Tolimų reisų vairuotojų profesinio meistriškumo mokymų programose pastaraisiais metais įvyko keletas rokiruočių. „Padangų tema“ įsitvirtino prioritetų sąrašo viršūnėje nustumdama kitus kasdieniame vežėjų darbe sprendžiamus uždavinius. Taip yra todėl, kad net ir plika akimi nematomos smulkmenos, susijusios su sunkvežimių „apavu“, turi didžiulę įtaką kiekvieno reiso kaštams.
© komtrans.lt

Netgi naujų vilkikų modelių pristatymuose įžvalgoms apie padangas skiriama itin daug dėmesio, nes nuo to, kaip efektyviai jos kontaktuos su kelio paviršiumi, priklauso krovinių ir žmonių saugumas.

„Nors vizualiai skirtingų gamintojų ir skirtingos paskirties padangos atrodo identiškai, kartais jų eksploatacinės savybės būna sunkiai sulyginamos. Sunkvežimių padangų rida, ekonomiškumas, komfortas, dilimo pobūdis bei panašūs dalykai turi esminių skirtumų ir, žinoma, įtakos transporto įmonės finansiniams rezultatams“, – tvirtino „Volvo Lietuva“ vairuotojų instruktorius Eivitas Žarys.

Paprašytas pakomentuoti skirtumus tarp didžiausią rinkos dalį turinčių padangų gamintojų produkcijos, technikos ekspertas teigė, kad juos galima užčiuopti tik vertinant visą padangos eksploatacijos laikotarpį. Kiekviena sunkiasvorei technikai skirta padanga, jei tik neatsitinka ko nors nenumatyto, turi net keturis „gyvenimus“. Sudilus pirmajam gumos sluoksniui, protektoriaus raštas gilinamas, po to – padanga gali būti bent du kartus restauruojama. Šie dalykai įmanomi su sąlyga, kad padangos karkasas pagamintas iš kokybiškų medžiagų ir nebuvo pažeistas per pirmuosius eksploatacijos etapus. Tarkim su vienu „Michelin“ padangų komplektu sėkmės atveju galima nuvažiuoti nuo 800 tūkst. iki 1 mln. kilometrų dirbant tolimų reisų sektoriuje. Agresyvesnėje aplinkoje – mieste, karjeruose, miškuose – padangos susidėvi pastebimai greičiau. Tokiose srityse besispecializuojantys vežėjai paprastai renkasi pigesnes padangas, nes jas neišvengiamai tenka dažniau keisti.

„Reiktų atkreipti dėmesį, kad padangų ilgaamžiškumą lemia ne tai, kurio koncerno laboratorijose jos buvo sukurtos ir kurioje gamykloje „iškeptos“, tačiau kaip vairuotojas jas prižiūrėjo. Jei važiuojama nesubalansuotais ratais, jei nekreipiama dėmesio į ašių lygiagretumą, jei sistemingai netikrinamas slėgis, kur kas greičiau nei žada gamintojas sudils viso sąstato padangų komplektas. Net jei vienoje padangoje slėgis yra kritęs, atsiranda rizika, kad ji dėvėsis netolygiai, atsiras „duobės“, padidės krūvis kitiems ratams, išaugs degalų sąnaudos ir t. t. Kitaip tariant, prasidės brangiai kainuojančių problemų griūtis“, – aiškino E. Žarys.

Ekspertai yra suskaičiavę, kad jei slėgis padangoje sumažėja 10 proc. (toks pokytis gali natūraliai atsirasti maždaug per 30 dienų), rato deformacija lemia, kad nuvažiuojamas atstumas „susitraukia“ maždaug 5 proc. Tokius pokyčius konvertavus į pinigus susidaro tūkstantinės sumos. Tikrinti slėgį padangose (tai daryti reikia kol padangos nėra įkaitusios) būtina bent kartą per dvi savaites.

Gamintojų tikslai vienodi

Tvirtas pozicijas sunkvežimių padangų rinkoje turinčios „Michelin“ specialistai, pasakodami apie tai, kam daugiausia dėmesio skiria jų kompanijos inžinieriai, kuriantys vilkikų „apavą“ teigė, kad šiais laikais niekas nesistengia įsiūlyti universalios padangos.

„Visas sunkiojo transporto padangas galima suskirstyti į tokias pagrindines grupes: tarptautinio ilgų nuotolių transporto padangos, vidutinių-trumpų nuotolių ir regioninio transporto padangos, statybų transporto padangos, bekelės padangos, miesto transporto padangos ir autobusų padangos. Sunkvežimių kaip ir lengvųjų automobilių padangos gali būti skirtos darbui žiemiškomis sąlygomis“, – vardijo „Michelin“ komercinio transporto padangų pardavimo vadovas Baltijos šalyse Arnas Stasevičius.

