aA
Naminiai gyvūnai daugeliui tampa tikrais šeimos nariais, su kuriais norima praleisti kuo daugiau laiko, todėl šeimininkai jų nevengia pasiimti net ir į ilgesnes keliones automobiliu. Tačiau ne visada gyvūnai į keliones reaguoja teigiamai ir kartais jiems gali pasireikšti nemalonūs simptomai. LRT.lt kalbinti specialistai pasakoja, kaip suprasti, kad kelionė jūsų augintiniui nekelia malonumo.
Šuo automobilyje
Šuo automobilyje
© Shutterstock

Nors gyvūnai kalbėti nemoka, tačiau tam tikrais savo veiksmais gali parodyti savo nepasitenkinimą. Pavyzdžiui, kelionė automobiliu gali sukelti stresą, kuris pastebimas tiek pakitusia šuns emocine, tiek fizine būsena.

Šuo gali būti visiškai apatiškas arba jis gali pradėti labai inkšti, pradėti suktis ratais, tiesiog nerasti sau vietos“, – pagrindinius požymius, kuriais šuo parodo, kad kelionė jam kelia stresą įvardija šunų dresūros ir laisvalaikio klubo „Urban Dog“ trenerė Vilma Jazukevičiūtė.

Apie tam tikrus fizinius požymius, kuriuos pastebėjus galima suprasti, kad augintiniui kelionė nėra maloni, pasakoja veterinarijos klinikos „8 Drambliai“ gydytoja ir vadovė Audronė Pakakamanienė.

„Kelionė automobiliu iš tiesų gali sukelti gyvūnui neigiamų reakcijų. Tą galima pastebėti iš padažnėjusio kvėpavimo, padidėjusio seilėtekio, laižymosi, gyvūno neramumo. Dėl streso gali truputį pakilti ir temperatūra“, – perspėja A. Pakamanienė.

Kokie simptomai išduoda, kad šuo nepatenkintas kelione automobiliu
© DELFI / Paulius Sadauskas

Situacija gali būti ir dar blogesnė

„Taip pat kaip ir mažiems vaikams, jauno gyvūno vestibuliarinis aparatas nėra iki galo išsivystęs, todėl jie dažniau vemia kelionės automobiliu metu. Pykinimą automobilyje gali patirti ir suaugę gyvūnai, turintys kepenų problemų“, – priduria A. Pakamanienė.

Kad kelionė gyvūnui neteikia malonumo turėtų paaiškėti kelionės pradžioje. Kaip teigia V. Jazukevičiūtė, įpusėjus kelionei šuo neturėtų iš niekur nieko pradėti rodyti nepasitenkinimo ženklų.

Jei visgi nepasitenkinimo ženklus šuo rodyti pradeda, tai gali reikšti, kad pasikeitė kažkokios sąlygos, kurios jam tapo nepriimtinos. Pavyzdžiui, automobilio salono temperatūra tapo per aukšta arba jam laikas tuštintis.

Kelionei galima pasiruošti iš anksto

Jeigu planuojate su šunimi keliauti į ilgesnę kelionę, pavyzdžiui, toliau į Europą, tokiai kelionei būtina pasiruošti iš anksto. Pirmiausia reikia pasirūpinti patogia ir jaukia aplinka, kurioje gyvūnas keliaus.

Jei tai narvas, kuris bus bagažinėje, reikia įsitikinti, kad jis bus pakankamai ventiliuojamas ir vėsinamas. Taip pat augintinį reikėtų pripratinti prie narvo, kad jis jam nekeltų streso.

„Tą galima padaryti tiesiog narve darant vakarinius šėrimus. Geriausia tą pradėti daryti likus dviem savaitėms, ar bent jau savaitei iki numatytos kelionės pradžios“, – pataria V. Jazukevičiūtė.

Kai kurie šeimininkai žino apie savo augintinių problemas kelionės metu. Tokiu atveju, galima šuniui duoti atitinkamų vaistinių priemonių, kurios padės kelionės metu nepatirti nemalonumų.

„Žinant, jog gyvūnas patiria minėtus simptomus, galima pasirūpinti medikamentais, kurie palengvins kelionę. Čia gali padėti medikamentai nuo vėmimo, tai yra tabletės ar injekcija, suduodami likus kelioms valandoms prieš kelionę.

Linkusiam stresuoti gyvūnui gali būti skiriami ir raminamieji vaistai“, – dėsto A. Pakamanienė.

Augintinis automobilyje
Augintinis automobilyje
© Shutterstock

Jei šuo nemiega, tai nėra geras ženklas

Šeimininkai, kurie į ilgą kelionę leidžiasi kartu su savo šunimi, gali klaidingai suprasti tam tikras augintinio elgsenos išraiškas. Pavyzdžiui, jei kelionės metu šuo nuolatos žiūri per langą, tai nereiškia, kad jis mėgaujasi kelionės vaizdais ir įspūdžiais.

„Šuo, jei jis išsikrovęs, tai yra pavedžiotas ir išsituštinęs, kelionės metu turėtų miegoti. Sustoję pailsėti aktyviai duodame jam veiklos ir grįžęs į automobilį, jis turėtų ir vėl miegoti.

Jei kelionės metu jis nemiega, tikėtina, kad šuo nervinasi. Visą kelionės laiką pražiūrėjęs per langą, galutiniame taške jis atvyks sudirgęs, todėl reikia pasistengti, kad šuo nusiramintų“, – pastebi V. Jazukevičiūtė.

