aA
Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) leidus klijuoti stiklų tamsinimo plėveles ant priekinių šoninių automobilio langų, privatumą vertinantys vairuotojai suskubo naudotis šia galimybe. Tačiau ne visi atkreipė dėmesį, kad LVAT sprendimas vis tiek neleidžia stiklų tamsinti aklinai.
© "Lietuvos žinios"

Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas LŽ patvirtino, kad nuo šiol policijos pareigūnai atsižvelgs į LVAT nutarimą ir nebebaus vairuotojų už tamsinančia plėvele apklijuotus stiklus. Tačiau jis akcentavo, kad stiklų nebus galima tamsinti bet kiek, automobilių savininkai turės laikytis Lietuvoje galiojančių patvirtintų naudojamų transporto priemonių techninių reikalavimų.

Stiklai netamsės

Techniniuose reikalavimuose nurodyta, kad automobilių stiklų, patenkančių į priekinį vairuotojo matomumo lauką, šviesos laidumas negali būti mažesnis nei 75 proc. priekinio stiklo ir 70 proc. priekinių šoninių stiklų. Todėl keliuose negalės pasirodyti automobiliai tamsesniais priekiniais šoniniais langais nei anksčiau, tiesiog nuo šiol plėvelės yra pripažįstamos kaip dar viena teisėta priemonė mašinų stiklams tamsinti.

D.Šalomskas sutiko, jog dalis vairuotojų gali neteisingai suprasti teismo nutarimą. "Skaitant spaudą taip ir atrodo, kad stiklus galima tamsinti kiek nori. Tenka pripažinti, kad bus supratusių, jog dabar galima daryti bet ką, - teigė pašnekovas. - Iš tikrųjų teismas nepasakė, kokio tamsumo plėvelė, buvo tik išaiškinta, kad galima plėvelę naudoti."

Prieš paskelbiant LVAT nutarimą, ant priekinių šoninių automobilio langų apskritai buvo draudžiama klijuoti plėvelę, net ir visiškai permatomą. Vienintelis teisėtas būdas turėti automobilį visais tamsintais langais buvo įsigyti gamykloje chemiškai tonuotus stiklus, sulaikančius ne daugiau nei 30 proc. šviesos.

D.Šalomskas atkreipė dėmesį, kad už per tamsius langus bus baudžiami ir užsienio svečiai, atvykę kitoje šalyje registruotais automobiliais, net jei svetur leidžiama labiau užtamsinti stiklus. "Kol kas neturime universalių Kelių eismo taisyklių visoje Europos Sąjungoje (ES), todėl mūsų šalyje užsieniečiai yra tokie patys vairuotojai, kaip ir mes, jiems galioja tos pačios taisyklės", - komentavo jis.

Teismo sprendimas

Painiava kilo, kai praėjusių metų pabaigoje LVAT paskelbė, kad draudimas tamsinti automobilių langus plėvele prieštarauja ES teisei, nes riboja laisvo prekių judėjimo principą.

Teismas byloje patenkino apeliacinį skundą, kuriuo vairuotojas prašė panaikinti administracinę nuobaudą, skirtą už motorinės transporto priemonės priekinių šoninių langų stiklų tamsinimą šviesos laidumą mažinančia plėvele. LVAT priimtame nutarime nurodyta, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo negali būti laikomas pažeidusiu Lietuvoje taikomus naudojamų kelių transporto priemonių techninius reikalavimus ir juose įtvirtintą draudimą papildomai apdoroti bet kokia plėvele automobilių stiklus, nes šis draudimas prieštaravo Europos Bendrijos steigimo sutarčiai.

Pasak LVAT, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vairuotos transporto priemonės priekinių šoninių langų šviesos laidumas nagrinėjamoje individualioje byloje nustatinėjamas nebuvo, taigi nenustatyta, ar ginčo objektu tapusių langų šviesos laidumas buvo mažesnis nei leistina.

LVAT pabrėžė, kad Lietuvoje buvo ir yra galima naudoti transporto priemonę su gamykliniu būdu tamsintais stiklais, jei jų laidumas nėra mažesnis už nustatytąjį. Toks pats mažiausias laidumas bus leidžiamas ir plėvele tamsintiems stiklams.

