aA
Šie metai žymi dviejų „Renault“ modelių 35 metų sukaktį – 1975 m. kovą Ženevoje kompanija pristatė prabangų „Renault 30“, o po kelių mėnesių parodų salėse pasirodė versija su keturių cilindrų varikliu – „Renault 20“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Renault 30 TS
© Gamintojo nuotr.

„Renault 20/30“ istorija prasidėjo 1970-siais nuo koncepcinio automobilio, skirto aktyvaus ir pasyvaus saugumo priemonių tyrimams. Saugus ateities automobilis turėjo turėti stiprius smūgius atlaikančias zonas, sustiprintą stogo struktūrą ir duris, kurios turėjo apsaugoti keleivį net tuomet, kai automobilis verčiasi ant stogo ar yra taranuojamas iš šono. 1970-ųjų pradžioje buvo sukonstruotas koncepcinis „Renault P127“. Korpusą suprojektavo Gastonas Juchetas, vyriausiasis „Renault“ dizaineris.

Automobilis buvo didesnis negu „Renault 16“, tačiau nebuvo planuojama jį gaminti masiškai. Dar 1960-ųjų viduryje „Renault“ vadovas Dr. Pierre Dreyfussas nutarė padėti kurti 8 cilindrų variklį pavyzdiniam kompanijos modeliui. Su didelių variklių trūkumu susidūrė ir „Renault“ varžovai – „Peugeot“ bei švedų „Volvo“. Tais pačiais 60-aisias „Peugeot“ ir „Renault“ ėmė bendradarbiauti kurdamos benzininį 8 cilindrų V formos variklį. 1971 m. prie konsorciumo prisijungė „Volvo“, bet, laikui bėgant, V8 koncepcija buvo pamiršta. Buvo nutarta bendrą „Peugeot“–„Renault“–„Volvo“ projektą įgyvendinti naujoje gamykloje Douvrine, Kalė regione (Prancūzija). „Renault“ ši vieta turėjo papildomą privalumą – atstumas iki Sandouville, esančio netoli Le Havre gamyklos, buvo nedidelis, o tai leido žymiai sumažinti transportavimo kaštus. 1974 m. rudenį buvo pradėta masinė 2 664 kubinių centimetrų tūrio V6 variklio, turinčio dvigubą alkūninį veleną ir aliumininį cilindro bloką bei galvutę, gamyba.

„Renault“ visada buvo atvira inovatyviems sprendimams, kurie dažnai buvo laikomi drąsiais ar net rizikingais. Impulsas Gastonui Juchetui ir jo bendradarbiams buvo „Renault 16“ sėkmė. Pristatyti 5 durų hečbeką „premium“ segmente prireikė daug drąsos. 1972 m. „P127“ koncepcija buvo pertvarkyta į „Project 23“ prototipą su 4 cilindrų varikliu, naudojamu „Renault 16“. Po metų pakeistos išvaizdos prototipas išvažiavo į Prancūzijos ir JAV gatves, kur inžinieriai galėjo dirbti be iš paskos sekiojančių paparacių. Nors ne visos „P127“ idėjos galėjo būti įgyvendintos, „Project 23“ buvo vienas iš saugiausių automobilių pasaulyje – tą patvirtino automobilio saugumo bandymai Lardy (Prancūzija) tyrimų centre. Nors originaliai naujasis modelis buvo žinomas „23“ pavadinimu, pavyzdinis modelis 1975 m. kovą Ženevoje buvo pristatytas „Renault 30 TS“ (paženklintas kaip „R 1273“) vardu. Tai buvo pirmasis 6 cilindrų automobilis iš Billancourto nuo 1939 m. 131 AG V6 variklis galėjo padėt išvystyti iki 178 km/val. greitį.

Priekinių varomųjų ratų automobilis turėjo 4 laipsnių mechaninę pavarų dėžę arba 3 pavarų automatinę transmisiją su elektronine kontrole. 4,52 m ilgio automobilis buvo ilgesnis, platesnis ir žemesnis negu „Renault 16“ ir garantavo didesnį saugumą ir patogumą. Automobilis buvo ir funkcionalus: bagažinė buvo 410 l talpos, o nulenkus galines sėdynes – beveik 1 000 l. Chromuoti buferiai, medžiaginiai apmušalai, vairo stiprintuvas ir komfortas – tai buvo pavyzdinio „Renault“ atributai.

