aA
Kiekvienas vairuotojo pažymėjimas turi galiojimo laiką ir jam pasibaigus privaloma pažymėjimą pakeisti nauju. Tačiau užsienyje gyvenantis Lietuvos pilotas nustėro sužinojęs, kokias sąlygas reikia įveikti norinti gauti naują pažymėjimą. „Regitra“ tikina, kad Lietuvoje šios sąlygos niekuo nesiskiria, nuo užsienio šalių, o tam tikri saugikliai privalo būti.
Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pasipiktino tvarka

Istorija prasidėjo, kai Tomas (vardas pakeistas – DELFI) nusprendė pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, kurio galiojimas artėjo prie pabaigos.

„Pamačiau, kad netrukus baigiasi vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Apsilankius „Regitros“ internetiniame puslapyje sužinojau, kad reikia sveikatos pažymėjimo ir deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje. Aš tai padariau, tačiau nuvažiavus į „Regitros“ padalinį man pareiškė, kad aš per metus Lietuvoje nesu pragyvenęs mažiausiai 185 dienas ir todėl aš negaliu pasikeisti pažymėjimo. Nelabai supratau, kodėl aš būdamas ES šalies pilietis ir norėdamas pasikeisti teises kažkurį laiką turiu pragyventi Lietuvoje?“, - sako Tomas.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© DELFI / Karolina Pansevič

Lietuvos pilietis stebėjosi, kad „Regitrai“ reikalingi duomenys apie šeimos sudėtį.

„Tada man pareiškė, kad aš turiu įrodyti ryšius su Lietuva. Gal aš turiu vaikų Lietuvoje? Gal turiu žmoną Lietuvoje? Nusprendžiau patikrinti, ką tokiu atveju nurodo ES. Pasirodo, kad yra įvairiausių variantų. Tarkime, studentams studijuojantiems užsienyje apskritai nereikia jokios pažymos. Dar vienas dalykas – duomenų apsauga. Kodėl aš savo asmeninius duomenis turiu perduoti „Regitrai“? Ar neužtektų vairavimo kursų baigimo ir sveikatos pažymos? Kaip klausimas apie vaikus ir žmoną susijęs su vairuotojo pažymėjimo keitimu?“, - stebėjosi Tomas.

Galiausiai vyrui pavyko įrodyti ryšius su Lietuva – Tomas yra Lietuvoje registruotos bendrovės savininkas. Tai buvo pakankamas pagrindas įrodyti ryšius su Lietuva.

Pažymėjimą gali keisti ir kitur

„Regitra“ atsakyme DELFI rašo, kad jei pilietis gyvena Europos Sąjungai (ES) ar Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančioje valstybėje, jam pažymėjimas bus keičiamas remiantis ES direktyva dėl vairuotojo pažymėjimų.

„Tai reiškia, jog šalys-narės visiems vairuotojo pažymėjimų savininkams, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra jų teritorijoje, taiko nacionalines vairuotojo pažymėjimų išdavimo nuostatas. Reguliavimas užtikrina, kad, nors vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklės nėra vienodos ES ar EEE mastu, vis tiek laisvo asmenų judėjimo teise besinaudojantys ES ar EEE gyventojai gali gauti vairuotojo pažymėjimą bet kurioje iš šių šalių, kurioje apsigyvena nuolat“, - teigia „Regitros“ atstovė Ingrida Kuorytė.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© Stopkadras

„Regitra“ taip pat atkreipi dėmesį, jog remiantis anksčiau minėta direktyva, Lietuvos piliečiams, gyvenantiems ES ar EEE valstybėse, yra užtikrinamas vairuotojo pažymėjimo gavimas toje šalyje, kurioje gyvena. Be to, kitoje šalyje gautas ar pakeistas vairuotojo pažymėjimas galioja lygiai taip pat kaip ir išduotas Lietuvoje.

“Regitra“: vairuotojo pažymėjimą įgijęs asmuo turi būti pasiekiamas valstybei

„Regitra“ informuoja, kad įprastinės gyvenamosios vietos fiksavimas registre užtikrina, kad vairuotojo pažymėjimą išdavusi šalis garantuoja, jog asmuo valstybei bus pasiekiamas, kai to reikės dėl teisinių santykių (pavyzdžiui, iš sveikatos priežiūros įstaigos gauta informacija, reikšminga teisės vairuoti ribojimui ir pan.). Tačiau, jei pilietis nuolatos gyvena užsienyje, jį bus sunku pasiekti, kaip ir bus sunku administruoti anksčiau minėtas paslaugas. Todėl įvertinus tai, asmenys, kurie nuolatos gyvena kitoje valstybėje, dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo turi kreiptis į toje valstybėje vairuotojo pažymėjimus išduodančią instituciją.

Remiantis ES direktyva, „Regitros“ pagrindinis siekis rūpintis eismo dalyvių saugumu. Būtent iš šio siekio kyla vairuotojo pažymėjimo išdavimo reikalavimai. Vienas jų – išduoti vairuotojo pažymėjimą tik tiems asmenims, kurie nurodo, kad turi įprastą gyvenamąją vietą valstybėje, kurioje prašo išduoti vairuotojo pažymėjimą. Taigi šis reikalavimas apima asmens nuolatinę gyvenamąją vietą.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© DELFI / Tomas Vinickas

„Lietuvoje ir kitose ES bei EEE valstybėse vairuotojo pažymėjimą galima užsisakyti tuomet, kai asmens gyvenamoji vieta yra deklaruota būtent toje šalyje ir ten gyvenama bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. „Regitra“ informaciją apie asmenis, kurie Lietuvą, kaip gyvenamą vietą, yra deklaravę ne mažiau kaip 185 dienas, gauna automatiškai iš gyventojų registro. Pagrindus ryšius su Lietuva, vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas ir užsienyje nuolat gyvenantiems žmonėms“, - teigia I. Kuorytė.

