aA
Nors dar tik pirmas mėnuo, kai Lietuvoje pasikeitė transporto įregistravimo tvarka, lietuvių pinigai jau išteka pas mūsų kaimynus latvius.
© Shutterstock nuotr.

Nuo šių metų liepos 1 dienos „Regitroje“ registruojamos tik tos transporto priemonės, kurios turi galiojančią privalomąją techninę apžiūrą, būtina sąlyga, kad jų valdytojai būtų apsidraudę transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu ir atlikę privalomas muitinės procedūras.

O tai, anot vienos naudotų automobilių gabenimu ir pardavimu užsiimančios Šiaulių įmonės vadovo Gintaro, kelia daug nepatogumų: už kiekvieną automobilį tenka mokėti kelis šimtus litų bei kelias savaites laukti Techninės apžiūros centro ekspertizės. Todėl lietuviai įsigudrino vilkikais atvežtus iš įvairių šalių automobilius pirmiausia užregistruoti pas brolius latvius, o jau po to atlikti minimalias perregistravimo procedūras Lietuvoje.

Permainos vilkikų vairuotojus varo į neviltį

„Anksčiau buvo nesunku registruoti automobilius, nes nuėjus į „Regitrą“ reikėdavo pateikti visus dokumentus muitinei. Ir nors iš Šveicarijos importuojamų automobilių įregistravimo tvarka kiek skiriasi nuo įprastos, bet sunkumų nebūdavo. O dabar specialiai vilkinama ir reikalaujama pinigų – mokame net už tai, kad greičiau prieitume vietą, be to, kiekvieno automobilio ekspertizė kainuoja iki 350 litų. Jei vienas krovininis vilkikas parveža 9 automobilius, tai tik reikia paskaičiuoti, kiek papildomai kainuoja kiekvieno jų priregistravimas pagal naują tvarką“, - sako šiaulietis Gintaras.

Anot jo, Techninių apžiūrų centre ekspertizė rečiau atliekama vokiečių gamybos automobiliams, tačiau kitiems visada randama trūkumų.

Šiuo metu ekspertizės gali prireikti net tada, jei automobilio dokumentuose nėra nurodytas automobilio svoris ar kuro rūšis, nors ir automobilyje šie duomenys pažymėti. Automobiliai sveriami su pilnu kuro baku, tiriama, koks kuras tam automobiliui tinkamas.

„Gana dažnai prancūziškų automobilių dokumentuose pasigendama, kiek sveria automobilis. Nors atidarius variklio dangtį kiekvienas gali pamatyti jo tikslų svorį. Tik dabar kažkodėl nebesivadovaujama šiuo ženklinimu. Suprantama kodėl – kiekviena papildoma ekspertizė kainuoja. O jei žmogus sau perka automobilį – tada jo priregistravimas užtrunka mėnesį. Vien pas techninių apžiūrų ekspertą reikia laukti kelias savaites“, - teigia Gintaras.

Tokios permainos verslininkus varo į neviltį, nes atvežtų į Lietuvą automobilių ilgai negalima parduoti.

Latvijoje sutinkama išskėstomis rankomis

„Šiuo metu sustojo verslas, o ir pirkėjai piktinasi, manydami, kad vilkinamas laikas, nes kažkas nori apgauti. Turėjome situaciją, kai visus reikalingus automobilių iš Šveicarijos deklaracijos dokumentus ruošėme Vokietijoje. Tačiau LietuvosRegitra“ ir muitinė kažkodėl šių deklaracijų negeba perskaityti vokiečių kalba. Buvo paprašyta išversti – tą ir padarėme. Negana to, ir vertimas netenkino. Jau laukiame dvi savaites, o mūsų paklausimas keliauja per visą Lietuvą. Supykę ant tokios tvarkos nuvykome į Latviją, kur mus pasitiko išskėstomis rankomis: kad automobilis turėtų latvišką pasą, registruojant tereikia sumokėti 75 litus. Lietuvoje ši procedūra kainuodavo 130 litų. O dar šiuo metu Lietuvoje iš Šveicarijos atkeliavusių automobilių visai neregistruoja. Tikras absurdas. Latvijoje viskas paprasčiau ir mokesčiai mažesni“, - pasipiktinęs kalba Gintaras.

Taip pasielgiančių lietuvių yra ir daugiau, nes pasak Gintaro, mūsų įstatymai keičiami neapgalvotai. Keisčiausia tai, kad Latvijoje priregistruoti automobiliai Lietuvoje jau neužkliūna, nors tik ką parvežti jie buvo netinkami registruoti.

„Mūsų verslininkai persikelia į Latviją ir mes ketiname artimiausiu metu įkurti įmonę ten, kur palankesnės sąlygos verslui“, - sako Gintaras.

Muitinės problemos

Klaipėdos teritorinės muitinės Šiaulių 1-os kategorijos krovinių posto viršininko pavaduotojas Vytautas Žarkauskas sako, kad skundų dar nesulaukė, bet darbo padaugėjo.

„Regitra“ pas mus atsiunčia automobilių savininkus sumokėti muitą ir problemų jokių nekyla. Tie, kurie buvo anksčiau atsigabenę automobilius ir juos pardavė kitiems asmenims, gauna iškvietimus ir turi eiti į muitinės tarifų skyrius įrodinėti, kas turi padaryti importą“, - aiškina specialistas.

