aA
Britų žiniasklaidoje pasirodė straipsniai, kaltinantys automobilių gamintojus nepakankamai skatinančius vairuotojus atidžiau valdyti savo transporto priemones. To priežastis – drastiškai didėjantys ir vis daugiau funkcijų atliekantys lietimui jautrūs ekranai, įrengti šiuolaikinių keturračių centrinėse konsolėse.
Specialistams nerimą kelia automobilių multimedijos įranga (asociatyvi nuotr.)
© Reuters/Scanpix

Britų „The Sunday Times“ cituoja šios šalies kelių transporto viršininką Jimą O‘Sullivaną, kuris teigia, kad automobilių gamintojams nesiseka sukurti tokias multimedijos sistemas, kurias galima būtų saugiau valdyti, nesumažinant vairuotojo koncentracijos. Vairuotojai turi vis daugiau galimybių prisijungti prie interneto ir daugybę programėlių, kurios labai atitraukia dėmesį nuo kelio.

Nemažai automobilių gamintojų savo sistemose leidžia gauti trumpąsias SMS žinutes ir jas siųsti telefono pagalba, o kai kurie siūlo ir galimybę vairuojant prisijungti prie socialinių tinklų.

Didžiulės kritikos iš D. Britanijos nusipelnė „Audi“, kuri kai kuriose savo automobilių versijose leidžia centrinės konsolės ekrane skaityti net dienraščių antraštes. Be to, „Audi“ modeliuose pasinaudojant „Twitter“ socialiniu tinklu galima ieškoti netoliese esančių koncertų ir kitų renginių bei automatiškai juos perkelti į navigacijos įrangą.

Tiesa, kai kurie gamintojai tam tikras funkcijas, reikalaujančias didelio vairuotojo dėmesio, išjungia, jeigu automobilis juda kiek didesniu greičiu. Tarkim, telefono prijungimą prie automobilio ir pan. Pavyzdžiui, „Nissan“ taip pat leidžia jungtis prie socialinių tinklų, bet ši funkcija dingsta, automobiliui važiuojant.

Automobilių gamintojai ginasi, kad tokių sistemų darbo niekas nereglamentuoja ir jie elgiasi iš esmės savo nuožiūra. Tačiau ne viskas taip paprasta. D. Britanijos eismo saugumo agentūra pradėjo tyrimą dėl naujos „Opel Corsa“ reklamos. Reklaminiame klipe vairuojanti mergina pasinaudoja centrinėje konsolėje esančia programėle. Teisėsaugininkai siekia apkaltinti „Opel“ valdantį „General Motors“ koncerną už skatinimą naudotis mobiliuoju vairuojant.

Tačiau tokią pačią galimybę – naudotis „Android“ arba „Apple“ operacinėmis sistemomis vairuojant – suteikia daugiau kaip 40 automobilių gamintojų. Jie visi iš esmės leidžia vairuotojams skaityti teksto žinutes ar diktuoti jas ir siųsti savo draugams. Anot „The Sunday Times“, tai irgi yra tas pats, kas skatinti naudotis mobiliuoju telefonu.

Tuo metu „General Motors“ ginasi, sakydami, kad reklamoje jie atvirkščiai demonstruoja, kaip saugu naudotis mobiliuoju per „Android Auto“ sistemą.

D. Britanijoje pernai net 2920 automobilių avarijų įvyko dėl to, kad vairuotojai buvo nukreipę dėmesį nuo kelio ir susidomėję kitais dalykais. Tai net 3 procentai visų D. Britanijoje įvykusių avarijų. Šiose avarijose žuvo 61, rimtai sužeisti buvo net 384 žmonės. Tad problema darosi itin aktuali.

Vairuotojams gamintojai vis dažniau siūlo naudotis balso komandomis, tačiau Jutos (JAV) universiteto mokslininkai ištyrė, kad naudojantis kai kuriomis balso komandomis vairuotojas nuo kelio dėmesį gali nukreipti net 27 sekundėms!