Jo teigimu, pagrindinis sunkvežimių padangoms keliamas reikalavimas yra saugumas. Antras svarbiausias uždavinys – ekonomiškumas, apimantis tiek padangos pasipriešinimą riedėjimui, tiek didelę ridą, tiek bendrą vertę/naudą vartotojui profesionalų rate vadinamą „total cost of ownership“.

Continental“ atstovybės Lietuvoje vadovas Donatas Barcys savo ruožtu pastebėjo, kad vokiečiai padangas bando „įdarbinti“ spręsdami tokius uždavinius, kaip maksimalus sunkvežimių aukštis.

„Kuo šis dydis mažesnis, tuo daugiau erdvės lieka krovinių skyriui. Inžinieriai deda milžiniškas pastangas dėl kiekvieno milimetro, nes šiame versle iš esmės nėra smulkmenų“, – teigė D. Barcys.

Labai panašiai sunkvežimių padangų gamybos specifiką apibūdino trečiojo šio verslo „banginio“ – „Goodyear Dunlop Tires Nordic“ Šiaurės šalių pardavimų vadovas Hindrekas Pikkas.

„Visų pirma sunkvežimio padangos, prieš pasiekdamos rinką, turi atitikti daugybę būtinųjų reglamentų. Remiantis juose dėstomais reikalavimais jau ankstyvajame projektavimo etape užtikriname, kad visos mūsų gaminamos padangos atitiktų būtinuosius standartus ir taisykles. Iš viso „Goodyear“ apsvarsto iki 50 kriterijų, kuriais remiantis kuriamos ir gaminamos padangos. Neužimant laiko kalbomis apie smulkias detales pasakysiu tik tiek, kad pagrindinė mūsų užduotis – patenkinti kliento lūkesčius ir sumažinti vadinamąją Bendrosios Nuosavybės Kainą (ši sąvoka apima išlaidas viso produkto „gyvavimo“ metu nuo įsigijimo, eksploatacijos, remonto, prastovų ir t. t.). Geras pavyzdys neseniai pristatytos „Goodyear“ sunkiajai technikai skirtos padangos KMAX ir FUELMAX. KMAX siūlo didelę ridą, o FUELMAX – sumažina sunkvežimio degalų sąnaudas. Naudodami šias padangas mūsų klientai sumažina savo kilometro kainą. Siekdami maksimaliai gerai patenkinti rinkos poreikius, kuriame naujų dydžių, didesnės apkrovos padangas, leidžiančias gabenti itin masyvius krovinius“, – pasakojo H. Pikkas.

Skirtingoms funkcijoms – skirtingi receptai

Visi cargonews.lt pašnekovai akcentavo skirtumus tarp padangų, montuojamų ant skirtingų sąstato ašių. Pati gamyba – procesas bei medžiagos nesiskiria – kaučiukas, metalas, antioksidantai, dirbtinis kaučiukas, anglis ir kt. yra identiški, tačiau stipriai varijuoja medžiagų proporcijos. Taip yra todėl, kad vienų padangų pagrindinė užduotis riedėti, kitų – gerai sukibti su keliu ir padėti tiksliai nukreipti transporto priemonę, trečios privalo būti komfortiškomis, varančios ašies padangų misija – perduoti variklio galią ir t.t. Atsižvelgiant į šiuos dalykus skiriasi padangų karkasų konstrukcija, naudojami gumos mišiniai, protektoriaus raštai.

Analizuojant, kaip gerai šios funkcijos atliekamos, sunkvežimių padangoms rengiama sudėtinga testavimo programa.

„Goodyear“ visus darbus pradeda Liuksemburge esančiame kompanijos inovacijų centre, kuriame kompiuterinių simuliacijų pagalba ieškoma, kaip išspręsti skirtingoms sunkvežimio padangų rūšims keliamus uždavinius. Perspektyviausi modeliai atrenkami ir keliauja į kompanijos laboratoriją, kur atliekami testai važiuojant dideliu greičiu, tikrinamas patvarumas, rida ir t. t. Po to, kai išrenkama geriausia versija testavimo darbai persikelia į „Goodyear“ poligoną Colmar – Berg mieste bei atliekami bandymai realaus eismo sąlygomis“, – dėstė H. Pikk.

Restauruotų padangų ypatumai

Komentuodami sunkvežimių padangų restauravimo ypatumus vienbalsiai sutarė, kokias padangas galima restauruoti. „Continental“ specialistų teigimu, netinkamos restauravimui laikomos tokios padangos, kuriose esama tam tikrų pažeidimų.

„Kiekvienas restauruotojas tikrina padangas labai preciziškai, kadangi pražiūrėjus netgi mažiausią skylutę ar įkirtimą pasekmės gali būti labai skaudžios. Technologiškai pažangiausi restauruotojai turi įsigiję labai brangius įrengimus, kurių pagalba gali nustatyti vidines padangos separacijas, ko pamatyti plika akimi praktiškai neįmanoma. Žinoma, svarbus aspektas yra ir naudojamos medžiagos bei padangų restauratorių profesionalumas“, – dėstė D. Barcys.

