aA
Nei šalmas, nei ryški liemenė, nei dviratis su atšvaitais ar KET išmanymas dviratininkui negarantuos gyvenimo be traumų, auto įvykių ar avarinių situacijų. Maksimali sauga yra tada, kai dviratininkas saugosi pats ir iš anksto gali numatyti pavojingas situacijas.
Dviratininkas su šalmu/Andželikos Kavolėlės nuotr.
© Asmeninio albumo nuotr.

Kelių eismo taisyklėse nurodoma, kad dviračio vairuotojui draudžiama važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, jei yra įrengti dviračių takai. Draudžiama važiuoti magistralėmis ir greitkeliais, važiuoti dviračiu nelaikant bent viena ranka vairo, vežti keleivius, jei nėra įrengtų specialių sėdėjimo vietų, vežti, vilkti ar stumti krovinius, kurie gali trukdyti kitiems eismo dalyviams, būti velkamiems kitų transporto priemonių. Taisyklės neleidžia važiuoti įsikibus į kitas transporto priemones, važiuoti pėsčiųjų perėjomis. Važiuoti keliu leidžiama ne jaunesniems kaip keturiolikos metų amžiaus asmenims, vairuojantiems tvarkingą stabdį ir garso signalą turintį dviratį su atšvaitais. Važiuojamąja dalimi važiuojantis dviratininkas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Dviratininkų saugumu besirūpinantis „Velomaratonas“ pateikia dažniausiai pasitaikančių nemalonių situacijų aprašymus, patarimus kaip jų išvengt bei į ką atkreipti dėmesį.

Smūgis iš dešinės

Bene dažniausiai pasitaikanti avarinė situacija. Automobilis išvažiuoja iš šalia esančios gatvės, stovėjimo aikštelės ar kiemo. Galimi du susidūrimo variantai: arba automobilis įvažiuoja į dviratininką, arba dviratininkas atsitrenkia į išvažiavusį automobilį.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Įsijunkite priekinį žibintą. Dabartiniai turi mirksintį režimą, naudokite jį, taip labiau atkreipsite aplinkinių dėmesį į save. Jeigu matote kad Jūsų visgi nemato, mojuokite ranka! Artėdami prie potencialiai pavojingos vietos, prilėtinkite. Jeigu yra galimybė (iš paskos nevažiuoja kiti automobiliai), aplenkite savo kliūtį važiuodami kaip įmanoma kairiau.

Netikėtos durys

Automobilį pastatęs vairuotojas lipa iš automobilio nepasižiūrėjęs kas vyksta gatvėje, ir atidaro dureles tiesiai prieš Jus.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Artėdami prie potencialiai pavojingos vietos, prilėtinkite. Jeigu yra galimybė (iš paskos nevažiuoja kiti automobiliai), aplenkite savo kliūtį važiuodami kaip įmanoma kairiau.

Smūgis perėjoje

Važiuojate šaligatviu ir sankryžą kertate perėjoje, kai tuo tarpu automobilis suka į gatvę, kurioje yra jūsų kertama perėja. Vairuotojai nesitiki dviratininkų perėjose, todėl gali paprasčiausiai nespėti sureaguoti ir partrenkti Jus.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Įsijunkite priekinį žibintą. Dabartiniai turi mirksintį režimą, naudokite jį, taip labiau atkreipsite aplinkinių dėmesį į save. Pagal KET reikalavimus per perėją dviratį privalote vesti, o nevažiuoti juo. Taip tampate pėsčiuoju ir daug labiau pastebimu ir prognozuojamu.

Važiavimas prieš eismą

Važiuojate kaire kelio puse prieš eismą, o vairuotojas suka į dešinę iš šalia esančios aikštelės, kiemo ar gatvės. Jis nemato Jūsų nes žiūri kas vyksta kairėje jo pusėje ir visiškai nesitiki ko nors iš dešinės.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Labai paprasta: važinėkite tik dešine kelio, gatvės puse, pagal KET reikalavimus.

Raudonas šviesoforo signalas

Sustojate automobiliui iš dešinės, kuris stovi prie raudono šviesoforo signalo. Taip Jūs galite pataikyti į akląją zoną, vietą kur vairuotojas Jūsų nemato. Užsidegus žaliam šviesoforo signalui, Jūs pajudate į priekį, o automobilis suka į dešinę, taip įvažiuodamas į Jus. Tai ypatingai pavojinga su didelėmis transporto priemonėmis, tokiomis kaip autobusai ar sunkvežimiai.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Nesustokite aklojoje zonoje, sustokite už automobilio. Taip tampate matomas visiems automobilių vairuotojams. Arba galima sustoti labiau į priekį, taške A, kad vairuotojas Jus matytų. Taip pat galima stoti taške B, paliekant pakankamai vietos netikėtam vairuotojo manevrui. Ir nesitikėkite kad visi vairuotojai rodo posūkio signalus. Juos rodo nevisi!

