aA
Pasirinkus ne mokytis, o tiesiog nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, mergina prarado 18 tūkst. eurų. Tai viena iš kelių kasmet įvykstančių istorijų, kai bandoma lengvesniu būdu įgyti teisę vairuoti. „Regitra" vien per šių metų keturis mėnesius socialiniuose tinkluose jau užfiksavo per 60 asmenų anketų, siūlančių tokią neteisėtą „pagalbą". Tačiau nepaisant nuolatinių įspėjimų neužkibti ant sukčių kabliuko, vis dar atsiranda besinaudojančių jų „paslaugomis". „Regitra" skatina būsimus vairuotojus ne tik neieškoti aplinkkelių, bet ir būti sąmoningais, nes būti vairuotoju, tai reiškia būti atsakingu už savo ir kitų gyvybes.
„Regitra“ įspėja: ieškodami lengvesnių kelių įgyti teisę vairuoti, rizikuoja prarasti keliolika tūkstančių
© Regitros nuotr.

Kaip teigia „Regitros" korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius, būsimi vairuotojai, norėdami įgyti teisę vairuoti sukčiavimo ar papirkinėjimo metodais, neretai nesusimąsto, kaip kenkia sau ir kokios gali būti tokio elgesio pasekmės.

„Regitra“ įspėja: ieškodami lengvesnių kelių įgyti teisę vairuoti, rizikuoja prarasti keliolika tūkstančių
© Regitros nuotr.

„Svarbu suprasti, kad mokomės dėl savęs. Vairuotoju ne gimstama, o tampama. Deja, yra tokių asmenų, kurie savo energiją, laiką ir pinigus nukreipia pačia netinkamiausia kryptimi. Nesusimąstoma, kaip rizikuojama, nes tokiu būdu ne tik neįgyjami kiekvienam vairuotojui reikalingi įgūdžiai, bet ir galima sulaukti baudžiamosios atsakomybės. Be abejo, kyla klausimas, kodėl apskritai norisi sukčiauti. Priežasčių matyt yra ne viena. Pavyzdžiui, įtakos turi visuomenėje sklandantys mitai, kad egzaminą išlaikyti be kyšio neįmanoma, tokiu būdu tarsi provokuojant ieškoti nelegalių būdų. Todėl labai norisi paskatinti būsimo vairuotojo aplinką, pradedant nuo šeimos narių, draugų iki vairavimo instruktorių, prisidėti prie švietimo, pilietiškumo ugdymo ir vertybių aiškinimo, kodėl svarbu savo pastangomis įgyti teisę vairuoti", – sako E. Bogavičius.

Kaip dar praėjusią savaitę pranešė policija, iš Klaipėdos rajono gyventojos sukčiai išviliojo 18 tūkst. eurų už tariamą vairuotojo pažymėjimą. Tai ne vienintelis atvejis. Į tokias ar panašias situacijas papuolę asmenys kartais patys kreipiasi ir į „Regitrą" pripažindami, kad liko apgauti. Štai vienas paskutiniųjų pasakojo, jog keletą kartų neišlaikęs egzamino nusprendė pasinaudoti „Regitros" „darbuotojo" paslaugomis. Su juo susirašinėdamas internetu jam pervedė 750 eurų, tačiau, be abejonės, jokios paslaugos negavo, nes suprato, kad bendravo su sukčiumi, kuris „Regitroje" net nedirba.

„Regitra“ įspėja: ieškodami lengvesnių kelių įgyti teisę vairuoti, rizikuoja prarasti keliolika tūkstančių
© DELFI / Domantas Pipas

„Turime ir tokių istorijų, kai žmogui, kuris perveda pinigus, sukčiai pasako tiesiog nuvykti į „Regitros" padalinį ir užsisakyti vairuotojo pažymėjimą, nes neva viskas jau suderinta iš anksto. Na, o atvykus paaiškėja, kad jis liko apgautas. Darbuotojai patikrina informaciją sistemoje ir mato, kad asmuo dar yra neišlaikęs vairavimo egzaminų", – teigia „Regitros" atstovas.

