aA
Seimo Ekonomikos komitetas posėdyje aptarė atvejus, kai už greičio viršijimą Riešės, o taip pat ir kitų Lietuvos vietovių, kur dar praėjusių metų gale buvo įrengti nauji stacionarūs greičio matuokliai, gyventojus užplūdo protokolai. Anot Seimo narių praktiką, kai matuokliai paleidžiami veikti, o tik tada pasirašomos sutartys, leidžiančios jų sukauptus duomenis perduoti apdoroti sistemoms, formuojančioms administracinio teisės nusižengimo protokolus, yra ydinga ir neteisinga.
„Įsisiautėję“ greičio matuokliai sudomino Seimo narius: reikėjo pasirašyti sutartį, o tada paleisti veikti
© DELFI / Domantas Pipas

„Kai buvo kuriamas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas, daug dėmesio buvo skiriama nusižengimų prevencijai. Bet pastaruoju metu dėl jos iškyla klausimų, nes greičio matuokliai tapo lyg baudų skaitytuvai. Taip griaunamas ir įstatymo prestižas“, – pastebėjo Kazys Starkevičius, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas.

Jam pritarė ir Seimo narys Gintautas Paluckas, pastebėjęs, kad susiklosčiusi situacija keista: žmonės gyveno, važinėjo ir vėliau per trumpą laiką gavo dešimtis protokolų.

„Jeigu tu gauni pažeidimų krūvą po pusės metų, tai tampi recidyvistu. Ir kyla baisus neteisybės jausmas“, – akcentavo jis, pastebėjęs, kad pagrįstai kyla klausimų, kaip greičio matuokliai buvo paleisti veikti prieš tai neužtikrinus jų informacinės sąsajos su Administracinių nusižengimų registru (ANR).

Anot jo, susiklosčius tokiai padėčiai kyla klausimas, ar galėjo būti pradėtas naudoti matuoklis, jeigu sistemos funkcionalumas neužtikrintas.

„Funkcionalumas nėra tik nufotografuoti ir pasidėti į atmintį. Pilnas veikimas yra perduoti į ANR, kur būtų suformuotas protokolas ir atsiųsta bauda. Sistema turi veikti ir žmonės, mano galva, yra pelnytai pasipiktinę“, – akcentavo jis.

Paleido veikti, bet sutarties neturėjo

Remigijus Lipkevičius, Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD), kuri praėjusiais metais visoje Lietuvoje įrengė 70 naujų greičio matuoklių, direktorius pasakojo, kad dar pernai įvyko viešieji pirkimai ir buvo pasirašytos sutartys su rangovais, kurie įsipareigojo įrengti matuoklius skirtingose vietose.

Įrengus matuoklius jie buvo testuojami, atliekama jų metrologinė patikra, tuomet, pastačius įspėjamuosius ženklus, matuokliai buvo paleisti dirbti.

„Apie tai visuomenę informavo tiek LAKD, tiek žiniasklaida. Pirmosios žinutės apie tai pasirodė dar pernai lapkritį-gruodį. Tie matuokliai fiksavo ne tik pažeidimus dėl greičio, bet ir dėl techninės apžiūros ir draudimo“, – aiškino R. Lipkevičius.

Matuokliams jau veikiant, LAKD derino sutarties su Informatikos ir ryšių departamento (IRD), kuriems turėjo būti pateikiami matuoklių sukaupiami duomenys, klausimus. Šis procesas, anot direktoriaus, truko iki 2021-ųjų vasario, o kovo 2 d. buvo pasirašyta sutartis ir visi pagal visus užfiksuotus pažeidimus išrašyti protokolai.

Jam antrino LAKD Išmaniųjų transporto sistemų ir kelių apmokestinimo departamento vadovas Darius Ražinskas, pabrėžęs, kad matuoklio, kaip matavimo priemonės, užfiksuoti duomenys teisingais laikomi po metrologinės patikros.

„Neįmanoma visoje Lietuvoje matuoklių įrengti vienu metu, o sutartys su IRD sudaromos grupei matuoklių, ne kiekvienam atskirai. Ir todėl pasirašyti sutartis įmanoma tik tada, kai baigiamas įrenginėti paskutinis matuoklis. O dabar duomenys tikrai plaukia nesustodami, sukurtos visos sąsajos“, – kalbėjo žinovas.

Turėtų veikti kaip „trikojai“

Visgi esama situacija suerzino Seimo narį Joną Pinskų. Šis stebėjosi, kaip buvo galima sumontuoti greičio matuoklius, pradėti kaupti duomenis, o sutartis pasirašyti vėliau.

„Tai kokią teisę turėjote pasirašę sutartis išsiųsti visus tuos duomenis? Suprantu, jeigu nuo sutarties pasirašymo tie duomenys būtų kaupiami“, – stebėjosi J. Pinskus.

Anot jo, stacionarūs greičio matuokliai turėtų veikti analogiškai, kaip veikia ir policijos naudojami mobilieji greičio matuokliai, vadinami „trikojais“.

„O ne taip, kad susikaupei ir po to ateina po 80 protokolų“, – replikavo Seimo narys.

