aA
Vos Klaipėdos pareigūnams pradėjus miesto keliuose dirbti su mobiliaisiais greičio matuokliais, daugelio tiesiog vadinamais „trikojais“, feisbuke netruko susikurti bendruomenė, kurioje įspėjama apie pareigūnų buvimo vietą. Tačiau tai buvo tik pradžia.
Greičio matuoklis
Greičio matuoklis
© Policija

Praėjusią savaitę susibūrę asmenys prieš „trikojus“ pradėjo protesto akciją – apie greičio matuoklius įspėjama savadarbiais įspėjamaisiais plakatais. Tokie veiksmai policijai ne itin patinka.

Protestas prieš „trikojus“

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK) prieš savaitę pranešė, kad nuo šiol pareigūnai greitį matuos keturiais mobiliaisiais greičio matuokliais.

Per keletą dienų buvo užfiksuota daugiau nei 100 greičio viršijimo atvejų. Per valandą buvo fiksuojama 14 pažeidėjų. Vietose, kur buvo leistinas 50 km/val. greitis, kai kurie pažeidėjai važiavo net 100 km/val. greičiu.

Pareigūnai akcentavo, kad apie šiuos mobiliuosius greičio matuoklius ženklai neįspės – lazerinės technologijos automatiškai fiksuoja ir automobilius, ir motociklus. Beje, matuokliai patys suformuoja protokolą, o baudos vairuotojus pasiekia elektroniniu arba paprastu paštu.

Tad vos pareigūnams pradėjus darbuotis su naujais darbo įrankiais, feisbuke buvo sukurta speciali grupė, kurioje nuolatos įspėjama apie vietas, kur su „trikojais“ dirba pareigūnai.

Maža to, atsirado keletas aktyvių piliečių, kurie savadarbiais ženklais įspėja vairuotojus apie būtinybę mažinti greitį: „50. Trikojis“. Savaitgalį vienas bandymų užkliuvo pareigūnams. Kaip teigia vienas protesto akcijos iniciatorių Tomas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), pareigūnai už neleistinoje vietoje paliktą automobilį surašė protokolą ir nubaudė 15 eurų bauda.

Vairuotojai nusprendė kovoti su išslapstytais mobiliaisiais policijos greičio matuokliais
Vairuotojai nusprendė kovoti su išslapstytais mobiliaisiais policijos greičio matuokliais
© Facebook

Tačiau tai entuziastų nesustabdė – atsirado pasiūlymų tokius plakatus kabinti ant dviračių.

„Bandome kasdien užsiimti, kai tik žmonės informuoja, kur yra „trikojai“. Sulaukėme daug teigiamų atsiliepimų, daug žmonių siūlo padovanoti dviračių, kad jų būtų kuo daugiau.

Pareigūnai į mus žiūri piktai. Savaitgalį buvo atvažiavę keli ekipažai, galvojo, kaip prisikabinti. Po ilgo stovėjimo sugalvojo privažiuoti ir užsirašyti mūsų kontaktus, nors manome, kad pareigūnai neturi teisės rinkti tokių duomenų nepadarius nusižengimo“, – „Vakarų ekspresui“ sakė Tomas.

Beje, prieš „trikojus“ akcijas organizuojantys asmenys pasinaudodami platforma „Patreon“ ragina bendraminčius jiems skirti paramą, kad galėtų toliau tęsti vykdomą veiklą. 49 asmenys iki pirmadienio pietų tokiai akcijai spėjo skirti 176 dolerių paramą.

Ragina pagalvoti apie pasekmes

Klaipėdos AVPK Kelių policijos vadas Mindaugas Džermeika tokią piliečių sugalvotą akciją vertina neigiamai. Jis priminė, kad pareigūnai pažeidėjus fiksuoja ne dėl biudžeto papildymo, o dėl saugumo keliuose.

„Vadinasi, šie žmonės remia vairuotojus, kurie, kalbant netiesiogiai, sukelia karą keliuose ir žudo žmones. Mokslininkų grupė aiškiai pasakė, kad didžiausią įtaką žūtims keliuos lemia net ne alkoholis, o greitis.

Galbūt asmenys neįsiklausė į informaciją, kad tokia vairuotojų kontrolė vykdoma ir kitose šalyse. Ypač Lietuvoje situacija dėl greičio nėra itin gera. Tad toks kai kurių piliečių elgesys sukelia abejonių. Suprantame, kad tokie asmenys save pateisina iš pažeidėjų pusės – skuba ir panašiai. Bet tikrovė kaip ir Europoje – nori skubėti, susimokėk už prabangą“, – sakė M. Džermeika.

Jis neslėpė, kad pareigūnai sulaukė neigiamos reakcijos dėl vykdomų greičio mažinimo priemonių mobiliaisiais greičio prietaisais. Pasigirsta replikų, neva pareigūnai nieko neveikia.

„Labai gaila, kad vyksta toks pasipriešinimas. Jeigu kelyje dėl kažkurio vairuotojo greičio viršijimo žūtų besipriešinančio asmens vaikas? Tikriausiai pirmiausia paklaustų, kur buvo policija? Kodėl nematavo greičio?

Pasipriešinimas vyksta tol, kol susiduriama su realia situacija. Tokiems žmonėms palinkėsime nekariauti prieš teisėtvarką ar prieš tai, kad norime išsaugoti jų pačių sveikatą ir gyvybę.