Kita inovacija buvo vairuotojo valdomos priešakinės šviesos. „Renault 30“ turėjo sustiprintas duris, dvilypį priekinį stiklą.. Interjeras buvo sukurtas galvojant apie saugumą. Dalis kabinos buvo pagaminta iš nedegaus plastiko, naudojamo kelioniniuose lėktuvuose. Aštrūs kampai ir atsikišę elementai buvo pašalinti. Buvo pasiūlyti inertiški priekinių ir galinių sėdynių diržai bei centrinis užraktas. Keturi priekinio stiklo valytuvai – efektyvūs lietingą dieną. Reikliausi klientai galėjo užsisakyti oro kondicionavimo sistemą, odinius apmušalus, priešakinių šviesų valytuvus ir elektra valdomą sustumiamą stogą.

Netipinio hečbeko korpuso stilius ir elegancija padalino visuomenę į dvi stovyklas. Niekas neabejojo „30“ komfortu ir privalumais, bet konservatyvesniems klientams idėja atrodė per drąsi. Vis tik „Renault 30“ buvo labai populiarus tarp jaunatviškų aukščiausios lygio vadovų, Prancūzijos ministrų ir diplomatų. Naujasis „Renault“ generalinis direktorius Bernardas Vernier-Paliezas itin troško, kad jį nufotografuotų su jo kompanijos hečbeku, todėl pats jį vairuodavo vykdamas kur nors verslo reikalais. Automobilis buvo gerai priimtas Vokietijos, Šveicarijos ir Beniliukso šalių rinkose. Naujasis modelis nepakeitė senojo „Renault 16“ tik Amerikos rinkoje, kur prancūzų kompanijai atstovavo „Renault 5“, vadinamas „Le Car“.

1975 m. spalį tarptautinėje automobilių parodoje Paryžiuje lankytojų dėmesį patraukė „Renault 20 TL“. Jis atrodė beveik identiškai „Renault 30“ – panašus korpuso dizainas ir surinkimas. V6 variklis buvo pakeistas 1,6 litro 4 cilindrų 90 AG varikliu iš „16 TX“. Palyginus su „Renault 30“ prabanga, šis modelis buvo gana kuklus, bet kompanija pasiūlė erdvų ir, kas svarbiausia, saugų bei modernų automobilį už kainą, kuri buvo vos didesnė už „Renault 16“ kainą. 4 apvalius priekinius žibintus pakeitė du stačiakampiai, galinius diskinius stabdžius – cilindriniai. Nuo 1977 m. buvo galima įsigyti „Renault 20 TS“ variantą, turintį 109 AG 2 l variklį. Jis, panašus į prancūzišką–švedišką aliuminį V6 su iškeltu alkūniniu velenu, buvo gaminamas Douvrine.

Nuo 1977 m. rugpjūčio 1,6 l variklio, montuojamo į „Renault 20 TL/GTL“, galia padidėjo iki 96 AG. Atramos galvai buvo standartiškai montuojamos visose versijose, netgi ant „Renault 30“ galinių sėdynių. Pradedant 1978 m. buvo pakeista kėbulo išvaizda. Kompanija pristatė naują pavyzdinį modelį – „30 TX“.

Jame dėl „Bosch“ pagamintos „K-Jetronic“ degalų įpurškimo sistemos ir elektroninio degimo modulio galia pakilo iki 142 AG. Standartiškai buvo siūloma 5 laipsnių mechaninė pavarų dėžė arba automatinė „Societe de Transmission Automatique“ transmisija.

1979 m. lapkritį pirmieji klientai įsigijo „Renault 20 Diesel“ su ekonomišku ir dinamišku 2,1 l (64 AG) varikliu. „TD“ ir „GTD“ skyrėsi įrangos lygiu. „30“ vis dar buvo galima įsigyti kaip ribotos serijos automobilį. Vienas tokių buvo juodas „Magnum Six“ su odos apmušalais ir „premium“ garso sistema.
1980 m. Rumunijos „Dacia“ gamykloje, Mioveni mieste, buvo pagamintas nežinomas skaičius „Dacia 2000“ automobilių, kurie buvo beveik identiški „Renault 30“. Šios transporto priemonės buvo išskirtinai skirtos šalies valdininkams.

