aA
Kiekvienas vairuotojo pažymėjimas turi galiojimo laiką ir jam pasibaigus privaloma pažymėjimą pakeisti nauju. Tačiau užsienyje gyvenantis Lietuvos pilotas nustėro sužinojęs, kokias sąlygas reikia įveikti norinti gauti naują pažymėjimą. „Regitra“ tikina, kad Lietuvoje šios sąlygos niekuo nesiskiria, nuo užsienio šalių, o tam tikri saugikliai privalo būti.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pasipiktino tvarka

Istorija prasidėjo, kai Tomas (vardas pakeistas – DELFI) nusprendė pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, kurio galiojimas artėjo prie pabaigos.

„Pamačiau, kad netrukus baigiasi vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Apsilankius „Regitros“ internetiniame puslapyje sužinojau, kad reikia sveikatos pažymėjimo ir deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje. Aš tai padariau, tačiau nuvažiavus į „Regitros“ padalinį man pareiškė, kad aš per metus Lietuvoje nesu pragyvenęs mažiausiai 185 dienas ir todėl aš negaliu pasikeisti pažymėjimo. Nelabai supratau, kodėl aš būdamas ES šalies pilietis ir norėdamas pasikeisti teises kažkurį laiką turiu pragyventi Lietuvoje?“, - sako Tomas.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© DELFI / Karolina Pansevič

Lietuvos pilietis stebėjosi, kad „Regitrai“ reikalingi duomenys apie šeimos sudėtį.

„Tada man pareiškė, kad aš turiu įrodyti ryšius su Lietuva. Gal aš turiu vaikų Lietuvoje? Gal turiu žmoną Lietuvoje? Nusprendžiau patikrinti, ką tokiu atveju nurodo ES. Pasirodo, kad yra įvairiausių variantų. Tarkime, studentams studijuojantiems užsienyje apskritai nereikia jokios pažymos. Dar vienas dalykas – duomenų apsauga. Kodėl aš savo asmeninius duomenis turiu perduoti „Regitrai“? Ar neužtektų vairavimo kursų baigimo ir sveikatos pažymos? Kaip klausimas apie vaikus ir žmoną susijęs su vairuotojo pažymėjimo keitimu?“, - stebėjosi Tomas.

Galiausiai vyrui pavyko įrodyti ryšius su Lietuva – Tomas yra Lietuvoje registruotos bendrovės savininkas. Tai buvo pakankamas pagrindas įrodyti ryšius su Lietuva.

Pažymėjimą gali keisti ir kitur

„Regitra“ atsakyme DELFI rašo, kad jei pilietis gyvena Europos Sąjungai (ES) ar Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančioje valstybėje, jam pažymėjimas bus keičiamas remiantis ES direktyva dėl vairuotojo pažymėjimų.

„Tai reiškia, jog šalys-narės visiems vairuotojo pažymėjimų savininkams, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra jų teritorijoje, taiko nacionalines vairuotojo pažymėjimų išdavimo nuostatas. Reguliavimas užtikrina, kad, nors vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklės nėra vienodos ES ar EEE mastu, vis tiek laisvo asmenų judėjimo teise besinaudojantys ES ar EEE gyventojai gali gauti vairuotojo pažymėjimą bet kurioje iš šių šalių, kurioje apsigyvena nuolat“, - teigia „Regitros“ atstovė Ingrida Kuorytė.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© Stopkadras

„Regitra“ taip pat atkreipi dėmesį, jog remiantis anksčiau minėta direktyva, Lietuvos piliečiams, gyvenantiems ES ar EEE valstybėse, yra užtikrinamas vairuotojo pažymėjimo gavimas toje šalyje, kurioje gyvena. Be to, kitoje šalyje gautas ar pakeistas vairuotojo pažymėjimas galioja lygiai taip pat kaip ir išduotas Lietuvoje.

“Regitra“: vairuotojo pažymėjimą įgijęs asmuo turi būti pasiekiamas valstybei

„Regitra“ informuoja, kad įprastinės gyvenamosios vietos fiksavimas registre užtikrina, kad vairuotojo pažymėjimą išdavusi šalis garantuoja, jog asmuo valstybei bus pasiekiamas, kai to reikės dėl teisinių santykių (pavyzdžiui, iš sveikatos priežiūros įstaigos gauta informacija, reikšminga teisės vairuoti ribojimui ir pan.). Tačiau, jei pilietis nuolatos gyvena užsienyje, jį bus sunku pasiekti, kaip ir bus sunku administruoti anksčiau minėtas paslaugas. Todėl įvertinus tai, asmenys, kurie nuolatos gyvena kitoje valstybėje, dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo turi kreiptis į toje valstybėje vairuotojo pažymėjimus išduodančią instituciją.

Remiantis ES direktyva, „Regitros“ pagrindinis siekis rūpintis eismo dalyvių saugumu. Būtent iš šio siekio kyla vairuotojo pažymėjimo išdavimo reikalavimai. Vienas jų – išduoti vairuotojo pažymėjimą tik tiems asmenims, kurie nurodo, kad turi įprastą gyvenamąją vietą valstybėje, kurioje prašo išduoti vairuotojo pažymėjimą. Taigi šis reikalavimas apima asmens nuolatinę gyvenamąją vietą.

