aA
Sena kaip Žemė tiesa – mašinos gali kur kas daugiau, nei įsivaizduoja vairuotojai. Tačiau ar tikrai jos pajėgia arti?
© V.Ščiavinsko nuotr.

Norint ūkininkauti reikia trijų kertinių dalykų: žemės, žemės ir dar trupučio žemės. Kai jau esi stambus buožė, belieka pasirūpinti tik pora smulkmenų - išsiaiškinti, kur-ką-kaip geriausia auginti, ir įsigyti specializuotos technikos. Tam, žinoma, dar reikia krūvos pinigų. Modernus ir galingas traktorius, galintis tampyti kalną plūgų, kultivatorių, akėčių, sėjamųjų ir panašių civilizacijos stebuklų, kainuoja mažiausiai ketvirtį milijono. Tai, švelniai tariant, daug. Pateisinti šešiaženkles sumas siekiančias investicijas į tokius agregatus galima su sąlyga, jei drauge su jais gaunama šiek tiek daugiau nei paprastas garbės žodis, kad mechanizmai nesubyrės javapjūtės įkarštyje. Tebus mums atleistas neišmanymas, tačiau esam įsitikinę, jog brangus daiktas privalo būti universalus iki kaulų smegenų. Pavyzdžiui, kaip neseniai Lietuvoje debiutavęs „Range Rover Sport". Toks, kuriuo galima lakstyti greitkeliais, taškytis neįsivaizduojamo klampumo bekelėje ir hipnotizuoti senamiesčio gatvelėmis slampinėjančius pižonus.

Taip svaičiodami apie tradicines fantazijas pranokstančias mašinų galimybes atsirėmėme į savo pačių patyrimo ribas. Juk galime tik spėlioti, ar sugebėtų kurį nors „Valtros" ar „John Deere" aparatą jų žaidimo aikštelėje pavaduoti visureigis? Jei taip, tai kokius darbus įmanoma nudirbti? Kiek arklių reikia norint tampyti žemės ūkio padargus ir arti lauką? Nutarę į debesį panašių klausimų atsakyti „TopGear" būdu, netikėtai greitai ir paprastai išsiaiškinom, kas yra kas. Vienas mūsų komandos žmonių skambtelėjo į gimtąją Dzūkiją ir ilgai negražbyliaudamas sutarė dėl nedidelio eksperimento Eičiūnų kaime: 50 arų klonis, neseniai aruodus užpildęs bulvėmis ir kvietrugiais, buvo pasiruošęs iškęsti viską, kas ražienoms gali nutikti po visureigių ratais. Mums teliko užfiksuoti, kiek ko kuris automobilis sugebės čia nuveikti.

Pirmasis į galulaukę stojo kukliausias, silpniausias ir pigiausias modelis visais varančiaisiais ratais, kokį tik galima gauti Marijos žemėje: „Dacia Duster" 1461 cm3 Dci dyzeliniu varikliuku, išsukančiu 110 AG ir 240 Nm. Klausimas, ar jis pajėgs traukti plūgą, į kurį paprastai kinkomas koks nors juodbėris, atrodė antraeilis. Visi nuoširdžiai abejojome, ar purioje dirvoje „Duster" neužstrigs prieš kibdamas į darbus. Tačiau šis mažylis guviai peršoko nedidelį galulaukės griovį ir plūgu versdamas juodžemį nurūko per lauką tokiu greičiu, kad mūsų arimo ekspertas dėdė Pranas Navašinskas galulaukėje braukdamas prakaitą vos gaudė kvapą. Viskas pavyko kuo puikiausiai.

Ar taip pat sklandžiai reikalai klotųsi ir gerokai tvirtesnėje kvietrugių ražienoje? Po trumpo atokvėpio abejonės ir čia buvo išsklaidytos. „Duster" vertė vagą taip, tarsi plūgas visą šio parketinuko gyvenimą būtų buvęs bazinės įrangos sąraše.

Kai analogiškus pratimus atlikome taip pat nekaltai atrodančiu, tačiau galingesniu „Hyundai ix35", vienbalsiai pripažinome, kad tokie iššūkiai net miesto visureigiams tėra tiek pat sudėtingi, kiek Vladui Vitkauskui žygis į Juozapinės viršukalnę. Ką daryti su kur kas didesniais raumenimis apdovanotais ir piktesnėmis padangomis apsiavusiais „Land Rover Defender" bei „Toyota Hilux Arctic Trucks"? Juk visiškai akivaizdu, kad šie aparatai pasirengę kur kas ekstremalesniems išbandymams.

