Trečiadienį Trakuose vyko konferencija „Policija ir eismo saugumas“, skirta Lietuvos kelių policijos 80-osioms metinėms paminėti.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Garbų jubiliejų kelių policija mini spalio 1-ąją. Prieš 80 metų, 1932 m. spalio 1 d., Kaune, kuris tuo metu buvo mūsų šalies laikinoji sostinė, įkurta 10-oji (judėjimo) nuovada eismo reikalams tvarkyti. Ši data laikoma Lietuvos kelių policijos įkūrimo diena.

Šios XX amžiui būdingos policijos rūšies eismui tvarkyti ir kontroliuoti pavadinimas ne kartą keitėsi – judėjimo, eismo policija, valstybinė autoinspekcija, kelių policija. Jos pareigūnai reguliavo transporto ir pėsčiųjų eismą, rūpinosi jų saugumu, aiškino visuomenei eismo saugumo principus, registravo automobilius ir vykdė jų techninę apžiūrą, egzaminavo vairuotojus, baudė nevykdančius nustatytos tvarkos kelyje.

Šiuo metu pagrindinis kelių policijos uždavinys – eismo saugumo užtikrinimas šalies keliuose. Kelių policijos pareigūnams tenka bendrauti su pačiais įvairiausiais žmonėmis: jaunais ir vyresnio amžiaus, miestiečiais ir kaimo gyventojais, užsieniečiais, aukštais pareigūnais. Su kiekvienu iš jų svarbu bendrauti pagarbiai, viską išaiškinti suprantamai. Dėl to pareigūnai, dirbantieji kelyje, turi gebėti operatyviai ir teisingai įvertinti situaciją, priimti reikiamą sprendimą, išmanyti įstatymus ir taisykles, būti visada pasirengę ateiti į pagalbą žmogui.

Konferencijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Julius Sabatauskas, vidaus reikalų ministras Artūras Melianas, policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, šalies valstybinių institucijų, visuomeninių organizacijų, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos padalinių atstovai, Estijos, Latvijos ir Lenkijos kelių policijos vadovai, apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų kelių policijos pareigūnai, buvę kelių policijos darbuotojai.

Konferencijos dalyviai, atsižvelgę į tai, kad atsakomybė dėl saugaus eismo užtikrinimo būklės šalyje tenka ne tik valdžios institucijoms, bet ir visai visuomenei, priėmė kreipimąsi į eismo dalyvius.

Konferencijos „Policija ir eismo saugumas“, skirtos Lietuvos kelių policijos 80-osioms metinėms paminėti, dalyvių kreipimasis į eismo dalyvius

Versdami kelių policijos istorijos puslapius pastebime, kad eismo įvykių mūsų šalyje buvo visada. Lietuva, nors ir nedidelė valstybė gyventojų skaičiumi, dar visai neseniai eismo požiūriu buvo viena iš nesaugiausių Europos Sąjungos valstybių.

Neatsižvelgiant į visus sunkumus, mūsų šalis įgyvendino Europos Bendrijos komunikate „Dvigubas aukų skaičiaus sumažinimas Europos Sąjungos kelių eismo įvykiuose – bendra pareiga“ (2003 m. birželio 2 d., COM (2003) 311) užsibrėžtą tikslą – iki 2010 metų per pusę sumažinti žuvusiųjų skaičių eismo įvykiuose. 2001 metais Lietuvoje žuvo 706 žmonės, 2010 metais – 299 žmonės (57,5 proc. mažiau, negu 2001 metais).

Konferencijos „Policija ir eismo saugumas“, skirtos Lietuvos kelių policijos 80-osioms metinėms paminėti, dalyviai pabrėžia, kad atsakomybė dėl saugaus eismo užtikrinimo būklės šalyje tenka ne tik valdžios institucijoms, bet ir visai visuomenei.

Policija, kartu su kitomis atsakingomis institucijomis, nuolat deda pastangas gerinti eismo dalyvių drausmę. Deja, ne visi geri norai pildosi. Vis dar pasitaiko tokių eismo dalyvių, ypač vairuotojų, kurie savo kelionės tikslą laiko svarbesniu už kitų, dėl to pavojingai manevruoja, viršija leistiną greitį, daro kitus Kelių eismo taisyklių pažeidimus, to pasekmė dažniausiai būna kito nekalto žmogaus nelaimė.
Nepaisant įvairių priemonių, pasitelkiamų apsaugoti žmones nuo jų pačių, t. y. nuo jų daromų klaidų vairuojant transporto priemonę, vis dar mokama skaudi eismo nelaimių duoklė už judėjimo laisvę. Svarbu suvokti, kad yra ne tik teisė, bet ir pareiga laisvai ir saugiai judėti. Eismo dalyvių kultūros stoka – viena iš daugelio eismo įvykių, jų skaudžių padarinių priežastis. Žmogui būdinga klysti, taip pat ir eismo dalyviams, ypač vairuotojams. Patirties stoka – pagrindinis veiksnys, lemiantis netinkamų sprendimų priėmimą kritinėse situacijose.