Pasak V. Žarkausko, blogiausia tai, kad Europoje nėra vieningos importo sistemos.

„Jei automobilis buvo importuotas ne Lietuvoje, būtina tai įrodyti galiojančiais dokumentais. Šiuo metu iš užsienio negalime nei gauti duomenų ir nei jiems teikti pažymų. Todėl atvežtus iš Šveicarijos automobilius nukreipiame į Muitinės departamentą, kur bus rengiamas išaiškinamasis raštas. Kiek žinau, Lietuva neturi sutarčių, kad galėtų gauti kitų šalių valstybinių mokesčių inspekcijų pažymas, jog sumokėtas muitas už automobilį. Dėl šios informacijos patys žmonės turėtų kreiptis. Primename ir tai, kad ne visi dokumentai, kuriuos atsineša gyventojai, gali būti priimti už gryną pinigą – dokumentus reikia patikrinti“, - teigia V. Žarkauskas.

Problemos tvarkant dokumentus, anot V. Žarkausko, atsiranda, kai dirba pavieniai asmenys, nes verslininkai be įrodančių dokumentų automobilių dažniausiai neperka. Pastaruoju metu pasitaiko
atvejų, kai nusiperkamas automobilis Šveicarijoje ir ten tariamai sumokamas muitas, o atvykus į Lietuvą bandoma įrodyti, kad dokumentai galiojantys.

Anksčiau „Regitra“ nekontroliuodavo automobilių, ar jie turi importo dokumentus juos registruojant. Todėl atsivežę iš Norvegijos ar Šveicarijos automobilius, kuriuos pardavė nesumokėjus muito, dabar nežino, ką daryti. Atsirado prievolė susimokėti, tačiau normalu, nes skolingi valstybei negalime būti.

„Muitinti reikia tik tuos automobilius, kurie buvo pirkti trečiose šalyse. Jei juos perka Europoje, tokių problemų nebūna“, - teigia V. Žarkauskas.

Techninių apžiūrų centre – darbymetis

Nuo liepos 1 dienos visiems automobiliams būtina atlikti techninę apžiūrą, todėl šiuo metu Šiaulių techninių apžiūrų centre – klientų apgultis.

„Iš pradžių nebuvome įpratę dirbti su kitų Europos šalių dokumentais, nes dabar techninė apžiūra atliekama be išimties visiems automobiliams, kurie tik ką atvežti į Lietuvą. Svarbiausia, kad automobilis turėtų visus reikalingus duomenis, užfiksuotus dokumentuose, ir atitiktų direktyvas. Jei duomenų trūksta „Regitrai“, tuomet automobilis siunčiamas ekspertizei. Dažniausiai jau Techniniame apžiūros centre nustačius trūkstamus duomenis skiriame ekspertizę“, - aiškina Šiaulių techninių apžiūrų centro direktorius Vaidotas Vaišvila.

Kiekviena ekspertizės paslauga apmokestinama. Pasak V. Vaišvilos, nesudėtinga ekspertizė kainuoja apie 140 Lt. Jei dokumentai tikrinami Vilniuje, Transporto inspekcijoje, suma gali siekti ir 300 litų.

Beveik 90 procentų ekspertizių taip vyksta be jokių sunkumų. Tik pusei tikrinamų automobilių prireikia ekspertizės. Tačiau pasitaiko ir kuriozinių atvejų, kai reikia sverti automobilį ir nustatyti jo faktinę masę.

„Kol kas yra eilės, tačiau manau, kad įsivažiuosime į darbo ritmą ir vėliau sunkumų nekils. O perkantiems automobilius gyventojams patarčiau visų pirma apžiūrėti automobilio kėbulo numerį, ar jis atitinka dokumentuose esančius numerius, nes pasitaiko, kai perkantys net nepasitikrina kėbulo numerių, o paklausus, kodėl to nepadarė, trauko pečiais ir sako, kad net nežino, kur jo ieškoti.

Yra pasitaikę, kad „Regitroje“ visai neregistravo automobilio, nes jis buvo nurašytas Belgijoje. Kadangi duomenys matomi duomenų bazėje, kenčia pirkėjas. Tada Techninių apžiūrų centras grąžino pinigus už paslaugas, kurių iš esmės tam automobiliui net nereikėjo“, - pasakoja V. Vaišvila.

Šiaulių naujienos
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Seimas nesusitarė: hibridams ir elektromobiliams PVM lengvatos nebus (14)

Ekologiškam transportui pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvata nebus nustatyta.

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (399)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Patikrino „Lietuvos metų automobilio“ greičiausius – iki 100 km/val. per mažiau nei 5 sekundes (2)

„Lietuvos metų automobilio 2019“ rinkimai vienu aspektu skiriasi nuo visų ankstesniųjų. Tai...

„Nissan“ siekia atstatydinti valdybos pirmininką – įtaria savo reikmėms švaisčius bendrovės turtą

„ Nissan “ rengiasi atleisti valdybos pirmininką Carlosą Ghosną už tai, kad šis, kaip...

Parodė, kaip bando naują „Porsche 911“: kyla į kalnus, traukia į Šiaurę, „kepa“ Mirties slėnyje (5)

Kitų metų pradžioje pasirodysiantis „ Porsche 911 “ – ne šiaip sau vadinamas „Porsche“...

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (570)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (8)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (227)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (5)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (237)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (36)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi (6)

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (399)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (21)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...