„Michelin“ „ambasadorius“ A. Stasevičius atkreipė dėmesį, kad ne visos padangos po restauracijos tarnauja vienodai ilgai. Tai daugiausiai priklauso nuo patikrinimo kokybės, restauravimo būdo ir gamintojo suprojektuoto karkaso savybių. Tarnavimo laikas gali svyruoti nuo vos keleto kilometrų iki kelių šimtų tūkstančių kilometrų.

Galimybę restauruoti viso transporto įmonės mašinų parko padangas itin svarbiu dalyku vadina ir „Goodyear“ strategai. Jų teigimu tai viena kertinių Bendrosios Nuosavybės Kainos sumažinimo instrumentų.

„Mes taip pat siūlome įsigyti restauruotų padangų iš „Goodyear“ įgaliotų partnerių besispecializuojančių šioje srityje. Tokios padangos leidžia taupyti iš esmės atliekant tas pačias krovinių gabenimo operacijas. Restauruotos sunkvežimio padangas be jokių apribojimų galima naudoti sumontavus ant varomosios ir puspriekabės ašių“, – pastebėjo „Goodyear Dunlop Tires Nordic“ Šiaurės šalių pardavimų vadovas.

Tiek naujomis padangomis, tiek restauruotomis reikia rūpintis vienodai, vairuotojui nereikia keisti jokių važiavimo įpročių. Pagrindinis „vitaminas“ padangoms yra teisingo oro slėgio palaikymas. Kaip jau minėta, jį rekomenduojama tikrinti bent 1 kartą per dvi savaites.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Hamburgas pirmasis Vokietijoje pradės taikyti draudimus dyzeliniams automobiliams (11)

Hamburgo valdžia trečiadienį paskelbė uždrausianti kai kuriuos dyzelinius automobilius labiausiai...

„Renault“ į Lietuvą atvežė naują „žvėriuką“ (8)

Pirmą kartą pristatytas 2017 m. rugsėjį vykusioje Frankfurto automobilių parodoje, naujasis...

Perkamiausio elektromobilio titulą „Nissan Leaf“ užleido kinams (9)

„ Nissan Leaf “ ką tik neteko labiausiai perkamo elektrinio automobilio statuso – jį perėmė...

Rusijos lengvųjų automobilių gamybos dinamika stebina (42)

Per keturis šių metų mėnesius Rusijoje pagaminta 510 tūkst. lengvųjų automobilių – 20,4...

Geros žinios norintiems parduoti naudotą automobilį: dabar lengva kaip niekada (153)

„Ukrainiečių daugėja kiekvieną dieną. Galima taip pasakyti: dabar yra ukrainiečių daugėjimo...

Top naujienos

Dalia Grybauskaitė – apie „paskolas dėžutėse“, VSD pažymas ir „Agroverslo“ susiliejimą su politika išskirtinis interviu (310)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad teisėsauga turi labai atsargiai galvoti, kokius slaptus...

Gyvai / Po Grybauskaitės interviu – Karbauskio atsakymas

Trečiadienį DELFI publikavo išskirtinį Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu apie...

Atmosfera tarp politinės korupcijos tyrėjų kaista: pasipylė abipusiai kaltinimai (133)

Neleistinų politikų ir verslo santykių tyrimui Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete...

Rusijoje siūlo uždrausti Booking.com

Viena didžiausių Rusijos turizmo organizatorių „Svoy TS“ kreipėsi į Kultūros ministeriją...

Šimašiaus ultimatumas Skverneliui: arba pritariat, arba nacionalinio stadiono nebus (222)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad per porą savaičių negavus Vyriausybės pritarimo,...

Hitlerio danties fragmento tyrimas griauna sąmokslo teorijas apie jo mirtį (49)

Mokslininkai iš Prancūzijos ištyrė nacių diktatoriaus Hitlerio danties fragmentą. Gautos...

Rusija pagrasino Estijai: vyriausybės retorika „viršija ribą“ (31)

Rusija neratifikuos sienos sutarčių su Estija , kol ši nepakeis savo elgesio, trečiadienį...

Jei vaistai bus pardavinėjami vaistinėse ir degalinėse, kokių bus galima įsigyti? (10)

Seimui pritarus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos iniciatyvai netrukus leisti kai...

Įspėja ne vietoje plaunančius automobilius: norintys sutaupyti mokės baudas (202)

Daugiabučių gyventojai, nenorintys skirti daug lėšų automobilio plovimui, dažnai nepaiso...

Kaip į namus įsileisti gyvybės: paprastos ir nebrangios priemonės skoningai atnaujinti būstą

Pavasarį esame natūraliai išsiilgę šviesos, šilumos, šviežumo ir gyvybės, todėl visa tai...