Iš naujausios Europos Komisijos ataskaitos apie automobilių kainas matyti, kad 2009 m. realiosios kainos Europos Sąjungoje (ES) šiek tiek sumažėjo ir visoje ES bendrojoje rinkoje jos tapo panašesnės. Tačiau remonto bei techninės priežiūros paslaugų ir atsarginių dalių kainos toliau didėjo ir gerokai viršijo infliaciją, ir tai pagrindžia, kodėl nuo birželio mėn. 1 d. šiam sektoriui reikia taikyti griežtesnes konkurencijos taisykles.
© Corbis

2009 m. automobilių kainos išliko palyginti stabilios daugiausia dėl valstybės subsidijų, paskolų ir priemonių naujų automobilių pirkimui skatinti, kurias daugelis šalių taikė, kad sušvelnintų ekonomikos nuosmukio poveikį.

„Labai džiaugiuosi, kad konkurencija automobilių prekybos rinkoje tebėra didelė ir tai naudinga Europos vartotojams. Tačiau nerimą kelia tai, kad remonto ir atsarginių dalių kainos ekonomikos nuosmukio sąlygomis toliau didėjo. Tai reiškia, kad sprendimas didinti konkurenciją garantinių paslaugų rinkoje buvo teisingas ir kad jis turėtų paskatinti veiksmingiau teikti paslaugas Europos vartotojų naudai", - sakė už konkurencijos politiką atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Joaquínas Almunia.

ES automobilių kainų indeksas, atitinkantis vartotojų sumokėtas nominaliąsias kainas, įskaitant nuolaidas, PVM ir registracijos mokesčius, padidėjo 1,1 proc., o bendras vartotojų kainų indeksas padidėjo 1,7 proc., taigi realiosios automobilių kainos sumažėjo 0,6 proc.

2009 m. realiosios automobilių kainos vartotojams atitinkama valiuta sumažėjo 24 iš 27 valstybių narių. Nyderlanduose jos išliko stabilios, o Jungtinėje Karalystėje ir Švedijoje atitinkamai padidėjo 7,7 proc. ir 2,7 proc. Tačiau reikėtų pažymėti, kad automobilių pirkėjams pastarosiose šalyse buvo naudingas 2008 m. staigus kainų kritimas (atitinkamai 9,7 proc. ir 5 proc.), todėl apskritai dabar jų padėtis geresnė nei 2008 m. pradžioje. Jungtinėje Karalystėje kainų svyravimas taip pat susijęs su tuo, kad nuo 2010 m. sausio mėn. nebetaikomas laikinai sumažintas PVM.

Realiosios kainos labiausiai sumažėjo Slovėnijoje (13,4 proc.), Lietuvoje (11,1 proc.), Slovakijoje (11,0 proc.), Rumunijoje (10,1 proc.), Čekijoje (9,4 proc.), Maltoje (9,2 proc.) ir Bulgarijoje (9,1 proc.). Kainų mažėjimą šiose šalyse galėjo iš dalies nulemti 2009 m. ekonomikos nuosmukis, kuris naujas valstybes nares paveikė labiau nei visą ES. Didelėse rinkose realiosios kainos labiausiai sumažėjo Ispanijoje (4,7 proc.), ne taip smarkiai kainos sumažėjo Italijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje (atitinkamai 1,1 proc., 1,0 proc. ir 0,6 proc.).

Apskritai realiųjų automobilių kainų mažėjimas visoje ES reiškia, kad ilgalaikė kainų tendencija, kurią lemia pernelyg dideli pasauliniai gamybos pajėgumai ir nuožmi automobilių gamintojų konkurencija, yra palanki vartotojams.

2009 m. gerokai sumažėjo kainų, nurodytų gamintojų kainų kataloguose, skirtumai valstybėse narėse - vidutinis standartinis nuokrypis sumažėjo nuo 9,8 proc. iki 8,5 proc. (t. y. 1,3 proc.), išskyrus euro zoną, kurioje šis rodiklis šiek tiek padidėjo (nuo 6,0 proc. iki 6,5 proc., t. y. 0,5 proc.). Tai iš esmės nulėmė dėl didelių subsidijų naujų automobilių pirkėjams tam tikrose šalyse padidėjusi mažesnių automobilių paklausa.

Apskritai keleivinių automobilių kainų skirtumai tebėra nedideli. Pavyzdžiui, visos ES 16 maisto produktų (pvz., duona, sviestas ir kt.) krepšelio sklaidos rodiklis 2008 m. buvo 34,4 proc.[1].

Tačiau remonto bei techninės priežiūros ir atsarginių dalių kainos toliau didėjo ir viršijo infliaciją (realiosios kainos atitinkamai padidėjo 1,5 proc. ir 0,7 proc.).

