Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) leidus klijuoti stiklų tamsinimo plėveles ant priekinių šoninių automobilio langų, privatumą vertinantys vairuotojai suskubo naudotis šia galimybe. Tačiau ne visi atkreipė dėmesį, kad LVAT sprendimas vis tiek neleidžia stiklų tamsinti aklinai.
© "Lietuvos žinios"

Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas LŽ patvirtino, kad nuo šiol policijos pareigūnai atsižvelgs į LVAT nutarimą ir nebebaus vairuotojų už tamsinančia plėvele apklijuotus stiklus. Tačiau jis akcentavo, kad stiklų nebus galima tamsinti bet kiek, automobilių savininkai turės laikytis Lietuvoje galiojančių patvirtintų naudojamų transporto priemonių techninių reikalavimų.

Stiklai netamsės

Techniniuose reikalavimuose nurodyta, kad automobilių stiklų, patenkančių į priekinį vairuotojo matomumo lauką, šviesos laidumas negali būti mažesnis nei 75 proc. priekinio stiklo ir 70 proc. priekinių šoninių stiklų. Todėl keliuose negalės pasirodyti automobiliai tamsesniais priekiniais šoniniais langais nei anksčiau, tiesiog nuo šiol plėvelės yra pripažįstamos kaip dar viena teisėta priemonė mašinų stiklams tamsinti.

D.Šalomskas sutiko, jog dalis vairuotojų gali neteisingai suprasti teismo nutarimą. "Skaitant spaudą taip ir atrodo, kad stiklus galima tamsinti kiek nori. Tenka pripažinti, kad bus supratusių, jog dabar galima daryti bet ką, - teigė pašnekovas. - Iš tikrųjų teismas nepasakė, kokio tamsumo plėvelė, buvo tik išaiškinta, kad galima plėvelę naudoti."

Prieš paskelbiant LVAT nutarimą, ant priekinių šoninių automobilio langų apskritai buvo draudžiama klijuoti plėvelę, net ir visiškai permatomą. Vienintelis teisėtas būdas turėti automobilį visais tamsintais langais buvo įsigyti gamykloje chemiškai tonuotus stiklus, sulaikančius ne daugiau nei 30 proc. šviesos.

D.Šalomskas atkreipė dėmesį, kad už per tamsius langus bus baudžiami ir užsienio svečiai, atvykę kitoje šalyje registruotais automobiliais, net jei svetur leidžiama labiau užtamsinti stiklus. "Kol kas neturime universalių Kelių eismo taisyklių visoje Europos Sąjungoje (ES), todėl mūsų šalyje užsieniečiai yra tokie patys vairuotojai, kaip ir mes, jiems galioja tos pačios taisyklės", - komentavo jis.

Teismo sprendimas

Painiava kilo, kai praėjusių metų pabaigoje LVAT paskelbė, kad draudimas tamsinti automobilių langus plėvele prieštarauja ES teisei, nes riboja laisvo prekių judėjimo principą.

Teismas byloje patenkino apeliacinį skundą, kuriuo vairuotojas prašė panaikinti administracinę nuobaudą, skirtą už motorinės transporto priemonės priekinių šoninių langų stiklų tamsinimą šviesos laidumą mažinančia plėvele. LVAT priimtame nutarime nurodyta, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo negali būti laikomas pažeidusiu Lietuvoje taikomus naudojamų kelių transporto priemonių techninius reikalavimus ir juose įtvirtintą draudimą papildomai apdoroti bet kokia plėvele automobilių stiklus, nes šis draudimas prieštaravo Europos Bendrijos steigimo sutarčiai.

Pasak LVAT, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vairuotos transporto priemonės priekinių šoninių langų šviesos laidumas nagrinėjamoje individualioje byloje nustatinėjamas nebuvo, taigi nenustatyta, ar ginčo objektu tapusių langų šviesos laidumas buvo mažesnis nei leistina.

LVAT pabrėžė, kad Lietuvoje buvo ir yra galima naudoti transporto priemonę su gamykliniu būdu tamsintais stiklais, jei jų laidumas nėra mažesnis už nustatytąjį. Toks pats mažiausias laidumas bus leidžiamas ir plėvele tamsintiems stiklams.

Laukia klientų

LVAT nutarimas pradžiugino ne tik išskirtinumą ir privatumą mėgstančius automobilių savininkus, bet ir mašinų stiklų tamsinimu užsiimančius verslininkus. Įmonės "Tercija" rinkodaros vadovas Karenas Nalbandianas teigė kol kas klientų antplūdžio nepastebėjęs, bet sieja tai su metų pradžia, visuomet lydima verslo sąstingio. Pašnekovas neslėpė, kad tikisi priekinių šoninių stiklų tamsinimu susidomėjusių klientų pagausėjimo artimiausiu metu.

Įmonės "Evelkas" prezidentas Evaldas Zasimauskas patvirtino, kad paskelbus teismo nutarimą klientų susidomėjimas gerokai išaugo, nors žmonės neskuba atverti piniginės. "Kita medalio pusė yra ekonomikos padėtis, ar ji leis žmonėms įgyvendinti norus. Vis dėlto stiklų tamsinimas yra ne būtiniausia paslauga, todėl ja greičiausiai pasinaudos ne kiekvienas norintysis", - teigė jis. Pašnekovas negailėjo kritikos Lietuvoje galiojantiems teisės aktams, kurie, anot jo, prieštarauja ES įstatymams.

Stiklų tamsinimu kaip individualia veikla savo garaže besiverčiantis vilnietis Andrejus neslėpė pastarosiomis dienomis sulaukęs gerokai daugiau klientų skambučių. Jis, priešingai nei įprasta pošventiniu sezonu, turi darbo beveik savaitei į priekį. "Mano garaže pigiau nei firmose, dirbau ir per šventes. Per savaitgalį apklijavau langus trims mašinoms, ir dar keli žmonės užsirašė. Darbo netrūksta", - tikino jis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Automobilių parkavimo problemą padės išspręsti naujas išradimas: susilankstantis automobilis (10)

Tradicinis japonų popieriaus lankstymo menas išradėjams pasufleravo mintį, kaip išspręsti...

MINI modernizavo tris modelius

Britų „premium“ gamintojas stiprina savo pozicijas mažųjų automobilių segmente ir pristato...

BMW iki 2020 m. pagal pardavimus tikisi pralenkti „Mercedes“ (13)

Automobilių gamintojas BMW iki 2020-ųjų pagal pardavimus tikisi pralenkti konkurentą „...

„Renault“ išleido naujos kartos sportiškąjį „Megane R.S.“ (1)

Pirmą kartą pristatytas 2017 m. rugsėjį Frankfurto automobilių parodoje, naujasis „Renault...

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (317)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (52)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (285)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (12)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (59)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (6)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (37)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (98)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...