aA
Elektromobilį perkantys lietuviai gali tikėtis kompensacijos iki 4000 eurų – taip tautiečiai skatinami persėsti prie netaršaus transporto vairo. Tačiau tokią kompensaciją panorusi gauti šeima liko tuščiomis rankomis: savo vardu elektromobilį užregistravęs, o vėliau dokumentuose žmonos pavardę įrašęs, vyras išgirdo, kad tai – antra automobilio registracija ir kompensacija nepriklauso.
Automobilio registracija
Automobilio registracija

Viešųjų ryšių specialistas Mykolas Katkus savo patirtimi bandant gauti kompensaciją už įsigytą elektromobilį pasidalijo savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. Vyras pasakojo, kad elektromobilį įsigijo iš užsienio, Lietuvoje šis nebuvo registruotas, o transporto priemonę pirko lizingo būdu.

„Kreipiausi dėl perregistravimo žmonai, nes, žinia, kol kas vairuoju tik motociklus ir tik filmavimo aikštelėje, ir paprašiau valstybės žadėtos kompensacijos“, – pasakojo jis.

Anot Aurelijos Katkuvienės, M. Katkaus sutuoktinės, registracijos liudijime vyro pavardę į jos pakeisti prireikė dėl paprastos racionalios priežasties: lizingo bendrovė paprašė „Kasko“ draudimo, o draudikams pradėjus skaičiuoti šio kainą paaiškėjo, kad jeigu dokumentuose bus įrašytas vyro vardas, draudimo įmoka bus kelis kartus brangesnė nei tuo atveju, jeigu dokumentuose būtų įrašytas A. Katkuvienės vardas.

Lizingą suteikusi bendrovė nematė jokių kliūčių dėl tokių pasikeitimų dokumentuose – išdavė įgaliojimą. Pirkimo pardavimo sutarties ar kitokių dokumentų neprašė ir šalies transporto registrą valdanti „Regitra“ – tiesiog išdavė naują registracijos liudijimą su A. Katkuvienės vardu jame.

Automobilį nusipirkusi šeima įkliuvo į žabangas: vietoje kompensacijos – špyga
© Asmeninins albumas

Sandorio nebuvo, bet registracija antra?

Visgi kreipusis dėl kompensacijos įsigijus elektromobilį, M. Katkus nemaloniai nustebo. Jam buvo atsakyta, kad tai, jog automobiliui buvo išduotas antras registracijos liudijimas, kuriame buvo įrašyta jau nebe jo, o jo sutuoktinės pavardė, laikomas antrąja automobilio registracija ir kompensacija tokiu atveju nebepriklauso.

A. Katkuvienė „Delfi“ atsiuntė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) prie Aplinkos ministerijos parengtą raštą, kuriame buvo nurodyta, kad šeimai kompensacija nepriklauso, mat jų turimas elektromobilis registruotas dukart.

Atsiųstuose dokumentuose nurodoma, kad kompensacija gali būti skiriama tuomet, kai elektromobilio pirkimo sandoris atitinka šias sąlygas:

  • Pareiškėjas įsigijęs elektromobilį jį įregistruoja savo vardu, o įsigijęs lizingo būdu - tampa elektromobilio valdytoju.
  • Pirmą kartą Lietuvoje registruotas elektromobilis.
  • M1 klasės transporto priemonė.
  • Transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.
  • Naujas elektromobilis, kurio pirmoji registracijos data arba modelio metai, pirmosios registracijos Lietuvoje data ir transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data yra ta pati (sutampa) arba ne ankstesnė nei metinės sąmatos įsigaliojimo data, t.y. 2020 m. kovo 13 d.
  • Naudotas elektromobilis, kurio pirmoji registracijos data arba modelio metai yra ne ankstesnė nei 5 metai iki metinės sąmatos įsigaliojimo datos, o pirmosios registracijos Lietuvoje data ir transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data yra ta pati (sutampa) ir yra ne ankstesnė nei metinės sąmatos įsigaliojimo data, t.y. 2020 m. kovo 13 d.


