono baigėsi teisme: su švedų įmone kilo rimtas konfliktas (9)

Užsienio reikalų ministerijai iš užsienio įmonės nutarus įsigyti biometrinių duomenų...

Siūlo apriboti baltarusiškų cigarečių įsivežimą: slepiančius baustų kaip kontrabandininkus (8)

Baltarusijai palengvinus procedūras Lietuvos gyventojams patekti į šią šalį, pastebime, kad...

Mokslininkai skelbia naujo tyrimo apie COVID-19 rezultatus: sirgę daugiau nei kartą – privalo suklusti

Neseniai JAV mokslininkai atliko didelio masto tyrimą – aiškinosi, kaip pakartotiniai...

Karas Ukrainoje. Karo analitikai įvardijo, kokius Ukrainos veiksmus Rusija dabar laiko didžiausia grėsme Zelenskis: nauja savaitė gali būti sunki, Rusija vėl rengia smūgius

Rusijos kariuomenė supranta, kad Ukrainos kariai gali kirsti Dnieprą ir pradėti kontrpuolimą...

VERT paskaičiavo, kiek pinigų reikia elektros ir dujų kompensacijoms: tokia suma biudžete nenumatyta

Valstybės gyventojams mokamoms kompensacijoms už dujas ir elektrą vien pirmąjį kitų metų...

Jurgita Grigaitė

Teisininkas atsako: ką daryti, jei kaimyno medis užstoja saulės kolektorius, bet kaimynas nesutinka jo nupjauti? (3)

Ne vienam, turinčiam žemės sklypą, norisi kuo gražiau jį apželdinti, pasisodinti vaiskrūmių,...

Sunkų periodą išgyvenę Vitulskiai pakeitė požiūrį ir prioritetus: gyventi reikia čia ir dabar

Pastaraisiais metais Erika ir Merūnas Vitulskiai neslepia išgyvenę įvairiausių sunkumų....

Belgijos rinktinę drasko vidinės įtampos, o spauda reikalauja: pažadinkite De Bruyne

Antrą vietą FIFA reitinge užimanti Belgijos rinktinė Katare vykstančiame pasaulio futbolo...

Delfi Mokslas

Magnetinio rezonanso tyrimas atskleidė galvos smegenų pakitimus persirgus COVID-19: viruso padariniai audiniuose ryškūs net ir po 6 mėnesių (2)

Ištyrę prieš šešis mėnesius COVID-19 sirgusių asmenų galvos smegenis, mokslininkai nustatė...

4 km gylyje ledu padengtame Arkties vandenyne – mokslininkus apstulbinę reiškiniai: tokie procesai vyksta ne tik Žemėje

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad atokioje Žemės vietoje, po vandeniu, esančios sąlygos yra...