Emigrantą papiktino vairuotojo pažymėjimo keitimo tvarka
© DELFI / Tomas Vinickas

„Lietuvoje ir kitose ES bei EEE valstybėse vairuotojo pažymėjimą galima užsisakyti tuomet, kai asmens gyvenamoji vieta yra deklaruota būtent toje šalyje ir ten gyvenama bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. „Regitra“ informaciją apie asmenis, kurie Lietuvą, kaip gyvenamą vietą, yra deklaravę ne mažiau kaip 185 dienas, gauna automatiškai iš gyventojų registro. Pagrindus ryšius su Lietuva, vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas ir užsienyje nuolat gyvenantiems žmonėms“, - teigia I. Kuorytė.

Vis dėlto, jei asmens gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba čia gyvenamoji vieta deklaruota mažiau kaip 185 dienas, galimas ir kitas būdas – pasirinktu dokumentu pagrįsti asmeninius ar darbo ryšius su Lietuva. Ryšius su Lietuva „Regitroje“ galima pagrįsti, kai:

  • pradėjote dirbti Lietuvoje. Galimi pagrindimo dokumentai: darbo sutartis; individualios veiklos pažyma; verslo liudijimas; darbo biržos išrašas ar kt.;
  • esate studentas ar moksleivis iš Lietuvos ir šiuo metu mokotės užsienyje. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos išverstas į lietuvių kalbą;
  • esate užsienio šalių studentas ar moksleivis ir mūsų šalyje studijuojate ar lankote mokyklą ne trumpiau nei 6 mėnesius. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos;
  • buvote išvykęs atlikti arba dabar atliekate apibrėžtos trukmės profesinę užduotį užsienyje arba praktiką. Galimi pagrindimo dokumentai: pažymėjimas iš įmonės apie komandiruotę; praktikos sutartis su įmone ar kt.;
  • gyvenate arba dirbate užsienyje, tačiau nuolat sugrįžtate į Lietuvą dėl asmeninių ryšių, pavyzdžiui:

1. Lietuvoje gyvena vyras/žmona ir/arba nepilnamečiai vaikai;
2. artimųjų ligos atveju (globa, slauga ar kt.)
3. Kitos priežastys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

38 tūkst. km iššūkis motociklininkams, kurio maršrute – ir Lietuva

Prieš porą metų startavęs „ Trans Euro Trail “ (TET) projektas – ambicingas bekelės...

Kaip atrodo „Tesla“ variklis ir pavarų sistema, kai elektromobilis nuvažiuoja 1,5 mln. kilometrų (87)

Įprasta, kad žvalgydamiesi naudoto automobilio, ridai kreipiame itin didelį dėmesį. Tačiau „...

Perspėjo važiuojančius pro Panevėžį: teks apsišarvuoti kantrybe (39)

Pastarosiomis dienomis dalis važiuojančiųjų Panevėžio aplinkkeliu ilgam strigo spūstyse....

BMW vairuotojams pabodo neigiami epitetai: važinėjame tvarkingai, nedaužome stotelių (180)

Nuolatos antraštėse dėl įvairių nusižengimų linksniuojami BMW vairuotojai nusprendė, kad...

Putinas Sočyje pavėžėjo Egipto lyderį „Formulės-1“ trasa (14)

Trečiadienio, spalio 17-osios, vakarą Sočyje po pokalbio su Egipto lyderiu Abdelu Fattahu Al-...

Top naujienos

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Naujausi JAV planai Rusiją gali tik suerzinti (204)

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija ketina kitą savaitę pranešti Rusijos lyderiams apie...

Olandijoje namus atradusi plungiškė: nesu iš tų, kurie negali gyventi be Lietuvos (220)

Vos sulaukusi aštuoniolikos iš Plungės kilusi mergina išvyko į Daniją. Drąsus Eglės Budrytės...

8 įpročiai, kurie jus labiausiai sendina (4)

Kaip mirtis ir mokesčiai, senėjimas yra neišvengiamas. Tačiau kartais senstame anksčiau laiko,...

Pasakoja apie protu sunkiai suvokiamas moterų kančias: jie išplėšė mano vaiką iš gimdos (33)

Kaip manoma, šimtai tūkstančių etninių mažumų atstovų Kinijoje yra laikomi vadinamosiose...

Prašmatniame viešbutyje susirinkusios viešnios savo įvaizdžiais pranoko viena kitą

Kaip spindi laimė – tuo pasigėrėti penktadienio vakarą „Pacų“ viešbutyje galėjo...

Kristupas Krivickas užminė mįslę: laukiasi penkto vaiko? (136)

Žinomas prodiuseris, televizijos laidų vedėjas ir visuomenės veikėjas Kristupas Krivickas...

Suttonas gimtadienį atšventė puikiu žaidimu ir „Ryto“ pergale prieš „Šiaulius“ (18)

Šeštadienio pavakarę sostinėje vykusiose „Betsafe- LKL “ rungtynėse šalies vicečempionas...

Kaip elgtis, kad pamačius laukinį žvėrį kelionė nesibaigtų griovyje (12)

Lietuvoje kasmet įvyksta keli tūkstančiai eismo įvykių, kai susikerta automobilių ir laukinių...

Rauginti kopūstai ir silkė kitaip: iš naujo atrado nuo seno lietuvių mėgstamus receptus (14)

Nežinau, kaip jūs, bet raugintais dalykais virtuvėje aš niekada nesižavėjau. Sako, natūralu,...