Šunų trenerė pripažįsta, kad tikrai yra šunų, kurie automobiliu keliauja su malonumu. Bet per didelis džiaugsmas, kaip ir stresas, nėra geras ženklas.

„Yra šunų, kuriems tikrai patinka keliauti automobiliu ir jie mielai tai daro. Tačiau pasitaiko, kad iš to džiaugsmo, jog kažkur važiuos, šuo pradeda net cypti. Tai taip pat nėra geras ženklas, kuris reiškia, kad jam yra per daug emocijų, todėl visą kelionę jis gali leisti garsus“, – teigia V. Jazukevičiūtė.

Po nemalonios kelionės – nemalonios ir pasekmės

Jei prieš kelionę automobiliu nepasirūpinsite, kad jos metu šuo jaustųsi patogiai, gyvūnui gali pasireikšti namalonūs to padariniai. Pavyzdžiui, emocinė būsena bus bloga ir tai gali atsiliepti ateityje.

„Jei kelionės metu šuniui pasidaro bloga, pavyzdžiui, jį supykina, tai jam kelionės gali pradėti kelti neigiamas asociacijas“, – aiškina V. Jazukevičiūtė.

Žinoma, patirtas stresas ir nemalonios emocijos gali padaryti neigiamą įtaką ir fizinei šuns savijautai, ir gali kilti rimtų negalavimų.

„Jei kelionė buvo sunki, jos metu gyvūnas vėmė, stresavo, lekavo, seilėjosi, tai atsilieps jo fizinei savijautai. Gyvūnas gali būti pasyvesnis, atsisakyti ėsti, pavemti ne tik kelionės metu, bet ir po jos.

Gali sutrikti tuštinimasis. Pavyzdžiui, nuo dehidratacijos gali užkietėti viduriai, arba, atvirkščiai, dėl streso jis gali pradėti viduriuoti“, – perspėja A. Pakamanienė.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvoje parduodamas ypatingas „Ford Mustang“: ant kėbulo net automobilių pramonės legendos parašas (13)

„Ford“ koncerno pasididžiavimu galima vadinti bene geriausiai JAV automobilių pramonėje...

Latvio transporto priemonė – triratis, laivas ir namukas viename (2)

Praleidęs ketverius metus kelyje dviračiu iš Londono į Tokiją, landšafto dizaineris iš...

Pirmos kartos „Lexus SC“ – legendinės „Toyota Supra“ pirmos eilės pusbrolis (2)

1991 metais „ Lexus “ pristatė prabangų kupė automobilį, su kuriuo stengėsi užkariauti...

Vytautas Švedas su kolegomis rado alternatyvą lenktynėms: dviračiais aplink Lietuvą (1)

Nesulaukdami šių metų sezono pradžios nemaža dalis lenktynininkų per karantiną išgyvena...

Du keliautojai išbandė vėl atvertas Baltijos šalių sienas – nuvažiavo į Taliną (11)

Baltijos šalys mažiau nei likusi Europa nukentėjo nuo COVID-19 viruso ir tai leido anksčiau nei...

Top naujienos

Po pranešimų apie „Vagner“ samdinių atitraukimą – slapti Rusijos manevrai JAV generolas: teks kalbėti apie labai rimtą grėsmę Europos saugumui (189)

Rusija pasiuntė į Libiją karo lėktuvų, turinčių teikti paramą iš oro rusų samdiniams,...

Po Vyriausybės pasiūlymo liko sutrikę – o yra ką švęsti? (16)

Vyriausybė pirmadienį paskelbė, kad inicijuoja padėkos akciją „Ačiū, Lietuva“, o birželio...

Maldeikienė: normaliose šalyse orientuojamasi, kad žmonės turi proto (127)

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė sukritikavo Lietuvoje dominuojantį suvokimą, kaip turi būti...

Skandalą Vilniaus savivaldybėje ir garsųjį apiplėšimą autostradoje sieja žinomos dainininkės draugas   (273)

Antradienį Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ( FNTT ) pareigūnai Vilniaus savivaldybėje...

Dėstytojo brolis suviliojo mane tiesiog ant fortepijono – atkirtis vėl jį sutikus buvo saldus (43)

Gyvenime dažnai būna, kad iškilmingus, ženklius, didelius įvykius pamirštame greitai, o...

Regimantas Dima

Drakulos tėvynainiai rumunai ir kaip juos įveikti vien proto jėga

Autorius šį kartą neria į istoriją ir randa daug žinomo vampyro Drakulos sąsajų su Lietuva....

5 stilingi daiktai, kurie ne tik puikiai tiks jūsų mažai erdvei, bet ir atliks kelias funkcijas (1)

Kai sveitainėje trūksta vietos, kiekvienas naujas baldas, nors ir labai reikalingas, dar labiau...

Spausk gazą. Viskas, ką reikia žinoti apie kuro filtrą ir ar tikrai senstelėjęs „Mercedes“ tinka tik vyresniems?

„Spausk gazą“ bandomajam triušiui „Smart“ automobiliui jau atliko eilę darbų. Šį kartą...

„Panathinaikos“ vadovas grasina palikti Eurolygą, įpyko ir „Gazprom“ pavadinimą minintys serbai (9)

Ekscentrišku charakteriu garsėjantis Atėnų „Panathinaikos“ klubo prezidentas Dimitris...

|Maža didelių žinių kaina