Dar daugiau pokyčių buvo pristatyta 1981–1982 m. Naujas buvo turbodyzelinis „Renault 20“ variantas. 2 068 kubinių centimetrų tūrio 85 AG „J8S“ variklis garantavo 160 km/h greitį. Dyzelinis variklis, turintis „Garrett“ turbokompresorių, buvo montuojamas į „Renault 30“, kuris buvo eksportuojamas į pasirinktas Europos rinkas. Prancūzijoje naudotas reklaminis šūkis „Plus Turbo que Diesel“ („Daugiau turbo negu dyzelis“) pabrėžė gerą automobilio dinamiką ir mažas degalų sąnaudas. Tai buvo pirmasis serijinės gamybos keleivinis automobilis su turbodyzeliniu varikliu, turinčiu tarpinį suslėgto oro aušintuvą. Tais laikais ši technologija buvo išskirtinai naudojama tik didesniuose sunkvežimiuose.

„Renault 20 TX“ 2,2 l 115 AG variklis su įpurškimu taip pat debiutavo rinkoje. Dar kartą buvo atnaujintas salonas. Į pasirinkimų sąrašą įėjo nauji elektra valdomi šoninio vaizdo veidrodėliai ir „Jaeger“ laikrodis su LED ekranu. Paskutinius serijos automobilius galima atpažinti iš mažo aptako, esančio ant bagažinės dangčio krašto.

Nors „Renault 20/30“ yra prisimenamas kaip šeimos ar verslo kelionėms skirtas automobilis, jo istorija turi kelis itin sėkmingus su sportu susijusius epizodus. 1977 m. Australijos „Renault 30 TS“ komanda, kurią sudarė Robertsas, Webbas ir Brooksas, užėmė 38 vietą antrosiose Londonas–Sidnėjus lenktynėse. Didžiausia sėkmė „Renault“ aplankė Afrikoje. 1971 m. gruodį Bernardas ir Claudas Marreau („Renault 12 Gordini“) laimėjo lenktynes Alžyras–Keiptaunas, kuriose jie per 8 dienas, 22 valandas ir 18 minučių įveikė 15 000 kilometrų laukinės Afrikos. Vis tik jų mėgstamiausios lenktynės buvo Paryžius–Dakaras, kuriose jie dalyvavo nuo 1979 iki 1985 m.

Po kelių startų su keturiais ratais varomu „Renault 4 Sinpar“, 1982 m. sausį brolius Marreau aplankė sėkmė ir jie laimėjo Paryžius–Dakaras lenktynes. Keturiais ratais varomas „Renault 20 Turbo“ neturėjo konkurentų lengvųjų automobilių ir visureigių klasėje. Vis dar būdami Dakare laimėtojai gavo sveikinimo žinutę nuo „Renault“ valdybos prezidento Bernardo Hanono. Antrasis Vails–Chanteaux komandos automobilis užėmė 17 vietą. „Renault 20 Turbo“ variklis turėjo 155 AG. Automobilis galėjo pasiekti apie 200 km/val. greitį. Ši sėkmė paskatino 63 000 klientų nusipirkti „Renault 20“ 1982 m.

Pirmojo „premium“ segmento hečbeko era baigėsi 1983 m. spalio 16 d. Per 8,5 metų Sandouville gamykloje buvo pagaminti 629 004 „Renault 20“ ir 153 704 „Renault 30W“. Jų įpėdinis, „Renault 25“, rinkoje pasirodė 1984 m.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kelininkai pradeda žiemos sezoną: sandėliai užpildyti smėliu ir druska (3)

AB „Kelių priežiūra“ pradeda žiemos sezoną – budėtojai nepertraukiamai stebi Lietuvos...

Griežtėjantys taršos reikalavimai keičia „premium“ automobilių rinką: privalumų turi viena grupė (17)

Nuo 2018 m. rugsėjo visi nauji Europos Sąjungoje parduodami automobiliai turėjo atitikti ne tik...

Nauji automobiliai lietuviams vis patrauklesni: jų pardavimų augimas šalyje – sparčiausias ES (12)

Naujų automobilių pardavimų augimas Lietuvoje per devynis šių metų mėnesius buvo sparčiausias...

„Volvo Cars“ pristatė pirmą savo elektromobilį „Volvo XC40 Recharge“ (11)

Ateityje „Volvo“ pirkėjai turės apsispręsti – ar jie nori iš elektros tinklo įkraunamo...

„Renault“ į miesto gatves paleido autonominį „ZOE Cab“ – siūlo pavežėjimo paslaugas

„Paryžiaus-Saclay autonominė laboratorija“ skelbia, kad nuo spalio 14 d. iki lapkričio 8 d.,...

Top naujienos

Orai: šiluma mūsų dar nepaliks (26)

Praėjusią savaitę dažnai džiaugėmės neįprastai šiltais, gražiais orais. Daugelyje vietovių...

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (25)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (72)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (256)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (43)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (39)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (123)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (32)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...