Daugelis mūsų nė nenutuokia, kad vairuoti, kol jaučiami pagirių simptomai, yra pavojinga, nors alkoholio kiekis kraujyje ir neviršija leistinos normos. Po švenčių prie vairo sėstis skubantiems žmonėms specialistai pataria malšinti pagirias ne vaistais, o sočiu miegu ir poilsiu.
© "Lietuvos žinios"

Ne vienam vairuotojui poryt, pirmą naujų metų dieną, po bemiegės nakties ir gausių vaišių teks sėstis prie automobilio vairo. LŽ domėjosi, kaip iš vakaro vartojus alkoholinių gėrimų elgtis, kad kitą dieną pagirios netaptų skaudžios nelaimės kelyje priežastimi. Pasirodo, kai kurie tarp žmonių populiarūs pagirių malšinimo būdai gali pridaryti daugiau bėdos negu naudos, todėl specialistai įspėja: net mažas kiekis alkoholio turi poveikį organizmui ir kelia pavojų eismo dalyviams.

Pagiringas irgi pavojingas

Dauguma vairuotojų įsitikinę, kad užtenka po išgertuvių numigti 6 valandas, rytą gerti daug skysčių arba net vaistų ir jau galima saugiai vairuoti mašiną. Medikai su tokia nuomone kategoriškai nesutinka.

Apsinuodijimų informacijos ir kontrolės centro klinikinė toksikologė Gabija Dragelytė LŽ paaiškino: jei vakare 80 kilogramų sveriantis sveikas vyras išgers butelį degtinės, labai tikėtina, kad kitos dienos rytą ir net po pietų jo kraujyje alkoholio kiekis tikrai viršys leistiną normą. "Kai išgeriama tiek alkoholio, prieš sėdant prie vairo rekomenduočiau padaryti 24 valandų pertrauką", - patarė toksikologė.

"Renaul" vairavimo mokyklos direktorius Zbigniewas Weselis tvirtino, kad jei alkoholio matuoklis neužfiksuoja girtumo, tai dar nereiškia, jog galima vairuoti automobilį praėjus kelioms valandoms po svaigalų vartojimo. Jo teigimu, tokie vairuotojai būna gerokai mažiau susikoncentravę. "Nors asmuo atrodo jau blaivus, organizmas dar būna nespėjęs visiškai atsigauti, kad galėtų tinkamai funkcionuoti didesnės rizikos situacijose, kokios pasitaiko vairuojant automobilį. Kad baigtųsi alkoholio poveikis, turi būtinai praeiti tam tikras laiko tarpas. Todėl planuojant vairuoti automobilį po svaigalų vartojimo vertėtų palaukti bent 10 valandų", - dėstė Z.Weselis.

Dar metų pradžioje Jungtinėje Karalystėje esančiame Brunelio universitete atliktas tyrimas parodė, kad vakare šventę ir iš ryto pagirių simptomų jautę vairuotojai keturis kartus dažniau viršijo greitį, keturis kartus dažniau netinkamai manevravo, dvigubai dažniau nestojo prie raudono šviesoforo ar "Stop" ženklo bei darė kitų eismo taisyklių pažeidimų. Be to, buvo sulėtėjusi tokių žmonių reakcija - jie perpus lėčiau priėmė sprendimus kelyje.

Pataria išlaukti

Tai, kad po didžiųjų švenčių keliuose ir gatvėse padaugėja pagiringų vairuotojų, neslėpė nei policijos pareigūnai, nei toksikologai. Teismo medicinos instituto Toksikologijos laboratorijos skyriaus vedėja Zita Minkuvienė LŽ patvirtino, jog šventiniu laikotarpiu į laboratoriją tradiciškai daugiau atsiunčiama žmonių kraujo mėginių alkoholio koncentracijai nustatyti. "Viskas priklauso nuo to, kiek įtartinų vairuotojų patikrina policija. Tačiau, kaip rodo patirtis, didžiųjų švenčių laikotarpiu atliekame daugiau tyrimų, kad laboratoriškai nustatytume vairuotojų blaivumą", - kalbėjo Z.Minkuvienė.

Vilniaus kelių patrulių rinktinės vadas Marius Putrimas LŽ neneigė, jog po švenčių ne vienas asmuo ryžtasi sėstis prie vairo "su kvapeliu". Pasitaiko atvejų, kai vairuotojai net nejaučia pagirių, tačiau patikrinus jų blaivumą alkoholio matuokliu rezultatas rodo visai ką kita. "Jei svaigalai būna vartojami iki išnaktų, kitą dieną patarčiau nesėti prie vairo bent iki vakaro. Taip pat rekomenduočiau gerai išsimiegoti, sočiai pavalgyti ir atgauti jėgas. Dar geriau būtų, jei vairuotojai po švenčių galėtų pasitikrinti blaivumą alkoholio matuokliu. Tačiau tokį prietaisą turi retas žmogus", - LŽ sakė M.Putrimas.

Lietuvoje vairuotojams leistina alkoholio norma kraujyje - 0,4 promilės. Tiems, kurie neturi 2 metų patirties ar vairuoja sunkesnį kaip 3,5 tonos sunkvežimį, leistina norma - 0,2 promilės. Mūsų krašte beveik kas aštuntą avariją sukelia neblaivūs asmenys. Neabejojama, kad ši statistika būtų dar skausmingesnė, jeigu į ją būtų įtraukti eismo įvykiai, sukelti pagiringų žmonių.