„Atsižvelgiant į tai, kad transporto priemonės pirmosios registracijos Lietuvoje data ir transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data yra ne ta pati (nesutampa), o tai neatitinka kompensacinei išmokai gauti keliamų reikalavimų, jūs negalite pateikti prašymo kompensacinei išmokai gauti“, – rašoma šeimai skirtame APVA specialistų atsakyme.

„Nei bankui, nei „Regitrai“ veiksmas, kai keitėsi vyro pavardė į mano pavardę dokumentuose, neatrodė kaip antra registracija. Tačiau APVA specialistams kažkodėl atrodo kitaip“, – stebėjosi A. Katkuvienė, pabrėžusi, kad buvo mėginama su APVA specialistais kalbėtis ir ieškoti sprendimo, kadangi situacija – nedažna ir netipinė.

Automobilį nusipirkusi šeima įkliuvo į žabangas: vietoje kompensacijos – špyga
© Asmeninins albumas

Pašnekovės nuomone, natūralu tikėtis, kad susiklosčius tokiai situacijai turėtų būti taikomas protingumo kriterijai, mat elektromobilis nebuvo perparduotas, liko tos pačios šeimos rankose, o dokumentu pasikeitimas – formalus. Visgi į kalbas nesileidžiama.

„Labai paprastas pavyzdys: visur buvo skelbiama, kad stovėjimas elektromobiliui Vilniuje nemokamas, tad nuvažiavau į centrą ir pasistačiau mašiną ten. Grįžusi radau baudą dėl nesumokėtos rinkliavos. Pagalvojau, kad įsivėlė klaida, surinkau visus dokumentus ir nusiunčiau į „Susisiekimo paslaugas“. Gavau atsakymą, iš kurio paaiškėjo, kad elektromobilį turėjau užregistruoti specialiame sąraše, tačiau, rašoma laiške, kadangi visi dokumentai tvarkingi, vadovaujantis protingumo kriterijumi, bauda man anuliuojama. Taigi, vienos valstybinės įstaigos sugeba įvertinti blaiviai, o kitos į situaciją žiūri biurokratiškai“, – apgailestavo pašnekovė.

Tvarką nurodo ministerijos aprašas

Kaip „Delfi“ teigiama atsiųstame APVA specialistų atsakyme raštu, kompensacijos elektromobiliams administruojamos ir išmokamos vadovaujantis Aplinkos ministerijos 2020 m. kovo 31 d. parengtu įsakymu ir patvirtintu Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų fiziniams asmenims elektromobilių įsigijimui skatinimo tvarkos aprašu.

Būtent pastarajame yra įrašyta sąlyga, kad, nesvarbu, perkamas naujas ar naudotas elektromobilis, jo pirmosios registracijos Lietuvoje ir registracijos valdytojo vardu datos turi sutapti ir būti tokios pačios. Kadangi M. Katkus elektromobilį užregistravo savo vardu, o praėjus kelioms dienoms dokumentuose jo pavardė pasikeitė į sutuoktinės pavardę, kompensacijai būtinos sąlygos nebeatitinkamos.

„Minėta sąlyga užtikrinama, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo, kuomet du žmonės tarpusavyje susitaria ir vienas kitam parduoda ar perregistruoja Lietuvoje jau registruotą automobilį ir siekia gauti kompensaciją. Tokiu atveju iki priemonės patvirtinimo visi registruoti automobiliai galėtų būti perrašyti sutuoktiniams ar kitiems artimiems žmonėms, Lietuvoje naujai registruotų elektromobilių skaičius nepadidėtų, priemonės tikslai nebūtų pasiekti ir Klimato kaitos programos lėšos nebūtų panaudotos tikslingai“, – teigiama „Delfi“ skirtame atsakyme.