Laukia klientų

LVAT nutarimas pradžiugino ne tik išskirtinumą ir privatumą mėgstančius automobilių savininkus, bet ir mašinų stiklų tamsinimu užsiimančius verslininkus. Įmonės "Tercija" rinkodaros vadovas Karenas Nalbandianas teigė kol kas klientų antplūdžio nepastebėjęs, bet sieja tai su metų pradžia, visuomet lydima verslo sąstingio. Pašnekovas neslėpė, kad tikisi priekinių šoninių stiklų tamsinimu susidomėjusių klientų pagausėjimo artimiausiu metu.

Įmonės "Evelkas" prezidentas Evaldas Zasimauskas patvirtino, kad paskelbus teismo nutarimą klientų susidomėjimas gerokai išaugo, nors žmonės neskuba atverti piniginės. "Kita medalio pusė yra ekonomikos padėtis, ar ji leis žmonėms įgyvendinti norus. Vis dėlto stiklų tamsinimas yra ne būtiniausia paslauga, todėl ja greičiausiai pasinaudos ne kiekvienas norintysis", - teigė jis. Pašnekovas negailėjo kritikos Lietuvoje galiojantiems teisės aktams, kurie, anot jo, prieštarauja ES įstatymams.

Stiklų tamsinimu kaip individualia veikla savo garaže besiverčiantis vilnietis Andrejus neslėpė pastarosiomis dienomis sulaukęs gerokai daugiau klientų skambučių. Jis, priešingai nei įprasta pošventiniu sezonu, turi darbo beveik savaitei į priekį. "Mano garaže pigiau nei firmose, dirbau ir per šventes. Per savaitgalį apklijavau langus trims mašinoms, ir dar keli žmonės užsirašė. Darbo netrūksta", - tikino jis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Snygis baigėsi, vairuotojų problemos ne – automobiliu geriau niekur nevažiuoti (161)

Vilniaus vairuotojams prieššventinė savaitė, panašu, taps rimtu išbandymu nervams. Antradienį...

Seimas pasakė „ne“ privalomiems alkoblokams nuomojamuose automobiliuose (4)

Seimas antradienį nepritarė siūlymui nuomojamuose automobiliuose privalomai įrengti vadinamuosius...

ES nurodė – naujų automobilių tarša turės mažėti daugiau nei trečdaliu

Nauji automobiliai Europos Sąjungoje 2030 metais anglies dioksido į aplinką galės išmesti 37,5...

Kas parodo, kad žieminės padangos tiks lietuviškiems keliams (6)

Vairuotojus užklupusi žiema geriausiai parodo, kurie automobiliai yra „apauti“ kokybiškomis...

Kaunas siūlo įteisinti policijos ir vairuotojų išpeiktą naujovišką gatvių ženklinimą (170)

Kauno gatvėse išpiešti rombai sukėlė tikrą diskusijų audrą – vieni palaikė Kauno...

Top naujienos

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (10)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (122)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (417)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Karolinos Liukaitytės vyras susidūrė su rimtais nemalonumais: verslininkas nuteistas dėl milijoninės aferos (196)

Antradienį Generalinė prokuratūra paviešino informaciją apie laisvės atėmimo bausmę, kuri...

Šioje išparduotuvėje apsiperka net žinomos moterys, bet stilistės verdiktas – negailestingas (65)

Pastaraisiais metais miesto pakraščiuose viena po kitos duris atveria įspūdingų gabaritų...

Metus negrąžinto vaiko skandale – dar ne pabaiga: moters liudijimai pasikeitė žaibiškai (72)

Septynis vaikus pagimdžiusiai, bet ne visus auginančiai teko atverti teismo duris. Moteris...

Seimo narys Robertas Šarknickas – Santaros klinikose (143)

Seimo narys Robertas Šarknickas pirmadienio vakarą atsidūrė Vilniaus universitetinės...

Penkios šalys įsimintiniausioms atostogoms: kur keliauti 2019 metais (4)

Kai tavo darbas – rašyti apie ambicingiausius pasaulio viešbučius ir svajonių keliones, visus...

Meilužė atvira: po metų saldžios meilės lovoje, kurią klojo žmona, nusprendė viską baigti

Noriu pasidalinti savo istorija. Galbūt ji atvers akis, galbūt pamokys. Juk gyvenimiški iššūkiai...

2019 metų horoskopas Skorpionui: teks veikti ryžtingai (7)

Laukia vertingi naujų patirčių metai. Kai kurie mėnesiai gali priminti kliūčių ruožą...