Padidinti konkurenciją garantinių paslaugų rinkoje - tai pagrindinis variklinėms transporto priemonėms skirtos naujos konkurencijos teisės sistemos, priimtos gegužės mėn. ir galiojančios nuo praėjusio mėnesio, tikslas.Naujosiomis taisyklėmis panaikinama bendroji išimtis gamintojams, kurių remonto ir techninės priežiūros rinkos dalis viršija 30 proc. (šiuo metu tokių gamintojų yra dauguma), todėl bus lengviau spręsti problemas, susijusias su atsisakymu teikti techninę informaciją nepriklausomos automobilių remonto dirbtuvėms ar netinkamu garantijų naudojimu (žr. IP/10/619, susijusią kalbą ir, žinoma, reglamentą[2] ir gaires).

2009 m. antrajame pusmetyje padidėjo naujų registruotų automobilių skaičius - tai iš esmės lėmė keliose ES valstybėse narėse taikomos naujų automobilių įsigijimo programos. 2009 m. iš viso įregistruota 14,4 mln. naujų automobilių.Vis dėlto pardavimas, palyginti su 2008 m. ir 2007 m. (prieš krizę), sumažėjo atitinkamai 1,6 proc. ir 9,5 proc.

Ataskaita apie automobilių kainas - viena iš Komisijos variklinių transporto priemonių sektoriaus stebėjimo priemonių. Naudodamiesi šia ataskaita, vartotojai gali palyginti automobilių kainas visoje Europoje ir pasinaudoti ES bendrosios rinkos galimybėmis.

Ataskaitoje pateikiama informacija apie pagrindinių automobilių modelių kainas kiekvienoje šalyje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijoje areštuotas „Audi“ vadovas (22)

Vokietijoje tirianti vadinamąjį „ dyzelgeito “ skandalą areštuotas „ Volkswagen Group “...

„Volvo“ automobilių gamyboje naudos 25 proc. perdirbto plastiko (1)

Mažiausiai 25 proc. plastiko, naudojamo naujuose „Volvo“ automobilių modeliuose nuo 2025 metų,...

Netikėtas pasiūlymas „dyzelių“ Europoje kritikams atskriejo iš JAV (127)

Dalį verslo Europoje prancūzams su džiaugsmu pardavusi bendrovė „ General Motors “ visų...

Nepasotinamas norvegų apetitas elektromobiliams: „Hyundai“ buvo priversta stabdyti užsakymų priėmimą (33)

Norvegams taip patinka elektromobiliai, kad „ Hyundai “ buvo priversta sustabdyti užsakymų...

Savaitgalį Lietuvos keliais judės karinė technika: vairuotojai raginami išlaikyti atidumą (58)

Pasibaigus karinėms pratyboms „ Kardo kirtis “ ir „Perkūno griausmas“, šalies keliuose vėl...

Top naujienos

Tarp „valstiečių“ – maišto nuotaikos: prakalbo apie premjero atsistatydinimą (184)

Pagrindinius socialinius ir ekonominius klausimus sprendžiantiems Seimo komitetams, vadovaujamiems...

Tikroji situacija kalėjimuose: vyksta prekyba, blokavimo sistema neveikia (45)

Dviejų Kybartų pataisos namuose kalinčių vaikinų lėbavimas iš pamatų supurtė Lietuvos...

Vilniaus centre sprogus troleibuso padangai, sužaloti trys žmonės, vienam nutrauktas pirštas papildyta 16.46 (29)

Pirmadienį sostinėje sprogus troleibuso padangai, nukentėjo trys žmonės.

Kodėl bankų padaliniuose kartais reikia laukti kelias valandas? (40)

Statistika rodo, kad bankų padaliniuose žmonės paslaugų laukia kur kas trumpiau – virš 10...

Rusijos opozicionierius: permainos vyksta staiga, turime būti pasiruošę (172)

„Kada Rusijoje prasidės rimtos politinės permainos, mes nežinome, tačiau turime būti joms...

„Panathinaikos“ fanams dėkojusio Lekavičiaus ateitis Graikijoje priklauso nuo trenerio Pascualio

Praėjusią vasarą su trenksmu iš Kauno „Žalgirio“ į Atėnų „Panathinaikos“ persikėlęs...

Savaitgalis Skubios pagalbos skyriuje: pacientai plūsta kas 4 minutes (1)

Per praėjusį savaitgalį į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės ( RVUL ) Skubios...

Svajonių darbas: Seimo nariai turi 103 dienas, per kurias gali atostogauti (100)

Dabartinė situacija, kai Seimo nario atostogos nėra reglamentuotos, prieštarauja Konstitucijai ,...

Keblus slaptažodžių pasaulis: kaip susikurti tobulą ir kiek kainuoja mūsų užmaršumas (2)

Ne vienas aktyviai internetu besinaudojantis žmogus žino, ką reiškia galvoje talpinti krūvą...

Vievyje sučiuptas sadistas, negyvai sutrypęs bejėgį gyvūną (104)

Pirmadienio rytą, apie 9.45 val., pilietis Kęstutis (gim. 1978 m.) Vilniaus apskrities policijai...