Dešinysis kablys

Automobilis aplenkia Jus ir suka į dešinę tiesiai prieš Jus, arba į Jus. Jie mano kad važiuoja greičiau nei dviratis, todėl tikisi suspėti atlikti manevrą. Jeigu Jums pavyks staigiai stabdant išvengti susidūrimo, automobilio vairuotojas paprastai nematys savo manevre nieko blogo. Šių susidūrimų labai sudėtinga išvengti.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Užimkite visą eismo juostą, kuria važiuojate. Taip trukdysite vairuotojams Jus aplenkti ir užkirsti kelią. Ir nesijauskite kodėl pergyvenkite kad kitiem darote nepatogumą: Jūs elgiatės teisėtai, ir saugot savo sveikatą ar net gyvybę. Įsitaisykite atbulinio vaizdo veidrodėlį, ir visada stebėkite situaciją Jums už nugaros, taip galėsite iš anksto įvertinti galimus pavojus.

Dešinysis kablys (kita versija)

Tokia situacija nutinka kai lenkiate lėtai judantį automobilį iš dešinės. Paprastai tokiu atveju automobilio vairuotojas ruošiasi atlikti manevrą į dešinę: parkuotis ar artėja prie sankryžos ar įvažiavimo į kurį ruošiasi sukti.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Labai paprastai: niekada niekada nelenkite automobilio iš dešinės! Paviję lėtai judantį automobilį patys prilėtinkite, arba, jei tai yra saugu, lenkite iš kairės.

Smūgis iš kairės

Priešais atvažiuojanti automobilis suka į kairę priešais Jus arba į Jus. Situacija labai panaši į „smūgį iš dešinės“.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Įsijunkite priekinį žibintą. Dabartiniai turi mirksintį režimą, naudokite jį, taip labiau atkreipsite aplinkinių dėmesį į save. Matydamas kad gali kilti tokia situacija, prilėtinkite kad bet kuriuo metu galėtumėte visiškai sustoti.

Galinis ratas

Jūs pats netikėtai pasukate į kairę norėdamas apvažiuoti kliūtį pasitaikiusią kelyje. Ir galiniu ratu atsitrenkiate į iš paskos važiuojantį automobilį.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Niekada, niekada nesukite kairėn prieš tai neįsitikinę kad tai saugu. Naudokite galinio vaizdo veidrodėlį. Jeigu šalikelėje yra pristatytų automobilių, važiuokite tiesia linija, nevingiuokite į laisvus tarpus tarp jų. Visada prieš atlikdami manevrą į kairę, rodykite posūkio signalą ranka.

Galinis ratas (kita versija)

Automobilis į Jus įvažiuoja iš galo. Tai bene rečiausiais eismo įvykis, tačiau dviratininkas mažai ką gali padaryti jo prevencijai.

Kaip išvengti tokių situacijų?

Naudokite galinį žibintą, dėvėkite liemenę, būkite matomas! Naudokite galinio vaizdo veidrodėlį, visada sekite situaciją už Jūsų ir kritiškai ją vertinkite.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sunku patikėti: vaikinas neprisimena, kur prieš savaitę pastatė savo automobilį (21)

Ko gero, visiems bent kartą teko ieškoti savo mašinos prekybos centro ar oro uosto automobilių...

Vyras užsidegusiam automobiliui užgesinti naudojo ne gesintuvą – čiupo iš bagažinės alų (8)

Bene labiausiai Vokietiją garsina automobiliai ir alus, ypač „ Oktoberfest “ šventės...

6000 km elektromobiliu įveikęs keliautojas pasakė, kodėl Europoje reikės kantrybės (15)

Praėjusią savaitę šiauriausiame Europos taške Nordkape ( Norvegija ) pradėjęs kelionę...

Ant ledo paslydusiam motociklininkui pavyko išnešti sveiką kailį (3)

Ant britų motociklininko šalmo įtaisyta kamera užfiksavo, kaip jo vos neužkliudo automobiliai,...

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje (263)

Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į...

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (56)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (255)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (7)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (18)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (3)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (144)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (10)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (5)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (4)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...