aA
Volkswagen“ grupei praeitais metais pristačius pirmuosius modulinės architektūros MQB pagrindu sukurtus modelius, kiti gamintojai siekdami neatsilikti irgi kuria lanksčias architektūras, kurios galėtų būti naudojamos skirtingų klasių ir markių automobiliams. Bendros platformos naudojimas gerokai sumažina modelio kūrimo kaštus ir sutrumpina patį kūrimo procesą, tačiau analitikai įspėja, kad platus bendrų platformų naudojimas turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų.
© DELFI montažas

Nissan“ inžinierius Jerry Hardcastle mano, kad, gamintojui tą pačią platformą panaudojus daugelyje modelių, galiausiai jie visi supanašėja. Anot jo, pernelyg išplėtojus bendrų modulių naudojimą, prarandamas kūrybiškumas.

„Bernstein Research“ analitikas Maxas Warburtonas taip pat siūlo nepervertinti bendrų platformų naudojimo. Jis sutinka, kad MQB yra įdomus ir logiškas žingsnis „Volkswagen“ strategijoje, tačiau nemano, kad tai leis smarkiai sumažinti kaštus. M. Warburtonas atkreipia dėmesį, kad bendra platforma nesumažina darbo sąnaudų, surinkimo laiko ar naudojamų žaliavų kiekio. Be to, MQB platformos naudojimas skirtingų klasių automobiliuose gali versti gamintoją naudoti pernelyg brangius komponentus, nes, pavyzdžiui, „Passat“ salonui tinkamas oro kondicionierius „Polo“ modeliui gali būti per galingas.

„IHS Automotive“ gamybos specialistas Metteo Finis nuogąstauja, kad bendros platformos modeliuose sumontavus netinkamai veikiantį komponentą tektų atšaukti itin daug automobilių.

Ulrichas Hackenbergas
Ulrichas Hackenbergas
© Gamintojo nuotr.

Vis dėlto dauguma gamintojų mato reikšmingus bendrų platformų naudojimo privalumus ir su pavydu tyrinėja „Volkswagen“ naudojamą MQB platformą. „Volkswagen“ grupės produktų kūrimo koordinatorius Ulrichas Hackenbergas kone tris dešimtmečius vystė idėją, kaip viena platforma galėtų būti panaudota skirtingų markių, klasių ir dydžių automobiliuose bei gaminama visame pasaulyje milijoniniais kiekiais.

Ilgą laiką vadovai atmesdavo U. Hackenbergo pasiūlymus, tačiau galiausiai juo patikėjo „Volkswagen“ vadovas Martinas Winterkornas ir 2007 m. prasidėjo „mega platformos“, primenančios pramoninį „Lego“ konstruktorių, kūrimo darbai. MQB diegimas gamintojui atsieis apie 70 mlrd. dolerių (181 mlrd. Lt), tačiau turėtų užtikrinti neįtikimą konkurencinį pranašumą.

„Volkswagen“ planuoja pasiūlyti net 40 modelių, naudojančių šią platformą, skirtą automobiliams su priekiniais varomais ratais ir skersai sumontuotu varikliu. Pirmieji MQB modeliai – „Audi A3“, „Škoda Octavia“, „Seat Leon“ ir „Volkswagen Golf“ – jau siūlomi pirkėjams. M.Winterkornas pastebi, kad modulinė platforma leidžia ne tik išnaudoti mąsto ekonomijos privalumus, bet ir panaudoti technologijas ir inovacijas visose markėse bei regionuose. Anot jo, vietoje daugybės izoliuotų sprendimų dabar yra sukurta vieninga technikos sistema, į kurią nukreipiama visa gamintojo patirtis.

Morgan Stanley“ duomenimis, Vokietijos gamintojas praeitais metais pardavė apie 100 tūkst. MQB pagrindu gaminamų automobilių, daugiausiai „Audi A3“. „IHS Automotive“ ir „Bernstein Research“ skaičiuoja, kad iki 2020 m. MQB bus naudojama net 40% „Volkswagen“ pagaminamų automobilių, kurie sudarys įspūdingą 5 mln. vnt. kiekį.

Volkswagen MQB
© Gamintojo nuotr.

Naujoji platforma bus naudojama nuo tokių mažų automobilių kaip „Polo“ iki vidutinio dydžio modelių kaip, pavyzdžiui, „Passat“. Gamintojas tikisi, kad kitąmet bus pagaminta 2 mln. MQB pagrindu sukurtų automobilių, o 2016 m. šis skaičius išaugs iki 4 mln. vnt. Artimiausias svarbus etapas plėtojant MQB bus naujos kartos „Passat“ debiutas 2014 m.