Ypatingą vietą, mažinant avaringumą, užima švietimas ir auklėjimas, kuris formuoja kiekvieno asmens požiūrį, elgseną, vertybes. Kryptingai orientuota švietėjiška veikla, tegul ir ne iš karto, bet gali duoti gerų rezultatų, kurie vėliau taptų elgesio norma daugumai eismo dalyvių.

Pastaraisiais metais į saugų eismą sutelktas institucijų, visuomeninių organizacijų, žiniasklaidos dėmesys parodė, kad galima pasiekti itin gerų rezultatų, tačiau dar didesnių pastangų reikia, kad jie ir liktų tokie.

Siekdami mažinti eismo įvykių ir juose nukentėjusių žmonių skaičių, mes, šios konferencijos dalyviai, kreipiamės į Jus, eismo dalyviai: būkite mandagūs, gerbkite tuos, su kuriais esate kelyje, ir jie atsidėkos Jums tuo pačiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ukraineičiai automobilius graibsto net iš metalo supirkėjų (107)

„Parduoti galima viską, kas dar kruta“, - juokiasi Kauno automobilių turgaus vadovas...

Savo gyvenimo be lenktynių neįsivaizduojantis Rusteika: „Metame iššūkį lenktynininkams profesionalams“ (4)

Šį savaitgalį Palangoje susitiks greičio, adrenalino ir automobilių sporto mylėtojai. Juos į...

6 pasaulį labiausiai sukrėtusios autoavarijos (20)

Ten, kur automobiliai ir juos vairuojantys žmonės, neišvengiama ir žmogiškosios klaidos...

Pusė Lietuvos motociklininkų daro vieną itin pavojingą klaidą (13)

Saugumas svarbiausia – frazė, kurią žino ir turėtų vadovautis ekstremalių pramogų...

Tamsioji „Tesla“ pusė: darbuotojai pasakoja apie braidžiojimą po srutas ir incidentų nuslėpimus (44)

„ Tesla Model 3 “ gamybos sunkumai pareikalavo daug nervų ir pastangų. Iki šiol ne viskas yra...

Top naujienos

Svarbiausią akimirką abiturientams – mokyklos antausis (48)

Septyni Šakių „Žiburio“ gimnazijos abiturientai nekantriai laukė apeliacijų rezultatų,...

Pokeris dėl sporto ateities – ant ministrės stalo ir po juo (23)

Edis Urbanavičius jau paliko Kūno kultūros ir sporto departamento ( KKSD ) generalinio...

Prasidėjo dvidešimtmečio statybos: Kaune iškils „Continental“ gamykla sukurs 1000 darbo vietų (131)

Penktadienio rytą Kauno LEZ teritorijoje oficialiai duotas startas naujosios „ Continental “...

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (518)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose (3)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai penktadienį pranešė rekomenduojantys...

Vandenyno dugne aptiko aukso prikrautą rusų karo laivą (28)

Vandenyno dugne Pietų Korėjos bendrovė aptiko didžiulio prieš daugiau nei šimtą metų...

Iš cirko pasirodymo vaikai išėjo verkdami: nufilmavo, kaip žiauriai elgiamasi su gyvūnais (27)

Šiandien cirkas ne linksmina, o gąsdina žmones. Tokią išvadą skelbia Audrius Urbonas,...

Šeimą Rusijos rinktinėje suradęs Staučė pravėrė šeimininkų dramos užkulisius (31)

Gintaras Staučė žinojo, kur smūgiuos Koke, Gerardas Pique , Iago Aspasas ir Luka Modričius ....

Putinas pripažino siūlęs Trumpui sandėrį dėl Ukrainos gali sukelti audrą Europoje (609)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas , pasak naujienų agentūros „Bloomberg“ šaltinių,...

Mokslininkai atrado naują žuvų rūšį: aptinkama tik Baltijos jūroje (5)

Esame įpratę manyti, kad Baltijos jūroje negyvena jokios įspūdingesnės žuvų rūšys, todėl...