aA
Iš naujausios Europos Komisijos ataskaitos apie automobilių kainas matyti, kad 2009 m. realiosios kainos Europos Sąjungoje (ES) šiek tiek sumažėjo ir visoje ES bendrojoje rinkoje jos tapo panašesnės. Tačiau remonto bei techninės priežiūros paslaugų ir atsarginių dalių kainos toliau didėjo ir gerokai viršijo infliaciją, ir tai pagrindžia, kodėl nuo birželio mėn. 1 d. šiam sektoriui reikia taikyti griežtesnes konkurencijos taisykles.
© Corbis

2009 m. automobilių kainos išliko palyginti stabilios daugiausia dėl valstybės subsidijų, paskolų ir priemonių naujų automobilių pirkimui skatinti, kurias daugelis šalių taikė, kad sušvelnintų ekonomikos nuosmukio poveikį.

„Labai džiaugiuosi, kad konkurencija automobilių prekybos rinkoje tebėra didelė ir tai naudinga Europos vartotojams. Tačiau nerimą kelia tai, kad remonto ir atsarginių dalių kainos ekonomikos nuosmukio sąlygomis toliau didėjo. Tai reiškia, kad sprendimas didinti konkurenciją garantinių paslaugų rinkoje buvo teisingas ir kad jis turėtų paskatinti veiksmingiau teikti paslaugas Europos vartotojų naudai", - sakė už konkurencijos politiką atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Joaquínas Almunia.

ES automobilių kainų indeksas, atitinkantis vartotojų sumokėtas nominaliąsias kainas, įskaitant nuolaidas, PVM ir registracijos mokesčius, padidėjo 1,1 proc., o bendras vartotojų kainų indeksas padidėjo 1,7 proc., taigi realiosios automobilių kainos sumažėjo 0,6 proc.

2009 m. realiosios automobilių kainos vartotojams atitinkama valiuta sumažėjo 24 iš 27 valstybių narių. Nyderlanduose jos išliko stabilios, o Jungtinėje Karalystėje ir Švedijoje atitinkamai padidėjo 7,7 proc. ir 2,7 proc. Tačiau reikėtų pažymėti, kad automobilių pirkėjams pastarosiose šalyse buvo naudingas 2008 m. staigus kainų kritimas (atitinkamai 9,7 proc. ir 5 proc.), todėl apskritai dabar jų padėtis geresnė nei 2008 m. pradžioje. Jungtinėje Karalystėje kainų svyravimas taip pat susijęs su tuo, kad nuo 2010 m. sausio mėn. nebetaikomas laikinai sumažintas PVM.

Realiosios kainos labiausiai sumažėjo Slovėnijoje (13,4 proc.), Lietuvoje (11,1 proc.), Slovakijoje (11,0 proc.), Rumunijoje (10,1 proc.), Čekijoje (9,4 proc.), Maltoje (9,2 proc.) ir Bulgarijoje (9,1 proc.). Kainų mažėjimą šiose šalyse galėjo iš dalies nulemti 2009 m. ekonomikos nuosmukis, kuris naujas valstybes nares paveikė labiau nei visą ES. Didelėse rinkose realiosios kainos labiausiai sumažėjo Ispanijoje (4,7 proc.), ne taip smarkiai kainos sumažėjo Italijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje (atitinkamai 1,1 proc., 1,0 proc. ir 0,6 proc.).

Apskritai realiųjų automobilių kainų mažėjimas visoje ES reiškia, kad ilgalaikė kainų tendencija, kurią lemia pernelyg dideli pasauliniai gamybos pajėgumai ir nuožmi automobilių gamintojų konkurencija, yra palanki vartotojams.

2009 m. gerokai sumažėjo kainų, nurodytų gamintojų kainų kataloguose, skirtumai valstybėse narėse - vidutinis standartinis nuokrypis sumažėjo nuo 9,8 proc. iki 8,5 proc. (t. y. 1,3 proc.), išskyrus euro zoną, kurioje šis rodiklis šiek tiek padidėjo (nuo 6,0 proc. iki 6,5 proc., t. y. 0,5 proc.). Tai iš esmės nulėmė dėl didelių subsidijų naujų automobilių pirkėjams tam tikrose šalyse padidėjusi mažesnių automobilių paklausa.

Apskritai keleivinių automobilių kainų skirtumai tebėra nedideli. Pavyzdžiui, visos ES 16 maisto produktų (pvz., duona, sviestas ir kt.) krepšelio sklaidos rodiklis 2008 m. buvo 34,4 proc.[1].

Tačiau remonto bei techninės priežiūros ir atsarginių dalių kainos toliau didėjo ir viršijo infliaciją (realiosios kainos atitinkamai padidėjo 1,5 proc. ir 0,7 proc.).

Padidinti konkurenciją garantinių paslaugų rinkoje - tai pagrindinis variklinėms transporto priemonėms skirtos naujos konkurencijos teisės sistemos, priimtos gegužės mėn. ir galiojančios nuo praėjusio mėnesio, tikslas.Naujosiomis taisyklėmis panaikinama bendroji išimtis gamintojams, kurių remonto ir techninės priežiūros rinkos dalis viršija 30 proc. (šiuo metu tokių gamintojų yra dauguma), todėl bus lengviau spręsti problemas, susijusias su atsisakymu teikti techninę informaciją nepriklausomos automobilių remonto dirbtuvėms ar netinkamu garantijų naudojimu (žr. IP/10/619, susijusią kalbą ir, žinoma, reglamentą[2] ir gaires).

2009 m. antrajame pusmetyje padidėjo naujų registruotų automobilių skaičius - tai iš esmės lėmė keliose ES valstybėse narėse taikomos naujų automobilių įsigijimo programos. 2009 m. iš viso įregistruota 14,4 mln. naujų automobilių.Vis dėlto pardavimas, palyginti su 2008 m. ir 2007 m. (prieš krizę), sumažėjo atitinkamai 1,6 proc. ir 9,5 proc.

Ataskaita apie automobilių kainas - viena iš Komisijos variklinių transporto priemonių sektoriaus stebėjimo priemonių. Naudodamiesi šia ataskaita, vartotojai gali palyginti automobilių kainas visoje Europoje ir pasinaudoti ES bendrosios rinkos galimybėmis.

Ataskaitoje pateikiama informacija apie pagrindinių automobilių modelių kainas kiekvienoje šalyje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rugsėjį vidutinio greičio matuokliai užfiksavo daugiau nei 23 tūkst. pažeidėjų (10)

Greičio mėgėjai pasimokė. LRT laidos „Panorama“ gautais duomenimis, per pusę mėnesio,...

Parodė galingiausią pasaulyje SUV – turi net režimą lenktynių trasai (11)

Naujasis „ Jeep Grand Cherokee Trackhawk“ brėžia naujas ribas visureigių rinkoje – tokias,...

„Ferrari“ planuoja išleisti 15 naujų automobilių modelių

„ Ferrari “ planuoja išleisti 15 naujų automobilių modelių, įskaitant hibridinius...

Lietuvą pasiekė naujas „Mazda 6“ – paviešinta ir automobilio kaina (13)

Ruduo – savotiško derliaus metas daugeliui automobilių pardavėjų ir „ Mazda “ atstovai...

„Audi“ pristatė elektra varomą visureigį „e-tron“: kartu su juo siūlys ir įdomią paslaugą (18)

„ Audi e-tron“ yra pirmasis vien tik elektra varomas serijinis keturių žiedų markės modelis....

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (271)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (161)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (40)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (47)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (7)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (279)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (154)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...