aA
Vieną ankstyvą gruodžio rytą Kačerginės „Nemuno žiedo“ trasoje palengva pradėję rinktis dalyviai nuostabos ir klausimų kupinais veidais žiūrėjo, kodėl naujojo „Volvo S60“ galiniai ratai keliami ant rėmo su ratukais, „skidpad'u“ vadinamo prietaiso, naudojamo norint imituoti slydimą ledu.
© Organizatorių archyvas

Taip prasidėjo renginys „Sostena ir AutoVikingai už saugų eismą“. Susirinkę dalyviai buvo pakviesti į konferencijų namelį pirmai renginio daliai – teorinei saugaus vairavimo paskaitai, kurią skaitė patyręs ir gerai žinomas ekstremalaus vairavimo instruktorius, žurnalo „Autosportas“ redaktorius, lenktynininkas Artūras Pakėnas.

Instruktorius nešykštėjo šmaikščių pajuokavimų, aiškino apie vairavimo subtilybes, problemas kelyje, saugaus vairavimo sampratą bei ko reikia, norint tapti atsakingu bei geru vairuotoju. Paskaitos metu buvo pateikta informacija apie saugaus vairavimo įgūdžius, pasakojama ir apie įgūdžius, kurie jau yra susiformavę ir įgyti iš savo „mokytojų“ – ne tik iš vairavimo instruktorių, bet taip pat iš artimųjų ar draugų. Šie įgūdžiai dažniausiai nėra teisingai suformuoti ir besikeičianti kelių eismo situacija, vis naujesni automobiliai reikalauja naujų žinių ir naujos patirties. Paskaitos dalyviai sužinojo, jog teisingą vairuotojo elgesį kelyje lemia taip pat ir psichologinis pasiruošimas netikėtoms situacijoms, labai svarbu patekus į kritinę situaciją išsaugoti blaivią galvą ir tiksliai žinoti, kokių veiksmų privalai imtis, kad išvengtum eismo įvykio. Taip pat paminėti ekonomiško ir taupaus vairavimo ypatumai bei vairavimo intensyviame sraute taisyklės.

Atsakęs į gausybę klausytojų klausimų, lektorius perėjo prie automobilio eismo saugos sistemų, jų veikimo principų aptarimo. Daugeliui staigmena tapo žinia, jog ABS (angliškai „anti-block system“ - stabdžių antiblokavimo sistema) anaiptol nesutrumpina automobilio stabdymo kelio, tačiau tik apsaugo nuo automobilio kontrolės praradimo slidžiame kelyje. Aptarus svarbiausias ESP, ABS bei kitų saugos sistemų subtilybes, paskelbta teorinės paskaitos pabaiga ir klausytojai pakviesti įtvirtinti ką tik įgytas žinias bei patikrinti jas praktiškai.

Aikštelėje įrengtoje trasoje renginio dalyvių jau laukė kitas patyręs bei gerai žinomas lenktynininkas – Deividas Jocius. Deividas prisistatė dalyviams ir čia pat pateikė pirmąją staigmeną: jiems patikėtas automobilis – naujasis „Volvo S60“. Šiuo, vienu iš aukščiausius saugumo reitingus turinčiu automobiliu, renginio svečiai sėmėsi vairavimo slidžia danga patirties ir stengėsi įveikti paruoštą slalomo trasą, padarydami kuo mažiau klaidų. Vos įsitaisęs prie vairo kiekvienas išgirdo raginimą prisisegti saugos diržą, išklausė trumpus nurodymus, kaip taisyklingai laikyti vairą bei kaip tinkamai sureguliuoti sėdynę.

Ir štai čia – pajudame! Įsibėgėjimas, pirmas posūkis, spustelėtas stabdis ir „Volvo S60“ galas sukasi aplink! Daugeliui vairuojančių kilo problemų bandant suvaldyti šį galingą automobilį, nes jo galinė ašis papildomo rėmo pagalba neturėjo jokio sukibimo su kelio danga. Tačiau šalia sėdi patyręs lenktynininkas, kuris patarimais nuramina vidinį vairuotojų įkarštį, suteikia keletą praktinių nurodymų, ir žiūrovai, laukiantys savo eilės, išvysta pirmuosius gražius viražus, apvažiuojant trasoje išdėliotus kūgelius. Su kiekvienu ratu vairuotojai įgavo vis daugiau pasitikėjimo savo jėgomis, vis drąsiau ir sudėtingiau stengėsi įveikti kliūtis. Laikas, skirtas važiavimui trasoje, pralekia nepastebimai, nepaisant to, kelios minutės praleistos prie vairo, kartu su lenktynių profesionalu, suteikia tokios patirties, kurios neįmanoma įgyti savarankiškai. Išlipę iš automobilio, dalyviai negalėjo nuslėpti šypsenų veide. Juos pasitiko kupini emocijų kolegos, aktyviai aptariantys kiekvieną sėkmingai įveiktą posūkį ar nuverstą kūgelį.