Susidaro įspūdis, kad susivienijama tam, jog tų žūčių ar susižalojimų kelyje būtų kuo daugiau“, – teigė Klaipėdos AVPK Kelių policijos viršininkas.

Ar tokios akcijos legalios? Pasak M. Džermeikos, tam tikru atveju tokie veiksmai gali būti traktuojami kaip neteisėti. Kaune jau pasitaikė atvejis, kai greičio matuoklis buvo sąmoningai užstotas transporto priemonės.

„Tokiems matuokliams ženklų nereikia. Jie priskiriami prie nestacionarių greičio matuoklių. Tokie yra ir rankiniai greičio matuokliai. Jis yra sertifikuotas, patvirtintas Policijos departamento.

Pažeidėjus fiksuojame ne tam, kad pasipinigautume, o tam, kad keistume vairuotojų supratimą. Reikia vadovautis Kelių eismo taisyklėse nustatytu greičiu. Pasakysiu hipotetiškai – jeigu visi vairuotojai laikytųsi leistino greičio, keliuose įskaitinių eismo įvykių sumažėtų apie 90 procentų“, – tikino M. Džermeika.

Ruošiasi vasarai

Artėjančią vasarą mobilieji greičio matuokliai nemalonia staigmena taps ir greitį mėgstantiems motociklininkams. Pasak M. Džermeikos, anksčiau pareigūnams nubausti motociklų vairuotojus buvo sunku. Šįkart problemą išspręs „trikojai“, pažeidėjus fiksuojantys iš abiejų pusių.

„Savaitgalį su „trikojais“ greitį matavome nakties metu. Naktį transporto priemonių mažiau, užfiksavome tik keletą pažeidėjų. Tokią praktiką naudosime vis dažniau. Artėja vasara, o tuo metu netrūksta ir greičio, ir nelaimių. Sulaukiame Taikos prospekto gyventojų priekaištų. Dabar turime reikiamas darbo priemones, galėsime fiksuoti ir greitį viršijančius motociklininkus“, – sakė M. Džermeika.

Jis priminė, kad greitu metu pradės veikti automatizuotas protokolų surašymo procesas – pareigūnui nebereikės fiziškai nagrinėti kiekvienos nuotraukos.

„Anksčiau vieną pažeidimą sutvarkydavome per mėnesį ar mažiau, o dabar žmogus baudos sulauks galbūt jau kitą dieną. Procesas bus gana greitas“, – teigė Klaipėdos AVPK Kelių policijos vadas M. Džermeika.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
3.3784

Daunoravičius po nesėkmingo sandorio: dėl tokios automobilio pardavimo sistemos lieki kvailio vietoje papildyta „Regitros“ komentaru

Pirmadienį turinio kūrėjas ir šonaslydininkas Norbertas Daunoravičius pasidalijo nesėkmingai...

Komisaras apie elektrinius paspirtukus: važiuojame „belekaip“ (3)

Gegužę Seimui pradėjus svarstyti siūlymus, kaip reikėtų reguliuoti elektrinių paspirtukų ir...

Delfi PliusKarolis Birgilas

Prie naujo vidutinio greičio matuoklio teks prisiminti vieną taisyklę, kitaip tapsite kliūtimi kelyje (1)

Į „Delfi“ redakciją kreipėsi vairuotojas, kuris susidūrė su painia situacija, kai nežinojo,...

Policija paskelbė, kas laukia vairuotojų gegužę: ypatingo dėmesio sulauks net dviratininkai (1)

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, kartu vykdydami ir eismo dalyvių elgesio kelyje...

Lenkijoje siaučia sumanūs vagys: su „Game Boy“ automobilį atrakina ir užveda akimirksniu

Atsipalaidavęs vyrukas prieina prie automobilio ir paspaudžia ant durelių esantį atrakinimo...

Top naujienos

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos (1)

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Karas Ukrainoje. „New York Times“: JAV Ukrainai siųs mobiliąsias ilgojo nuotolio raketų paleidimo sistemas Gubernatorius: Ukrainos Luhansko regione yra 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Delfi PliusEdita Rouge

Egzotiškas interjeras namuose? Neprašausite, jei paisysite esminių taisyklių

Kalbant apie interjero dizainą, žmonės turi skirtingus skonius. Vieni renkasi minimalistinį...

„Baltic Pride“ organizatoriai laukia 10 tūkst. dalyvių, tikisi išvengti provokacijų

Po savaitės Vilniuje vyksiančių „Baltic Pride“ eitynių organizatoriai tiksi sulaukti 10...

Delfi Plius Lauryna Vireliūnaitė

Grozevas įvardijo, koks žmogus galėtų ateiti po Putino: tai būtų pats baisiausias variantas (10)

Tarptautinės grupės „ Bellingcat “ vyriausiasis tyrėjas Christo Grozevas teigia, kad...

Po melagingų pranešimų apie princo Williamo ir Kate Middleton skyrybas – kūno kalbos ekspertės įžvalgos: matyti įtampa

Britų karališkosios šeimos gyvenime dramų netrūksta, tačiau pastaroji savaitė jai atnešė dar...

Delfi Plius„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai. Svečiuose – Gabrielė Malinauskaitė

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Baisiausių dirvos kenkėjų trejetukas: šie būdai padės su jais atsisveikinti visiems laikams

Savo auginamas daržoves galite puoselėti iki begalybės, tačiau jei dirvoje yra juos mėgstančių...