Pagrindiniai pagirių simptomai, lemiantys neatidų vairuotojų elgesį gatvėse: bendras kūno nuovargis, silpnumas, troškulys, galvos ir raumenų skausmas, pykinimas, vėmimas, miego trūkumas, sumažėjęs dėmesys ir koncentracija.

Mitai ir tikrovė

Nemažai taurelės nevengiančių vairuotojų įsitikinę, kad po išgertuvių pagirias palengvina ir alkoholio poveikį pašalina liaudiški metodai, tačiau jų veiksmingumu gydytojai labai abejoja. Nors kai kurie "sveikatos taisymo" būdai iš tiesų pagerina fizinę savijautą, jie bejėgiai stebuklingai greitai iš organizmo "išvaryti" alkoholį.

Pasak toksikologų, vienas dažniausiai paplitusių mitų, kad sotūs ir riebūs užkandžiai sumažina svaigalų poveikį ir pagreitina jų pasišalinimą iš organizmo. Iš tiesų riebus maistas pratęsia girtumą, o pagirios trunka net kelias dienas ir būna daug sunkesnės. Pasirodo, apsunkusiam organizmui tiesiog sunku pašalinti alkoholį.

Gydytojai primena, kad aspirino tabletė taip pat nepadeda greičiau išsiblaivyti, nes šis vaistas neslopina svaigalų poveikio, neskatina jų išsiskyrimo iš organizmo ir neskaldo alkoholio. Jei kamuoja pagirios, toksikologai primygtinai rekomenduoja neiti į pirtį. Kaitinimasis ir gausus prakaitavimas net jokiomis ligomis nesergančiam žmogui gali būti pavojingas, nes kartu su toksinėmis medžiagomis organizmas netenka daug skysčių. Ne vieta pagirioms lengvinti ir karšta vonia - ji tik dar labiau išvargins širdį.

Stebuklų nebūna

Savijautą po išgertuvių gali palengvinti vitaminų B6 pagrindu pagaminti vaistai. Šie preparatai įveikia ne pagirių požymius, o jų priežastį. Toksikologai B grupės vaistais gydo net rimtas ligas, susijusias su alkoholiu. Tačiau tikėtis, kad po išgertuvių suvartojus vienkartinę jų dozę įvyks stebuklas, neverta. Norint sulaukti teigiamo efekto vitaminų B6 pagrindu pagamintus vaistus reikėtų gerti ilgesnį laiką.

Buvęs ilgametis Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas, patyręs toksikologas Raimundas Purvaneckas pagirioms lengvinti pataria vartoti nebrangiai pagaminamo gėrimo iš džiovintų slyvų, razinų ir abrikosų. Tiesa, jis stebuklo nesukurs, tačiau padės alkoholio nualintam organizmui. "Į trilitrinį stiklainį pripilkite vaisių per du pirštus ir užpilkite verdančiu vandeniu. Šį gėrimą tinka vartoti jau kitą dieną. Jis yra ne tik skanus, bet ir turtingas kalio, kurio labai reikia mūsų širdžiai ir kurio gerdami alkoholį mes tikrai daug netenkame", - negailėjo patarimų R.Purvaneckas.

Šiaip ar taip, stebuklingo būdo, kaip po linksmų išgertuvių akimirksniu virsti blaiviems, nėra. Todėl švenčių laukiantiems vairuotojams kelių patruliai pataria prieš sėdant prie vairo adekvačiai įvertinti situaciją, o toksikologai linki "neperlenkti" ir jausti ribas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos teismas gali atverti kelią dyzelinių automobilių draudimui (4)

Vienas iš aukščiausiųjų Vokietijos teismų ketvirtadienį nuspręs, ar, siekiant sumažinti oro...

Užsimojo traukti iš šešėlio automobilių remonto verslą (404)

Nėra statistikos, kiek lietuvių savo automobilius taiso ne servisuose, o garažiukuose pas...

Besikeičiantys reikalavimai paskatins dyzelinių automobilių invaziją į Lietuvą (22)

Transporto priemonėse montuojami katalizatoriai padeda sumažinti kenksmingų degimo produktų...

Nuo balandžio kiekviename naujame automobilyje – privaloma mobilumo funkcija (25)

Nuo 2018 m. balandžio kiekvienas Europoje parduodamas naujas automobilis privalės turėti...

„KIA“ pristatė naujos kartos „Ceed“ (17)

„ Kia Motors “ prieš pasaulinį debiutą Ženevos automobilių parodoje atskleidė daugiau...

Top naujienos

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (20)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (182)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas (4)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Valionis: mano pastabos supykdė Grybauskaitę (124)

Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (29)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (10)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Navicką vejasi nemalonūs klausimai apie vis naujus pinigus (139)

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas , jau kelis kartus turėjęs aiškintis, kodėl jo buvusiai...

Markauskas pasakė, kas gali būti su ES parama

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas , pirmadienį dalyvavęs Žemės ūkio ir žuvininkystės...

Gydytoja pabrėžė, kada didžiausia tikimybė susirgti vėžiu – pataria, ko imtis (16)

„Kodėl krūties vėžys toks dažnas susirgimas tarp moterų?“ – šiuo klausimu pradedame...

Nerijus Mačiulis: kur „išmesti“ pinigus – nuomai ar būsto paskolai? (75)

Beveik visi anksčiau ar vėliau turime priimti sprendimą – pirkti nuosavą būstą ar jį...