Be bene dažniausiai minimos MQB, „Volkswagen“ grupė vysto dar tris modulines platformas: 2007 m. „Audi“ modeliuose pasirodžiusią MLB (skirtą automobiliams su išilgai montuojamu varikliu), „Porsche“ kuriamą MSB (skirtą prestižiniams modeliams su galiniais arba visais keturiais varomais ratais) bei vadinamą mažų automobilių šeimos architektūrą (New Small Family), kurios pagrindu gaminami „Volkswagen up!“, „Škoda Citigo“ bei „Seat Mii“ modeliai.

Bendrų architektūrų idėja automobilių pramonėje nėra nauja: gamintojai siekia standartizuoti gamybą nuo pat Henrio Fordo ir jo legendinio „Model T“ laikų, tačiau „Morgan Stanley“ analitikė Laura Lembke pastebi, kad MQB nuo konkurentų naudojamų platformų skiriasi savo neįtikimu lankstumu. MQB leidžia keisti automobilio ilgį, ratų bazę, plotį bei aukštį, tad gali būti panaudota skirtingų klasių modeliuose. L.Lembke žiniomis, „Volkswagen“ yra užtikrintas, jog nei vienas konkurentas neprilygs MQB bent jau artimiausius penkerius metus. Be to, MQB leidžia kuri nišinius modelius, kurių konstravimas įprastinėmis sąlygomis būtų pernelyg brangus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įteisino lengvatą, bet vairuotojai įpročių nekeičia – naujove naudojasi vos 2 iš 10 (81)

Jau pusmetį Lietuvos vairuotojai neprivalo su savimi vežiotis krūvos dokumentų, tačiau 8 iš 10...

Elektromobiliams ir hibridams lengvatos turėtų būti skiriamos iš labiausiai teršiančių kišenės (20)

Šiemet iki gruodžio 1 dienos Lietuvos automobilių parką papildė 132 nauji elektromobiliai –...

Europa susiginčijo dėl naujų taršos normų automobiliams – pylos gavo austrai ir vokiečiai (29)

Kaip rašo „europe.autonews.com“, antradienį Europos Sąjungos šalims nepavyko surasti...

„Bentley“ į Lietuvą atvežė „Mulsanne Speed“ – iki 100 pagreitėja per mažiau nei 5 sekundes (7)

Lietuvoje, oficialioje „ Bentley “ atstovybėje, pristatomas išskirtinis automobilis – „...

Smūgis naudotų automobilių pardavėjams: neparduoda net pigiausių mašinų (337)

Milžiniškus protestus rengę, gatves blokavę ukrainiečiai palankesnių muito sąlygų...

Top naujienos

Jokių išimčių: iš Lukiškių iškeliami kaliniai, vaikžudė Bružaitė bus įkalinta su moterimis į laisvę nori paleisti virš tūkstančio kalinių (20)

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau kaip 600 kalinių iš Vilniaus centre esančių...

Ekonomistai perspėja: Lietuva gali prarasti tik ką atgautus Baltijos tigro marškinius (212)

Krizės ženklai yra matomi ir jei sunkmetis ateis – neišvengiamai palies Lietuvą, tačiau kiti...

Skvernelis kirto Grybauskaitei: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“ valdančiuosius bandoma „sumonstrinti“ (1621)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios...

Mokytojų derybos pajudėjo: labai norime Kūčias sutikti namuose papildyta (357)

Ketvirtadienio rytą mokytojai su laikinai Švietimo ir mokslo ministro pareigas einančiu Roku...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (135)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Šaras į Miuncheną skrenda ramus – vietoje traumuotų žaidėjų atsiranda galimybė kitiems į rikiuotę grįžta Jankūnas (12)

Kauno „Žalgiriui“ Eurolygos rungtynėse su tiek pat pergalių turinčia (5/6) Miuncheno...

Įteisino lengvatą, bet vairuotojai įpročių nekeičia – naujove naudojasi vos 2 iš 10 (81)

Jau pusmetį Lietuvos vairuotojai neprivalo su savimi vežiotis krūvos dokumentų, tačiau 8 iš 10...

Visiems vietos po saule nėra: Lietuvos ūkininkų organizacijos Briuselyje mitinguoja atskirai pastebėta ir Grybauskaitė (1)

Šiandien Briuselyje mitinguos dvi konkuruojančios ūkininkų organizacijos – Maisto taryba, kuri...

Norintiems pasimėgauti ypatingu desertu – 3 sveikesnių pyragų receptai (2)

Net ir tradicinis obuolių pyragas gali būti pagamintas bent šiek tiek sveikiau, o sąžinė,...

Ką daryti, kad naktiniai košmarai netrikdytų vaikų miego: tiesa viena, bet tėvams ji nepatiks (5)

Nakties tamsoje gyvenantys baubai, raganos, juodosios rankos gulinčios juodoje dėžutėje, daktarai...