APVA teigimu, kompensacinės išmokos elektromobiliams įsigyti jau skirtos beveik 200 asmenų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(88 žmonės įvertino)
3.1477

Kviečia išsitraukti seną „Opel“ ir parodyti, kad ne visi jie dar išnyko nuo žemės paviršiaus

Vis dar laikote kaime senelio „ Opel Kadett “, ant kurio galinės sėdynės prabėgo jūsų...

Sieks Lietuvos rekordo – daugiausiai elektromobilių vienoje vietoje (1)

Rugsėjo devinta diena yra paskelbta pasaulinė elektromobilių diena. Tokia diena įvardinta tam, kad...

Kelionė „Bolt“ paspirtuku pasibaigė nelaime: perspėjo saugotis visus, kad nepasikartotų tas pats (36)

Savo situacija socialiniuose tinkluose pasidalinęs „Delfi“ skaitytojas Artūras pasakojo, kad...

Oklahomos policininkų surengtos gaudynės baigėsi dramatiška avarija

Oklahomoje įvykusių gaudynių pabaiga buvo dramatiška – policijos pareigūnų automobiliui...

Patvinus upei kabantis tiltas neišlaikė sunkvežimio (6)

Liudininkui vaizdo įraše pavyko užfiksuoti dramatišką akimirką rytinėje Rusijoje , kai...

Top naujienos

NVSC ir ULAC vis dar neturi vadovų: norinčių už tokius atlyginimus neatsiranda

Nuo kovo 1 dienos, kuomet iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo pareigų buvo...

Stambieji „Panevėžio kelių“ akcininkai švenčia pergalę, o buvęs vadovas papasakojo apie privatų lėktuvą

Ketvirtadienį įvykusiame neeiliniame susirinkime 81,46 proc. „Panevėžio kelių“ akcininkų...

Rūdninkų gyventojas: su mumis ilgai gražiai kalbėjo – ir vėl apgavo (471)

Rūdninkų miestelio gyventojai – pasipiktinę. Jų teigimu, valdžia nesilaiko duoto žodžio...

Žirmūnuose planuojamas naujas daugiabutis sukėlė gyventojus ant kojų: nesupranta, kodėl pasirinkta tokia vieta (55)

Žirmūnų gyventojai šiuo metu išgyvena neramias dienas: žmonės socialiniuose tinkluose dalinasi...

Tokių vaizdų Lietuvoje dar nesate matę: nakties danguje užfiksavo kosmoso šmėkla vadinamą reiškinį (42)

Unikalių gamtos reiškinių medžiotojai „Sky chasers LT“ pasidalijo stulbinančiu laimikiu...

Tyrimas parodė, kaip dvi „AstraZeneca“ dozės veikia kraujo krešulių susidarymo riziką (61)

„ AstraZeneca Plc“ gaminama „ Covid-19 “ vakcina po antrosios dozės nesukelia reto kraujo...

Situacija sparčiai blogėja: visa Lietuva žengė į raudoną COVID–19 zoną (918)

Penktadienio rytą Statistikos departamento pateiktais duomenimis, visa Lietuva pateko į raudoną...

Po pergalės Tokijuje – Zverevo džiaugsmo ašaros: pakeliui į finalą įveiktas Džokovičius (6)

Tokijo žaidynių vyrų vienetų varžybų pusfinalyje kiek netikėtai Vokietijos atstovas Alexanderis...

Martynas Bendikas | D+

Šįkart – tik Rusija ir Š. Korėja: kokios priežastys užkerta kelią Olimpo link ir kodėl skandalingiausiose žaidynėse nebuvo Lietuvos

2020 metų Tokijo olimpinės žaidynės , vykstančios 2021 metų vasarą, įgavo pagreitį....

Palygino atostogų kainas dviejuose lietuvių pamėgtuose kurortuose: savaitė Turkijoje gali kainuoti pigiau nei dvi dienos Palangoje (12)

Atostogos penkių žvaigždučių viešbutyje Antalijos regione Turkijoje dviem šiemet kainuoja...