Renginio dalyvių diskusija, dalinantis įgyta patirtimi, nejučia peraugo į naujojo „Volvo S60“ aptarimą. Išsamiau su naujovėmis ir technologijomis, įdiegtomis šiame „Volvo“ modelyje supažindino „Sostenos“ atstovas Algirdas Binkevičius. Jis papasakojo apie „Volvo“ modeliuose montuojamas „City Safety“, pėsčiųjų aptikimo, susidūrimo įspėjimo, vairuotojo informavimo ir kitas sistemas.

Paskelbus praktinės dalies pabaigą, visų laukė dar vienas išbandymas – pusvalandį trukęs „Volvo“ istorijos ir kelių eismo taisyklių teorijos testas, kuriame buvo sprendžiami klausimai-galvosūkiai, tarp kurių buvo ir rimti, verčiantys gerokai pasukti galvą, ir linksmi, jiems atsakyti teko pasitelkti nuojautą ir erudiciją. Susumavus rezultatus, paaiškėjo testo rezultatai, kurie buvo kiek netikėti net patiems nugalėtojams.

Vėlyva popietė... Iš automobilių aikštelės šalia Kačerginės „Nemuno žiedo“ skirstosi „Volvo“ automobiliai. Juos vairuoja bemaž 40 švediškų automobilių klubo „AutoVikingai“ narių, ir jų kolegos, ką tik įgiję naujos patirties, pramokę ekstremalaus vairavimo pagrindų. Tai, kad ir labai nedidele dalimi, bet vis dėl to prisidės prie bendro eismo saugumo Lietuvos keliuose. Jie – už saugų eismą! O tu?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Patarė turintiems garažus: ar žinote, kaip jį parengti žiemai? (9)

Nesvarbu, ar garaže meistraujate, ar norite apsaugoti įrankius nuo žiemos šalčių, svarbiausia...

Užfiksavo šiurpų įvykį: kas nutinka, kai vairuotojas nespėja išvengti susidūrimo su briedžiu (45)

Norvegas Kjell Nilsenas save gali vadinti tikru laimės kūdikiu. Po susidūrimo su į kelią...

14-metė padarė tai, ko nesugebėjo automobilių gamintojai – sukūrė ypatingą technologiją (26)

Daugybės keliuose įvykstančių avarijų priežastis galima susieti su visiems vairuotojams puikiai...

Į senutį „Peugeot 205“ sumontavo reaktyvinį variklį: rezultatas stulbinantis (17)

Automobiliai, į kuriuos sumontuoti reaktyviniai varikliai, visuomet įdomūs benzingalviams ,...

Palangiškis nustebino visus: už 13 eurų elektromobiliu nuvažiavo į Slovėniją ir atgal (225)

Jau seniai nieko nebestebina itin ekonomiški pigių oro linijų skrydžių pasiūlymai. Tačiau...

Top naujienos

Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne

Daugybė neatsakytų klausimų jau dešimtmetį besitęsiančioje Garliavos istorijoje bei panašiose...

Dėl trečio kėlinio sindromo nuogąstaujantis Jasikevičius renkasi „geriausią prieinamą“ naujoką (21)

Trys pralaimėjimai iš eilės, ir visuose juose Šarūnas Jasikevičius mato vieną bendrą bruožą....

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau (9)

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...

Trečias pralaimėjimas iš eilės: „Žalgirį“ nuskandino taiklūs Calatheso tritaškiai (459)

Kauno „Žalgiris“ (3-6) krenta į duobę – Eurolygoje patyrė trečią pralaimėjimą iš eilės...

Lietuva seka Melanios Trump pramintu keliu: ar pakaks tik vieno skonio cigarečių? DELFI specialiai iš Londono (35)

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlo uždrausti elektroninių cigarečių skystį, kuriame yra...

Šiurpūs liudininkų pasakojimai apie dvaruose klaidžiojančias mirusiųjų sielas: nuo kankinimų iki nelaimingos meilės (5)

Lietuvos dvarininkų gyvenimas XIII-XIX a. apipintas pasakojimais ir paslaptimis. Sklando ne tik...

Tragedija Rusijoje: duobėje su verdančiu vandeniu žuvo du vyrai (143)

Rusijos Penzos mieste lengvasis automobilis įkrito į smegduobę, žuvo du vyrai, pradėtas...

Šiuose namuose jau spėjo pagyventi du garsūs aktoriai: žvilgtelėkite, kaip atrodo (2)

Kultinio serialo „Bręstantis blogis“ žvaigždė Aaron Paul kartu su savo žmona bei kūdikiu...

Po 30 metų trukusios santuokos atsidūrė aklavietėje: žmona panoro mane palikti, bet kaip ją sulaikyti? (41)

Ar pavyks išbristi iš aklavietės, priklauso nuo to, keik jūs abu sugebėsite atleisti, teigia...

Mano, kad atrado seniai ieškotą paslaptingą pasaulį: negi Saulės sistemoje dar yra neatrastų planetų (14)

Devintoji planeta astronomų protus jaudina jau seniai: manoma, kad mūsų Saulės sistemoje...