D. Britanijos vyriausybė siekia iki 2020-ų metų sumažinti mirčių skaičių keliuose net 40 procentų ir šis skaičius, anot britų spaudos, smarkiai priklauso nuo to, kiek vairuotojai išliks budrūs prie vairo.

J. O‘Sullivanas teigia, kad automobilių gamintojai turėtų atsakingiau kurti pramogines sistemas, kurios tobulėja ir įgauna vis daugiau funkcijų, tačiau dauguma jų turėtų būti ribojamos automobiliui važiuojant. Be to, britai nori, kad automatinio stabdymo sistema, suveikianti jeigu priekyje atsiranda kliūtis, turėtų būti naudojama masiškai, o ne kai kuriuose automobiliuose, kaip yra dabar.

Šiuo metu niekur pasaulyje neegzistuoja testai ar reikalavimai, kurių metu būtų tikrinama, kiek dėmesio iš vairuotojo atima naudojimasis viena ar kita funkcija.

„The Sunday Times“ straipsnyje siūloma saugumo agentūroms įvesti tokių sistemų vertinimą saugumo žvaigždutėmis, kaip dabar yra vertinamas naujų automobilių saugumas, ir įtraukti šių sistemų vertinimą į bendrą automobilių saugumo reitingą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kodėl „Tesla Cybertruck“ negali būti „Ford F-150“ konkurentu? (11)

Kai paaiškėjo, kad „Tesla“ gamins elektrinį pikapą, Elonas Muskas teigė, kad nori pakeisti...

Smūgis „Porsche“: ekonomijos bandymuose „Taycan“ pasirodė nepavydėtinai prastai (19)

Jungtinių Valstijų energetikos departamentas (ED) atlieka įvairių automobilių bandymus, kad...

„Toyota“ į rinką išleis dar vieną „karštą“ modelį – šįkart „Yaris“

Tokijo (Japonija) automobilių parodoje sausį tarptautinei rinkai bus pristatytas visiškai naujas...

Apvogtų automobilių skaičius augo: aktyviausiai ilgapirščiai veikė Vilniuje (19)

Su automobilių dalių vagimis kasdien susiduria mažiausiai 4 savo automobilius apsidraudę...

Europa išėjo iš proto dėl „Teslų“: „Model 3“ užsisakė tiek, kad nežinia, kaip spėti juos pristatyti (29)

Norvegija gana ilgą laiką buvo lyderė ir pagrindinė „ Tesla “ rinka Europoje. Norvegija...

Top naujienos

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (4)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Šimašius – apie savo klaidas, Vilniaus ateitį ir politinius skandalus: Lietuva yra politinio konflikto įkaitė perdavė linkėjimą Seimui (100)

Vertindamas šalies vidaus politikos aktualijas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius...

Nemaloni staigmena: išsipirko stovėjimo vietą, tačiau šalia išdygo neįgaliojo ženklas (140)

2 tūkst. Eur – tiek vilnietė Sigita sakė mokėjusi už vieną automobilių aikštelės vietą,...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (15)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (395)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (295)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Fantastiška Alfo silkė Kūčioms vos iš 4 ingredientų

4 asm. Gaminimas 20 min. 1 vid. dydžio baklažano Žiupsnelio druskos 6–7 skiltelių česnako...

Ypatingą vardą dukrai suteikusi „Misis Lietuva“ dėl jo kovojo net teisme: negali numoti ranka, kai tai liečia tavo vaiką (67)

Dar visai neseniai žiniasklaidoje skambėjo žinia apie tai, kaip teisme dėl savo dukters Leylos...

Teisėjo „apvogtas“ Kavaliauskas prieš Crawfordą užfiksavo rekordą (10)

Lietuvos bokso žvaigždė Egidijus Kavaliauskas karjeros kovą WBO pusvidutinio svorio kategorijos...

Vilniaus Kalėdų eglė ir toliau skina laurus: gražiausių eglučių sąraše aplenkė visas Europos sostines (103)

Pagrindiniuose Europos miestuose jau laukiama švenčių . Juose jau stovi kalėdiniai medžiai,...