Įprastai sukčiai sukuria netikrą „Facebook" anketą, kurioje dažniausiai nurodo, kad dirba „Regitroje". Jose būna labai mažai įrašų, nuotraukų, draugų, nepateikiama asmeninės informacijos. Na, o tam, kad pasiektų kuo daugiau žmonių, savo pasiūlymus iš tokių netikrų anketų skelbia įvairiose grupėse su „Regitros" nuotraukomis, po jais dažniausiai išjungdami komentavimo galimybę. Susirašinėdami jie teigia turintys pažįstamų „Regitroje", prašo atsiųsti savo asmens duomenis (pvz.: asmens kodą, medicininę pažymą), skubina atlikti pavedimą. Taigi, tokiais atvejais ne tik prarandami pinigai, bet ir iškyla reali grėsmė, kad atskleisti asmens duomenys bus panaudoti netinkamai, pavyzdžiui, kitam nusikaltimui.

„Yra ir tokių atvejų, kai už pinigus pažadama, kad asmeniui tik „dėl akių" reikia atvykti laikyti egzaminą, nes viskas bus sutarta iš anksto su „Regitros" darbuotojais dėl teigiamo rezultato. Jei visgi asmuo neišlaiko, tokie „tarpininkai" sugrąžina dalį pinigų motyvuodami, kad buvo padarytos kritinės klaidos, dėl kurių egzaminuotojas tikrai negalėjo „užsimerkti", nes egzaminas yra filmuojamas. Na, o jei išlaiko – sako štai viską pavyko suderinti, nors iš tikrųjų žmogus pats savo jėgomis išlaikė egzaminą. Matyt tokiais atvejais sumokėjimas už neva teigiamą egzamino rezultatą veikia kaip placebo efektas ir asmuo jaučiasi labiau pasitikintis bei ramesnis. Tokių susitarimų pasitaiko ir su nesąžiningais vairavimo instruktoriais, kurie pažindami klientą ir suprasdami jo įgytus vairavimo įgūdžius, gali siekti pasinaudoti klientų patiklumu", – sako E. Bogavičius.

Kaip rodo praktika, be sukčių skelbimų socialiniuose tinkluose naudojami ir kiti neteisėti būdai. Vienas jų – egzaminą ateina laikyti kitas asmuo, pateikdamas suklastotą asmens dokumentą. Tokiu atveju kviečiami ir policijos pareigūnai, nes už suklastotą dokumentą gali grėsti baudžiamoji atsakomybė. Kitas sukčiavimo būdas susijęs su teorijos egzaminais, kuomet egzaminuojamieji naudojasi neleistina vaizdo ir garso perdavimo įranga. Kitaip tariant, yra filmuojamas ekranas su klausimais, o kitoje ryšio pusėje esantis žmogus diktuoja atsakymus.

„Regitra“ įspėja: ieškodami lengvesnių kelių įgyti teisę vairuoti, rizikuoja prarasti keliolika tūkstančių
© Regitros nuotr.

„Šiemet tokių atvejų jau esame užfiksavę 6. Pastebime, kad įranga tobulėja ir ją vis sunkiau aptikti, todėl tai yra viena iš priežasčių, kodėl visoje Lietuvoje pagal olandų modelį diegiame naujo standarto teorijos klases. Jos padeda dar paprasčiau pastebėti bandančius sukčiauti asmenis, nes klasėse būsimi vairuotojai sėdi puslankiu, o kiekvienoje egzaminavimo vietoje yra papildomi veidrodžiai ir stebėjimo kameros", – pasakoja „Regitros" atstovas.

Svarbu pastebėti ir tai, kad visiems nesąžiningai besielgiantiems asmenims egzaminą pakartotinai leidžiama laikyti tik po metų, kad būtų laiko susivokti, jog reikia įdėti šiek tiek pastangų savarankiškai išmokti Kelių eismo taisykles ir pasiruošti savo jėgomis išlaikyti teorijos egzaminą, o ne tobulinti korupcinio pobūdžio įgūdžius.

„Nepateisiname jokių bandymų apeiti sistemą ir neteisėtais būdais gauti vairuotojo pažymėjimą. Lygiai taip pat įmonėje taikome nulinę toleranciją korupcijos apraiškoms. „Regitros" egzaminuotojams daryti poveikį dėl palankaus sprendimo priėmimo ir už jį atsilyginant yra traktuojama kaip nusikalstama veika. Todėl labai kviečiame visuomenę būti pilietiška ir nepakančia korupcijos apraiškoms ir, jei turite konkrečios informacijos apie galimai neteisėtus veiksmus, visada praneškite apie tai „Regitros" pranešimų apie pažeidimus kanalu pranesk@regitra.lt arba tiesiogiai teisėsaugos institucijoms. Užtikriname asmens ir jo pateiktos informacijos konfidencialumą", – teigia „Regitros" korupcijos prevencijos pareigūnas Edmundas Bogavičius.