Vis dėlto, jei asmens gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba čia gyvenamoji vieta deklaruota mažiau kaip 185 dienas, galimas ir kitas būdas – pasirinktu dokumentu pagrįsti asmeninius ar darbo ryšius su Lietuva. Ryšius su Lietuva „Regitroje“ galima pagrįsti, kai:

  • pradėjote dirbti Lietuvoje. Galimi pagrindimo dokumentai: darbo sutartis; individualios veiklos pažyma; verslo liudijimas; darbo biržos išrašas ar kt.;
  • esate studentas ar moksleivis iš Lietuvos ir šiuo metu mokotės užsienyje. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos išverstas į lietuvių kalbą;
  • esate užsienio šalių studentas ar moksleivis ir mūsų šalyje studijuojate ar lankote mokyklą ne trumpiau nei 6 mėnesius. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos;
  • buvote išvykęs atlikti arba dabar atliekate apibrėžtos trukmės profesinę užduotį užsienyje arba praktiką. Galimi pagrindimo dokumentai: pažymėjimas iš įmonės apie komandiruotę; praktikos sutartis su įmone ar kt.;
  • gyvenate arba dirbate užsienyje, tačiau nuolat sugrįžtate į Lietuvą dėl asmeninių ryšių, pavyzdžiui:

1. Lietuvoje gyvena vyras/žmona ir/arba nepilnamečiai vaikai;
2. artimųjų ligos atveju (globa, slauga ar kt.)
3. Kitos priežastys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Toyota“ pradžiugino išskirtinį automobilių entuziastų ratą – grąžinti 2000GT į gatves dabar bus paprasčiau (2)

„Toyota 2000 GT “ – tai labai gražus sportinis automobilis, gamintas 1967–1970 metais. Juo...

Pirmos kartos „Porsche Boxster“ – kritiškai svarbus vokiečių projektas, prie kurio prisidėjo ir „Toyota“ (2)

Kai automobilių entuziastų diskusijos pasisuka apie pirmosios kartos „ Porsche Boxster “,...

Koks iššūkis laukia „Press rally“, dėl kurio ramiai nemiega dalis lenktynininkų?

Paklausus bet kurio „Press rally“ dalyvio, kas svarbiausia, norint nugalėti, dažnas paminėtų...

Internautus sudomino išskirtinis policijos automobilis: kam pareigūnams reikalingas „Excalibur Phaeton“? (55)

Socialiniuose tinkluose ne vieno internauto dėmesį patraukė Lietuvos policijos „Facebook“...

Elektromobiliais į „Press rally“ atvažiuosiantys ekipažai taupyti kilometrų nežada: spaus, kiek galės

Tarptautinis „Press rally“ renginys bene geriausiai atspindi lietuviškas automobilių rinkos...

Top naujienos

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija (44)

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos...

Nepriklausomi ekspertai įvertino Lietuvos pastangas kovojant su pandemija: lenkia tik kelios šalys pakartoti karantiną būtų didelė klaida? (131)

Lietuviai internete dalinasi džiugia žinia – nepriklausomi ekspertai įvertino Lietuvos pastangas...

Prieš lemtingą sprendimą Nausėda apsilankė Lukiškių aikštės pliaže „neoficialaus vizito“ (105)

„Delfi“ šaltiniai pranešė, kad prezidentas Gitanas Nausėda šiandien lankėsi sostinės...

Lietuva stebi grėsmingas tendencijas dėl koronaviruso plitimo pasaulyje: „antros bangos kilimas yra žaibiškas“ papildyta 14:57 val. (427)

Sveikatos apsaugos ir susisiekimo ministrams pavesta pasiruošti, kokių priemonių būtų imamasi,...

Austrija perspėja gyventojus dėl dar trijų valstybių: nekeliaukite ten Nyderlandai irgi imasi draudimų (16)

Austrijos užsienio reikalų ministras Alexanderis Schallenbergas išleido perspėjimus dėl...

PSO pripažino: randasi įrodymų, kad COVID-19 plinta oru ragina atnaujinti rekomendacijas (82)

Antradienį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino įrodymų, kad naujasis koronavirusas...

Gasoliui jau matuojami „Barcelona“ marškinėliai (8)

Vienas geriausių visų laikų Ispanijos krepšininkų Pau Gasolis yra kaip niekad arti grįžimo į...

Skiriasi sporto komentatorius Linas Kunigėlis ir jo žmona: santuoka byra po 11 metų (81)

Prieš 11 metų susituokę krepšinio komentatorius Linas Kunigėlis ir jo mylimoji Kotryna...

Mirė ilgiausiai pasaulyje išgyvenę Siamo dvyniai (6)

Paskelbta žinia apie ilgiausiai kada nors gyvenusių Siamo dvynių mirtį. Kitados jie pasirodydavo...

Skvernelis vėl prakalbo apie privalomas kaukes: jeigu norime grįžti į kovo situaciją – būkime toliau atsipalaidavę (397)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Vyriausybės posėdyje užsiminė apie galimą tam tikrų...

|Maža didelių žinių kaina