aA
Nemažai vairuotojų, į raginimus sumažinti greitį sutemus ir būti atidesniais ne tik užmiesčio, bet ir miestų keliuose, numoja ranka. Laukinių žvėrių keliamo pavojaus vairuotojai vis dar neįvertina, o vilnietė Neringa pasidalino istorija, kurioje pabrėžė, kad į eismo saugumą ir laukinių gyvūnų keliamą pavojų nusispjauna ir atsakingos tarnybos.
Automobilio partrenkta lapė
Automobilio partrenkta lapė
© Skaitytojo nuotr.

Socialiniame tinkle „Facebook“ pasipiktinimą išreiškusi vairuotoja pasakojo, jog specialistų pagalbos prireikė tada, kai sekmadienį jau po vidurnakčio Vilniaus Vakariniame aplinkkelyje pastebėjo ant kelio gulintį sužalotą gyvūną.

„Pravažiavus viaduką Pilaitės link pamačiau dvi žibančias akis. Partrenkta lapė – gyva, iš paskutinių jėgų bandė kabintis priekinėmis letenomis kelkraščio link. Perstačiau mašiną priešais ją, kad jos dar kartą niekas nesužalotų ir skambinau į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC). 112 linijos dispečerė nuramino, išsiaiškino tikslią mano vietą ir patikino, kad praneš medžiotojams, kurie atvažiuos jos pasiimti“, – prisiminimais iš sekmadienio nakties dalinosi Neringa.

Pasiūlė pasirūpinti pačiai

Vilnietė pasakojo, jog BPC darbuotoja padėkojo, kad vairuotoja neliko abejinga ir paprašė likti įvykio vietoje bei laukti pagalbos. Po maždaug 5 minučių Neringa sulaukė skambučio iš Aplinkos apsaugos departamento (AAD).

„Budintysis darbuotojas liepė paaiškinti kas nutiko. Atsakiau, kad žvėris sužeistas, kvėpuoja, juda, prikaupęs jėgų tįsia save per asfaltą. Pasimečiau, kai darbuotojas man atšovė: „Na, jeigu jūs tokia geraširdė ir geranoriška, vežkite į veterinariją, aišku, tai kainuos pinigų ir reikės žvėrį globoti“. Sumišusi specialistui priminiau apie jo pareigas ir patikinau, kad lauksiu, kol atvažiuos jo iškviestas medžiotojas, tačiau jis atrėžė, kad pranešti medžiotojams jis negali“, – pokalbį su Aplinkos apsaugos departamento darbuotoju atpasakojo pagalbos laukusi vairuotoja.

Neringa pasakojo, jog AAD darbuotojas paaiškino, jog gyvūną nuo kelio gali bandyti patraukti pati arba tai padarys „Grinda“ darbuotojai, tačiau tik tada, kai žvėris nugaiš. Mergina pasakojo, jog pro šalį važiuojantys automobilių vairuotojai stojo ir siūlė pagalbą, tačiau ši nebuvo tokia, kokios reikėjo iš tiesų.

Briedis Vilniaus kelyje
Briedis Vilniaus kelyje

Bandė patraukti į šalikelę

„Galiausiai sustojo vaikinas su kuriuo nusprendėme patys bandyti lapę patraukti nuo kelio ir paguldyti kelkraštyje. Lapė ėmė bandyti nuo mūsų slinktis toliau. Galiausiai lapės kančios baigėsi, nes vienas važiavęs žioplys jos nepamatė. Galbūt ir mūsų nematė. Girdėjau visus iki vieno trakštelėjimus ir mačiau abejingą vairuotojo žvilgsnį, kai išlipęs iš automobilio pamatė, kad pervažiavo gyvūną. Jis numojo ranka, sėdo atgal į automobilį ir nuvažiavo“, – nemalonią akimirką prisiminė Neringa.

Vilnietė pasakojo, kad po įvykio, anksčiau sustojęs ir šalia buvęs vairuotojas, gyvūną patraukė į šalikelę, mat kelyje gulintis žvėries kūnas galėjo kelti pavojų kitiems vairuotojams.

Skirtingos zonos

Aplinkos apsaugos departamento Administravimo departamento Bendrųjų reikalų ir informacinių technologijų skyriaus vyr. specialistė Ieva Krikštopaitytė paaiškino, kad tai, kas pasirūpins nutrenktu gyvūnų, priklauso nuo vietos, kur jis nutrenktas, ir jo būklės.

I. Krikštopaitytė paaiškino, jog jei laukinis gyvūnas susidūrė su transporto priemone medžioklės plotui priklausančiame kelyje, jo kančias nutraukti kviečiami konkretaus medžioklės ploto naudotojai. Jei laukinis gyvūnas susidūrė su transporto priemone kitur ir yra dar gyvas, tuomet pranešama Gyvūnų globėjų asociacijai, kuri atvykusi turi įvertinti, ar nutraukti gyvūno kančias ar pasirūpinti juo ir išvežti gydymui. Tuo atveju jei laukinis gyvūnas susidūrė su transporto priemone ne medžioklės plote ir yra jau nebegyvas, juo pasirūpinti kviečiami bendrovės UAB „Grinda“ specialistai.