Tada sulaukėme netikėtos pagalbos. Vieškelio pakraštyje stabtelėjęs pasižiūrėti, kokie ciūdai vyksta gretimame lauke, dėdės Prano kaimynas mostelėjo į „Arctic Trucks", kad tokiam žvėriui ir trijų korpusų plūgą tempti būtų vienas juokas. Ši įžvalga pasirodė esanti beveik išganinga, tačiau jau po akimirkos atsidusom, nes tokio padargo prie visureigio pritvirtinti neįmanoma.

„Tai traukit su visu traktoriumi. Galiu tuoj pat privažiuoti", - provokavo sodietis, stengdamasis mūsų ambicijas įvaryti į kampą.

Net nespėjus prasižioti apie ūmai susitvenkusį debesį abejonių, guvusis Eičiūnų ūkininkas nurūko tolyn, o už kelių minučių iš už posūkio išniro mėlynas MTZ-82 su styrančia trijų korpusų uodega... Trauktis nebuvo kur. Sutarėme, kad pirmiausia dzūkų mestą pirštinę pabandys pakelti „Land Rover Defender". Dešimtus gyvenimo metus skaičiuojantis britas su 2498 cm3 darbinio tūrio TDI varikliu atsistojo „Belarus" priešakyje ir atkišo šiam dvigubą trosą. Tada traktoriaus šeimininkas hidrauliniu mechanizmu nuleido plūgus ant žemės ir įjungė laisvąją pavarą. Nežinia tvyrojo vos akimirką - „Defender" sudrebėjo ir, sukeldamas nedidelį pasitenkinimo cunamį, pradėjo versti tris vagas. Žinoma, sakyti, kad toks krūvis jam buvo vieni niekai, būtų buvę nesąžininga. Arimo tempas pradėjo lėtėti, vos baigėsi švelni nuokalnė. Pasiekęs drėgmės persunktą lauko rėžį visureigis pradėjo buksuoti ir galų gale visai sustojo.

Visų akys nukrypo į išdidų kaip Fudzijamos kalnas „Toyotą Hilux Arctic Trucks" su trilitriniu dyzeliniu motoru, generuojančiu 171 AG. Po legendinių žygių į Šiaurės ašigalį šis visureigis visų bekelės mėgėjų garbinamas kaip šventasis, todėl imdamiesi tokios beprotiškos užduoties ant kortos statėme gerokai daugiau nei fotosesijos sėkmę. Jei nepavyktų pranokti silpnesnių mašinų, „Toyotos" atstovybės žmonės neabejotinai labai nusimintų ir avantiūros sumanytojus stipriai (gal net kojomis) išbartų. Ačiū Dievui, viskas susiklostė neįtikimai gerai. Užblokavus diferencialus ir įjungus lėtąją pavarą japoniškas pikapas sugebėjo traktorių su trimis plieno inkarais ne tik tempti per „Defender" pristabdžiusią durpingą lomą, bet ir įveikti nemažą gabalą įkalnės. Bendra masė, kurią pavyko įveikti, - daugiau nei 6 tonos. Ūkininkų akimis, tai gal ir nelabai daug - didieji žemės ūkio monstrai sugeba žongliruoti neįtikimo pločio kultivatoriais ar tampyti du tuzinus tonų sveriančias priekabas. Tačiau nė vienu traktoriumi neįmanoma automagistralėje lenkti varguolių hečbekų. Tas pat pasakytina ir apie dėdės Prano arkliuką Juodį. Nors kasdieniai jo poreikiai apsiriboja glėbiu šieno, avižų desertu ir kibiru švaraus vandens, kaimo žmonės pripažįsta, kad su tokiomis pajėgomis tvarkyti didesnį nei 3 hektarų ūkį būtų neįmanoma. Tad tegyvuoja visureigiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukcione galima įsigyti dvivietį Marilyn Monroe kabrioletą

Juodas kino žvaigždės Marilyn Monroe kabrioletas gali būti parduotas už pusę milijono dolerių...

Kodėl policijos automobiliai naudoja mėlynas ir raudonas šviesas (12)

Policijos automobiliai yra ryškiai paženklinti, kad būtų atpažinti net iš didesnio atstumo....

Kalba apie naują automobilių vagysčių metodą: kauniečio mašiną bandė išvežti kaip „nupirktą“ (46)

Įsivaizduokite situaciją, kai prie jūsų automobilio atvažiuoja „tralas“, o jo vairuotojas...

Kodėl automobiliai negaminami iš nerūdijančio plieno: atsakymas paprastesnis nei galvojate (87)

„ Mazda MX-5 “, „ Alfa Romeo Spyder“, klasikiniai „ Fiat 500 “ bei „Mini“ ir...

Nepatenkinti mokesčiais automobiliams iš Lietuvos, Kijevo protestuotojai sudegino „Land Rover“ (40)

Protestas dėl pernelyg didelių muito mokesčių įsivežant automobilius iš Europos į Ukrainą...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (262)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (24)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (499)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui (10)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (3)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (15)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (24)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (2)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (1)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (21)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...