Sujudimas nepadėjo – fotografuoja toliau

Vytautas Grašys, Lietuvos Kelių policijos tarnybos vadovas, pabrėžė, kad policija dėl tokios protokolų gausos kalta nesijaučia, mat, kaip bebūtų, kalba eina apie Kelių eismo taisyklių pažeidimus, kurių tokioje vietoje, kaip Riešės gyvenvietė, gausu.

Be to, pabrėžė Kelių policijos vadas, visos eismo saugumo priemonės atsirado bendruomenės iniciatyva.

Jis skaičiavo, kad nuo tada, kai spalio pabaigoje greičio matuoklis ėmė veikti, 19 tūkst. vairuotojų pro jį važiavo leistiną 30 km/val greitį viršydami iki 20 km/val. Dar 3300 toje vietoje leistiną greitį viršijo iki 30 km/val. 286 vairuotojai pro ten lėkė važiuodami iki 40 km/val. greičiau nei buvo galima, be to, atsirado ir 19 tokių, kurie greitį viršijo 51 km/val. ir daugiau. Už tokį pažeidimą net patyrę, dvejus metus stažo turintys, vairuotojai netenka teisės vairuoti.

Suklusti važiuojančių pro Riešės matuoklį neprivertė nė žiniasklaidos dėmesys.

„Tikrai dėl to matuoklio skambėjo visa žiniasklaida, bet net ir po paviešinimo jis užfiksavo dar 455 atvejus, kai buvo viršytas leistinas greitis“, – komentavo V. Grašys.

Kalbėdamas apie protokolų, tekusių vairuotojams, skaičius, jis paminėjo, kad policijos duomenimis daugiausiai vienas žmogus gavo 82 administracinio teisės pažeidimo protokolus.

Sutartis rengia iš anksto

Seimo nariams pastebėjus, kad tvarka turėtų būti keičiama ir matuokliai turėtų būti pradėti naudoti tik tada, kai pasirašomos sutartys su IRD dėl duomenų perdavimo, R. Lipkevičius pabrėžė, kad kalbant apie naujus projektus, situacija pasikartoti neturėtų.

„Mes turime dabar pasirašę prieš paleisdami naujus matuoklius, nes numatyta vidutinio greičio matuoklių plėtra. Tad klausimų dėl duomenų perdavimo į IRD nebus“, – žadėjo jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(66 žmonės įvertino)
2.4394

Policijos atstovai pranešė, kur ilgojo savaitgalio metu vairuotojai sutiks daugiausia pareigūnų (1)

Artėjant vasariškai Žolinių šventei, Lietuvos kelių policijos tarnyba įspėja, kad ilgąjį...

Prieš ilgąjį savaitgalį – pareigūnų įspėjimas vairuotojams: dėl kasmet besikartojančių klaidų laukia griežtesnė kontrolė

Kol dauguma lietuvių jau kurpia planus, ką veiks ilgąjį Žolinių savaitgalį, Lietuvos kelių...

Pareigūnai papasakojo, už ką dažniausiai lietuviai netenka teisės vairuoti: tokių kasmet – dešimtys tūkstančių (1)

Saugaus eismo ekspertai ir pareigūnai dažnai primena, kad vairuotojai turėtų vairuoti saugiai...

Pareigūnai pranešė, kokiems vairuotojų pažeidimams rugpjūtį skirs daugiausia dėmesio (3)

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad rugpjūčio mėnesį šalies keliuose policijos...

Vilniečiai sunerimo dėl naujo greičio matuoklio mieste: ką jis fiksuoja ir kada pradės bausti pažeidėjus?

Keliuose it grybai dygstantys greičio matuokliai vairuotojų jau nebestebina, tačiau neįprastos...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (2)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Pareigūnai piktinasi permainomis: policija jau ir taip nutolo nuo žmonių

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovybė piktinasi...

Žudiku pramintas ežeras Rusijoje: mirtis gresia šiame paplūdimyje praleidus vos valandą

Įsivaizduodami ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje turbūt tikitės įspūdingo...

Isteriją Rusijoje sukėlęs Estijos sprendimas drebina ir Europą: ar pavyks susitarti? (1)

Europoje prasidėjo diskusija dėl galimybės nutraukti rusams Šengeno vizų išdavimą. Vokietijos...

Zacharova atvirai grasina Baltijos šalims: gali pasikartoti Ukrainos istorija (25)

Rusijos užsienio reikalų ministerija Baltijos šalis savo pareiškime pavadino neofašistinėmis...

„Karklėje“ kaitinanti oro temperatūra verčia nusimesti drabužius: lankytojai demonstruoja apnuogintą kūną

Penktadienį prasidėjo didžiausias pajūrio renginys – muzikos ir pramogų festivalis „...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba skelbia apie svarbų Ukrainos pajėgų laimėjimą: Rusija prarado tiekimo kelius ties Chersonu Toliau apšaudoma Zaporižės atominė elektrinė

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Spūstys A1 kelyje nesibaigia: prie Klaipėdos susidūrė 3 automobiliai, vienas atsidūrė griovyje

Šeštadienį avarijų maratonas A1 kelyje nesibaigia. Pranešama, kad spūstys susidarė dėl...

Technikos gedimas Europos pirmenybėse pasmerkė favoritą visiškai vienatvei

Likimas penktadienį patikrino Yohanno Ndoye Brouardo nervus. 21-erių prancūzas buvo priverstas...