Prie sužeisto žvėries kelyje sustojusi vilnietė kvietėsi pagalbą: vietoj jos sulaukė, kol gyvūną pervažiavo
© Shutterstock

„Tolimesni veiksmai su sužeistu gyvūnu dažniausiai priklauso nuo to, kuri gyvūno kūno dalis buvo kliudyta. Priklausomai nuo sužalojimo, priimamas sprendimas mėginti gydyti arba nutraukti gyvūno kančias. Atkreipiame dėmesį, kad automobiliui partrenkus laukinį gyvūną dažniausiai sužalojimai būna nepagydomi, kadangi dažnai tokio susidūrimo metu gyvūnai patiria stuburo ar galinės kūno dalies sužalojimus, o tokius sužalojimus ypatingai sunku išgydyti ir tikimybė, kad gyvūnas išgyvens ir galės toliau gyventi gamtoje – labai maža“, – paaiškino specialistė.

Rūpinsis, kad situacija nepasikartotų

Susidūrus su laukiniu žvėrimi, jį pasiimti griežtai draudžiama. Tai patvirtino ir AAD specialistė, kuri priminė, kad už tai numatyta administracinė atsakomybė – įspėjimas arba piniginė bauda nuo 30 iki 90 eurų. Specialistė patvirtino, kad šiuo atveju AAD darbuotojas nesiėmė reikiamų veiksmų, todėl įmonė stengsis, kad tokie atvejai ateityje nesikartotų.

„Šiuo konkrečiu atveju gyvūnas su transporto priemone susidūrė ne medžioklės ploto vienete ir, kaip nurodė pranešėja, buvo dar gyvas. Tačiau atsakingas pareigūnas, kaip paaiškėjo, nesikreipė į Gyvūnų globėjų asociaciją. Dėl to AAD atsiprašo ir užtikrina, kad ši situacija bus įvertinta atliekamo tarnybinės veiklos patikrinimo metu. Taip pat užtikriname, kad imsimės visų priemonių, kad ateityje tai nepasikartotų“, – pranešė I. Krikštopaitytė.

Specialistė taip pat priminė, kad transporto priemone partrenkus bet kokį laukinį gyvūną, nepriklausomai nuo jo dydžio ir nuo to, ar jis vis dar gyvas, ar ne, būtina informuoti Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyrių (telefonu 8 5 273 2995) arba pateikti informaciją Bendrajam pagalbos centrui numeriu 112. Tai galima padaryti bet kuriuo paros metu.

„Teikiant informaciją reikia nurodyti kiek įmanoma tikslesnę vietą ir apibūdinti gyvūno būklę. Savo ruožtu, gavęs informaciją AAD Pranešimų priėmimo skyriaus budintis pareigūnas priims sprendimą, ką toliau daryti: kviesti medžiotojus, Gyvūnų globėjų asociaciją ar bendrovės UAB „Grinda“ specialistus“, – sakė specialistė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
3.3704

Pareigūnų įspėjimai vairuotojams – nė motais: ilgojo savaitgalio metu pažeidėjų netrūko

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus 1-ojo poskyrio...

Pareigūnai įspėja: Joninių savaitgalį – griežtesnė vairuotojų kontrolė, daugiausia dėmesio skirs vienam pažeidimui

Artėjant Joninėms ir magiškai Rasų nakčiai, Lietuvos kelių policijos tarnyba neabejoja, kad...

Savivaldybė papasakojo, kiek automobilių Vilniuje jau nutempė

Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos...

Judriausioje Vilniaus gatvėje – mįslinga stebėjimo įranga (5)

Vienoje judriausių Vilniaus gatvių vairuotojai šią savaitę galėjo pastebėti naują stebėjimo...

Daunoravičius po nesėkmingo sandorio: dėl tokios automobilio pardavimo sistemos lieki kvailio vietoje papildyta „Regitros“ komentaru

Pirmadienį turinio kūrėjas ir šonaslydininkas Norbertas Daunoravičius pasidalijo nesėkmingai...

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (8)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė (1)

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: karas pareikalaus milžiniškų investicijų, milijardų, naujų technologijų

Per sprogimus Rusijos Belgorodo mieste netoli sienos su Ukraina, regiono gubernatoriaus duomenimis,...

Įspūdinga Lietuvos kovotojos pergalė: varžovę surietė į ragą vos per 42 sekundes

Las Vegase, JAV, vykusiame mišrių kovos menų ( MMA ) turnyre „UFC 276“ įspūdingą pergalę...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...

Lukašenka ėmėsi karo provokacijų: apkaltino Ukrainą paleidus į Baltarusiją raketas (19)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo...