aA
Prieš Visų Šventųjų dieną „TopGear“ nutarė šiek tiek surimtėti ir filosofiškai pasvarstyti apie kitapus kasdienybės egzistuojantį pasaulį ir jo būtybes. Tas, kurios globoja automobilininkus.
© G.Matulaičio nuotr.

Retsykiais prisimenu vieną kelionę Labanoro giria. Atsipalaidavęs mėgaujuosi smagiais asfalto vingiais, tik kur buvęs, kur nebuvęs sudžeržgia telefonas. Keliu ragelį ir automatiškai koja kyla nuo akceleratoriaus. Pokalbis tetruko keliolika sekundžių, bet greitis sugebėjo nukristi bent dešimčia kilometrų. Staiga iš už vieno aklo posūkio – būrelis per kelią prieš pat nosį neriančių stirnų. Nereikia būti Einšteinu, kad suskaičiuotum, kuo grėsė judėjimas ikitelefoniniu greičiu. Neabejotinai mažiausiai su viena miško gražuole būčiau buvęs priverstas susipažinti taip artimai, kad vėliau automobilį būtų tekę kelioms savaitėms patikėti kėbulinių darbų meistrams. Blogiausiu atveju – dabar, užuot spaudęs klaviatūros mygtukus, bastyčiausi po amžinos medžioklės plotus... Po tokių gyvenimo akibrokštų nori nenori susimąstai, ar tai buvo atsitiktinumas, o gal kas nors mus saugo iš aukštybių?

Atsakymo kreipėmės į kunigą Ričardą Doveiką, kuris, pasirodo, nėra abejingas automobiliui – mėgsta keliauti, laisvalaikiu mielai pasižiūri ir „Formulės-1“, ralio ar kitas lenktynes. Varžybose ne visada serga už konkretų sportininką, bet jam įdomios žmogaus ir technikos galimybės. Tiesa, nepamirštant, kuo rizikuoja ir ką išgyvena automobilyje esantis sportininkas.

Krikščionybė, žengdama koja kojon su laiku, nepamiršo ir automobilininkų – jie turi savo globėją, kurį tikrai pažįsta dauguma vilniečių, nepriklausomai, tiki jie Dievą ar ne. Tai šv. Kristoforas, taip pat globojantis keliautojus, sodininkus, tiltininkus, knygrišius, jūrininkus, keltininkus (beje, kai kuriuose šaltiniuose minima net 15 šventųjų, globojančių viską, kas susiję su judėjimu kelyje). Paskutinę rugsėjo dieną automobilininkai pagerbiami maldomis, pagal katalikiškas apeigas aikštelėse prie bažnyčių laiminami jų ratuoti draugai.

Pasak legendos, šv. Kristoforas, nešdamas kūdikėlį Jėzų per sraunią upę, ant savo pečių pajuto viso pasaulio svorį. Šiandien automobilininkų globa šventajam taip pat nelengvas dalykas: vien mūsų šalies keliais kasdien neršia beveik du milijonai ratuotų priemonių – nuo motociklų iki vilkikų.

Kada pradėti laiminti automobiliai, vargu ar kas ryžtųsi pasakyti, tačiau, pasak R. Doveikos, ir sovietmečiu buvo laiminami žiguliai bei moskvičiai, tik visos apeigos būdavo atliekamos pusiau slapta.

Bet vis dėlto... kodėl? „Štai netrukus turėsime keturias dienas anapilin išėjusiems artimiesiems pagerbti, susiplanuosime keliones po visą šalį. Automobilis mums bus didelė pagalba – regis, tai tik technika, bet šiuo atveju labai svarbi, nes padeda mums keliauti ir pajusti dvasios artumą“, – sako R. Doveika.