Svarbu pranešti ir apie socialiniuose tinkluose pastebimus siūlymus su neteisėta „pagalba" dėl vairuotojo pažymėjimų. „Regitra" imasi priemonių, kad sukčių paskyros bei jų skelbimai būtų blokuojami ir žmonės nebūtų apgaudinėjami. Tuo pačiu kviečiame pranešti ir Policijos virtualiam patruliui, kad policija taip pat galėtų reaguoti į neteisėtą veiklą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Skelbia apie vietas centre, kur 2 valandas parkavimas nemokamas

Sostinės Taryba trečiadienį patvirtino siūlymus, kurie keis rezervuotų automobilių stovėjimo...

ES naujų automobilių rinkoje – stipriausias kritimas nuo pandemijos (1)

Problemos tiekimo grandinėse balandį toliau neigiamai veikė naujų automobilių pardavimus Europos...

Vilniuje duris atvėrė moderniausias Rytų Europoje „Renault“ ir „Dacia“ centras

Ketvirtadienį, gegužės 12-ąją, Vilniuje duris atvėrė moderniausias Rytų Europoje „ Renault...

Balandį stebimas Lietuvos naudotų automobilių rinkos sumažėjimas

„AutoTyrimų“ duomenimis, gautais išanalizavus VĮ „ Regitra “ pateiktus pradinius duomenis,...

„Renault“ parduoda turtą ir išeina iš Rusijos: rusai žada atversti „naują „Moskvič“ istorijos puslapį“

Prancūzijos automobilių gamintoja „ Renault “ pardavė savo turtą Rusijos vyriausybei,...

Top naujienos

Ispanijoje gyvenanti Aušra Burnienė: rudenį šios šalies kurortuose nusipirkti būstą gali būti neįmanoma dėl vienos priežasties papasakojo apie kainas (1)

Pilni lėktuvai lietuvių į Ispaniją leidžiasi ne tik atostogų, apstu ir norinčių čia susirasti...

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Ką išduoda nauji Rusijos grasinimai kaimynėms: Kremlius sukūrė situaciją, kurios nebuvo šimtmečius (2)

Šios šalis taps priešėmis – tą minutę, kai jos taps NATO narėmis, imsimės žingsnių. Jei...

Putino diagnozė slepia ir svarbesnę informaciją: šito dar niekas garsiai nesako

Tikra ar išgalvota Rusijos prezidento Vladimiro Putino sunki liga neabejotinai lems ir karo...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Delfi PliusJurga Grigienė

Randai: kodėl niekas nesako, kad jiems užgijus negalima atsikvėpti – neprižiūrimi jie gali sukelti negrįžtamų padarinių

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuris neturėtų nė vieno rando. Bet savotiškas paradoksas – ne...

Majauskas apie ekonomikos būklę, naujus mokesčius ir NPD santykį su MMA: tam tikrų pakeitimų tikrai reikia

Infliacija, planuojamos didinti bazinės palūkanų normos, nedarbo augimo rizika rodo, kad šie metai...

Delfi PliusPranas Šarpnickis

Lietuvos miestas, kurį 9 dienoms buvo „okupavę“ latviai – supykę, kad žemaičiai neleidžia Kalėdų atšvęsti, grįžo namo (1)

Sovietmečiu kai kas Skuodą pašaipiai vadindavo lietuviškąja Kamčiatka. Bet ne todėl, kad ten...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Išjuokta „Tinder Swindler“ auka – apie pragarą ir traumą, kurią patyrė: po to, kai prakalbau, tiek daug dalykų pradėjo vykti išskirtinis Delfi Plius interviu

Pernillos Sjoholm gyvenimas „ant popieriaus“ atrodo kone tobulas: jos darbas yra keliauti po...

Bozulis: Prancūzijos miestelis, plytintis aukštai virš „duobės“

Trou de Bozouls, arba Bozulio duobė, yra didžiulis pasagos formos kanjonas, esantis šalia Bozulio...