Automobilių laiminimas religiniam prašalaičiui gali pasirodyti kaip tradicijos, o gal ir mados dalykas, tačiau katalikui – tai jo tikėjimo sutvirtinimas ir savotiška pagarba automobiliui. Ši apeiga – ne koks magiškas ritualas, šypteli R. Doveika, – palaimintam automobiliui irgi gali nukristi duslintuvas ar koks išsiblaškęs vairuotojas bumbtelėti į šoną. „Nesvarbu, ar ant veidrodėlio kaba rožinis, prilipinta šventojo statulėlė ar įdėta Agotos duonos – esmė yra ne daiktas, o simbolis. Tikintis žmogus bando visą savo aplinką apgaubti savo tikėjimu, religijos, maldos ženklais, kurie visa tam suteikia prasmę“, – aiškina kunigas. Žinoma, jeigu tai daroma dėl mados, tai jau tuštybės sindromas.

Pasak R. Doveikos, svarbiausia prie vairo – atsakomybė: „Kiekvieną kartą įsėdę į automobilį turime jaustis esantys atsakingi ne tik už save, bet ir už savo keleivį, už kitą vairuotoją. Turime suprasti, kad ne mes vieni skubame, paminti egoizmą, ugdyti savo vidinę kultūrą.“

Kadangi kunigas iš kūno ir kraujo, jis kartais irgi būna... tiesiog vairuotojas. „Būna, ir pykteliu, ir šypteliu. Man patinka stebėti žmones kelyje, neretai atrodo, kad tai, ką žmonės slepia viduje, prie vairo išsiveržia išorėn ir nuplauna visą kasdienį grimą – tada ir matai, žmogus yra brandi ar pikta ir sukaustyta asmenybė. Kartais norisi išlipti iš automobilio ir padėti pereiti kelią ne močiutei, bet jaunam žmogui, įtikėjusiam, kad jo teisė eiti, o tavo pareiga – laukti... Kartais norisi priminti, kad sankryža – ne vieta lūpoms pasidažyti, plepėti mobiliuoju ar susirašinėti SMS žinutėmis. Svarbu gerbti vieniems kitus ir rūpintis vieniems kitais“, – sako R. Doveika.

AUTOMOBILIŲ LAIMINIMO APEIGA
Gerasis Dieve, palaimink šiuos žmogaus rankomis sukurtus automobilius, kad tarnautų Tavo garbei ir žmonių gerovei; rūpestingai globok ir saugok nuo dvasios ir kūno nelaimių tuos, kurie juo tinkamai naudosis. Prašome per Kristų mūsų Viešpatį. Amen.

VAIRUOTOJO MALDA
Gerasis Dieve, suteik man išminties, dėmesingumo ir savitvardos vairuoti tvarkingai ir saugiai. Pagelbėk gerbti ir nuoširdžiai rūpintis kitais eismo dalyviais ir apsaugok nuo nelaimių, kad sėkmingai pasiekčiau kelionės tikslus. Amen.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (125)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...

Lietuvoje parduodamą „Volkswagen“ apžiūrėję ukrainiečiai pakraupo – tokiu nevažinėtų nė už ką (265)

Tai, kad Ukrainos ir aplinkinių Rytų šalių vairuotojai mielai superka Lietuvoje esančius...

Kas nutiko, kai „Ford“ pasiūlė automobilius valdyti ne sukiojant vairą (2)

Automobiliai per keletą dešimtmečių visiškai pasikeitė, o štai jų vairai iš principo tik...

Patikrino, ar vairuojantys senjorai kelia pavojų keliuose – rezultatai netikėti (161)

Diskusijos, ar vyresnio amžiaus vairuotojai išties yra visaverčiai eismo dalyviai ir geba tinkamai...

Pasivažinėjimas su 1958 m. „Imperial“, įkūnijančiu amerikiečių pokario optimizmą (1)

„ Bloomberg Pursuits“ automobilių apžvalgininkė Hannah Elliott leidžiasi atminties keliu...

Top naujienos

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (31)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (222)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (207)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui papildyta  (103)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Pasaulio čempionas SuperDanas iškovojo dar vieną medalį – šįkart sidabro (2)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys 200 m...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (138)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (12)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori (1)

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (26)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (745)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...